Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...

elitemadzone.org :: MadZone :: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29222 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 19:21 - pre 170 meseci
Ima vec tema, ali za zabavnu muziku, pa sam otvorio novu.

Dakle, stare narodne pjesme, tradicionalne, sevdalinke i tako to.
Meni za prvu ruku treba "Navali se Sar planina", pa cemo da vidimo za dalje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 19:37 - pre 170 meseci
Misliš verovatno na akorde (hvatove) za gitaru. U moje vreme to se "skidalo". Po sluhu. 95% nardonih pesama ida sa tri akorda (A-E-D, ili C-F-G) ili već nekako prema kvitnom krugu. Za sevdalinke svakako ide mol. Na primer A mol, D mol, E dir. Ne možeš da promašiš.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 20:58 - pre 170 meseci
@Odin: okači youtube ili sličan link na pesmu koja te interesuje, naći će se neko da ti je skine.

Da te razočaram, "Šar planina" (i slične pesme sa tog područja) nema neku jasnu harmonsku strukturu, više je akcenat na melodiji i ritmu. Kao pratnju možeš da sviraš bukvalno dva akorda - npr. Amol-Gdur, mada može i da se harmonski ukrašava koliko hoćeš.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 21:31 - pre 170 meseci
@JavaBGD - eh, moze se to svirati sa 3 akorda, ali nije to - to.

Uzmi recimo "Stani stani Ibar vodo" pa vidi razliku kada se
pesma svira "sa tri akorda" i sa tacnim akordima / prelazima - nebo i zemlja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 21:47 - pre 170 meseci
Pa to i ja kazem, jedno je kad su akordi tacni, a drugo kad nesto smandrljas da "podsjeca"...

@jablan
Ma mogu i ja da skinem, nego mislim ako se nekako moze skupiti neka znacajnija lista pristojno odradjenih pjesama ne bi bilo lose.
Nekad mi je samo do sviranja, a ne do skidanja...
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 22:37 - pre 170 meseci
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...24.04.2010. u 23:12 - pre 170 meseci
E svaka ti cast! Gdje li je samo iskopa.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 08:26 - pre 170 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: @JavaBGD - eh, moze se to svirati sa 3 akorda, ali nije to - to.

Slažem se. Ali - za neke pesme. Za neke pesme idu tri i samo tri akorda. E sad, u veštini muzičara je da gitarsku pratnju ukrasi prelazima, pa se uvek može ulepšati. Ako ništa drugo, onda na primer D dur kao bari hvat na 5. ili 12. pragu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 09:47 - pre 170 meseci
Pa evo, prva aproksimacija ove pjesme je pocela od dva akorda:
Citat:
Kao pratnju možeš da sviraš bukvalno dva akorda - npr. Amol-Gdur

Dok u kompletnijoj verziji ima sest. Razlika je ogromna u konacnom rezultatu.
Moguce je da uradis i sa dva akorda, ako se neko toliko dernja da je sve drugo u zapecku, ali meni to ne vrsi posao, posto uglavnom sviram instrumentalno sam za sebe i pratnju i melodiju, tako da su tacni akordi kljuc svega.

Nisam nikad imao problema sa melodijom. To uglavnom mogu da odsviram "iz prve", ali sa pratnjom mi katkad ne ide bas glatko. Gitaru sam ucio samostalno, bez knjiga i u mladjim danima, kako to vec biva, rock'n'rol i tralala, tako da se ja nisam nesto nasvirao onih akorda "sedam crtica neki broj kosa crta neki drugi broj # povlaka dim 6/17 itd...". I sad ja nemam zapamceno u "usima" kako to zvuci, a niti ih znam napamet odsvirati i onda kad cujem neku pjesmu u kojoj ima takvih akorda tesko mi je da ih prepoznam. I onda pokusavam da ih aproksimiram nekim od onih iz grupe standardnih, ali vidi se da to nije to.

Tako sam jednom daaavno nasao od nekog neke akorde za "Purple Rain" od Princa (tad sam jos svirao elektricnu gitaru). I sve je zvucalo super dok nisam jednom prilikom kupio Total Guitar casopis i sticajem okolnosti bila bas ta pjesma kompletno obradjena. I onda sam vido' da je ta pjesma sve od nekih lijevih akorda sto nema veze sa onim sto sam ja znao. I onda kad sam odsvirao sa tim akordima - VAU! prosvetljenje!

Jednostavno, neke pjesme izgube onu 'nit' koja ih cini posebnima, cim zamjenis neki akord nekom aproksimacijom.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 12:06 - pre 170 meseci
Citat:
Odin D.: Jednostavno, neke pjesme izgube onu 'nit' koja ih cini posebnima, cim zamjenis neki akord nekom aproksimacijom.

Sve zavisi šta hoćeš. U prvoj poruci si pomenuo izvorne narodne pesme. Poslušaj ovo izvođenje "Šar-planine":



Cela pesma leži na melodiji i jednom istom stojećem tonu. A nije ništa manje "originalna" nego, šta znam, Kvakina verzija. A sigurno je izvornija. Tako da, ono, i verzija sa dva akorda je podjednako aproksimacija kao i verzija sa 5 akorada, i verzija sa 15 (ako naprimer istu pesmu obradiš u džez maniru). Izvorne pesme, za razliku od pisane muzike, nemaju original. :)
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
213.196.119.*



+42 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 12:27 - pre 170 meseci
Nije "svejedno".

Obozavam tu pjesmu, i najvise mi se dopada ova izvedba :


 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 12:39 - pre 170 meseci
@Jablan
Tacno je to sto si rekao, ali ne apsolutno, vec u odredjenim situacijima.
Probaj to da odsviras na gitari u jednom "istom stojecem tonu", ili pratnju u samo jednom istom akordu, pa ces razumjeti na sta sam ja mislio.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 20:42 - pre 170 meseci
Baš nisam siguran... da će Tema ići u pravcu otkrivanja izvorne harmonije ili neke "umetničke" verzije narodne pesme

Jer, o pesmi se raspravlja, ako se poznaju sve elementarne odlike tog melosa, kao i svih sledećih, sa svim pojedinostima i karakteristikama. Ne može se raspravljati o akordima rumunske ili bosanske, vlaške ili vranjanske pesme na isti način...odnosno: da li razmišljamo u vremenu nastajanja tih pesama, ili u sadašnjem, kada ta pesma predstavlja samo temu za svirku, po harmonskoj logici današnjeg muzičara/izvođača i očekivanja zvuka današnje publike?

Pozdrav


Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 20:49 - pre 170 meseci
^ morate se složiti da bogatije harmonije nastaju i sa razvojem muzičkih instrumenata.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 21:34 - pre 170 meseci
Apsolutno.

Ali, onda bi se trebao menjati naziv Teme...Novi akordi za stare pesme ,

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 21:54 - pre 170 meseci
Eh, bilo bi divno kad bi se nasao neko da to obradi i objasni kako treba, samo nazalost, u mom slucaju morao bi objasnjavanje poceti od crtanja violinskog kljuca i Do Re Mi Fa...

Kad smo vec kod toga, da ne otvaram novu temu, da li neko zna za neki sareni, po mogucstvu interaktivni, elektronski tutorial za neke osnovne stvari iz teorije muzike? Onako nesto "For Dummies...", ne nesto sto zahtjeva da se covjek kompletno tome posveti, posto ja nisam ozbiljni muzikant...
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 22:01 - pre 170 meseci
Citat:
Odin D.: da li neko zna za neki sareni, po mogucstvu interaktivni, elektronski tutorial za neke osnovne stvari iz teorije muzike?

Evo, OVO je sareno i zabavno ...ima cak i srpska verzija (pogledaj pod Translations)
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 22:03 - pre 170 meseci
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 22:39 - pre 170 meseci
Ma pazi, nema ni tih sad akorda beskonacno, mislim
ovih iz narodnih pesama koji se cuju, dovoljno je samo
na taj mol/dur kojima je moguce "aproksimirati" pa tako i
unistiti vecinu pesama, dodati bar po koju sedmicu, devetku...
i to je vec totalno druga pesma, znaci samo par hvatova za te
akorde "nize" i "vise" nauciti dobro i eto vec 50% bolje pesme.
Ne cuju se sad ni iz tih pesama bog zna koji akordi... nije to jazz -
ali ipak malo vise od mol-a i dur-a jeste :)

Zapravo, ako si bar malo u bluzu / dzezu, i sviras to
koliko toliko i imas razumevanje ili osecaj za tu muziku-
bice ti izuzetno tesko da se drzis cistih akorda i drndas samo 3 akorda.

To kao kad bi mi neko pustio kap po kap da mi kaplje po celu, ili
ovaj "Turbo Folk" iz susedne teme.

Prave, stare narodne pesme (pa i "starogradske"), pravilno odsvirane,
neosakacene, stvarno mogu da zvuce vrlo lepo i ne mogu se porediti
odsvirane osakaceno i kako treba.

OK - zavisi i od publike - sta je njima "dobro", ali meni nije uzitak ni da
svi oko mene uzivaju a ja da glumim neki uzitak u svoja 3 akorda :)

Anyway, ako ipak iskopate negde neku zbirku sa pravilnim akordima,
ne zaboravite da podelite ovde - i ja bih voleo da imam kad zatreba
a isto nemam vremena da to sve sedim i skidam :)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...25.04.2010. u 22:52 - pre 170 meseci
Nadjoh ovdje nesto. Nemam pojma sta je i ko zapisivao, izgleda da je skenirano sa nekog stampanog izdanja.
Ima sijaset stvari, za 90% nisam ni cuo, ali ima i onih, stono kazu za bukvar:

http://rs178.rapidshare.com/fi...arogradske_pesme_i_romanse.rar
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Akordi za stare/izvorne narodne pjesme...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29222 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.