Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

NiMH Baterije - paralelno ili redno?

[es] :: Elektronika :: NiMH Baterije - paralelno ili redno?

[ Pregleda: 4299 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 08:54 - pre 133 meseci
Pozdrav,

na internetu sam procitao da NiMH striktno mora da se puni samo kao redno vezane celije, nikako paralelno. Navode da "same sebe prazne i pune" ako su vezane paralelno. Moze li mi neko reci vise o tome, da li je pametno puniti ih paralelno vezane, ili mora redno?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 09:40 - pre 133 meseci
Da nebismo mnogo filozofirali, sve punjive baterije se pune redno (jedan od izuzetaka je Li hemija).
To mu dođe da je "visokoobrazovna institucija" Internet u pravu.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 10:03 - pre 133 meseci
Okej, jos samo jedno pitanje, pune se sa naponom ~1.5V x broj celija, a struja koja treba da tece kroz njih je struja kojom zelim da se puni jedna celija?

P.S. ne pravim nikakav punjac, koristim vec postojeci koji kao izlaz ima "krokodilke" koje zelim da zakacim na kucista baterija, a nema opciju odabira broja celija za NiMH pa me to buni, zato sam razmisljao da ih punim paralelno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 12:22 - pre 133 meseci
Po Kirhofovom pravilu trebala bi da bude jednaka u serijskom kolu..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 12:30 - pre 133 meseci
Takvim načinom punjenja (odokativna metoda ~1.5V x broj ćelija) ćeš samo pobiti ćelije, ukoliko ne postoji kontrola punjenja.
A izgleda da je taj postojeći punjač za Pb 'kumulatore?
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 14:06 - pre 133 meseci
Konkretno ovaj punjac: http://www.hobbyking.com/hobby...uh_viewitem.asp?idproduct=7028

Nije (samo) za Pb, vec i LiPo, LiFe, NiMH, NiCd, Li-Ion i jos neke. U specifikaciji pise Ni-MH/NiCd cells: 1~15, znaci da podrzava punjenje do 15 NiMH baterija u isto vreme. Mene je samo zanimalo kako ih povezati za punjenje. Krokodilke su tu samo jedni od nastavaka za baterije, verovatno si zato pomislio da je punjac za Pb. Ima prilicno lepu kontrolu punjenja, i gomilu opcija.

Verujem da je losa ideja puniti vise baterija preko jednog izlaza, nikad to nisam radio, cak i da opadne napon jedne (sto znaci da se napunila), punjac moze da prekine ili da ne prekine punjenje i te i ostalih, i onda da ih prepuni ili nedovoljno napuni... Neka moja ideja je punjenje baterija do nekih ~80% kapaciteta, i potom dopunjavanje pojedinacno. Uglavnom i vecina ovih punjaca ispod 2000 din koji imaju da se kupe kod nas pune vise baterija na jednom izlazu, pa verujem da je tu ista situacija kao i ovde.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?12.05.2013. u 15:42 - pre 133 meseci
Citat:
Verujem da je losa ideja puniti vise baterija preko jednog izlaza, nikad to nisam radio, cak i da opadne napon jedne (sto znaci da se napunila), punjac moze da prekine ili da ne prekine punjenje i te i ostalih, i onda da ih prepuni ili nedovoljno napuni...

Jedan od razloga zašto ne treba "šarati" sa punjivim baterijama. Samo u kompletu, a ne malko od fotoaparata + malko iz satova + ...
Citat:
Uglavnom i vecina ovih punjaca ispod 2000 din koji imaju da se kupe kod nas pune vise baterija na jednom izlazu, pa verujem da je tu ista situacija kao i ovde.

Na jednom ili dva. Ako punjač sa 4 ležišta može da puni 2 + 2, onda ima 2 izlaza.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?15.05.2013. u 17:50 - pre 133 meseci
Resio sam malo da se pozabavim ovom tematikom i napravim neki malo pametniji punjac, kontrolisan mikrokontrolerom.

Ono sto bih napravio drugacije od ostalih koji imaju da se nadju u prodaji je poseban izlaz za svaku bateriju, kao i zasebnu kontrolu za svaku. Za prekidanje punjenja zelim da ubacim oba metoda detektovanja, i promenu temperature, i promenu napona, za slucaj da jedan metod ne bude pouzdan. Regulaciju brzine punjenja, tj kolicinu struje koja ce ici u bateriju, razmisljam da kontrolisem preko PWM-a na kontroleru i tranzistora.

Ono sto sam primetio, a nigde ne mogu da nadjem tacnu dokumentaciju, je da napon uopste nije bitan faktor za punjenje baterija. Jedino sto je bitno je da ne bude previse mali, tj. ispod 1.5-1.6V po celiji. Znaci ovo je jedina stvar za koju ne mogu da nadjem tacnu informaciju. Vidim da se dosta ljudi zali da sa obicnim punjacima ne mogu do kraja da napune bateriju, jer su deklarisani na 1.4v po celiji, i onda kad baterija dostigne taj napon, a slabije ga dostize jer je manja struja punjenja, kao da prestane da se puni.

Proveravao sam na ovom mom "pametnom punjacu", ispadne da je napon 12v na izlazu za punjenje bilo kog broja NiMH celija. Da li mi neko moze reci neku proverenu informaciju o ovome? Dok nisam ovo primetio, hteo sam da ubacim da se baterije pune promenljivim naponom, za recimo 5mV vecim od napona baterije, kako ne bih imao ni previsok napon, a ni isuvise mali za punjenje, ali ako je veci napon od potrebnog potpuno nebitna stavka, rado bih izbacio to iz cele price jer mi komplikuje stvari poprilicno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?15.05.2013. u 18:31 - pre 133 meseci
Zlatni, baterije se pune STRUJNO a ne naponski. Zato taj tvoj punjač ima 12V na izlazu bez obzira na broj ćelija koje se na njega priključuju (a taj broj nije neograničen, razmisli zašto).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.179.*



+357 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?15.05.2013. u 19:34 - pre 133 meseci
http://batteryuniversity.com/l.../charging_nickel_metal_hydride
http://www.electrochemsolutions.com/battery/comparisons.aspx

Prosaraj po linkovima.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: NiMH Baterije - paralelno ili redno?15.05.2013. u 22:56 - pre 133 meseci
Hvala na linkovima.

Jasno mi je to sve, znam da se pune strujno, ali nisam bio siguran kako baterija podnosi ako joj se struja pusta pod jacim naponom. To mnogo onda pojednostavljuje stvari. Hvala vam :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: NiMH Baterije - paralelno ili redno?

[ Pregleda: 4299 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.