Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.

[es] :: SOHO Networking :: Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.

[ Pregleda: 1368 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NCV
Student

Član broj: 295102
Poruke: 5
178.77.5.*



Profil

icon Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.02.05.2013. u 21:57 - pre 133 meseci
Pozdrav,

Pokušavam osposobiti mrežu sa 3 rutera. Naime radi se o sljedećem:

Imam modem, koji je ujednoi obični ruter(bez wireless-a). I on ima 4 porta. Međutim ja želim u kući da imam i wireless. Tako da igrom slučaja imam 2 rutera na raspolaganju. Oba su d-linka međutim različit model.

Uradio sam sljedeće:

Taj glavni ruter, koji je ujedno i modem, sam stavio da radi u PPPoE modu i on je stalno skopčan na internet a ima postavljen DHCP server.

Zatim sam na prvom spratu stavi jedan ruter i na drugom drugi, i oba sam konektovao preko WAN porta na izlazne portove glavnog rutera. Stavio sam ih da oba rade u DHCP modu i da kupe ip adresu od glavnog rutera kao svoju.

Default gateway za jedan ruter mi je 192.168.5.1 a za drugi 192.168.0.1. Default gateway glavnog rutera je 192.168.1.1. I stavio sam da oba na DHCP server, od kojih žičano na oba rutera imam po jedan računar a ostalo je sve wireless. Imam 3-4 uređaja koja idu na wireless, i za one stalne sam napravio DHCP rezervaciju.

Problem:

Radi sve, međutim mreža je poprilično spora. Na wirelessu, kad je maksimalan signal dobijam 5 Mbps od mogućih 10. Igrice mi užasno lagaju i to na računarima koji su spojeni žicom.
Pitanje:

Ako izuzmemo mogućnost da je problem do ISP-a kojeg sam kontaktiraio i koji će da dođu da vide šta je problem, da li je moguće da mi je mreža spora zbog loše organizacije sa DHCP serverima?

Dalje, da li moguće ikako ovo bolje odraditi? Od dva rutera, samo mi jedan može se ponašati kao Acess point(isključenje NAT-a), mada tu opciju nisam koristio jer nisam vidio poboljšanje.

Hvala

Znači imam 3 rutera, jedan glavni ADSL ruter,i po jedan na svakom spratu zbog boljeg pokrivanja wirelessom(nema preklapanja u kanalima, provjerio).
 
Odgovor na temu

Mile-Lile
Beograd

Član broj: 269936
Poruke: 1176
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+79 Profil

icon Re: Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.03.05.2013. u 09:14 - pre 133 meseci
Nisi napisao koliko ti je veći lag u odnosu kada si prikačen samo na modem?
Ako je do 10ms onda je to normalno... na svakom hopu po 2-3 ms pa se sakupi to... Ako je mnogo veći lag (iznad 50ms) ja bi odgovor tražio u broju konekcija (tcp/udp) na ruteru (čak i kad je u "idle" svaki komp ima 100-200 tcp/udp konekcija)... Bez kvalitetnog QoS, podešenog da Game-ing ima viši prioritet ne možeš da očekuješ da nema laga... Možeš da probaš da omogućiš STP (Spanning Tree Protocol) funkciju na modemu ako podržava ali ti i to neće napraviti ništa grandiozno...
Sa nekim "boljim" ruterom bi mogao da rešiš situaciju...
ISP-ov modem bih stavio u Bridge, iza njega DDWRT (ili mikrotik, ovde će ti preporučiti mikrotik ali sam ja samo par komada podešavao tako da ih ne poznajem dovoljno) i na njemu PPPoE... On podržava "multiple DHCP" pošto kažeš da su ti potrebna dva DHCP-a ili još bolje napravio bih VLAN-ove... jedan A klase (10.x.x.x) drugi C klase (192.x.x.x)... Postavio bih QoS... čak i sa uključenim QoS i nekim queuing disciplinama kao što su HTB imaćeš lag (naravno sa uključenim torrentima) ali jako mali do 10ms... Na ddwrt forumu preporučuju HFSC sa FQ_Codel gamerima.
Što se tiče SOHO rutera ne možeš da očekuješ 100mb u LAN-u kada nešto šeruješ jer njihovi procesori jednostvano ne mogu to da iznesu. Proguglaj malo da vidiš iskustva ljudi po tom pitanju, bilo je dosta priče o tome i ovde na ES-u...
Što se tiče wi-fi-a 5mbps je malo... Obično zbog preklapanja signala dolazi do smanjenja propusne moću jer se suzi kanal kroz koji treba da se proture podaci... Probaj na istom kanalu ali da bude 20dBi jači signal od drugog uređaja koji je na istom kanalu... Preklapanje kanala više ubija protok, nego kad si na istom kanalu (postoje softverski mehanizmi da ne bi došlo do kolizije)... O brzinama na wi-fi-u možeš pročitati TOP temu na wireless podforumu...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.03.05.2013. u 17:44 - pre 133 meseci
Nemas potrebe da toliko segmentiras mrezu, izgasi DHCP servere na ta dva rutera (da ostane samo na modemu) i ukljuci modem u "obicne" LAN portove. Ne verujem da je to toga ali probaj.

Sto se tice wireless-a ako se konektujes u B standardu 5Mbps je najnormalnija stvar. Proveri da li je stavljen standard B+G (ili mixed zavisi od rutera), proveri da li se uopste konektujes u G i promeni kanal.
 
Odgovor na temu

NCV
Student

Član broj: 295102
Poruke: 5
178.77.4.*



Profil

icon Re: Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.04.05.2013. u 16:42 - pre 133 meseci
Hvala na odgovorima. Evo i ja sam nakon mnogo istraživanja shvatio da nema potrebe za 2 DHCP servera.

To ću prvom prilikom da promijenim , i pošto onaj ADSL router dajte isto DHCP server, od njega ću sve razdijelit u mreži a ova dva rutera što mi idu na taj ADSL ruter ću uradit da se ponašaju kao switchevi, baš to što ste rekli oko LAN portova(bridge ja mislim da je to).

A što se tiče QoS-a, morat ću to da prokopam. Nažalost ni jedan od navedenih rutera mi ne podržava DDWRT.

Doduše i računari su malo ono nesređeni, pa ću i to morati.

Uglavnom, držat ću thread živim, u slučaju da još negdje zapnem. Nadam se da ovi ruteri podržavaju bridge mode, pošto neki ne podržavaju.


Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Projektiranje kućne mreže sa 3 rutera.

[ Pregleda: 1368 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.