Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji

[es] :: PC Konfiguracije :: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11811 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ha77ucinogen
Ovde

Član broj: 26985
Poruke: 7
*.teol.net



Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji14.06.2004. u 07:46 - pre 240 meseci
davorko
Za monitor si 100% u pravu, ali ogranicen mi je izbor, pa sam uzeo "najjeftiniji" jer cu sigurno da mijenjam. A za ostalo cemo jos da vidimo. Za plocu danas moram da zovem i da vidim sta je sa deluxe, i da li je uopste imaju. Bice tu jos odskakanja, ali tako je to kod nas, tesko naci sve na jednom mjestu, a komp nikada vise ne placam u kesu.. Tako da..
opusteno...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji15.06.2004. u 04:43 - pre 240 meseci
Pa zar nisam rekao da su Jugodatine konfiguracije takve da od njih treba bezati lancia88? Mislim da i ja pomazem a ne odmazem. Ali ne vidim da "Sta pricas bre ti (sa znakom uzvika)" odrazava opustenost i harmoniju na ovom threadu. Ako mene neko pita za konfiguraciju ja bih predlozio sledece komponente (nase trziste trenutno):


Maticna Ploca: Asus K8V SE Deluxe,

Procesor: AMD Athlon64 2800+ ili 3200+,

Processor Cooler: Thermaltake A2144 ( Extreme 3 in 1 Cooler- POLO 735), za AMD K7 i K8 procesore i za PIV. (odlican za gamere i overclockere)

Memorija: SD-DDRAM (512MB minimum) PC3200 Corsair CL 2.5, ili bilo koji Mushkin revised DRAM ako postoji.

HDD: Western Digital definitivno ako je SATA, 120.0GB WD Caviar SPECIAL EDITION, WD1200JD, 8MB Cache, RPM 7200, Serial ATA, (a SCSI HDD bi vec bio izivljavanje.)

DVD-ROM: Pioneer 121 16X/48X, jako dobar naslednik DVD 116-ice.

DVD-RW: Pioneer DVR-107D +/- 8X/4x/12X - mada bih jos malo sacekao da padne cena a trenutno mogu da nabavim DVD-RW za oko 30-ak Eura samo nije Pioneer

FDD: bilo koji je OK samo da sljaka (mada mi nizasta vise nije potreban jer imam Ultimate Boot CD

Graficka kartica: Leadtek A350XT-TD128 VGA AGP 128MB DDRAM FX5900XT DVI, TV-out, 256bit (Nije sa 256MB Ram-a ali boze moj. Uvek sam vise voleo nVidiu iako ATI ima boljih kartica. Mislim da moze da se nadje ispod 200 Eura). Mada zbog maksimalne kompatibilnosti moze i neki Asusov ATI Radeon kao davorkov predlog ali je ta kartica daleko skuplja nego moj prvi predlog, zato sto je ploca Asusova. Mada i Asus pravi nVidia kartice koje se cak mogu naci za jeftinije pare nego iste Leadtek-ove, pa se moze moze uzeti u obzir neka njihova nVidia FX5900. A ako neko zeli da se bavi video animacijom onda neka gleda specijalizovane kartice koje kostaju mnogo.

Zvuk: M-Audio (Delta Series) Audiophile 24/96 (definitivan izbor za muzicare kao i za ljubitelje Home Cimema i drugo. Imam je i toplo je preporucujem svim audiofilima. Idealan odnos cena/extreman kvalitet negde oko 200 Eura mozda i manje. Ja bih licno za sebe uzeo Creamware Pulsar ali je mnogo skupa)

Tastatura /Mis: Logitec chordless keyboard, chordless Optical Mouse BlueTooth hub USB (nisam zapamtio model ali ja bih tu kombinaciju mnogo rado posedovao).

Kuciste: davorko je preporucio kao da mi je citao misli.

Modem: Moglo bi i bez njega sad kad imamo kablovski internet ili ISDN, ali, kad bih birao, ja bih uzeo Agere Lucent 56K internal. (mada je max dozvoljena brzina po FCC standardina 53Kbp/s a kod nas nije ni toliko.)

TV/FM Kartica: Asus TV/FM (probao sam je i prezadovoljan sam). Pogledati link:
http://www.asus.com/products/vga/tvfm/overview.htm#

Zvucnici: Definitivno 5.1 Altec Lansing 5100 (140W) dovoljno jaki i dovoljno dobri, mada ja bih konkretno izabrao (nearfield monitor speakers) studijske zvucnike posto se bavim muzikom i to verovatno nesto aktivno od Event Electronics-a posto volim Trance.

Monitor: Posto volim igrice ne bih definitivno uzimao LCD (barem ne jos). Moj izbor bi pao na Samsung SyncMaster 957DF (ako postoji crni zbog ostalih spoljnih detalja koji su uglavnom svi crni).

Mozda nisu boje ukomponovane ali ovo sto sam ukomponovao je monstrum od mashine za nase pojmove a moze se ovde sve kupiti mada priznajem malo kosta. Previse za nase uslove ali zasto da ne sanjamo. Bar to mozemo.

Nadam se da mi je izbor OK. Ko shisha Jugodatu kad mozemo ovde da "asembliramo" mnogo bolje mashine barem ovako pisajuci.





 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
217.26.67.*

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji15.06.2004. u 09:03 - pre 240 meseci
Pozdrav,
Binary Mind, da upravo si odradio ono sto i jeste korisno na forumu. Veliki sistemi koji sklapaju konfiguracije i stavljaju brand na njih imaju mnogo stalnih korisnika kojima daju nove radne stanice na testiranje i automatski imaju sondiranje ponasanja masine u realnom radu i time mogu korigovati eventualne nedostatke i time posle odredjenog perioda izbaciti nesto "definitivno dobro i pouzdano". To i jeste smisao brand-a. Mi ovde imamo visok procenat prodatih racunara koji se u garantnom roku cak i retko za sta koriste osim za igrice ali o nekom saznanju kako se ta masina ponasa u praksi nemamo nikakav odziv. Tako gledano, uvek cemo imati masine sklopljene samo na osnovu karakteristika na papiru i pretpostavki da to radi uz surovu superviziju NJ.V. Niske Cene. Forum kao ovaj koji posecuju ljudi koji imaju nekakva iskustva i onih koje ta iskustva zanimaju je najsire gledano najbolji put da se i kod nas uspesno moze sklopiti nesto sto dobro i pouzdano radi. Svaka konfiguracija predlozena iz licnog iskustva, uz napomenu u kojim poslovima je uspesno testirana je solidan pokazatelj ka nekom konacnom i dobrom izboru. Taj put je zasut ralicitim misljenjima, iskustvima i procenama, pa cak i ubedjenjima ali svakako nosi i dobar broj argumenata i to je ono sto treba da odvoji ovaj forum od raznih Jugodati. Kada das svoj doprinos konkretnim predlogom, ucinio si za strucno obrazovanje kod nas daleko vise od te firme...a, kada prihvatis da postoje i razlicita misljenja i temperamenti, ucinio si strasno mnogo za sebe. To je bio smisao mog a pretpostavljam i Tvog posta, i kao sto Ti rece, ko sisa Jugodatu, sposobni smo mi i bez njih da sklopimo masinu koja zaista radi i ne "puca".
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji15.06.2004. u 12:04 - pre 240 meseci
Citat:
...mogu da nabavim DVD-RW za oko 30-ak Eura...

Da nisi pobrkao sa DVD/CDRW combo? Za njega je cena na 100 komada tolika. Ili ti combo nabavljas za 10-15 EUR-a?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji15.06.2004. u 16:18 - pre 240 meseci
Ulazna cena (na granici) nekih DVD-RW-a kod nas jeste negde oko 30-ak do 40-ak eura i ja ih po toj ceni mogu nabaviti ali ne model koji zelim. Ovde ne pricam o cenama u radnjama niti kod dilera.

Naravno svako moze da predlozi nesto kako bi jos poboljsali ovu konfiguraciju. Ovo je samo osnovna konfiguracija bez vise HDD-a, RAID-ova ( mislim na hardverske RAID-ve sa vise HDD-ova {RAID0, RAID1, RAID2...., striping, mirroring, duplexing}, SCSI-a (mada mi je padalo na pamet da predlozim SCSI CD uredjaje ali sam od toga odustao zbog cene i opste isplativosti. Brzine IDE drajvova su sada sasvim zadovoljavajuce kao i SATA standard koji podrzava brzine vece od 150MBps. Mada Ultra4 SCSI jeste brzi od SATA (320MBps transfer rate) kao i Ultra3 SCSI (160MBps) ali ponavljam SCSI uredjaji su jako skupi i nisu za kucne usere. Ma cak znam i ljude koji se profesionalno bave raznim stvarima (muzika, animacija...) koji ne koriste SCSI drajvove a opet uspesno obavljaju svoje delatnosti.

Naravno konfiguraciju cu odmah prepraviti kad ploce sa PCI-E slotovima postanu dostupne kao i odgovarajuce kartice (prevashodno mislim na grafiku). To ce tek biti revolucionarni pomak unapred. Jedva cekam da se kod nas pojave takve ploce i da im cena bude OK ili da mi dobri ljudi daju jednu na testiranje. :)

Sto se tice same maticne ploce jedina koja je trenutno bolja od ove je Asus SK8V ali je kod nas koliko sam upucen jos nema u prodaji (mozda gresim ali nisam je video jos). Epox isto ima dobre ploce u ponudi, kao i MSI i Gigabyte, ali su se ove 2 Asusove ploce na testovima pokazale kao odlicne za Athlon64 procesore, a ja sam jos od cuvene Asus CUSL-2 serije ploca za PIII i celerone postao obozavalac te firme pa bih se uvek odlucio da kupim Asusa. Epox je imao bolje socket A ploce, ali sada je situacija drugacija, ali samo trenutno. Videcemo kako ce nVidia i ATI da pariraju Vijimim novim chipsetovima. Utakmica ce biti teska ali verujem da ce ili ATI ili nVidia na kraju izaci kao pobednici. Za sada VIA vodi trku sa svojim K8T800 chipsetom.

P.S. A ma ne znam na koje muke da me stave combo nikad nikome ne bih preporucio kao opciju kada kupuje racunar. To je definitivno promasena investicija, a ja ga u svoj racunar ne bih ugradio da mi neko pokloni combo drive, i pri tom kaze "Da cu ti bilo sta samo da ugradis ovaj combo drive".
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3778 Profil

icon Re: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji16.06.2004. u 03:22 - pre 240 meseci
Evo nekoliko napomena vezanih za moju predlozenu konfiguraciju.

1. Floppy Disk je pozeljan zbog instalacije SATA Hard Diska. Napravi se floppy sa driverom, da bi se SATA disk instalirao.

2. Memorija koju sam ubacio ce da radi dobro ali ako bih se ja pitao ubacio bih i skuplju Corsair memoriju poput TwinX 1024-3200LL ili TwinX 512-3200LL (u zavisnosti da li hoce 512MB ili 1GB RAM-a), ali se isplati uloziti u njih jer su odlicne za gamere i overclockere (inace XMS3200 memorija). Ako uzimate takav Corsair onda se uzima po jedan modul od 512MB ili 1GB RAM-a. Mushkin memorije poput Mushkin PC3200 232 - Level One Black DDR su takodje odlicne i skupe ali se ovde ne mogu naci koliko sam upoznat. Memoriju bih definitivno menjao u onoj ponudjenoj konfiguraciji za bolji Corsair koga takodje ima kod nas da se nadje ali je vise nego duplo skuplji.

3. Moram napomenuti da VIA chipsetovi nikad nisu bili dobri za overclockere. Ni ova Asusova ploca nije za overclockovanje ali je sve jedno odlicna. Ako neko zeli plocu koja je pogodna za oc neka pogleda Epox 8KDA3+ sa nVidia nForce3-250Gb chipsetom (novija verzija nVidia nForce3 chipseta predvidjena za AMD-ove najnovije Socket 939 procesore, ali kao sto se da videti ugradjena i u neke socket 754 ploce. Starija verzija nVidijinog chipseta za Athlon64 je nVidia nForce3-150. Ploce sa tim chipsetom obilaziti u sirokom luku). Ovaj Epox je takodje jako dobra investicija ali ja bih sacekao Socket 939 procesore da se pojave kod nas prvo i sa njima socket 939 ploce koje ce verovatno biti daleko bolje nego sadasnje.
Epox 8KDA3+ je po nekim karakteristikama bolja od Asus K8V SE Deluxe ali Asus K8V SE Deluxe je ukupno bolji po meni. Jedino ako ste spremni vise da platite za plocu nadjite Asus SK8V i Athlon64 FX procesor. Kad je Alienware stavljao Asus KV8 SE Deluxe u svoje PC konfiguracije pre pojave Athlon 64 FX-a, zasto je ja ne bih toplo predlozio. Sada stavljaju Asus SKV8 plocu i Athlon 64 FX. Overclockeri naravno neka gledaju ponudjeni Epox 8KDA3+ i stave ga umesto Asusa u predlozenu konfiguraciju. Asusova ploca je negde izmedju 115 i 130 eura dok za cenu Epox-a ne znam ali mogu da predpostavim da nikako nije manja od predlozene Asusove ploce.

3. Mozda bih dokupio neko napajanje, koje je malo jace od onog u predlozenom kucistu, uzimajuci u obzir da je predlozena masina monstrum. Da bi monstrumska konfiguracija bila dobro negovana 2 ponudjena napajanja bi bila Enermax EG465AX-VE, 460W, ATX Power Supply Unit i Chieftec HPC-420-302-DF, ATX Power Supply Unit, 420W, dual fan. Odabir naravno zavisi od zelje onog koji bira i dubine dzepa. Chieftec je bitno jeftiiji (negde oko 60 Eura).
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Jugodata-vase misljenje o konfiguraciji

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11811 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.