Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HSIA i PBX - Telekom Srbija

[es] :: VoIP :: HSIA i PBX - Telekom Srbija

[ Pregleda: 3472 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igor_ne

Član broj: 256806
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon HSIA i PBX - Telekom Srbija13.03.2013. u 20:01 - pre 134 meseci
Pozdrav svima,

Dobio sam poziv od prijatelja da im pomognem (vec tri meseca placaju uslugu a još uvek nije puštena u rad) radi se o usluzi Telekoma Srbije HSIA koja je dovedena preko optičkog kabla, takođe kroz optiku su dobili i pet telefonskih linija.

Optika ulazi u konvertor a iz njega izlazi utp kabal. Na njega sam nakacio Mikrotik ruter 750 i uspeo sam da pustim internet preko njega.
Podaci za internet su sledeci:
WAN: 195.178.xx.xxx/30
VLAN: xxxx
na LAN stranu sam postavio 192.168.x.x/24 i ukljucio sam DHCP koji ce deliti adrese.

U među vremenu posle nekoliko poziva i nešto težih razgovora konačno su mi poslali podatke za PBX konfiguraciju:

PBX IP: 10.x.x.x
Default gateway 10.x.x.x
Netmask: 255.255.255.252

Outboundproxy za Novi Sad: 10.0.0.34
Domain name / Proxy: ims.telekomsrbija.com
Port za Sip: 5060
kao i podatke za UserID, password...

Na koji način da spojim internet i pbx preko rutera? Da li ključnu ulogu igra VLAN u ovom slučaju ili nešto drugo?

Da li dobijeni PBX IP i gateway treba da unesem u Elastix 2.3 koji sam pripremio ranije ili su te ip adrese namenjene za nešto drugo? Kao što vidite dosta toga ne znam..

Hvala unapred na pomoći!


 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
178.77.1.*



+2 Profil

icon Re: HSIA i PBX - Telekom Srbija13.03.2013. u 22:06 - pre 134 meseci
Zbunjuje me IP adresa koju ti je telekom dostavio za PBX koja nije JAVNA!? nego je iz njihovog subneta.
U svakom slucaju nakaci elastix na svoju lan mrezu i pingaj da vidis da li imas izlaz prema vani. Nakon toga na elastixu registruj sip trunk (to su detalji konfiguracije koju ti je telekom poslao) > dakle ides na "add new sip trunk".
To kad kazes da su ti kroz optiku isporucili pet telefonskih linija , hm...ajde najbolje bi bilo da mi posaljes skype name u pp da se cujemo da vidim da li ti mogu pomoci pa ako uspjesno rijesimo da to ovdje ti lijepo napises.!

 
Odgovor na temu

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.hsd1.il.comcast.net.



+11 Profil

icon Re: HSIA i PBX - Telekom Srbija14.03.2013. u 00:18 - pre 134 meseci
Pozdrav,

Da, glavnu ulogu igra VLAN. Trebalo bi da si dobio od Telekoma VLAN ID. Možeš da rešiš na više načina.

Ako si već povezao VLAN za internet, onda si na dobrom putu. Još treba da dodaš VLAN za VoIP na istom tom interfejsu, ali naravno definišeš VLAN ID koji si dobio za VoIP. Onda možeš da uradiš masquarade ka VoIP interfejsu i dodaš rutu za 10.0.0.34 da ide na 10.x.x.x (gateway). Na PBXu staviš adresu iz LANa ili DMZa, u zavisnosti od tvoje konfiguracije.

Drugi način je da staviš UTP iz media konvertera u svič, pa onda u ruter i PBX, podesiš VLAN na PBXu i da staviš privatnu adresu na interfejsu.

Što se tiče privatne IP za VoIP, tako to radi Telekom Srbija. Meni se dopada, jer je zatvoreni sistem i PBX nije izložen rizicima. A moguće je da bude privatna upravo što ide preko VLAN.

Valjda će i Telekom jednog dana dati mogućnost kačenja sa javne IP adrese, pa da onda imaš izbor.
 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: HSIA i PBX - Telekom Srbija

[ Pregleda: 3472 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.