Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!

[es] :: Mreže i novosti :: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!

[ Pregleda: 3893 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!22.02.2013. u 16:46 - pre 135 meseci
Najnovija vest, ne znam koliko je tacna:

Citat:
I pored velikog broja pritužbi korisnika na potez “Telenora“, koji je nedavno samovoljno menjao pakete, nadležni su odlučili da operateri koji ovako postupaju ne krše zakon.

Kako navodi “Potrošač”, na sastanku predstavnika Ministarstva trgovine i telekomunikacija i sva tri mobilna operatera, čiji je povod bio upravo slučaj “Telenor”, odlučeno je da ovaj, kao i svaki drugi operater može, ukoliko je to ugovorom predvideo, da izmeni i cene i tarifne pakete koji je korisnik već izabrao.

Korisniku se ostavlja mogućnost da u takvoj situaciji raskine ugovor, ali samo ako su bitno izmenjeni uslovi pod kojima je on zaključen.

Postavlja se pitanje šta uopšte operateri, a šta korisnici podrazumevaju pod bitnim izmenama ugovora. Za pravnike dileme nema – cena jeste bitan elemenat ugovora i, ukoliko se ona promeni, druga strana, odnosno korisnik ima prava da taj ugovor i raskine. To im, kako kažu, garantuje Zakon o obligacionim odnosima.

Da li i druga dva operatera, “Telekom” i “VIP”, nameravaju da nastave praksu “Telenora” i šta oni podrazumevaju pod bitnim elementom ugovora?

- U ovom momentu ne planiramo povećanje cena naših postpejd paketa. Bitne izmene uslova su promene ugovora kojima se značajno menjaju obaveze korisnika prema operateru. U skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama, u slučaju izmene ili dopune opštih uslova, naše pretplatnike obaveštavamo najmanje mesec dana unapred na pogodan način o ovoj nameri. Pretplatnik ima pravo da po prijemu ovog obaveštenja raskine pretplatnički odnos bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je pretplatnički odnos zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa usluga) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima - rekli su u “VIP”-u, dok iz “Telenora” poručuju da ne planiraju poskupljenje postpejd paketa u okviru postojeće ponude.

Što se tiče “Telekoma”, oni kažu da od formiranja aktuelne postpejd ponude u svojoj mobilnoj telefoniji nisu menjali cenu paketa, kao ni količinu besplatnog saobraćaja koja je na raspolaganju korisnicima.

U Ministarstvu trgovine kažu da je operater dužan da o uslovima ugovora i cenama, kao i svim njihovim izmenama unapred obavesti pretplatnike i da ih dostavi Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije.

- Operater je dužan da pretplatnike najmanje mesec dana ranije obavesti na pogodan način o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao o pravu pretplatnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen. Pretplatnik ima pravo da po prijemu obaveštenja raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen i na način koji nije na korist pretplatnika – zaključuju u Ministarstvu trgovine i telekomunikacija.


(Telegraf.rs / Izvor: Potrošač)
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!22.02.2013. u 19:17 - pre 135 meseci
Izem im vest, ko je uopste negirao da mogu da menjaju. Pitanje je sta mi mozemo kad oni odluce da menjaju :D Pogotovu ako je uzet paket sa telefonom.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!22.02.2013. u 19:45 - pre 135 meseci
Tesko nama, ako oni to budu mogli tek tako da menjaju bez pardona.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

zvezdasbg
Neproizvodni radnik
Beograd

Član broj: 240663
Poruke: 705



+81 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!22.02.2013. u 21:25 - pre 135 meseci
Mogu, ali ce takav ugovor moci bez problema da se raskine jer je cena paketa bitan deo istog. To kazu i pravnici. U prevodu ovakav spor se na sudu dobija na keca. E sad operatori naravno nisu sisali vesla pa ce ubuduce u ugovore ubacivati klauzulu da se korisnik slaze da provajder moze da menja pakete tokom ugovorne obaveze.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!22.02.2013. u 23:43 - pre 135 meseci
Pa to ne bi moglo da prođe jer i banke su imale klauzulu da mogu da menjaju kamate u skladu sa poslovnom politikom pa im je to sada zabranjeno ako se ne varam? Eventualno mogu da u ugovoru vežu cenu pretplate za stabilniju valutu.
 
Odgovor na temu

Ser.Joza
Beograd

Član broj: 304695
Poruke: 12
*.180.244.56.targo.rs.



+9 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 01:16 - pre 135 meseci
Ja sam pod ugovornom obavezom u telenoru, i kada sam se bunio za tu promenu, prvo su me ubedjivali kako je to dobro za mene, a onda ponudili da raskinemo ugovor, bez ikakvih moji dodatnih doplata, ali sa tim da izgubim pretplatnicki broj koji imam 13 godina.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 04:39 - pre 135 meseci
Citat:
zvezdasbg:
Mogu, ali ce takav ugovor moci bez problema da se raskine jer je cena paketa bitan deo istog. To kazu i pravnici. U prevodu ovakav spor se na sudu dobija na keca. E sad operatori naravno nisu sisali vesla pa ce ubuduce u ugovore ubacivati klauzulu da se korisnik slaze da provajder moze da menja pakete tokom ugovorne obaveze.

Nisi pratio na casu. Oni vec imaju taj clan, i zato mogu da menjaju cene ako zele.
Ono sto ne mogu je da forsiraju je da ostanes na ugovoru - tj. ako zelis raskines ugovor bez penala, pa makar to stavili u ugovor da se korisnik slaze, jer se to protivi zakonu i samim tim je nistavno.

Pitanje je sta sa aparatima ako su vezani ugovorom.
Ovo za broj ne znam, mislim da je samo plasenje korisnika; neko rece da od MNP-a je korisnik vlasnik broja a ne operater, pa ne bi imali prava na to.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 11:02 - pre 135 meseci
Najgore je to sto kada se menja cena obicno to urade svi operateri, tako da i nemas gde da predjes.
Takodje danas se bas i ne isplati imati postpaid bez ugovora.

Bojim se da ne bude neko poskupljenje...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Ser.Joza
Beograd

Član broj: 304695
Poruke: 12
*.180.244.56.targo.rs.



+9 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 13:07 - pre 135 meseci
Citat:
Pitanje je sta sa aparatima ako su vezani ugovorom.
Ovo za broj ne znam, mislim da je samo plasenje korisnika; neko rece da od MNP-a je korisnik vlasnik broja a ne operater, pa ne bi imali prava na to.


Aparat ostaje meni, bez ikakve moje naknade, osim ako nisam uzeo aprat na 6 rata.
Meni je logicno da gubis broj, ne moze se preneti broj pod ugovornom obavezom, a posto raskidam ugovor vracam broj.
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.adsl.verat.net.



+39 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 15:33 - pre 135 meseci
Konkretno prica za Telekom od pre mesec-dva dana, My Bel paket.

Imao sam ovaj paket najvise zbog cene i obrancuskog intervala 60+1s. To su prebacili u 60+60s, cime su obezbedili da se lakse istrose minuti u pretplati.

Onda su uniformisali generalno cene za postpaid, sada je uspostava poziva 6,99 dinara, dok je ranije bila malo preko 3 dinara, cist bezobrazluk.

Na papiru, isti broj minuta, isti broj poruka, ista kolicina mb, ista cena paketa a u stvari na kraju sa istim tempom koriscenja racun veci.


Iznerviran tom cinjenicom, gledao sam ponude operatera i gde bih mogao da predjem, ali sto je Bakara rekao, svi su isti.


U ovom momentu ljudi imaju mogucnost (obzirom da dobar deo paketa ima ukljucene mb u pretplatu) da koriste viber i slicne programe kako bi pricali za dz, pa se na ovaj nacin moze malo doskociti operaterima i ublaziti ovo dranje.

Mada i ova prica ce se u buducnosti menjati, jer ce operateri, cim ova pojava uzme maha, kao u nekim drzavama na zapadu, ogranicavati servise kroz svoju mrezu, cime ce onemoguciti koriscenje vibera, facetime, bar dok ne istrosite mb iz pretplate.


Operateri su svesni trenutnog trenda i toga da ce u jednom momentu postati pre svega "data" provajderi, zbog porasta udela smart telefona i na ovo gledam kao koriscenje mogucnosti da se zaradi pre nego sto dodju teza vremena za njih.



Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 17:00 - pre 135 meseci
Promena stavke u ugovoru povlaci da se ugovor moze raskinuti bez posledica.
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.adsl.verat.net.



+39 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 18:59 - pre 135 meseci
U nekom momentu ce raskid Ugovora biti najmanji problem. Problem za korisnika je sta dalje ciniti, jer svi operaterari imaju podjednako lose uslove.


Ljudi su iz nekog benefita potpisali Ugovor, recimo akcija 50% pretplate kod Telekoma. Uzmimo za primer tarifu Mix 1250 (450 minuta, 450 poruka, redovna cena 1500 dinara), koja uz popust iznosi 750 dinara. Korisnik tesko da ce otkazati Ugovor, jer nece dobiti takve uslove.


Operateri znaju da konkurencija ne nudi nista bolje, znaju da su nezadovoljni korisnici mahom promenili stranu od uvodjenja prenosa broja, znaju da dosta ljudi nece zeleti da odustane od trenutnog broja koji koristi niz godina ili da izgubi trenutne benefite neke akcije.


Kao sto rekoh, kad god uslovi dozvoljavaju (wi-fi je gotovo svuda oko nas, kuca, posao, kafici...), treba koristiti viber, facetime i ostale servise.
Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 19:58 - pre 135 meseci
Mene cudi da neki ljudi tek sada saznaju da cena moze biti izmenjena u toku ugovorne obaveze.
Naravno da ce operater morati da prati trziste, inflaciju i ostale ekonomske "sitnice" sa kojima obican covek nije upoznat.

Na primer, Član 5. MTS ugovora sa njihovog sajta (dole link)
Code:
http://www.mts.telekom.rs/tl_files/Dokumenta/MTSugovor.pdf


p.s. Kod MTS ugovori, aneksi ugovora, nalaze se u dnu njihove web stranice. Za one koji hoce da citaju.
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.adsl.verat.net.



+39 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 20:40 - pre 135 meseci
Citat:
Po obavestenju iz prethodnog stava, ukoliko se najavljenim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ovaj ugovor zakljucen, i to na nacin koji je na stetu Korisnika, Korisnik ima pravo da u roku od mesec dana od dana takvog obavestenja, raskine ovaj ugovor bez obaveza prema Telekomu Srbija po osnovu prevremenog prestanka vazenja ovog ugovora.


Deo clana 5. gde jos pise da je o svim izmenama Telekom duzan da obavesti korisnika mesec dana ranije, pismenim putem uz racun ili putem sms poruke, za one koji ne zele da se smaraju sa citanjem.



Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.suwireless.org.



+679 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!23.02.2013. u 21:40 - pre 135 meseci
Pa ako u ugovoru piše da mogu da mi slome noge, je l' to mogu?
Valjda ima neki zakon iznad tog ugovora? Ako sam potpisao nešto na godinu-dve, i ako oni očekuju od mene da plaćam ugovorenu cenu, zar ja ne mogu da očekujem da ću dobijati iste usluge koje su navedene? U čemu je onda poenta ugovora?
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!24.02.2013. u 03:21 - pre 135 meseci
Citat:
Ser.Joza:
Citat:
Pitanje je sta sa aparatima ako su vezani ugovorom.
Ovo za broj ne znam, mislim da je samo plasenje korisnika; neko rece da od MNP-a je korisnik vlasnik broja a ne operater, pa ne bi imali prava na to.


Aparat ostaje meni, bez ikakve moje naknade, osim ako nisam uzeo aprat na 6 rata.
Meni je logicno da gubis broj, ne moze se preneti broj pod ugovornom obavezom, a posto raskidam ugovor vracam broj.

A sta ako si uzeo aparat na 6 rata? Kako si ga inace uzeo?
Kome vracas broj, nije njihov da im vracas ;)
 
Odgovor na temu

Ser.Joza
Beograd

Član broj: 304695
Poruke: 12
*.180.244.56.targo.rs.



+9 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!24.02.2013. u 11:56 - pre 135 meseci
Pa ako sam uzeo aparat na 6 rata, onda moram isplatiti svih 6 rata pre raskida ugovora. Ja licno nisam uzao na 6 rata, samo sam ovde preneo kako su mi rekli.
Pa to je zatvoren krug, ne mozes preneti broj broj ako si pod ugovornom obavezom, ako raskines ugovor vracas broj, isto kao da ne zelis vise taj broj.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!24.02.2013. u 12:36 - pre 135 meseci
Ali po kojoj osnovi ti njima "vracas" broj kada broj pripada korisniku?

Ovo za rate - oces reci da ako si uzeo telefon na rate, mozes da isplatis rate a raskines ugovor?
 
Odgovor na temu

Ser.Joza
Beograd

Član broj: 304695
Poruke: 12
*.180.244.56.targo.rs.



+9 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!24.02.2013. u 16:23 - pre 135 meseci
Pa verovatno kao kada vise ne zelis da koristis njihove usluge, jer ne mozes da koristis MNP jer si pod ugovornom obavezom, ali ako raskines ugovor nemas vise taj broj.
Broj pripada korisniku dok koristi uslugu nekog od provajdera.
Ja samo prenosim kako su mi rekli.


A ovo za rate si u pravu, isplatis telefon i raskines ugovor, ili ako si platio telefon po nizoj ceni u celosti nema nikakvog izmirivanja.

Na primer ako si platio telefon 1 dinar, mozes raskinuti ugovor bez ikakakve nadoknade, onda su oni na "gubitku".
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!25.02.2013. u 01:01 - pre 134 meseci
Cini mi se da su iskustva rekla drugacije jer je previse dobro da bi bilo istinito ovo za telefon :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Mobilni operateri mogu da menjaju cene paketa!

[ Pregleda: 3893 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.