Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 546035 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 20:36 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder:Zelim da sagledam situaciju iz svih uglova, i zelim da dobijem siroko iskustvo. Jos uvek nisam shvatio sta je to za mene i porodicu najbolje, ali je odlazak u NL dobar korak ka razbistravanju i donosenju prave odluke.

ja koliko sam mogao da zaključim, tebe druže razbija nostalgija i ako kad ti se "razbistri" odluka bude da se vratiš u Srbiju to će biti samo iz tog razloga. verujem da u BG imaš taj svoj svet u kome si srećan i da bi tamo isto imao posao i OK platu, ALI kao što je Dalibor već pomenuo ima i drugih razloga zbog kojih se iz Srbije odlazi. ovo mislim da je već više puta bilo na es, ali se uklapa u ovu priču pa evo još jednom... staro je godinu dana, akteri su se samo malo rotirali, a razlozi su i dalje više nego aktuelni!
mislim da bi bilo malo sebično sa tvoje strane ako bi se odlučio za povratak u Srbiju jer će tebi biti tamo super zbog tvojih prijatelja, a za samo 15-20 god. tvoja deca će se susresti sa svim tim problemima koje Srbiju i danas muče, kao i pre 15 god. i pre 30 god. i uvek je tako bilo, tako da je verovatnoća da se drastično popravi... mala! daj svojoj deci šansu da oni eto tu u Amsterdamu odrastu i steknu prijatelje za ceo život kao što ih ti imaš u BG, a da ujedno žive u zemlji u kog nema svega sa onog spiska gore.
 
+5

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 22:18 - pre 121 meseci
Citat:
član:... mislim da bi bilo malo sebično sa tvoje strane ako bi se odlučio za povratak u Srbiju jer će tebi biti tamo super zbog tvojih prijatelja, a za samo 15-20 god. tvoja deca će se susresti sa svim tim problemima koje Srbiju i danas muče, kao i pre 15 god. i pre 30 god. i uvek je tako bilo, tako da je verovatnoća da se drastično popravi... mala! daj svojoj deci šansu da oni eto tu u Amsterdamu odrastu i steknu prijatelje za ceo život kao što ih ti imaš u BG, a da ujedno žive u zemlji u kog nema svega sa onog spiska gore.


Ja mislim da bi najbolji razlog za povratak bio upravo zbog dece :)

Izvinjavam se ako gresim ali iz ovoga sto pises mogu samo da zakljucim da nikada nisi ziveo u inostranstvu i da stavovi koje iznosis predstavljaju samo neku tvoju viziju o lagodnom zivotu van Srbije. Ne znam za druge zemlje, ali holandija je daleko od idealnog mesta za decu i svako ko zeli da mu deca ovde odrastaju i skoluju se trebalo bi da se dobro informise pre nego sto se odluci na takav korak. Skolstvo se ovde mnooogo razlikuje od naseg i skoro 100% je fokusirano na izgradnju poslusnog citizena nego li na razvijanju talenata. Ovo se narocito odnosi na osnovnu skolu koja traje do 11/12-te godine.

Mozda u holandiji nema mnogo toga sa spiska koji si okacio ali ovakvih vesti ima poprilicno i pojavljuju se po novinama skoro redovno na svakih mesec-dva: http://www.dutchnews.nl/news/a...e_complaints_against_child.php



 
0

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
185.3.135.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:15 - pre 121 meseci
Drug član već živi u inostranstvu :D.

Mnogo su mi ovde razvili talente, svaka im čast :-). Samo ne znam odkud ispade Erik Meijer, ili zašto studenti odavde masovno idu na nastavak studija u TU Delft. Naravno, ne znam ništa o stvarnom školovanju, ali znam za velike ljude koji su svojim talentom napravili pomake, a baš su potekli iz Holandije, pa samo kažem da ima i ta druga strana medalje.
 
0

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:22 - pre 121 meseci
^ u Srbiji samo talente razvijamo, ali za izvoz u Holandiju :)
 
+3

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:28 - pre 121 meseci
Citat:
Burgos: Drug član već živi u inostranstvu :D.

Mnogo su mi ovde razvili talente, svaka im čast :-). Samo ne znam odkud ispade Erik Meijer, ili zašto studenti odavde masovno idu na nastavak studija u TU Delft. Naravno, ne znam ništa o stvarnom školovanju, ali znam za velike ljude koji su svojim talentom napravili pomake, a baš su potekli iz Holandije, pa samo kažem da ima i ta druga strana medalje.


Univerziteti im jesu dobri, i naravno da ima i ovde nadarenih ljudi kao i u svakoj zemlji. Medjutim mnogo je lakse kao stranac doci i upisati fakultet (fakulteti su uglavnom na engleskom jeziku) nego kao imigrantsko dete probiti se do istog. Ova tema se dosta bistrila i ovde po novinama, jer procentualno imigranti jako retko ovde zavrsavaju neko vise skolstvo. Nekako se uvek "potrefi" da se bas imigranti nakon osnovne salju na zanat ili neko nize obrazovanje... Zeznuto je sto ni roditelj ni dete nemaju mogucnost da uticu sta dalje posle osnovne, sta napise ucitelj/uciteljica to je...
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:31 - pre 121 meseci
frantic, meni se cini da si ti prilicno nezadovoljan zivotom u nl, pa sto si onda koji moj i dalje tamo?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:44 - pre 121 meseci
Citat:
3way: frantic, meni se cini da si ti prilicno nezadovoljan zivotom u nl, pa sto si onda koji moj i dalje tamo?


Je li to neki pokusaj diskreditacije klasicnim vec izlizanim pitanjem "ako ti se ne svidja sto si tamo?" :) Sve u svemu ne znam sta bih ti odgovorio ...
 
+1

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 23:55 - pre 121 meseci
Naravno da nije...
A takvo pitanje je sasvim na mestu...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.adsl.alicedsl.de.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:09 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick:
Zeznuto je sto ni roditelj ni dete nemaju mogucnost da uticu sta dalje posle osnovne, sta napise ucitelj/uciteljica to je...


To znači da dete ne može da upiše npr. gimnaziju ili neku drugu školu, već samo ono što procene prosvetni radnici u nižim stepenima?
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:10 - pre 121 meseci
Citat:
Burgos: To znači da dete ne može da upiše npr. gimnaziju ili neku drugu školu, već samo ono što procene prosvetni radnici u nižim stepenima?


To upravo to znaci.
 
0

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
*.upc-h.chello.nl.

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:21 - pre 121 meseci
+1. Sistem skolovanja i uopste podizanja dece u Holandiji izgleda jako divno dok se ne fokusira na konkretne probleme koji ce vas u tom poduhvatu sacekati.

Ne zaboravite da ce to dete imati potpuno drugaciji mindset od vas samih, te da cete u celoj prici vi da ispastate jer odgajate dete koje je vise stranac.
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:22 - pre 121 meseci
Citat:
3way:
Naravno da nije...
A takvo pitanje je sasvim na mestu...


Ok, ali stvarno ne znam odgovor na ovo pitanje. Bar za sada.

Generalno izbegavam ukljucivanje u diskusije oko emigracije i zivota u inostranstvu jer se skoro redovno rasplinu i svedu na neka prepucavanja forumasa tipa Srbija (jeste/nije) sran*e.

Nadam se da ova nece doci u taj stadijum, i da ce neko ko planira da imigrira u NL mozda naci neke korisne smernice u mojim postovima. NL nije sva crna i losa, ima ovde itekako dobrih stvari, ali kako uvek postoji i druga strana medalje o nekim stvarima mozda nije lose unapred povesti racuna narocito ako se dolazi sa decom ili se ista planiraju.
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:25 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick:usije oko emigracije i zivota u inostranstvu jer se skoro redovno rasplinu i svedu na neka prepucavanja forumasa tipa Srbija (jeste/nije) sran*e.


Uopste nije bitno da li je Srbija njesra ili ne, bitno je da je da li je mesto gde zivis takvo ili ne :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
*.cm-6-8d.dynamic.ziggo.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:39 - pre 121 meseci
Citat:
3way: Uopste nije bitno da li je Srbija njesra ili ne, bitno je da je da li je mesto gde zivis takvo ili ne :)


Ne znam na sta mislis? I kako bi se uopste moglo definisati sta je njesra a sta ne? Sto ljudi sto cudi.

Po meni je najbolje u ovakvim temama izbegavati pausalne ocene i drzati se kvalitetnih informacija pa koga zanima proucice i odluciti da li je to za njega dobro ili ne.
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 00:41 - pre 121 meseci
Upravo na to i mislim. Njesra je subjektivna kategorija, i gde je nekom dobro, drugome nije i obrnuto...Iz tog razloga se valjda i ljudi krecu po belom svetu :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

Nymeria

Član broj: 317502
Poruke: 75



+84 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 02:07 - pre 121 meseci
@franticnick, da li hteo sumirati sta je tebi licno pozitivno a sta negativno u Holandiji? Znaci, jasno je da je to iz tvoje tacke gledista, nije obavezno svakom tako. Pitam iz ciste radoznalosti i informisanosti, nista vise.
Hvala unapred
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 09:37 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick:
Ja mislim da bi najbolji razlog za povratak bio upravo zbog dece :)

Skolstvo se ovde mnooogo razlikuje od naseg i skoro 100% je fokusirano na izgradnju poslusnog citizena nego li na razvijanju talenata. Ovo se narocito odnosi na osnovnu skolu koja traje do 11/12-te godine.

Dakle za decu je bolje da se skoluju u Srbiji, zato sto se kod nas vise radi na razvijanju talenata. Pa nesto ti tesko mogu poverovati u to.
Citat:
Ova tema se dosta bistrila i ovde po novinama, jer procentualno imigranti jako retko ovde zavrsavaju neko vise skolstvo. Nekako se uvek "potrefi" da se bas imigranti nakon osnovne salju na zanat ili neko nize obrazovanje...

U to verujem, ali moras priznati da je u pitanju i losa asimilacija imigranata, tj njihova zelja da se ne integrisu vec da se i dalje druze u istom okruzenju na koje su navikli, a to ne ukljucuje lokalce. To nije samo problem u Holandiji.

Evo npr fox_mulder, covek kaze:
Citat:
Ne zaboravite da ce to dete imati potpuno drugaciji mindset od vas samih, te da cete u celoj prici vi da ispastate jer odgajate dete koje je vise stranac.

On u startu ne zeli da mu deca budu integrisana, tj "stranci", da ne bi jelte roditelji ispastali. Ako mene pitas to je jedini nacin integracije, da postanu Holandjani a ne da im se pricaju bajke o otadzbini kao sto vecina gastosa radi i na kraju da kad napune 18 da ne znaju gde pripadaju.
 
0

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 10:14 - pre 121 meseci
Molim te da ne izvrces kontekst :)

Izneo sam cinjenicno stanje koje ce te sacekati pre ili kasnije, te da na to treba biti spreman. Poslednje sto ikome treba su neintegrisana problematicna imigrantska deca koja se sa slicnima druze, i ako ekvivalentiras to sa Srbijom, brzo dobijes sliku prosecnog olosha iz Beograda.

Odluka o toj temi jeste teza nego sto sam mislio, ali se moj stav nikako ne moze ukalupiti u tvoj stereotip.
 
0

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 10:28 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick: Nekako se uvek "potrefi" da se bas imigranti nakon osnovne salju na zanat ili neko nize obrazovanje...


Ovaj detalj su Nemci objasnili sa tim da najveći broj "gostiju" zida "kule i gradove" u matičnim zemljama pa su deca sretna da se dokopaju plaćenog zanata i što pre osamostale...

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
+2

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2014. u 10:32 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder:
Izneo sam cinjenicno stanje koje ce te sacekati pre ili kasnije, te da na to treba biti spreman.

Ako si se odlucio na zivot u inostranstvu kakvo drugo stanje treba da ocekujes? Ti kazes da ces ti ispastati zato sto ce ti dete biti "stranac", nisam ja hteo nista da izvrcem sto si ti rekao ali to zvuci kao klasican stereotip.

 
0

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 546035 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.