Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545942 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 11:14 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick: Super ste ortaci sa holandjanima? Ono, totalno se kapirate, redovno kucno posecujete, zajednicke akcije ... ?

Ja ne, ali moj prijatelj koji zivi u Holandiji da, bas sve to sto si naveo. Doduse ne zivi u Amsterdamu, vec u manjem mestu.
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 11:23 - pre 121 meseci
Citat:
DaliborP: Ja ne, ali moj prijatelj koji zivi u Holandiji da, bas sve to sto si naveo. Doduse ne zivi u Amsterdamu, vec u manjem mestu.


Mogu samo da kazem da mi je jako drago da cujem da je to moguce, jer sam vec gubio nadu :)
 
0

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 11:59 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick: Za sve godine zivota u Holandiji nisam uspeo da nadjem holandjanina sa kojim bih se mogao intenzivno druziti, niti znam ikog sa nasih prostora kome je to poslo za rukom :) Sa expatima je nesto bolja situacija, ali opet, jako je tesko doci do tog nekog kvaliteta druzenja kao u Srbiji.

Pozdrav iz Amsterdama.

a jel to Srbima nesto genetski urodjeno pa da mogu samo sa Srbima da se kapiraju? ne razumem te zasto ti nacija ima uticaja na to kako ces se sa nekim skontati? ja nikad ne generalizujem tako stvari: Holandjani su zatvoreni, Nemci su hladni, Poljaci su alkoholicari itd. svaki covek/jedinka je prica za sebe nezavisno od nacije, pitanje je samo kakvi ljudi tebi odgovaraju i kako ti odgovaratas drugima.
 
+1

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 12:57 - pre 121 meseci
Citat:
Branko Santo:
@fox_mulder
Teska tema, i sam sam puno puta razmisljao o tako nekim situacijama pa mogu da podelim svoju logiku :)


Cini mi se da je sustina mog razmisljanja u promeni paradigme koju je donela strana zemlja. Cini mi se da je u danjasnje vreme postalo pomalo nevazno gde zivis, ali je istovremeno vrlo vazno da si ziveo i radio tamo negde, kako bi kroz prosirenje vidika lakse ispratio razvoj tehnologije i sto bi rekli Ameri, "ostao ostrog uma". Dalje je sve na pojedincu, odnosno na ulozenom radu u licno usavrsavanje.

Mozda se u Srbiji nece brzo dostici taj neki standard za generalnu populaciju, ali upravo ce zbog toga postojati taj poseban ludi setap u kome je moguce da se zivi u svojevrsnom "paralelnom svetu" sa prilicno kvalitetnim stilom zivota. I tu je sada sva prica oko vestine koja je neophodna za pokretanje necega svog, kako bi se to sve zaokruzilo. Cash flow iz inostranstva, baza u Srbiji. Lako reci, jako tesko izvesti, ali je to nekakav ideal kome sve vise tezim u svemu sto radim, iako sam svestan svih side efekata.

Moje su osnovne zamerke na kvalitet obrazovanja i zdravstva, jer prosto ako toga nema na dovoljnom i potrebno visokom nivou, onda prihodi moraju da budu prilicno veliki kako bi zakrpili te sve dodatne troskove odlaska kod lekara/privatnog profesora.

Citat:
Branko Santo:
@fox_mulder
Ne znam jesam li pomogao ali eto :)


Svakako, ti to cinis temeljno i cinjenicno, kao i uvek :)

Citat:
član:
a jel to Srbima nesto genetski urodjeno pa da mogu samo sa Srbima da se kapiraju?


Razumem zasto ovo kazes, ali, istina i sustina su zapravo dosta dublje od ovoga iznad. Ne radi se o kapiranju sa Srbima, meni je to ovde zapravo problem. Nasi ljudi koji krenu put inostranstva su vrlo specificni, i novac je velika tema. Tesko im je verovati, cast divnim izuzecima koje sam sreo na svom putu. Zato je moj glavni put znanje i iskustvo, a ne poznanstva. Prijatelji su u Beogradu, to je baza, a svaki novi je dobrodosao mada su kriterijumi visoku. U jednom trenutku ti shvatis kako su u Amsterdamu svi privremeno, te da ce se struktura tvojih poznanstava izmeniti jer ce mnogi da promene firmu/posao/grad. Otuda je ovo sve kao jedan veliki turisticki put - sve se cini prilicno privremeno, a ja sam prosto tako sazdan da me neke te stare "vrednosti" vezuju za Beograd. Odmah da napomenem da to nisu splavovi, narodnjaci i izlasci do zore, vec su to neki ljudi i mesta koja su meni licno dragi. Prilicno dobro pamtim detinjstvo i odrastanje na najlepsim mestima u nasoj zemlji, i ne vidim nista posebno ruzno tu.

Ujedno to ne znaci i da cu da zapostavim zivot u NL i nesto bolju platu nego sto sam imao u Beogradu, vec cu da spojim najbolje od ta dva sveta, u duhu sveopste globalizacije :) Kada sletis na Schiphol, ti kao da padnes u neki udobni jastuk, od svih tih relaksiranih ljudi okolo ;) Salu na stranu - koliko god to suludo zvucalo, zivot u Holandiji te opusti tako da u jednom trenutku zastanes i kazes sebi da te je vreme pregazilo i da vise nisi tako u toku sa industrijom. Tehnicki poslovi sve vise odlaze iz Holandije, tako da je potreba za stalnim usavrsavanjem i te kako prisutna i ovde, kako bi uvek ostao u toku i bio sposoban da lako skocis na dalje pozicije.

Moram takodje da priznam da sam pre dve godine na celu pricu gledao sasvim drugacije i bio sam prepun entuzijazma ka Zapadu i potcenjivao svoju zemlju. Sada je to u mojoj glavi puno cistije, i smatram da svako mora da prodje kroz ovakvo iskustvo da bi kasnije mogao ispravno da donosi odluke.
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 13:03 - pre 121 meseci
Citat:
član: a jel to Srbima nesto genetski urodjeno pa da mogu samo sa Srbima da se kapiraju? ne razumem te zasto ti nacija ima uticaja na to kako ces se sa nekim skontati? ja nikad ne generalizujem tako stvari: Holandjani su zatvoreni, Nemci su hladni, Poljaci su alkoholicari itd. svaki covek/jedinka je prica za sebe nezavisno od nacije, pitanje je samo kakvi ljudi tebi odgovaraju i kako ti odgovaratas drugima.


Ne zelim nista da generalizujem i ne tvrdim da su svi Holandjani ovakvi, Poljaci onakvi i sta ti ja znam... Ne znam odakle si izvukao sve te zakljucke?

Posto se povela prica o nekom intezivnom druzenju i sklapanju trajnih i dubokih prijateljstava, osetio sam potrebu da iznesem neki svoj stav na osnovu sopstvenog iskustva. Prijatelja medju strancima imam jako puno i na poslu i van, i izlazimo po kaficima a sa mnogima se i kucno posecujem. Jeste, svaki covek je jedinka za sebe i trazis one koji ti odgovaraju i sa njima se druzis.

Ipak kad pricamo o nekom jako bliskom druzenju, moje iskustvo mi govori da to nije tako lako ostvariti u inostranstvu iz nekoliko razloga. Prvi je jezicka barijera. Ma koliko ti pricao dobro strani jezik tesko da ces se tako precizno i lako izraziti kao na maternjem. Ako tvom prijatelju taj jezik isto nije maternji ni njemu nece biti tako lako i jasno interpetiranje onoga sto si hteo da kazes kao sto bi to bilo da si mu se obratio na njegovom maternjem jeziku. Ovde ne mislim da se necete razumeti, nego da ta finesa gde obojica koristite extra lejer kako bi poruka bila prenesena vec blago snizava nivo komunikacije. Drugi problem je kulturna razlika i sistem vrednosti koji obojica nosite iz sredina iz kojih dolazite i u kojima ste ih izgradili. Zbog toga cete mozda obojica na neke obicne zivotne stvari u startu gledati totalno drugacije. Nista od ovoga samo po sebi nije razlog i ne cini nemogucim zblizavanje i sklapanje kvalitetnog prijateljstva sa osobom koja nije sunarodnik. Ja to ne tvrdim. Samo kazem da postoje stvari zbog kojih taj proces zblizavanja moze (a ne mora) da bude nesto tezi nego sto bi on to bio sa nekim sunarodnikom.

[Ovu poruku je menjao franticnick dana 01.05.2014. u 14:14 GMT+1]
 
+2

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 13:08 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder:
Moram takodje da priznam da sam pre dve godine na celu pricu gledao sasvim drugacije i bio sam prepun entuzijazma ka Zapadu i potcenjivao svoju zemlju. Sada je to u mojoj glavi puno cistije, i smatram da svako mora da prodje kroz ovakvo iskustvo da bi kasnije mogao ispravno da donosi odluke.


I ja sam prosao kroz isti proces transformacije, samo sto je meni trebalo 3-4 godine da dodjem do ovakvog stava :)
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 13:43 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder: Cash flow iz inostranstva, baza u Srbiji. Lako reci, jako tesko izvesti, ali je to nekakav ideal kome sve vise tezim u svemu sto radim, iako sam svestan svih side efekata.

Pretpostavljam da si u Srbiji isto radio slican posao, dakle zaradjivao si nekoliko puta vise od proseka. U cemu je onda tacno razlika onog sto si imao i ovog sto pokusavas da izvedes? Ne razumem najbolje gde je razlika ili prednost. IT poslova u Srbiji ima dosta i dobro su placeni, cemu onda ta epizoda sa inostranstvom ako ti je to krajnji cilj.
 
0

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 13:51 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder:
Moram takodje da priznam da sam pre dve godine na celu pricu gledao sasvim drugacije i bio sam prepun entuzijazma ka Zapadu i potcenjivao svoju zemlju. Sada je to u mojoj glavi puno cistije, i smatram da svako mora da prodje kroz ovakvo iskustvo da bi kasnije mogao ispravno da donosi odluke.


Citiracu samog sebe :) Zelim da sagledam situaciju iz svih uglova, i zelim da dobijem siroko iskustvo. Jos uvek nisam shvatio sta je to za mene i porodicu najbolje, ali je odlazak u NL dobar korak ka razbistravanju i donosenju prave odluke.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 15:20 - pre 121 meseci
Iz neke moje licne statistike prikupljene iz baze nasih ljudi koje sam upoznao u inostranstvu, 99% onih koji su nezadovoljni zivotom u inostranstvu i cesto kukaju za zavicajem su oni koji i nisu imali posebnog razloga da odlaze od kuce. Oni spadaju u jednu ili u obe sledece kategorije:

1) oni koji su u zavicaju bili stambeno i materijalno obezbedjeni i najcesce uz neki materijalni backup ili safety-net od strane roditelja/rodbine/kumova/prijatelja/veza...

2) oni koji su se skolovali iskljucivo zarad radnog mjesta i plate, bez nekih daljnih aspiracija ka zanimanju koje su izabrali (npr. zavrsio je elektrotehniku, ali je isto tako mogao i npr. medicinu, ekonomiju, matematiku, geografiju,... svejedno mu je, sve mu je to manje-vise jednako [ne]zanimljivo, izabrao je ono sto je izabrao jer mu se tad cinilo da je tim putem materijalno najsigurnije/najlakse/najprofitabilnije...)

Kad se to dvoje sabere, dobije se covjek koji na pitanje zasto je dosao u inostranstvo odgovara nepotpunim recenicama, npr. u stilu: "Dosao sam eto da vidim kako je", ili "Dosao sam i to da probam", ali se ne zna sta je tacno dosao da vidi, niti sta tacno da proba (npr. dosao sam da probam da postignem to i to u struci, dosao sam da zaradim neke pare pa da kupim salas tamo kod kuce i uzgajam konje i krave; dosao sam da rintam 10 godina, zaradim pare pa otvorim svoju firmu; dosao sam da vidim da li mogu da upadnem tu i tu i radim to i to...

Drugim rijecima, oni su dosli nekako 'onako' i ono sto time probavaju je ustvari neodredjeno probavanje nekog probavanja.

Sa takvim nedefinisanim zivotom ni kod kuce nisu nista sretniji i zadovoljniji (jer da jesu ne bi je ni napustali i odlazili u inostranstvo) vec im je samo lakse gluvariti kod kuce kad ne znaju sta ce sa sobom, jer tamo imaju bazu prijatelja/poznanika/komsija sa kojima je naravno lakse i prijatnije utuci te nedefinisane protoke vremena nego sam sa sobom.

Naravno, kao sto spomenuh gore u prvoj recenici - ne kazem da se kod svih takvih radi bas o tome, vec je takva bila vecina iz meni raspolozivog uzorka.
 
+2

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 15:35 - pre 121 meseci
Kako klasifikovati one koji mogu da odu ali ipak i dalje sede u Srbiji i bezgranicno pljuju po istoj i sve im smeta? :)
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 15:42 - pre 121 meseci
Patriote?
 
0

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 15:46 - pre 121 meseci
Citat:
Odin D.:
Iz neke moje licne statistike prikupljene iz baze nasih ljudi koje sam upoznao u inostranstvu, 99% onih koji su nezadovoljni zivotom u inostranstvu i cesto kukaju za zavicajem su oni koji i nisu imali posebnog razloga da odlaze od kuce.


+1 za ovakvu klasifikaciju. Nesto je sasvim posebno kada te muka natera, pa nemas kud drugo. U mom slucaju je presudeo neverovatan nivo bespotrebnog pritiska u firmi u kojoj sam radio, i onda su se kockice poklopile. U to doba nisam bio spreman sa daljim eksperimentisanjem po Beogradu, odnosno ukazala se prilika za kontrakt i onda je to bila relativno laka odluka. Drugo je sto je taj kontrakt trajao krace nego sto sam planirao, pa sam zavrsio kao full-time..;)
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 15:53 - pre 121 meseci
Citat:
DaliborP:
Patriote?


Haha, da, verovatno moze i tako :)
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 16:02 - pre 121 meseci
Citat:
franticnick:
Kako klasifikovati one koji mogu da odu ali ipak i dalje sede u Srbiji i bezgranicno pljuju po istoj i sve im smeta? :)

To ti je nesto kao 'alkoholicar koji pljuje po alkoholizmu'.
 
+1

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 16:06 - pre 121 meseci
Upravo zbog toga, potrebno je otici i ukoliko sami sebi postavite dijagnozu iz posta iznad.

U jednom trenutku shvatite da sve sto oni imaju ovde u NL mozete i vi sebi da stvorite radom u tehnickoj firmi koja posluje sa istim tim inostranstvom. Takodje shvatite da ih je sistem ucinio tako marljivima, a ako malo zagrebete i pogledate Zapadnu Nemacku i DDR, onda nije tesko razumeti da je problem u sistemu te da nema potrebe pljuvati nego pronaci sebi najbolje i najugodnije mesto. A neke stvari prosto treba samo prihvatiti kao takve.

Primera radi, kada nekom Holandjaninu kazem kako u Srbiji vecina ljudi nasledi svoj stan, oni samo bledo gledaju, a u glavi im se odbrojavaju dani do isteka tridesetogodisnje hipoteke na kucu/stan/whatever :)
 
0

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 16:10 - pre 121 meseci
Ili ako i dodje do nasledstva moze se desiti sledece :)

http://www.dutchnews.nl/news/a...house_prices_are_leading_f.php
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 16:15 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder: U jednom trenutku shvatite da sve sto oni imaju ovde u NL mozete i vi sebi da stvorite radom u tehnickoj firmi koja posluje sa istim tim inostranstvom. Takodje shvatite da ih je sistem ucinio tako marljivima, a ako malo zagrebete i pogledate Zapadnu Nemacku i DDR, onda nije tesko razumeti da je problem u sistemu te da nema potrebe pljuvati nego pronaci sebi najbolje i najugodnije mesto. A neke stvari prosto treba samo prihvatiti kao takve.

Ne bih se bas slozio sa tim. Sta tacno mozes stvoriti da je isto u NL osim same zarade?
I to sa prihvacanjem stvari kao "takve"...na sta mislis tacno, neefikasnost drzavnih sluzbi, korupciju i javasluk, medjuljudske odnose? Zbog toga se i odlazi iz Srbije, a ne zbog novca.
Citat:
Primera radi, kada nekom Holandjaninu kazem kako u Srbiji vecina ljudi nasledi svoj stan, oni samo bledo gledaju, a u glavi im se odbrojavaju dani do isteka tridesetogodisnje hipoteke na kucu/stan/whatever :)

Gde zivi ta vecina sto nasledjuje stanove, posto ja nikog takvog ne znam :)
 
0

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
213.46.252.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 16:39 - pre 121 meseci
Zive u Beogradu/okolini i nasledjuju od roditelja :)

Mozes i moras da napravis svoj mikrokosmos. Moras da ga tako nasetujes da sto manje zavisis od tih elemenata koje si nabrojao, i okruzis se ljudima slicnim sebi. Kolima na posao, izbegnes prevoz i svakodnevnu gimnastiku tog tipa, i prosto se okruzis okolinom koja ti odgovara.

Jedino sto je tu potrebno jeste celicna psiha, tako da ignorises ponasanje u saobracaju i ostalim mestima gde ides, a gde se vide tragovi divljine i shume.

Ne kazem da je to lako, ali je cinjenica da su ljudi zapusteni mentalno te svako ko radi na sebi pre ili kasnije zbog toga dodje u stanje izvesne frustracije i pozeli da ode tamo preko. Povuce ih i to sto su njima slicni ljudi neuporedivo brojniji ovde na zapadu. Medjutim, smatram da ljudi koji su visokokvalifikovani mogu bilo gde da nadju povoljan posao, te da su mnogo manje podlozni uticaju okoline, prosto zbog uvek prisutnog deficita takvih kadrova. Iako zanatlija u Nemackoj zivi zivot bolji nego 90% nasih sugradjana, nisam siguran da bi vecina ljudi lako prihvatila zivot na selu ili nekom manje znacajnom nemackom gradu. U pocetku to izgleda sjajno, ali posle par godina se misli razbistre.

Takodje, nisam siguran da se zbog toga odlazi iz Srbije. Licno sam u svojoj matematici shvatio da sa trenutnim cenama u Beogradu, finansijski bolje prolazim sa poslom u EU. Za sada barem.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 17:35 - pre 121 meseci
Citat:
fox_mulder: Mozes i moras da napravis svoj mikrokosmos. Moras da ga tako nasetujes da sto manje zavisis od tih elemenata koje si nabrojao, i okruzis se ljudima slicnim sebi. Kolima na posao, izbegnes prevoz i svakodnevnu gimnastiku tog tipa, i prosto se okruzis okolinom koja ti odgovara.

Jedino sto je tu potrebno jeste celicna psiha, tako da ignorises ponasanje u saobracaju i ostalim mestima gde ides, a gde se vide tragovi divljine i shume.

Svaka cast ako mozes tako da se iskljucis iz ostatka svakodnevnice, meni to nimalo ne zvuci kao nesto privlacno, cak naprotiv :)

Citat:
Takodje, nisam siguran da se zbog toga odlazi iz Srbije. Licno sam u svojoj matematici shvatio da sa trenutnim cenama u Beogradu, finansijski bolje prolazim sa poslom u EU. Za sada barem.

Naravno da ces proci bolje, hteo sam da kazem da IT posao u Beogradu je sasvim solidno placen i ne verujem da je nekom iz te branse iskljucivo novac razlog odlaska.
 
0

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.adsl.alicedsl.de.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2014. u 17:58 - pre 121 meseci
Citat:
DaliborP:
Pretpostavljam da si u Srbiji isto radio slican posao, dakle zaradjivao si nekoliko puta vise od proseka. U cemu je onda tacno razlika onog sto si imao i ovog sto pokusavas da izvedes? Ne razumem najbolje gde je razlika ili prednost. IT poslova u Srbiji ima dosta i dobro su placeni, cemu onda ta epizoda sa inostranstvom ako ti je to krajnji cilj.



Razlika (prednost) je u tome što sam danas upoznao svoje kolege, a koji aktivno učestvuju u razvoju razvoju tehnologija koje koriste na poslu i stalni su učesnici konferencija u svojim oblastima, i čiji je uticaj na jezik i tehnologiju koja se danas nalazi u razvoju veliki. Ne kažem da u Beogradu nema takvih firmi, ali ih ovde ima mnogo više. Plata je takođe sasvim druga priča, ali je iskustvo (koje stičem sa svoje dvadeset i četiri godine), nadam se, neprocenjivo.


Edit: Izvini, nisam video tvoju poslednju poruku.
 
0

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545942 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.