Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 542741 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 11:39 - pre 136 meseci
Citat:
mmix: Gresis, to je sve kompenzacija i jeste izvestacenost, to nije nesto sto bi ja nazvao kvalitetnim odrastanjem. 5 dana u nedelji zapostavljaju decu i prakticno ih i ne vide a onda subotu i nedelju kompenzuju, za sebe eventualno imaju vremena petak vece ako ulove siterku. Ili to,ili da zena ne radi i sedi kuci i odgaja decu. Da se razumemo, ne osudjujem takav stil zivota, ali meni je licno odbojan. Ja danas zavrsavam psoao u 3, idem po klinca da ga vodim na fudbal i posle idemo na klizanje. ja bas zivim potpuno obrnut zivot u kojem smo bliski 5 dana u nedelji a vikenom ide kod babe i dede i tad mi imamo grownup-time. Iskreno, ako se odselimo to ce stradati u manjoj ili vecoj meri, i to je jedna od stvari kojoj se nimalo ne radujem.

verovatno si u pravu.
oni do duse imaju jedan office u kuci, pa rade manje vise odmah pored dece, pa kada imaju lunch break, tada se postavi rucak i sl, ali je cinjenica da ceo dan rade i kada bi slucaj bio da im privatna ordinacije nije u kuci, e tada ne znam kada bi/da li bi vidjali decu.
ali jedna stvar, ono sto ti kazes "za sebe eventualno imaju vremena petak vece ako ulove siterku", e to oni NEMAJU. ne petkom, jednom mesecno i sl, ne-nikada. to je ono sto mene uzasava. dakle, ne mogu da im zamerim mnogo za decu-oni su apsolutno sve vreme posvetili tome i to je to, ali sa druge strane oni svoj drustveni zivot ne da su zapostavili, nego je on potpuno nepostojeci. jedino sa kime devojcini roditelji 'druze' su opet njihve sestre i braca.
u svakom slucaju, cinjenica je da se u USA nesto ipak mora zrtvovati vise nego u Srbiji, a mozda cak i vise nego u EU. da li ce to biti porodica ili drustvo, verovatno zavisi od tebe. utisak mi je da od porodice, posla i prijatelja mozes da se usredsredis na maximalno dve stavke.(u nekim slucajevima je jedna od te dve samo polovicno 'pokrivena')

Citat:

To sto si ti sebi stvorio takav posao da to mozes ne znaci da mogu i drugi. A ko kaze da isto neces moci u USA? I dao si pausalnu izjavu o nacinu zivotu tih ljudi.
pazi, cinjenica je da u USA mnogo lako upadnes u masinu. zasto? pa posao ti jednostavno mnogo pruza. sve sto uradis bice primeceno i svestan si da ako radis i 20 minuta duze, imaces neke benefite...to sa sobom povlaci cinjenicu da mnogi ljudi su spremni da i poslednjih 20 minuta slobodnog vremena uloze u posao. sa druge strane, u USA je najgore da pare drzis u banci-inflacija je mogo veca od kamate na stednju tako da svi zivi ulazu svoj novac negde sto sa sobom povlaci stres-ne mozes samo da iskuliras i cekas godinu dana da ti kamata na oroceni kredit kapne... ljudi u USA mnogo vise rade a i radnicka prava su nikakva dok ne postanes veliki strucnjak-tada ti diktiras usove rada.
 
0

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
77.243.16.*

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 11:49 - pre 136 meseci
Drustveni zivot? To bese ono kad se vidis sa nekim a nije oko posla pa popijemo pivo? Jbt nisam ni znao da zivim u Americi :D
 
+3

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 11:51 - pre 136 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: @mmx sad zvucis ko pisac
To sto si ti sebi stvorio takav posao da to mozes ne znaci da mogu i drugi. A ko kaze da isto neces moci u USA? I dao si pausalnu izjavu o nacinu zivotu tih ljudi.


To nije pausalna izjava, ziveo sam sa njima i moji zakljuci su bazirani na obzervacijama, ti tu nemas mnogo izbora jer je sistem rada takav pocev od radnog vremena koji je podredjen ljudima bez dece i ekonomiji pre nego porodici, to cuveno nine-to-five koje se i kod nas prelilo i koje je brzo postalo nine-to-nine (zato tu ne racunam ljude koji imaju brdo love i ne moraju da rade i slicno). To je kulturoloska razlika koje covek treba da bude svestan. Odrastu i ta deca, naravno, i ne postanu serijske ubice, ali prosto bi mi bilo uzasno da moje dete vise zna o siterki nego o meni, je*es sve pare ovog sveta. Nisu ni svi oni hladnokrvni privredjivaci, zaparvo vecina porodica sa kojima smo se mi druzili je imala privremeno nezaposlene zene koje su svojevoljno prekinule karijere da bi bile sa decom. Da se razumemo, u tom sistemu to je licna zrtva. Da ne pominjem cinjenicu da imas 10 dana godisnjeg i da i tih 10 tesko da mozes da uzmes u cugu. Ja sam jedva u pregovorima isposlovao 15, i to su se istripovali da sui ucinili znas kakvu uslugu. To se tipa dobija nakon 10 godina rada u firmi.

Zanimljiva stavr i u vezi tog radnog vremena je da je sasvim prihvatljivo da ti dodjes ranije na posao ako hcoes, mozes cak i u 6 ako je dozovljen ulaz i slicno, ali ako mislis da zbog toga mozes da izadjes pre 5, grdno se varas. To je vezano za ogromnu stigmu. Oni cak imaju i termin, zovu ga european work time, a to su retke retke firme u kojima ti mozes da radis recimo 7 do 3. Zasto ga zove european nemam pojma jer i evropljani sad rade isto tako
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+1

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 11:57 - pre 136 meseci
Citat:
mmix: To nije pausalna izjava, ziveo sam sa njima i moji zakljuci su bazirani na obzervacijama, ti tu nemas mnogo izbora jer je sistem rada takav pocev od radnog vremena koji je podredjen ljudima bez dece i ekonomiji pre nego porodici, to cuveno nine-to-five koje se i kod nas prelilo i koje je brzo postalo nine-to-nine (zato tu ne racunam ljude koji imaju brdo love i ne moraju da rade i slicno). To je kulturoloska razlika koje covek treba da bude svestan. Odrastu i ta deca, naravno, i ne postanu serijske ubice, ali prosto bi mi bilo uzasno da moje dete vise zna o siterki nego o meni, je*es sve pare ovog sveta. Nisu ni svi oni hladnokrvni privredjivaci, zaparvo vecina porodica sa kojima smo se mi druzili je imala privremeno nezaposlene zene koje su svojevoljno prekinule karijere da bi bile sa decom. Da se razumemo, u tom sistemu to je licna zrtva.
Iskreno, to mi je zivotna dilema trenutno... Kod mene, ne zna se ko je ambiciozniji, cura ili ja(tj verovatno je ona) ali bas zbog toga cemo odloziti decu do trideset i neke godine.. ne pada mi na pamet da je teram da u sred doktorata cuva dete, a sa druge strane, sta treba, da zavrsi doktorat(MD+PHD traje 6 godina), konacno se zaposli i odmah ode na porodiljsko i da otkaz da bi cuvala decu? bukvalno nemam pojma sta je dobro u toj situaciji, sta ljudi uglavnom rade?
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:00 - pre 136 meseci
mmix,

zdravstveno osiguranje u USA je komplikovano. Ne mora da znaci da ti firma u paketu nece ukljiciti i zdravstveno osiguranje.

Sto se tice bankrota zbog zdravstvenih problema, to ne mora da bude jer Amerikanci mogu uvek da se lece i u jeftinijim zemljama. Pr moja keva je u NS na privatnoj klinici platila operciju i 2 dana u bolnici 700 evra. To bi kostalo u Americi 7000 evra, ali zato Amerikanac ima platu 2,500 a moja keva penziju 250...

Drugo, gomila Italijana se pod stare dane vraca iz USA u Italiju gde su obicno kupili kucu, jer Italija svim drzavljanima i rezidentima obezbedjuje zdravstveno... Tako ja otprilike zamisljam raj. Kreativno doba u USA i onda klaj klaj penzija u EU i obilazak rusevina...
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:09 - pre 136 meseci
Citat:
mmix
ali prosto bi mi bilo uzasno da moje dete vise zna o siterki nego o meni, je*es sve pare ovog sveta.


Ne pricam o tebi mmix, vec me je tvoj citat podsetio na jednu stvar: meni se cini da cesto ljudi u poredjenju zivota u svojoj rodnoj zemlji vs. stranoj zemlji ignorisu neke olaksavajuce okolnosti u svojoj zemlji koje nisu nuzno pravilo za druge:

a) Stan - gomila ljudi je nasledila stan od roditelja, ili zivi sa tim istim roditeljima --> u stranoj zemlji se mora vise rmbati posto se nekretnina mora otplatiti
b) Nevidljiva pomoc roditelja (oko dece, recimo), koja ne postoji u stranoj zemlji

Naravno, ko ima ove pogodnosti - i treba da ih racuna kao pogodnosti, zato sto u stranoj zemlji njih mora da kompenzuje sa vecim radom.

Medjutim, nemaju svi te pogodnosti - ima ljudi koji nista nisu nasledili od roditelja, ili kojima su roditelji odavno mrtvi - pa kolicinski moraju da rade podjednako dugo kako bi finansirali nekretninu itd...

Mislim, dvoje prosecnih ljudi - ako nemaju nista nasledjeno, cenim da ce svakako morati da rade "9 to 5" a i vise kako bi otplacivali kredit. Nema nikakve razlike izmedju USA i Srbije.

Opet, ako je neko od bracnih partnera vise placen, niko ne brani drugom bracnom partneru da ne radi ako se tako dogovore, i posveti 100% vremena bavljenju sa decom. Jbg, ako neko hoce vise love pa onda oba partnera moraju da rade - to je sve stvar odluke i licnih prioriteta, i ista stvar kaci ljude kako u USA tako i u Srbiji.

Citat:
Braksi
Italija svim drzavljanima i rezidentima obezbedjuje zdravstveno... Tako ja otprilike zamisljam raj. Kreativno doba u USA i onda klaj klaj penzija u EU i obilazak rusevina...


Odlicna ideja - pod stare dane se covek vrati da zivi na tudjoj grbaci posto je u "kreativnim" danima pucao lovu na svoja zadovoljstva.

Sto da ne - kad postoji luda drzava koja tako nesto dopusta. Bice da im zato odlicno ide sa finansijama, sto su mnogi tako... pametni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+3

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:11 - pre 136 meseci
Firme cesto menjaju provajdera (da li je to namerno ili ne, ne znam) ali novi provajder ne preuzima obaveze za ranije bolesti a stari ima vremenski rok u kojem mu prestaju obaveze, nakon cega si ostavljen sam sebi. Drugo, na te price zaboravi, to je nedosanjani san svih gastosa iz Srbije. A onda pod stare dane skontas da u Srbiji nemas nikoga sem prazne kucerine koju si zidao decenijama, a da su ti deca i unuci naturalizovani i da im na pamet ne pada da se vrate u Srbiju iako imaju ocilo istetovirano preko grudi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+1

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:15 - pre 136 meseci
@mmix,

Novi zdravstveni sistem koji ce u USA poceti da funkcionise za koju godinu ce osiguravajucim kucama zabraniti odbijanje ljudi zbog "preexisting conditions". Pokusali su da to obore na ustavnom sudu, nije proslo - i sada je 100% izvesno da ce taj zakon ostati.

To ce verovatno zdravstveno osiguranje uciniti nesto skupljim za sve, ali ce eliminisati situacije da neko ne moze uopste da se osigura zato sto ga niko nece.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:30 - pre 136 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @mmix,

Novi zdravstveni sistem koji ce u USA poceti da funkcionise za koju godinu ce osiguravajucim kucama zabraniti odbijanje ljudi zbog "preexisting conditions". Pokusali su da to obore na ustavnom sudu, nije proslo - i sada je 100% izvesno da ce taj zakon ostati.

To ce verovatno zdravstveno osiguranje uciniti nesto skupljim za sve, ali ce eliminisati situacije da neko ne moze uopste da se osigura zato sto ga niko nece.
Mislim da nije ideja da posupi zdravstveno, vec da se SVI primoraju da ga kupuju(stoga i 'patnja' ljudi punih usta slobode izbora i sl), pa ce za ove koji su ga vec kupovali ustvari mozda i pojeftiniti. to se vec desilo u states gde je takav lokalni zakon usvojen-rast cena osiguranja u tim drzavama je bio mnogo manji nego u drzavama koje nisu taj zakon imale. mislim da je to bas jedna od ideja uvodjenja federalnog zaona. jer do sada su osiguranja placali 'samo' bolesljivi ljudi koji su po pravilu i izvlacili pare iz osiguravajucih kuca, stoga su osiguravajuce kuce, da bi porkile gubitke morale da naplacuju vece cene osiguranja svojim bolesnim klijentima. kada u grupu dovedes i milione zdravih za koje su male sanse da se razbole-cena osiguranja svima pada(sem onima koji do sada nisu nista placali a sada moraju :D )
 
0

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
77.243.16.*

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 12:52 - pre 136 meseci
Citat:
Andrej013: ne pada mi na pamet da je teram da u sred doktorata cuva dete, a sa druge strane, sta treba, da zavrsi doktorat(MD+PHD traje 6 godina), konacno se zaposli i odmah ode na porodiljsko i da otkaz da bi cuvala decu? bukvalno nemam pojma sta je dobro u toj situaciji, sta ljudi uglavnom rade?

Jeste to malo zeznuto. Moja supruga je skupila petlju pa smo dobili dete u sred mastera (kapiram da je ovde master mnogo laksi) i sad sa 25 ima dete od 2 god i fura doktorske studije.

Za to vreme sam ja poturio grbacu debelo (nemoj da ocekujes orden od zene za to :D ) i sad hocemo/necemo jos jedno dete. Do njene 30 bice i velika deca i doktorat a ja cu valjda biti ziv jos uvek :)
 
+2

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 13:27 - pre 136 meseci
Citat:
Branko Santo:
Cela tema se sastoji od tapsaca po ramenima. Mi koji smo otisli tapsemo jedni druge i racionalizujemo odluke a bogme i oni koji nisu otisli tapsu jedni druge i racinalizuju sto nisu otisli.
Diskusija je u rangu kapitaliste koji pokusava da ubedi komunistu da je kapitalizam bolji i obrnuto.

Uglavnom kod ljudi koji su imali priliku ili su mogli da imaju priliku da su se potrudili najveca prepreka je bio STRAH. Da li od promene, od mogucnosti da je tamo negde gore nego sto je tu gde jesmo, da necemo vidjati porodicu/familiju/drugove, da ce nas necija deca zaboraviti, sta ako se razbolimo i tako razno.



izvini molim te koji strah??? o cemu pricas?! zar ne mozete da poverujete da je nekom i ovde lepo!!! jel to problem??!!! moj ukupni boravak preko je skoro pa 6 godina za sad, al uvek samo na par meseci dobro doduse jednom je bilo 2 god! al se uvek vracam!

abitbp6_@ je postavio ovu temu gde ga zanimaju iskustva ljudi koji nisu otisli! a ne vas koji ste otisli!
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 14:36 - pre 136 meseci
Citat:
mmix:To nije pausalna izjava, ziveo sam sa njima i moji zakljuci su bazirani na obzervacijama, ti tu nemas mnogo izbora jer je sistem rada takav pocev od radnog vremena koji je podredjen ljudima bez dece i ekonomiji pre nego porodici, to cuveno nine-to-five koje se i kod nas prelilo i koje je brzo postalo nine-to-nine (zato tu ne racunam ljude koji imaju brdo love i ne moraju da rade i slicno).

Lupas mmix, samo tako lupas. Gori si od pisca, jer on nema nikakva saznanja o onom o cemu trabunja non-stop, dok ti imas, pa me i cudi kako samo uspevas da generalizujes i pravis takve stereotipe o zemlji od 300 miliona ljudi. Kakav nine-to-nine, o cemu pricas covece? Gde si ti ziveo i radio u USA? Koje su to firme?
Citat:

Zanimljiva stavr i u vezi tog radnog vremena je da je sasvim prihvatljivo da ti dodjes ranije na posao ako hcoes, mozes cak i u 6 ako je dozovljen ulaz i slicno, ali ako mislis da zbog toga mozes da izadjes pre 5, grdno se varas. To je vezano za ogromnu stigmu. Oni cak imaju i termin, zovu ga european work time, a to su retke retke firme u kojima ti mozes da radis recimo 7 do 3. Zasto ga zove european nemam pojma jer i evropljani sad rade isto tako :)

Jeste, zanimljivo je zato sto nije tacno, grdno se varas. Odakle ti to, majke ti? european work time? WTF?
Meni se cini da ti samo opravdavas sebe ovakvim izjavama.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 14:46 - pre 136 meseci
Citat:
Branko Santo:
Uglavnom kod ljudi koji su imali priliku ili su mogli da imaju priliku da su se potrudili najveca prepreka je bio STRAH. Da li od promene, od mogucnosti da je tamo negde gore nego sto je tu gde jesmo, da necemo vidjati porodicu/familiju/drugove, da ce nas necija deca zaboraviti, sta ako se razbolimo i tako razno.


@Chika Dacha
Podebljao sam ti odgovor na tvoje pitanje.
Mogu da verujem da je nekom lepo ali ne mozes mi reci da je sistem funkcionise. Ocigledno je da se stanje konstantno pogorsava i razumni ljudi ce kao jednu od opcija posmatrati i odlazak a bogme i ostanak jer je to default opcija. Meni ne smeta ako je nekom lepo ali mi je tesko da poverujem ako nisi jedan od srecnih sa pozamasnim finansijskim zalihama ili uticajnom porodicom koja moze svasta da sredi.

 
+2

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 15:12 - pre 136 meseci
Citat:
DaliborP: Jeste, zanimljivo je zato sto nije tacno, grdno se varas. Odakle ti to, majke ti? european work time? WTF?
Meni se cini da ti samo opravdavas sebe ovakvim izjavama.
Lupas mmix, samo tako lupas. Gori si od pisca, jer on nema nikakva saznanja o onom o cemu trabunja non-stop, dok ti imas, pa me i cudi kako samo uspevas da generalizujes i pravis takve stereotipe o zemlji od 300 miliona ljudi. Kakav nine-to-nine, o cemu pricas covece? Gde si ti ziveo i radio u USA? Koje su to firme?


Ja sam ziveo i radio na Bermudskim Ostrvima, sto ti je otprilike isto kao NY samo ima lepse plaze jer je finasijski sektor zapravo pupcanom vrpcom vezan za NY, gro expata je bio iz NY i kultura zivljenja je generalno pratila US trendove iako su ostrva zvanicno birtanska prekomorska teritorija. Moje zvanicno radno vreme je bilo 9:00 do 17:00 sa pola sata pauze. Moje konkretno radno vreme je bilo 7:30 pa dok zavrsimo, sto je neki put 5pm a neki put 7pm, moj je izbor bio da pocne u 7:30 da ne bi bilo od 9 do 9 i nije uvek bilo 12h ali apsolutno nikad nisam mogao da se checkiram pre 5pm. Ako meni ne verujes pitaj Andreja kad on dolazi kuci. Vecito mi poturas neke price vezane za tebe, ja ne znam sta ti radis, ali ono sto ja radim nije klasicna sljaka i nije unionized sljaka, vec profesional services. Radi se dok se ne zavrsi. jedino sto je mene spasavalo na ostrvima naspram konkretno NY je sto mi je commute time do posla bio 10 minuta, da sam jos morao ad putujem 45min, 1h do posla i toliko nazad, ne bi bilo veselo. Dakle, ne postoji zvanicno nine-nine radno vreme ali ima, imho, i previse ljudi kojima je to radna norma, dal dobrovoljna, dal iznudjena.

Sto se tice EU work time, stvarno ne znam zasto ga zovu tako, niti su umeli da mi objasne, moja neka (neproverena) pretpostavka je da je mozda nekad u evropi bilo standardno radno vreme kao kod nas u komunizmu, od 7 do 3, pa je to ostalo. Ali ima takvih, i takvi poslovi su mojoj struci veoma retki i veoma trazeni od strane porodicnih ljudi. Ako ne verujes da takva kategorija poslova postoji, pogledaj ovde:

http://www.careerbuilder.com/jobs/keyword/7am/


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+1

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.71.137.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 15:41 - pre 136 meseci
Zasto potencijalni imigranti kao destinacije gledaju iskljucivo Zapadnu Evropu i Severnu Ameriku?
 
+2

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 15:46 - pre 136 meseci
Citat:
mmix
vec profesional services. Radi se dok se ne zavrsi.


mmix, i sam znas da je to rmbacka sljaka koja se radi zbog $$$.

To svakako ne znaci da ogromna vecina ljudi rade u takvom poslu. Nije nuzno biti unionised pa da mozes da zapalis posle 8h radnog vremena, samo je potrebno imati normalan posao u kome nije podrazumeveno da ces da rmbas dok ne zavrsis nesto.

A takvih poslova ima ohoho, stavise - siguran sam da su ogromna vecina kako u USA tako i drugde.

Naravno, ti poslovi nude i prosecnu platu - koja se nekima ne svidja.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 16:00 - pre 136 meseci
Citat:
Branko Santo:
Citat:
Branko Santo:
Uglavnom kod ljudi koji su imali priliku ili su mogli da imaju priliku da su se potrudili najveca prepreka je bio STRAH. Da li od promene, od mogucnosti da je tamo negde gore nego sto je tu gde jesmo, da necemo vidjati porodicu/familiju/drugove, da ce nas necija deca zaboraviti, sta ako se razbolimo i tako razno.


@Chika Dacha
Podebljao sam ti odgovor na tvoje pitanje.
Mogu da verujem da je nekom lepo ali ne mozes mi reci da je sistem funkcionise. Ocigledno je da se stanje konstantno pogorsava i razumni ljudi ce kao jednu od opcija posmatrati i odlazak a bogme i ostanak jer je to default opcija. Meni ne smeta ako je nekom lepo ali mi je tesko da poverujem ako nisi jedan od srecnih sa pozamasnim finansijskim zalihama ili uticajnom porodicom koja moze svasta da sredi.



to sto ne mozes da poverujes je tvoj problem!
a na gore podebljano da ti odgovorim, familiju i drugove mi rat u danasnjoj Cro raselio po celom svetu pa zbog toga ne mogu da danas imam taj strah jer je vec to uradjeno, a danas postoje razne mogucnosti kao sto je skype pa mozes svaki dan da se cujes i gledas sa nekim al vec ako ti neko fali platis mu kartu eto i za 75e mozes avionom svuda po eu a vize ne trebaju!
tako da svakog ko ti nedostaje mozes da u goste zovnes ili da odes do zavicaja za 1,5h!!
a kad razbolis ides doktoru i tako dalje!
u Srbiji ima dosta ljudi koji su se ovde snasli! to sto pojedincima ne odgovora negde treba da menjaju! al da je svima lose nije! ako i to da je svima na zapadu lepo isto nije tacno!
danas u Srbiji kao u svakoj drzavi ima problema! i treba ih resiti! a ne samo bezati od problema! pa nemci su izgubili dva rata i doziveli totalno unistenje duha i privrede pa nigde nisu pobegli! svaka nacija je u jednom trenutku dozivela propast al je narod ostao i resio te probleme! dal svi treba da bezimo...
 
0

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 16:34 - pre 136 meseci
Pa mi smo 'dobili' oba rata, pa smo bili u gorem stanju od Nemaca. Pa se jedva izvukli, pa opet pali, i od tada skoro ni mrd. Eno juce bilo u vestima da ce nam trebati 30 godina da se vratimo na nivo iz '89 (koji nije bio nista posebno, posebno u odnosu na U.S. i EU). Ko je spreman toliko da ceka, ok

Citat:
flighter_022:
Zasto potencijalni imigranti kao destinacije gledaju iskljucivo Zapadnu Evropu i Severnu Ameriku?

Pa valjda zato sto su razvijene i kulturoloski bliske. Nemamo bas mnogo toga zajednickog sa Arapima ili Kinezima, Koreancima i Japancima, znaci ostaje U.S, CA, AUS, EU, poneka drzava Juzne Amerike i mozda (ali nategnuto mozda) RSA.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 16:45 - pre 136 meseci
Citat:
mmix:Ja sam ziveo i radio na Bermudskim Ostrvima, sto ti je otprilike isto kao NY samo ima lepse plaze jer je finasijski sektor zapravo pupcanom vrpcom vezan za NY, gro expata je bio iz NY i kultura zivljenja je generalno pratila US trendove iako su ostrva zvanicno birtanska prekomorska teritorija. Moje zvanicno radno vreme je bilo 9:00 do 17:00 sa pola sata pauze. Moje konkretno radno vreme je bilo 7:30 pa dok zavrsimo, sto je neki put 5pm a neki put 7pm, moj je izbor bio da pocne u 7:30 da ne bi bilo od 9 do 9 i nije uvek bilo 12h ali apsolutno nikad nisam mogao da se checkiram pre 5pm. Ako meni ne verujes pitaj Andreja kad on dolazi kuci. Vecito mi poturas neke price vezane za tebe, ja ne znam sta ti radis, ali ono sto ja radim nije klasicna sljaka i nije unionized sljaka, vec profesional services. Radi se dok se ne zavrsi. jedino sto je mene spasavalo na ostrvima naspram konkretno NY je sto mi je commute time do posla bio 10 minuta, da sam jos morao ad putujem 45min, 1h do posla i toliko nazad, ne bi bilo veselo. Dakle, ne postoji zvanicno nine-nine radno vreme ali ima, imho, i previse ljudi kojima je to radna norma, dal dobrovoljna, dal iznudjena.

Dakle to je tvoje iskustvo sa USA radom. Bermudska ostrva nisu USA, dobro to znas, ali pravis se pametan.
Ne vidim kako si uspeo na osnovu svog iskustva tamo da napravis stereotip za drugu zemlju velicine USA u kojoj nisi radio.

Ne znam zasto to radis, neko ce da procita tvoj post i zakljuci da je tacan, i da se u USA radi od 9 do 9, apsolutno svuda i stekne potpuno pogresnu sliku.
To jednostavno nije tacno, cak i za professional services, sto i sam radim. Iz mog iskustva, u USA se ne radi ni vise ni manje nego u EU. Cak bi rekao sporije i manje, ako izuzmemo Kaliforniju i neke sulude startape, vecina firmi radi od 9 do 5, bar u IT. Ta cela prica o USA kao mestu gde skidaju kozu sa ledja na poslu iz mog iskustva ne da nije tacna, vec potpuno suprotna. Jedno od opustenije mesta za rad.

 
+1

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
91.113.163.*



+583 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?17.01.2013. u 16:56 - pre 136 meseci
Sve se svodi na licna iskustva ucesnika diskusije ... kako sa poslovima tako i sa drzavama ... Samo ako se vec iznese licno iskustvo/ubedjenje ne treba se truditi da to postane i misljenje drugih ucesnika diskusije ... Bilo bi mnogo lepse i korisnije. Niko nece emigrirati ili ostati, zato sto mu je neko na forumu rekao da to valja ili ne valja.
 
0

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 542741 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.