Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?

[es] :: Laptopovi :: Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?

[ Pregleda: 1195 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?02.01.2013. u 20:32 - pre 137 meseci
Pokušao sam da pomognem bliskim ljudima, ali je ispao još veći problem. Elem, jedan laptop iz serije Asus X51R (nazovimo ga laptop A) je počeo da se greje i gasi, rekli su mi i da se kuler uopše ne čuje od nedavno, pa su me konsultovali da pomognem. Pre oko godinu dana je laptop čišćen i sada kad sam ga otvorio nije bilo mnogo prašine. Ali kuler jednostavno nije davao znake života. Nije se uopšte okretao. Uključivao sam računar sa skinutim donjim poklopcem i gledao kuler, nije se zavrteo nijednom, a u Speedfanu je pokazivalo da temperatura procesora ide i do 90 stepeni!

Rešio sam da probam drugi kuler iz gotovo istovetnog laptopa, takođe serije X51R (nazovimo ga laptop B), ali koji pripada drugoj osobi.
Elem, izvadio sam kuler iz laptopa B i ugradio ga u laptop A i - voila! Počeo je da se okreće prilikom podizanja sistema! Dakle, pronašli smo problem (bar sam tako mislio).
Ali kada sam vratio taj isti kuler u laptop B, on više nije hteo da radi! Nije radio ni kada sam ga ponovo probao u laptopu A!

Dakle, sada je stanje takvo da ne radi nijedan kuler ni u jednom laptopu! Probao sam sve kombinacije, menjao oba kulera, oba laptopa, podizao Windows do kraja i - ništa, oba kulera su mrtva u oba laptopa! Ni da se zavrte.
E sad, pitam se kako je onaj kuler iz laptopa B koji je do tada radio bez problema, isto tako isprva proradio u laptopu A, a zatim se upokojio kad je vraćen u laptop B?!
Da li je moguće da su crkla oba kulera? Ne verujem da je nešto drugo, nisam oštetio kontakte na ploči.

Ovi laptopovi su stari po 5-6 godina, ali obavljaju posao svojim vlasnicama. Imate li neki savet? 'Ajd' što je jedan laptop crkao, nego sam u želji za eksperimentisanjem izgleda uspeo da ubijem i drugi kuler iz ispravnog laptopa...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?02.01.2013. u 21:29 - pre 137 meseci
Da li si proverio ispravnost Ventilatora nezavisno od Laptopa?
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?02.01.2013. u 22:21 - pre 137 meseci
Hvala na savetu, ali moram da priznam da sada sve radi! Ne znam kako, menjao sam, isprobavao i sada rade oba kulera u oba laptopa. Izgleda da sam počeo sa paničenjem prerano. U svakom slučaju, znam da nisam izmislio i da onaj kuler u laptopu A zaista nije radio, temperatura je išla i preko 90 stepeni kad je laptop pod opterećenjem i dolazilo je do blokiranja računara. Ne znam šta mu je bilo, ali sada radi. Na opterećenju procesora od skoro 100% temperatura jedva nešto prelazi 60 stepeni i ne dobacuje do 70. Ne znam o čemu se radilo, ali srago mi je da sada funkcioniše. Izvinite zbog dizanja uzbune.
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Kvar dva (!) kulera u Asus X51R laptopovima?

[ Pregleda: 1195 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.