Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funkcija i snop linija

[es] :: Access :: Funkcija i snop linija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4134 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Funkcija i snop linija03.12.2012. u 18:01 - pre 138 meseci
Poštovani, imam jedan primer koji sam dovršio ali izgleda dosta nezgrapno i rovito.
U suštini, može odraditi posao za što je namenjen ali je poprilično bug-ovit.
Ako slučajno ne unesem podatke kako treba ili poništim unos, snop tačaka se neće pojaviti u dijagramu a onda moram da ga ručno popravljam. Ako neko drugi unosi podatak to neće znati odraditi.
Ako neko ima bolje rešenje za prikaz snopa tačaka u dijagramu svakako bi dobro došao.

Unos podataka je sledeći:
U tabeli se uradi dvoklik na polje koje želimo a zatim
unesemo 064/00
pa 01
pa 41

i iskočiće dijagram sa šifrom 41
Kada se pojavi dijagram sa snopom tačaka, plava linija (funkcija drugog reda) procenjuje kojem bonitetu pripada. Kada izvršim procenu u prazno polje unosim broj od 1-5.
To je u stvari suština.

Unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao srdrazic dana 03.12.2012. u 19:18 GMT+1]
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija03.12.2012. u 21:21 - pre 138 meseci
Mnogo si zakomplikovao. Pokusao sam da nesto ispravim nabrzaka, ali ne ide, ima da se menja po nka sitnica na puno mesta.

Za pocetak, objasni anm sta pokusavas da uradis. Meni se cini da hoces da zdas neke parameter i da na osnovu toga otvoris odgovarajucu formu. Svaka forma sadrzi graf, i svaki se graf zasniva na jednom te istom kveriju - "ZaBonProba".

Zadavanje parametra je konfuznao - pitanja su uvek sita bez obzira na kom si rekordu u datsheet formi. To ne valja. Bolje je imati zasebnu formu, nevezanu, na kojoj imas tri list boxa iz kojih izabiras parametre. na osnovu parametara (vrsta drveta?) otvaras odredjenu formu.

Ne valja sto su svi grafovi vezani za isti kveri i plus zavise od parametara. To bi trebalo da se nekako pojednostavi.

Sutra cu imati vise vremena, danas ne mogu da ti zakacim primer.

Ako ti do sutra niko ne pomogne, potrudicu se da zakacim primer.
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija03.12.2012. u 21:40 - pre 138 meseci
Može se raditi o nekoliko stotina zapisa.
U toj tabeli u jednoj liniji se nalazi odjel-odsek-vrsta drveta. Iz većeg u manje.
Zato se prvo unosi broj odjelenja koji može biti iz više delova, kroz 1, kroz 2, .... u ovom slučaju nema odseka u odjelu 64 te se kao odsek piše 064/00.
Znači potrebno mi je da filtrira podatke za vrstu u kom se odjelu nalazi pa u kom odseku.
Kada to uradim podiže se grafik u zavisnosti od vrste, a vrsta povlači broj stabala i njihove visine i prikazuje tačke na grafiku. Tačke se interpolišu krivom drugog reda ili kvadratnom jednačinom i onda je upoređujem sa prikazanim snopom linija.
Izgleda komplikovano ali valjda nije?!
U svakom slučaju hvala na komentaru.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 15:34 - pre 138 meseci
Dobro, ponesto sam razumeo. Hoces da za izabrane (odjel-odsek-vrsta drveta) prikazes formu koja ima odgovarajuci dijagram.

Malo sam promenio neke objekte, i neke dodao.

1. tabela Stablo2012 je nesrecno zamisljena. Ocigledno je da tabela sadrzi podatke za godinu 2012, samo se to ne vi iz podataka nego iz naziva tabele. To ne valja, jer ces morati da pravis novu tabelu Stablo2013 sledece godine, i moraces da menjas sve kverije i forme. ne valja. Zato sam dodao kolonu Godina u tabelu i dodelio vrednost 2012. Zadrzao sam naziv tabele Godina2012, da ne bih menjao sve kverija i forme.

2. Dodao sam kveri ZaBonProba_Osnova. Taj kveri je identican onome koji si ti nazvao ZaBonProba, minus parametri. ZaBonProba_Osnova je osnova za kveri ZaBonProba. ZaBonProba cita sve kolone iz ZaBonProba _Osnova. U ZaBonProba kolona OdsjekKroz vise nije formula (vazno!). Kveri ZaBonProba je osnova (data source) za sve grafove i njegovu .

3. Dodao sam nepovezanu formu (unnbound, nema data source) frmZaBonitete_Base. Ona na sebi ima nevezanu subformu - tvoja forma ZaBonitete. NA formi frmZaBonitete_Base imas dugme [Graph] koje otvara formu frmGraph_Param

4. Forma frmGraph_Param sluzi da se na njoj odaberu parametri, na osnovu kojih se otvaraju form sa grafovima. Kod na OnClick za dugme [Pokazi Graph] je dokumentovan, mislim da ces lako razumeti o cemu se radi. Vazno je da uocis da kod na OnClick menja definiciju kveriaj ZaBonProba, tako sto dodaje WHERE uslove, koji se grade na osnovu izabranih parametara.

Problem: grafovi vise ne pokazuju crvene tackice. Mozda ja biram pogresne parametre?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 16:24 - pre 138 meseci
Pogledao sam ovaj primer, tabela nažalost nema nikakve veze sa datumima. Tu godinu sam dodao u naziv, to je prvo što mi je palo na pamet kadsam davao naziv tabele.
Znači ni jedno polje a ni tabela nemaju polje datum. Izvinjavam se moja greška.
Sviđa mi se kako si osmislio način kako da se podigne grafik.
Što se tiče tačkica, zbog tačkica sam i pravio sve ovo, naime grafik treba da povuče podatke na osu X polje "precnik" a na Ordinatu Y osa "visina" za svako stablo, a onda se te tačkice interpolišu onom krivom drugog reda.
Na osnovu te krive ja procenjujem kojem bonitetu pripada ta kriva od 1-5.

Pokušao sam nešto ispraviti, nije mi jasno zašto su u query-u ZaBonProba filtrirana ona polja?

U prilogu je prikazano šta je u pozadini kada se uradi dvokilik na grafik, koje podatke povlači.

Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 17:07 - pre 138 meseci
Ako godina ne treba - izbaci je odsvuda, inace zbunjuje. Ako se nesto zove Stabla2012, to obicno ukazuje na podatke iz 2012 godine.

Tvoj kveri je parametraski kveri - pita te za neke parametre. Tu nastaje problem jer korisnik mora ma bas sve tacno da otkuca. Zato sam hteo da izbegnem parametre u kveriju, pa sam ih prebacio u WHERE. Posto WHERE zavisi od izabranih vrednosti, query mora biti dinamicki i ja sam ponudio jedno resenje za takav slucaj. Moj kveri radi sa WHERE isto sto tvoj radi sa parametrima.

Zasto se ne pojavljuju tackice - ne znam, grafove nisam dirao. Svi grafovi gledaju u kveri ZaBonProba. Kad radis tvoj dvoklik, ti pramnatrima filtriras kveri. Ja samo radim filtriranje na drugi nacin, sve ostalo je isto. Mozda grafovi pamte kako je izgledala kveri definicija u momentu kad je graf pravljen, proveri, Access nije bas pouzdan da radi s grafovima.

Ako je samo nacrtati tacke i provuci polinom kroz njih, Excel je bolja opcija od Accessa, makar izgledalo manje elegantno. I u Acesu i u Excelu sve ces da uradis tacno jednom, kad dobije spolinom neces ponavljati operaciju. Dok sve postavis u Accesu da radi kako treba, mozes u Excelu zavrsiti posao.

 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 17:11 - pre 138 meseci
Porebno je da kada uradim dvoklik u polju "bonitet" u formi "zabonitiranje", podigne se grafik a za njim odmah i upit koji me pita gde to stablo pripada.
Na osnovu tih parametara koje unesem isfiltriraju se prečnici i visine samo za tu šifru tj. vrstu. na osnovu toga se iscrtavaju tačke na grafiku.

U tvom slučaju u formi "frmGraph_Param" Pojavljuju se svi mogući zapisi.

Po pravilu:
Jedan odjel može imati odseke, a ne mora,
jedan odsek može imati sve vrste, a ne mora.
Znači kada kliknem u ovoj formi neki odjel, trebao bi da filtrira koliko odseka, a kada kliknem na odsek da prikaže koliko je vrsta zastupljeno, pa kada izaberem vrstu da podignem grafik.
Ovo govorim o tvom primeru.

Ako je suviše komplikovano mogu ja i onako krpariti, nema veze.
Vidim dosta se prati ova tema ali se niko ne usuđuje upustiti u ovo,
ili je preteška ili dosadna ;-)
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 17:14 - pre 138 meseci
Radi se o velikom broju podataka, a ja to moram pripremiti za osobe koja o programu ne znaju ništa, pa to moram maximalno zaštititi.
Što laici znaju upropastiti program i kliknuti tamo gde ne treba to je čudo.
U excelu sam pokušao ali nisam uspeo da isfiltriram automatski podatke da bi prikazao grafike.

Da, u pravu si baš mi grafik izgleda nestabilno pa sam zbog toga i potražio pomoć.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 17:31 - pre 138 meseci
Pitanje je tesko, tu budi bez brige :-)

Citat:
Po pravilu:
Jedan odjel može imati odseke, a ne mora,
jedan odsek može imati sve vrste, a ne mora.
Znači kada kliknem u ovoj formi neki odjel, trebao bi da filtrira koliko odseka, a kada kliknem na odsek da prikaže koliko je vrsta zastupljeno, pa kada izaberem vrstu da podignem grafik.
Ovo govorim o tvom primeru.

Dobro, jedno po jedno:
"Jedan odjel može imati odseke, a ne mora" - ja svuda vidim Odseke, i ono '00' predstavlja odesk (odsek koga nema?)

"Znači kada kliknem u ovoj formi neki odjel, trebao bi da filtrira koliko odseka, a kada kliknem na odsek da prikaže koliko je vrsta zastupljeno, pa kada izaberem vrstu da podignem grafik." Ovo moze da se uradi, ali mora da se klikne po redu, bas tako Odjel pa odsek pa Vrste. Mislim da cu moci da ti to napravim.

"pa kada izaberem vrstu da podignem grafik." - to ti moja forma radi bas tako, podize grafik. Problem je sto grafik vise ne pokazuje podatke. Probacu nesto, ali nisam siguran, grafovi u accesu nisu moja jaca strana. Mozda neko drugi ume bolje s grafovim?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 17:42 - pre 138 meseci
E upravo tako, odsek "00" znači bez odseka, pokušao sam nešto oko grafika ali ne mogu da dobijem tačke, verovatno problem sa OLE?
Tvoj način je praktičniji jer se smanjuje mogućnost grešaka prilikom odabira parametara.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 18:43 - pre 138 meseci
Uspeo sam da podesim da se Odsjek i Vrste drveta popunjavaju zavisno od toga sta je izabrano ranije.

Sto se tice grafova, mrka kapa. Moja verzija Accessa je 2007 pa ne uspevam da postavi graph (ne uspevam ni u Excel 2007, iako kazu da je mnogo lako i da je intuitivno, sta li sam ja radio poslednjih 20 godina ...).

Salu na stranu, nesto sam malo gledao i podatke. Imas puno podataka u tabeli gde je precnik neka vraednost a vision je 0 (nola). te tacke sede na x osi i ne znam kako uticu na polinom kojim aproximiras ostale tacke. Takodje ima i tacaka koje iskacu iz normale, suvise su daleko od vecina ostalih tacaka. Da li mozda te tacke treba odbaciti, jer ne predstavljaju tipicno drvo? Ovo cito sa inzenjerske strane, da ne bude ono 'garbage in, garbage out', ali posto to radi kompjuter, niko nece primetiti...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 19:04 - pre 138 meseci
Nije važno za podatke, mora da sam ih greškom nabacao samo da popunim što više polja.
Video sam i ja te "0" ne znam odkud mi, rešiću ih se.
I ja sam ovo napravio u access 2007, kod mene je radilo.
Grafik mora da ima već pripremljene podatke da bi ih povukao, zato sam ja iz query-a povlačio podatke jer se oni trenutno filtriraju posle unosa parametara a
kod tebe prilikom odabira parametara ne formira se dovoljno brzo tabela da bi iskočio popunjen grafik.
Bar tako mislim?
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 19:27 - pre 138 meseci
Evo uspeo sam da napravim novi grafik na tvoj primer, ostalo je da ga formatiram.
Samo ima jedan problem, ako slučajno napravim dvoklik na grafiku, access se potpuno smrzne, tj. zaglupi i bez task managera mu nema leka.
U stvari uradio sam samo za šifru "22"
nisam za ostale.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija04.12.2012. u 20:57 - pre 138 meseci
Odlicno. Kod mene se nije odmah video graph, pa sam stavio da je BackStyle = transparent i onda mi na singl klik pokaze graf, pa jos jedna klik na onaj image ispod i dobije graf ispod kojeg se vidi image, ne poklapaju se linije bas 100%, ali se nesto vidi. Jos uvek mi nije jasno kako su uspeli da ovako uniste grafove u verziji 2007.

Mozda neko ume da nam u jednoj novoj temi objasni kako da u Accessu 2007 ili bilo kojoj verziji napravimo graf. Posebno je inetersantno da je graf scatter tipa i kome je data source nedi skup podataka koji ima dve kolone (X,Y) koordinate, i svaki rekord predstavlja po jednu tacku. U stvari, moze i line ili bilo sta , ali da je jedna kolona na X osi a da ima jos jedna ili vise kolona koje su na Y osi. Ne zanima nas Pivot, za pivot mi treba puno kolona, treba mi nesto za samo dve kolone X i Y.
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija05.12.2012. u 20:31 - pre 138 meseci
Evo ovako sam ja pravio taj graf, napravio sam video tut. Malo je iskrzan ali se može shvatiti.
Pozdrav
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija08.12.2012. u 16:04 - pre 138 meseci
Može li se u ovom tvom primeru u filter uključiti i polje "g_j", da bude zajedno u oknu sa odjel/kroz?
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija10.12.2012. u 14:34 - pre 138 meseci
Hvala za prezentaciju!

[qupte]Može li se u ovom tvom primeru u filter uključiti i polje "g_j", da bude zajedno u oknu sa odjel/kroz? [/quote] Moras da uradis tri stvari, ovim redosledom:
1. u query "qryOdjelOdsjekKrozVrstaDrveta" dodaj kolonu g_j, Save
2. u "okno" na formi frmGraph_Param, lstKrozOdjel.RowSource, dodaj kolonu g_j u row source koji ce postati:
SELECT DISTINCT
qryodjeLodsjekkrozvrstAdrVeta.odjel
, qryodjeLodsjekkrozvrstAdrVeta.kroz
, qryodjeLodsjekkrozvrstAdrVeta.g_j
FROM qryodjeLodsjekkrozvrstAdrVeta;
3. lstKrozOdjelSource.ColumnCOunt = 3 lstKrozOdjelSource.Column Widths = 2cm,2cm,1cm

 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija11.12.2012. u 15:09 - pre 138 meseci
Super, uspeo sam.
Hvala
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija11.12.2012. u 17:05 - pre 138 meseci
Da, ali sad sam naišao na drugi problem.
Morao bi kroz "code" proći sa poljem g_j.
Ne filtrira mi podatke po g_j.
Ono gore što sam uradio u formi je OK ali u procedurama to treba sve izmeniti.
Postoji li mogućnost da kada se podigne forma sa grafikom umesto tabele sa desne strane budu samo filtrirana polja da znam da se radi o konkretnoj g_j ; odjel/kroz ; odsjek ; bonitet. tako da mogu upisati određeni broj u polje "bonitet".
Znači samo ta linija zapisa.

Zašto mi se zatvara automatski frmGraph_Param posle zatvaranja forme Grafik?

Sad ću okačiti bazu sa brojem podataka koji će se otprilike pojavljivati.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Funkcija i snop linija11.12.2012. u 18:22 - pre 138 meseci
Zakaceni fjal nije .RAR ili .ZIP, mozes li da to promenis?
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Funkcija i snop linija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4134 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.