Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 624953 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao28.07.2013. u 21:25 - pre 131 meseci
Citat:
knight79:
i zivota ti,koji ce ti Alfa 159....


Da mi komsija ne bude ljubomoran sto vozim golfa ili pasata
A i lep je auto

Armija Srba se brcka u Grckoj zato sto je tamo jeftinije i kolima im manje goriva treba
Pogotovu ovima sa Juga Srbije,za par sati su tamo
Vecina tih ljudi trpi da bi otisli da letuju u prljavoj paraliji

Ja i dalje ne kapiram kako neko ko zaradjuje 30000 moze da vozi,registruje i odrzava audi 10 godina star ako nema nesto sa strane
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao28.07.2013. u 21:44 - pre 131 meseci
Citat:
knight79: a u sta bi stavio paradajz kada krenes na letovanje u Grcku,

Kakav danak neiskustvu. Paradajz se kupuje na moru, sve ostalo se donosi.

Citat:
knight79: eto ja sam do nedavno bio tamo i svi nesto kukaju kako nemaju para,kinte,kriza itd,ali eto kazem armije srba se brcka na moru u Grckoj,kao da si na ADU dosao....

znaci uz silno kukanje o nemanju para,posla itd oni ne samo da imaju auto nego sa istim dodju u grcku na letovanje

To što ljudi kukaju da nemaju para, ne znači da stvarno nemaju već da ne mogu da isprate sve svoje želje i potrebe. Za letovanje u Grčkoj ti i ne trebaju neke značajne pare. Četvoročlana porodica može da se uklopi u 500€ - prevoz, smeštaj i hrana od kuće. Neki idu i krševima starim 20 godina pa se često dešava da im se auto pokvari na putu. BTW, iako sam pobornik teorije da se svako pokriva koliko je dugačak, ne vidim zašto se odlazak na more smatra luksuziranjem, kada je to nešto jako važno za zdravlje i bolje je odreći se nekih drugih nevažnih svari (ili odraditi neke dodatne poslove) a decu voditi redovno na more.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao28.07.2013. u 21:52 - pre 131 meseci
Moj stav o tome da mora da se uci i radi sam izneo pre par meseci na ovoj temi, od tad se tema krece u istom smeru, RAD I BORBA vs DRZAVA JE KRIVA, pa tu nemam novih komentara. Ali spazih danas jednu zabludu, pa da probam da pojasnim:

Ja apsolutno razumem vase vidjenje jeftinijeg zivota u manjim sredinama, koje verovatno steknete kad prodjete kolima ili odete do rodjaka na vikend, pa se onda divite espresu za 60 dinara, bureku za 50 dinara(ovo za burek sam samo u Pirotu video- nisam iz Pirota), ali gresite...

Moje vidjenje o zivotu u malom mestu(~10.000 stanovnika, prva ruka):

Prvo da vidimo sta je jeftinije:
-Komunalije(u 1000din ulaze voda, otpad, groblje itd)

-Stanovi(sobu mozete da iznajmite za 30e, garsonjeru za max. 50e, mozda i manje, ili 50e sa uracunatim troskovima- jupi!)

-verovatno su jeftiniji porezi na zemljiste, gradjevinske dozvole itd

-kafici su ekstra jeftini, odnosno prosecan covek moze da se "ubije" za 500 kinti - pivo, sok, vino...~100din, rakije/vinjaci...~70din, kafe/espresa/cuda~50-60din

Na trafici necete naci platu vecu od 10-12 hiljada. Na gradjevini je "crvena" dnevnica standard. O jako placenim poslovima nema reci, zato sto u takvoj sredini nema potrebe za vise od 2 advokata, 2 inspektora, 10 doktora... FABRIKE NE RADE.

E sad da vidimo sta je isto/blago skuplje:

-racuni za struju, internet, telefon, gorivo, ogrev...(ne znam ko je izneo implikaciju da ovde drva padaju sa neba, uzimanje drva sa privatnog/drzavnog poseda spada u krsenje zakona, ja sam siguran da u centru a i vecem delu Bg-a uvek mozete da nahvatate otkljucan Wireless, pa ipak placate racune za internet...)

-generalno cene u prodavnicama(manja konkurencija-vece cene, mi nemamo rodu/merkator/tempo/maxi sa popustima)

-garderoba(o da, mogu ja da kupim kod cige 5 para za 100 dinara pa da me sramota da bilo kome udjem u kucu kol'ko mi noge smrde, ali to mozete da kupite i vi na buvljaku). Kvalitetnu robu, ako je kojim cudom nadjes, platices skuplje nego u Bg-u(prestao sam da kupujem garderobu ovde sa 10 godina).

-u malom mestu, usluge su iste/skuplje, a plate mnogo manje. Musko sisanje cete platiti 200din, pecivo kosta isto, rostilj je skuplji...

E sad da vidimo troskove koji ne postoje u Bg-u ili su osetno manji:

Ako hoces normalan posao, prva destinacija je Nis(42km)- mesecna radnicka je ~9000din, nekom ce je platiti poslodavac, ali cesto ces je platiti sam zato sto u Nisu vec postoji covek sa istim kvalifikacijama a bez potrebe za urnebesno skupom mesecnom.

Ako imas dete, a ne zelis da ga skolujes u gimnaziji sa uslovom za upis od 48(od 100) bodova, stolarskoj, frizerskoj ili trgovackoj, moraces da izdvajas 6000din za mesecnu djacku/studentsku...

Ako imas troje dece sa razlikom do 10 godina(raspon srednje i fakulteta), treba ti bolestan razlog da zivis ovde i ne iznajmis stan u Nisu(18.000din za mesecne!)

Moji su imali bolestan razlog(nismo placali karticu zbog majke zaposljene u Nis Ekspresu), ukinuli su to prosle nedelje i sta se desava? Ja i brat se od oktobra selimo za Nis(stan u Nisu sa troskovima je jeftiniji od 2 mesecne karte i 4 sata izgubljenih u prevozu/cekanju autobusa).

Hoces da kupis garderobu? 600din povratna karta do Nisa.
Hoces kod hirurga/ocnog/usnog/psihologa/psihijatra/ortopeda... imas izbor! Plati povratnu kartu ili cekaj ponedeljak(hirurg je ponedeljkom, ostali specijalisti svako sa svojim danom u nedelji)
Hoces lek koji nije bas toliko cest, i nema svrhe da se budja u maloj apoteci? Kupi povratnu.
Hoces da kupis frizider? 600din povratna karta do Nisa, ili mozes da ga kupis ovde, ali za 2.000 vise)
Hoces da izvadis izvod iz maticne/ovakve/onakve knjige? A da, tvoja opstina je suvise mala, moraces da platis povratnu kartu da bi to izvadio...
Hoces da izvadis potvrdu iz suda da nisi osudjivan? A da, tvoj sud sluzi da bi ljudi primali platu za DZ, trebace ti povratna karta...
Hoces da uradis bilo sta normalno? Platices povratnu kartu do Nisa...

NE ZABORAVIMO: 2h + cekanje i uklapanje sa autobusima dnevno na mesecnom nivou mnogo kosta(psihicki, fizicki, finansijski). Da, znam da mnogi ljudi iz Bg-a gube isto toliko u putu, ali mnogi od njih imaju sansu da se presele blize radnom mestu i ostanu na istim/slicnim troskovima. U nasoj situaciji, preseljenje blize radnom mestu nas prebacuje iz kategorije "mala sredina" u kategoriju "velika sredina" cime ova diskusija gubi smisao.

Ja se slazem da manje mesto moze biti jeftinije ako imas dobru platu(doktori, policija, opstinari, privatnici). Za sve ostale- slabije.

Jednostavno, pod pretpostavkom da imas placen stan i racune(roditelji), vise mozes da uradis sa 10.000 u Bg-u, nego u maloj sredini. A plate u Bg-u su 2-3 puta vece...
 
Odgovor na temu

cerveni
Zoran Cerveni
IT Manager
Zemun

Član broj: 89734
Poruke: 130

Sajt: cerveni.linuxd.org


+10 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao28.07.2013. u 23:06 - pre 131 meseci
Ja evo pokusavam da uradim vise u Beogradu ali nemam bastu da zasejem ni najosnovnije, takodje nemam kocinu, kokosinjac, imam samo troskove + troskove. Nemam babu i dedu na selu da mi salju bilo sta...... sve moram da kupim.

Dodaj tome da moras da platis neki budjavi smestaj pun vlage i memle + komunalije sto tvojih 18K dinara tesko da ce pokriti i troclanu porodicu osim ako svi ne spavate u istom krevetu i baskare se u 20kvm.

Slazem se da su mogucnosti za zaradu u vecim gradovima bolje, takodje se slazem da je sve sje...no sto je iole vredelo u manjim mestima.

Posla ima ako ga trazis, onaj ko nece da radi nikad nece ni naci posao. Plate diktiraju poslodavci tu nam ne pomazu ni kozne gace. Ako neces ti ima ko hoce da radi za te pare.

Banana drzava kao sto je Srbija nigde ne postoji, nase marze su od 150% - 600% od proizvodne cene, isto vazi i za uvezenu robu. Drzava stiti nase tajkune (uvoznike na veliko) i ne dozvoljava stranim trgovinskim lancima da udju na nase trziste osim pod uslovom da ne ugroze razne Miskovice,Djilase i druge.......

Gde god se okrenem postoji neka mafija, gradjevinska, trgovinska, obrazovna, lekarska izgleda da u ovoj zemlji ne postoji nista osim mafije, svi mi ustvari radimo na njihovom poboljsanju a da toga nismo ni svesni......

Da koristim auto svaki dan jer imam 3.5km do posla a prosecno trosi 4l dizela na 100km sto ce reci 140km mesecno ili 6l goriva (6 x 120 din = 720din) naravno nafta je na crno kupljena primam pare za prevoz 3000+

12 x 3000 = 36000din
12 x 720 = 8440 din
36000 - 8440 = 27560 din

registracija cca 15000din i ostaje taman za mali servis filteri i ulja.

Znam recicete bolje da ides biciklom, bas zbog velike guzve i uzurbanog nacina zivljenja ne bih da zavrsim u nekom jendeku sa polomljenim rebrima. Vec imam iskustva sa tim srecom da je prof. Dekleva jos bio ziv i sve lepo namestio......

Moze u Beogradu da se zivi sa dvadesetak hiljada zaradom ali ne i da se zivi u strogom centru Beograda vec po periferijama grada (prigradskim naseljima) a to iziskuje da morate krenuti na posao dva sata ranije isto vazi i za povratak sa istog. U kupovinu mozete ici onda samo subotom eventualno nedeljom ako vam ta radnja radi. Cene po pijacama subotom i nedeljom su uvek vece bar 30%.

Kako god da se okrenes ne ostaje ti nista ziveo ti u malom mestu ili u velikom.








 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 00:56 - pre 131 meseci
Slazem se ja da sa malom platom ne cvetaju ruze ni u velikom ni u malom mestu...

Meni kao freelanceru mnogo vise odgovara malo mesto sto se rente i tako nekih stvari tice, ali ako jednog dana kad zavrsim faks pozelim da se jelte zaposlim i krenem da punim staz- programersku firmu ovde necu naci osim ako je ne otvorim :)

Ne znam kakva su cene stanova u Bg-u, ali u Nisu mozes da nadjes solidan dvosoban stan(10 min pesaka od centra) za max 120 eura(na periferiji za 100e). O luksuzu nekom drugom prilikom :)

Iako ja licno nemam bastu/kokosinjac, a ni babu/dedu slazem se da postoje ljudi koji imaju... Kad sve saberes/oduzmes, eventualno mogu da se slozim da su troskovi za veliko/malo mesto jednaki, ali moram da primetim da cak i ako zaradis neku solidnu kintu, ovde mozes da je potrosis iskljucivo na gluposti... Ako 5-6 dana u nedelji ucis/radis, i hoces da "izluftiras" glavu preko vikenda, moraces da palis na stranu... Jbg, bioskopi, kulturne manifestacije, ozbiljnije treniranje icega, dobar provod(gazenje kroz srcu dok Semsa bije iz zvucnika a ti pazis da ne naletis na lakat lesenog drvara se ne racuna :P)... to je ovde misaona imenica.

[Ovu poruku je menjao Chojba dana 29.07.2013. u 02:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Chojba dana 29.07.2013. u 02:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 02:38 - pre 131 meseci
@Chojba
Gde se u Nisu moze naci dvosoban stan na 10 min pesaka od centra za 120e???
Kad god sam trazio stan u blizini centra nalazio sam jeftine stanove,ali nikad jednosoban ispod 130e
Za periferiju se slazem,na Durlanu,u onom brdskom delu se moze naci dvosoban za 100e,ali ne stan vec deo kuce

A ovo ostalo se slazem

Ljudi ne kapiraju da se u malom mestu tesko nalazi bilo kakav posao,jer i taj posao od 15000 bi radilo x ljudi i poslodavaca je vrlo malo-a poslodavci su uglavnom prodavnice
Drugar se uspeo ubaci i u elektranu u Surdulici,i uziva. Plata je ekstra a mesto nije veliko ni skupo e to je vec nesto,a veliki broj mladih iz Surdulice ide odatle jer ne moze naci nikakv posao
 
Odgovor na temu

cerveni
Zoran Cerveni
IT Manager
Zemun

Član broj: 89734
Poruke: 130

Sajt: cerveni.linuxd.org


+10 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 03:23 - pre 131 meseci
Ako hranis porodicu sa 20k-30k veruj mi nema potrebe da mislis na luftiranje jednostavno ne ostaje ti nista za izlazak, osim ako mislis da izvedes porodicu na burek ili pleskavicu onako s'nogu i da ih prosetas po smrdljivom smogu recimo Kalisom ili kej_om..... Beograd ti je po pitanju zagadjenosti vazduha najgori grad u celoj Srbiji...... Nadisemo se cistog vazduha tek kad duva kosava i to ako rafinerija Pancevo ne krene bas tad malo da ispusta Benzen.......

Cene stanarina su srazmerne udaljenosti od centra i to gledano po opstinama. Salonski stanovi u strogom centru su skupi ko djavo 500e i vise, eventualno mozes da nadjes neku supu za 100E, cene garsonjera su ti preko 150e a opet nisi nista blizi od 30min autobusom do centra, sad ako imas CG onda je stanarina veca ako nemas onda je malo manja. recimo da imas dvoje dece istog pola u skolskom uzrastu treba ti jednoiposoban stan neces naci ispod 200e u krugu 30min do centra a da nije suturen t.j. u vecini slucajeva podrumska prostorija. i sve to bez komunalija koje naravno padaju tebi na teret. Sad radite vas dvoje za recimo 30k+30k sto znaci da jedna plata ide na kiriju i komunalije vidi sta ti ostaje za sve ostalo....... (seci usi krpi d....)

Bioskop zaboravi, odgleda'u kakav takav snimak sa interneta nego da idem u bioskop. Kulturne manifestacije mozda ali ako su dzabe......

Nisu to velike pare kad pogledas 200-300 din ili recimo 1000-1500 ali ne ides sam i ne ides go kao pistolj kad saberes ode 1k-5K za jedno vece a neznas ni sam nasta si potrosio. Onda se sutrdan probudis sa jos vecom glvoboljom kako dalje.....

Kako to nasi tajkuni kazu "pare nisu problem, para nema....." nema za sve, moras da vagas i to na onoj narkomanskoj vagici koliko ces gde da potrosis i na sta.

Veruj mi ti veliki marketi poput Tempa,Rodica,DIS-a nisu bas toliko jeftiniji, a i cesto se desi da pored onog sto si stvarno trebao da kupis (planirao) kupis i brdo gluposti koje nisi. Sad cene u malim radnjama t.j. piljarama su vece zato sto oni tu istu robu kupuju u Tempu,Roducu i drugim veletrgovinama i samo dignu cenu za svoje troskove...... Jednostavno nema prave veletrgovine.

Pocetkom '90 ljudi su masovno otvarali piljare po dve tri u jednom ulazu po principu nisam blizi ali sam jeftiniji ili malo sam skuplji ali sam blizi. Sve to zahvaljujuci bivsoj SFRJ i njenim lancima snabdevanja, pocetkom privatizacije krenulo se u sistematsko rusenje svega sto je prethodna drzava imala a sve u cilju postizanja sto manje vrednosti onoga sto se privatizuje. Pa su i sami lanci snabdevanja dosli na red a samim tim i piljare vise nisu imale gde da kupe robu a da u nju nije uracunata marza jedno 200%. (Ne pojavicu se ja koji prodajem recimo 50 vreca deterdzenta u Merimi-Krusevac i trazicu rabat od 20% ili 5% na njivovu prodajnu cenu.....) sad ljudi masovno zatvaraju piljare jer tu leba nema. Pogledas li bilo koju granu industije ista je stvar. Ono sto privredjuje odavno su pokupovali nasi tajkuni a da su se prethodno potrudili da istu dovedu u stecaj.

Evo ministar nam nudi kredit za pocetnike (ideje) u IT sektoru a odobravace ga ni manje ni vise nego ljudi iz Microsofta kao oni su jedini "kompetentni" za to. Sad ako ja zelim da krenem u projekt koji se iskljucivo oslanja na Linux ili Android treba da trazim da mi oni verifikuju projekat.........

Prvo Microsoft je softverska kuca, a ja sam osmislio hardversko-softversko resenje koje jos u Srbiji nema gde cu ukljiciti Server pod Linuxom i Tablet pod Androidom (Google-Linux) sa svojom aplikacijom plus Arduino-ethernet resenje kao inpute. da necu mozda da im dam kompletnu semu i nacin na koji sam to zamislio da realizujem..... Ovo je samo bacanje prasine u oci, uzeca te kredite neki "Dul..i" za WEB prezentacije koje ce opet Albanski hakeri da haknu za minut.....

Napravicu to u kucnoj radinosti sa minimalnim troskom, a onda cu to ponuditi trzistu sa avansnim placanjem i rokom isporuke.

Upropastili smo "tajkuni" Ei giganta bivse SFRJ oni nisu mogli da prave ili sklapaju bilo sta. Sad uvozimo "tajkuni" sve i svasta a da pritom ne zadovoljava nikakve standarde. Razni "Misk...ci" krcmili su sve cega su se dohvatili i sve sto je nekad vredelo i privredjivalo.

Imali smo strozije standarde "JUS" nego sto ih i sada ima u svetu, ali se vise niko toga ne pridrzava ili se bar ne postuju. Nisi mogao da pustis u prodaju proizvod a da ne prilozis JUS sertifikat sad imas konkurenciju sa proizvodima van standarda sa veoma niskom cenom. Kako kazes kineske gluposti "koje su cesto otrovne, lako zapaljive itd." Tajkuni kazu da su JUS-om stitili domace firme a njima nisu dali da rade........ A sta smo trebali da stitimo njih.......

"Tesko vrijeme za matore, prijatelju moj......"

Klinci ce se vec nekako snaci.

Moj primer trazenja posla:

Promenio sam vise firmi od 1985 godine do danas, radio preko omladinske zadruge ako nista drugo, nikad nisam bio bez posla duze od mesec dana. Trenutno sam u fazi prelaska zakljucno sa 31.07 prestaje mi radni odnos u firmi i kojoj sam preoveo 25god. nije mi svejedno, vec 01/08 pocinjem sa radom u drugoj firmi.

Ako trazis posao naci ces ga.

Racunam da otaljigam ovih 10+ godina do penzije pa cu onda ako ovaj sajt i dalje bude radio da palamu..... kako mladi nece da rade ili traze posao.

Mamini i Tatini sinovi ce i dalje da traze posao i molice boga da ga ne nadju. Toga je uvek bilo i bice.







 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 06:48 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
574nk3: Ti mali Nemci imaju jaku industriju, i mogu da očekuju posao za koji će biti plaćeni.

A inače im je ta industrija pala sa neba?

Da se sutra probudimo i Srbi osvanu u Nemačkoj a Nemci u Srbiji, za 20 godina Srbija bi bila ono što je danas Nemačka, a Nemačka ono što je Srbija. Mentalitet je mnogo zajebana stvar i to se vrrrlo teško može ispraviti i dovesti u normalu.


Ovo jeste istina, ali ne zbog Srba kao Srba, već zbog nedostatka sistema koji bi disciplinovao te Srbe. Siguran sam da bi se amerikanci i nemci isto ponašali kao Srbi da nemaju tu čizmu u vidu zakona i države koja ih gazi.

Gomila Srba vredno radi u inostranstvu raznorazne poslove.


Citat:
ventura:
Citat:
574nk3:
Mladi ljudi ŽELE da rade i kada dobiju priliku maksimalno se posvete tome.

Naravno da mladi žele da rade i da se posvete radu. Samo što oni na prvom poslu očekuju platu od 3000 evra i službenog vozača pride. Bez toga im se ne 'isplati' da ustaju sa maminog kauča.


Mladi žele da rade i oni rade. Sigurno sam mlađi dosta od tebe, pa se i krećem među mlađim ljudima (< 27 god). Poznajem sam jednu osobu koja potpada u tvoj opis, i ta osoba je zaisa izgubljeni slučaj.
Svi ostali rade i pokušavaju da prežive, opet izuzimam kolege iz IT struke. Ono što oni očekuju je to da plate stanarinu, hranu i račune ... da ponekad odu na neki koncert ili odgledaju film u bioskopu, odu na more jednom godišnje. Šta je tu luksuz?


Citat:
ventura:
Citat:
574nk3:
Poznajem zaista mnogo ljudi koji rade poslove za koje se nisu školovali kako bi sebi mogli da obezbede kakvu takvu egzistenciju.

A koliko ljudi poznaješ koji rade ono za šta su se školovali? Ako izuzmem advokate i lekare, ja gotovo da ne poznajem nikoga ko radi ono što mu piše u diplomi, a većina njih vrlo dobro živi.


Ljudi moraju da se manu tog komunjarskog razmišljanja fakultet->radno mesto->penzija, i da ukapiraju prvo da su svi domaći fakulteti apsolutno bezvredni sa aspekta sticanja znanja, osim ako pored fakulteta debelo ne radiš sam na sebi, i da sam fakultet, koji god da je, nije garant radnog mesta (a ni zaposlenja).



Nisu baš oni toliko bezvredni, ipak ljudi uče nešto na tim fakultetima. Ne treba ići u krajnost. Šta je tvoj predlog, da zatvorimo Medicinski, Ekonomski, Mašinski, Elektrotehnički fakultet?
Pa ni ti strani fakulteti nisu ništa posebno ... ako izuzmemo neke ekstremne slučajeve (ivy league faxove)

Ja nisam rekao da je fax garant radnog mesta, već da ako si upisao Medicinski Fakultet to znači da si se opredelio da budeš doktor a ne fizikalac. I ponovo ... zaista ne znam mnogo ljudi koji gaje takav način razmišljanja ... ne znam gde srećeš sve te ljude.


Citat:
ventura:
Citat:
574nk3:
Poslodavci ih maltretiraju, ne plaćaju redovno ... a kada plaćaju to je obično na crno. Neki uspeju da se izvuku, neki ne ... Pričam o ljudima koji nisu u IT industriji.

Oni koji nemaju ništa u glavi, ili ne žele da imaju, loše prolaze u bilo kom društvu. Svako društvo treba nekoga da mu prevrće pljeskavice na roštilju ili kopa ugalj u rudniku, ne može svako ni da bude lekar ni advokat, niti ima mentalnih kapaciteta za to. Ali isto tako, ne mogu ti na dnu da očekuju bog zna kakve uslove kad rade posao za koji bukvalno možeš da obučiš čimpanzu da radi umesto njih.

Pogledaj šta McDonalds u americi savetuje svojim radnicima, kako da skroje svoj budžet:


Obrati pažnju da su oni ubacili da neko ko radi u McDonaldsu puno radno vreme, mora da radi još jedan posao takođe puno radno vreme, što znači najmanje 16 sati dnevno, kako bi mogao da podmiri najosnovnije životne potrebe, odnosno to je ono što mi na srpskom kažemo preživljavanje.


Radnik u Mc Donaldsu je neko kome je stvarno sve ostalo propalo u životu, nešto kao cigani kod nas... možda i gore. Ne može se videti da diplomirani ekonomista radi kao kasir u McDonaldsu, kao što slucaj koji je @bachi spomenuo.

Ljudi su mi pričali da ne ulazim u Burger King i McDonalds u San Franciscu. Ušao sam samo jednom u BK i MacDonalds ... i više nikad. Ja ne znam za koji je to sloj društva namenjeno, ali počev od radnika koji izgledaju kao da su izašli iz kontejnera, pa sve do gostiju podseća na neki loš film. Kada vidiš ko ti priprema hranu smuči ti se sve.

Ako čovek takvog profila u USA, ima platu od 1105$ to je zaista fantastično.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 07:21 - pre 131 meseci
@cerveni
Koliko vidim imaš oko 15 godina do penzije (sem ako sam sebe ne podstičeš sa 10+ ) ;) . Šalu na stranu slažem se sa većim delem tvog posta tako da +1 imaš od mene.

@ventura
Kod nas je zabušavanje i javašluk zastupljen naširoko zastupljen ne zbog mentaliteta, nego zbog nedostatka kontrole, sistema koji "stimuliše" takav način rada i razmišljanja, princip odgovornosti (koliko sam se samo nagledao gde neradnici, preko veze, tatini i mamini sinovi koji napreduju ne znajući sami ni da vežu pertle, ako se dogodi greška spadaju u nedodirljive, radnike otpuštaju i ako ništa nisu zgrešili i tome sl.). Recimo dobar primer su Norvežani, koji su po tome bili slični nama pre nekih 30-40 godina. I onda su rešili da se uozbilje. Čim su stegli kajš, sredili se u svemu, da vidiš kako sada funkcioniše sve za primer.

To što ti ne znaš kome je namenje McD, KFC i tome slični lanci je zbog toga što verovatno imaš para da izvedeš porodicu na mesto gde će ti biti sve dostupno jer onom ko ima platu od 30000 dinara kada treba da izvede porodicu na ručak/večeru i račun ga izađe 3000 ne zna više gde ga boli u džepu ili u glavi, gde recimo tvoja pauza za doručak/ručak nije ograničena na 30 minuta...

U Srbiji u McD, KFC rade svi, a ne dno dna, jer nema posla i ljudi će prihvatiti bilo šta, samo da rade.


@knight79
Slažem se sa tobom. Nemam pojma istoriju, istoriju pišu pobednici, Majn kampf i Priručnik za ratovanje su napisali pobednici, Hrvatske SS divizije su dokaz da Slovene nisu nipodaštavali (samo si zaboravio deo onoliko koliko he potrebno da služe gospodare) i sve je ok.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 07:33 - pre 131 meseci
@vladared:
Sistem nije vanvremenski i vandimenzionalni entitet već je direktan produkt mentaliteta. Nemci imaju uređen sistem jer su tako naučeni i to smatraju kao ispravno, a to što su naši ljudi dobri radnici u inostranstvu, to nije zbog toga što su oni ne znam ni ja kako dobri sami po sebi, već zbog toga što ih je relativno malo u odnosu na Nemce, pa sve i da hoće ne mogu da iskvare sistem.

I pustite sad te seoske priče kome je namenjen McD u inostranstvu... Ukapirao sam da je to omiljena aktivnost onih koji su autobusom otišli do Segedina, da ovima što nisu izašli van svoje opštine prepričavaju kako je u inostranstvu i kako je McD pun klošara.
Bez obzira na to kakva je klijentela, McDonaldsovi radnici rade za minimalac, kao i radnici na bilo kom drugom radnom mestu sličnog profila. Dakle poenta je u tabeli a ne u poslodavcu.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:08 - pre 131 meseci
@ventura
Srbin kada ode u Nemačku: radi kao Nemac, ponaša se u skladu sa nemačkim zakonima, ne odstupa mnogo od istih. Razlog - zato što tako mora. U Srbiji kada bi neko ozbiljno seo i doveo sve na svoje mesto, da vidiš kako bi se i "mentalitet" promenio. Pa zaboga, za nepotizam, javašluk i šta sve već ne većina direktno krivi Turke, zato što su oni to "doneli" u Srbiju i "usadili u naš mentalitet".

Čista digresija, u Vojvodini, bez obzira na nacionalnu pripadnost, većina starosedelaca radi (kad kažem radi mislim obrađuje zemlju, sređuje svoje dvorište, ne dozvoljava da mu kuća ružno izgleda...), jer su to Nemci, kasnije Mađari usadili u ljude koji žive na ovim prostorima. Toliko o mentalitetu naroda i kako se ne može promeniti.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:30 - pre 131 meseci
Citat:
BluesRocker:Kakav danak neiskustvu. Paradajz se kupuje na moru, sve ostalo se donosi.


pa dobro,nisam mislio BUKVALNO na paradajz,vec na sve ono sto se nosi kada se ide autom na more,zato se i kaze "paradajz" turizam....(mada neko sigurno nosi i paradajz,posto tamo u nekim delovima Grcke kosta 2-3 eura za kg)

ja nemam nista protiv tog paradajz turizma,i smatram da je super ako neko moze tako da ustedi.......samo sam skrenuo paznju na to da mnogi ljudi koji "nemaju" para(medju njima i ona "vecita deca") ipak imaju i auto i njim idu na more


Citat:
BluesRocker:To što ljudi kukaju da nemaju para, ne znači da stvarno nemaju već da ne mogu da isprate sve svoje želje i potrebe. Za letovanje u Grčkoj ti i ne trebaju neke značajne pare. Četvoročlana porodica može da se uklopi u 500€ - prevoz, smeštaj i hrana od kuće. Neki idu i krševima starim 20 godina pa se često dešava da im se auto pokvari na putu. BTW, iako sam pobornik teorije da se svako pokriva koliko je dugačak, ne vidim zašto se odlazak na more smatra luksuziranjem, kada je to nešto jako važno za zdravlje i bolje je odreći se nekih drugih nevažnih svari (ili odraditi neke dodatne poslove) a decu voditi redovno na more.


pa zavisi kakve su to zelje i potrebe......mozda neko od tih sto "nemaju" para hoce da kupi ferarija ili novi stan?.....ili da bar zameni svoj audi 10 godina star novijim primerkom audija....:)

ok,cetvroclana porodica moze da se uklopi u 500 eura za more.....ako radi samo npr otac za 30-40 hiljada,to je vise od jedne plate.....plus jedna plata( i vise) odlazi na taj auto kojim ide na more.....znaci ostaje jos jedno 8-9 plata u godini da ljudi vide sta ce...

snalazljiv su Srbi narod,mada imaju africki standard a (zapadno)evropske zelje i potrebe...


 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:41 - pre 131 meseci
Citat:
vladared:@knight79
Slažem se sa tobom. Nemam pojma istoriju, istoriju pišu pobednici, Majn kampf i Priručnik za ratovanje su napisali pobednici, Hrvatske SS divizije su dokaz da Slovene nisu nipodaštavali (samo si zaboravio deo onoliko koliko he potrebno da služe gospodare) i sve je ok.


pa da li si mozda imao prilike da vidis ORIGINALNI primerak Majn Kampf-a?....ili bar neko izdanje koje je stampano u Nemackoj do 1945 (tj dok nemci nisu porazeni)?

ili si citao ona izdanja zadnjih godina koje su stampali nemacki neprijatelji (i pobednici) iz drugog svetskog rata?..:)

btw,nas nesrecne Srbe su bombardovali svi moguci gospodari......i Nemci 1941,i saveznici 1944te....a da su tada vlasti u Srbiji bile pametnije,mogli bi da prodjemo sa MNOOOGO manje zrtava.....prosli bi isto kao spominjani Madjari,Rumuni,Bugari....
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:48 - pre 131 meseci
Citat:
cerveni:Mamini i Tatini sinovi ce i dalje da traze posao i molice boga da ga ne nadju. Toga je uvek bilo i bice.


ali danas u Beogradu,kada se kaze "tatin sin" uglavnom se misli na nesto sasvim drugo

tj sina od nekakvog tajkuna,politicara sa puno kesha,itd,itd i taj u zivotu ne mora nista da radi,moze samo da ne zna sta ce od sebe i da dzipom gazi ljude po pesackim prelazima(i naravno,zahvaljujuci tati,izvuce se manje-vise nekaznjeno).......

ta kategorija tatinih sinova je izuzeztno popularna kod mladjeg zenskog dela stanovnistva Srbije.....:)
 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
*.eunet.rs.



+33 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:56 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:
I pustite sad te seoske priče kome je namenjen McD u inostranstvu... Ukapirao sam da je to omiljena aktivnost onih koji su autobusom otišli do Segedina, da ovima što nisu izašli van svoje opštine prepričavaju kako je u inostranstvu i kako je McD pun klošara.
Bez obzira na to kakva je klijentela, McDonaldsovi radnici rade za minimalac, kao i radnici na bilo kom drugom radnom mestu sličnog profila. Dakle poenta je u tabeli a ne u poslodavcu.


Nije poenta u tome kome je McD namenjen, vec koji profil ljudi tamo radi ... Dakle samo onaj kome je bas sve propalo u zivotu, i nema nikakve kvalifikacije. U Srbiji je ljude sa daleko vecim kvalifikacijama jebu i za taj minimalac (koji im cesto i ne isplacuju).






 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 08:56 - pre 131 meseci
Citat:
Chojba:Jednostavno, pod pretpostavkom da imas placen stan i racune(roditelji), vise mozes da uradis sa 10.000 u Bg-u, nego u maloj sredini. A plate u Bg-u su 2-3 puta vece...


pa zato i imas 500000 "vecite dece" u Srbiji,koji su skapirali koliko znaci "mamina supica" i placeni racuni....bez obzira sto ce neko reci da "zive pod staklenim zvonom",da nisu normalni,da nisu samostalni ljudi....

oni ostali neka budu "samostalni" i "svoji ljudi" sa 200-300 eura mesecno,i neka "uzivaju" u toj samostalnosti i "blagodatima" zivota u Srbiji....

mislim,ovo sve je prilicno zalosno i porazavajuce,i ispada da mnogi trebaju odabrati od dva zla manje,i onda se mnogi opredele za to "zlo" gde ce se manje muciti i raditi...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 09:01 - pre 131 meseci
Citat:
vladared: @ventura
Srbin kada ode u Nemačku: radi kao Nemac, ponaša se u skladu sa nemačkim zakonima, ne odstupa mnogo od istih. Razlog - zato što tako mora. U Srbiji kada bi neko ozbiljno seo i doveo sve na svoje mesto, da vidiš kako bi se i "mentalitet" promenio. Pa zaboga, za nepotizam, javašluk i šta sve već ne većina direktno krivi Turke, zato što su oni to "doneli" u Srbiju i "usadili u naš mentalitet".

Čista digresija, u Vojvodini, bez obzira na nacionalnu pripadnost, većina starosedelaca radi (kad kažem radi mislim obrađuje zemlju, sređuje svoje dvorište, ne dozvoljava da mu kuća ružno izgleda...), jer su to Nemci, kasnije Mađari usadili u ljude koji žive na ovim prostorima. Toliko o mentalitetu naroda i kako se ne može promeniti.


Ne Turke, vec Otomane. Turcima se u medjuvremenu desio Ataturk, nama nikad nije.
I mani se te price "kad bi neko seo i doveo narod u red", narod ne zeli da bude doveden u red, zeli da zivi svojim anarhistickim stilom a da im neko sipa lovu za vrat i da ne pita kad je dosta, ako to pokusas da promenis ili ces dobiti metak iz snajpera od nekog "narodnog heroja" ili ces trpeti masovne demonstracije i politicku nestabilnost jer si "udario na sirotinju", itd, itd. Covek bi pomislio da je dno 90ih bilo dovoljno da se ljudi prizovu svesti ali je nas co'ek brzo za tu nesrecu okrivio druge, sve sem sebe, i dalje insistira da mzoe da postoji i opstane u svojim nakaradnim idejama.

Prica o Vojvodini ti isto nije na mestu, Nemaca i Madjara je ostalo veoma malo i sve je to njihov nakon progona oteto i poklonjeno u internim migracijama sa juga. Ti ljudi su dosli i u dobrom delu mesta ili formirali vecinu ili se izdvojili u posebne komune pruzajuci aktivan otpor zivotnom stilu starosedeoca. Njihova deca su se u medjuvremenu kultivisala i prihvatila multietnicnost (bar u vecini), a deca starosedeoca su pokupila "drzava duradi nesto" filozofiju od dosljaka i to se iznivelisalo ali taj stil zivota koji ti pominjes vise ne postoji. Danas svi seljaci odreda umesto njive opsedaju opstine po selima i kukaju za pare i subvencije i je*u keve sluzbenicima za sve sto im nije po volji i sto sa svojim lancem zemlje ne mogu da zive kao veleposednici.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 09:06 - pre 131 meseci
Citat:
knight79: pa zato i imas 500000 "vecite dece" u Srbiji,koji su skapirali koliko znaci "mamina supica" i placeni racuni....bez obzira sto ce neko reci da "zive pod staklenim zvonom",da nisu normalni,da nisu samostalni ljudi....
oni ostali neka budu "samostalni" i "svoji ljudi" sa 200-300 eura mesecno,i neka "uzivaju" u toj samostalnosti i "blagodatima" zivota u Srbiji....
mislim,ovo sve je prilicno zalosno i porazavajuce,i ispada da mnogi trebaju odabrati od dva zla manje,i onda se mnogi opredele za to "zlo" gde ce se manje muciti i raditi...


E zato ja krivim roditelje jer dopustaju takv sistem razmisljanja, a stimulisani sopstvenom iskrivljenom svescu o realnosti.

Kad, ako ikad, ovo sra*je prodje i pocne zaposljavanje i nezaposlenost opadne i bude doslo do toga da rastu plate, ti koji su resili (ili su primorani) da sada ustanu sa kevinog kauca i bore se imace vise iskustva u obavljanju poslova, vecu profesionalnst i odgovornst kao posledicu iskustva, vise kontakata koji ih poznaju kao dobre radnike, itd, itd. Oni ce biti ti koji ce biti prvi (a mozda i jedini) na spisku kojima ce rasti plate. Oni koji tada tek ustanu sa kauca imace ili prazan ili laziran CV, nedoje*an stav (evo ustao sam, shta jos hoces) i opste neiskustvo i neznanje i nece dobiti te poslove koji se budu bolje placali i opet ce morati da prodju kroz celu tu pricu. Samo sto ce tada, zbog rasta plata i pada nezaposlenosti porasti i troskovi zivota pa ce biti jos teze to uraditi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 09:08 - pre 131 meseci
Sam problem je varijanta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Welfare_trap
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao29.07.2013. u 09:19 - pre 131 meseci
@mmix
pričao sam o starosedeocima. "Dođoši" u zavisnosti od sredine u kojoj su se našli ili su se priklonili "starosedeocima" ili su asimilovali iste u zavisnosti od brojnosti. Sve jedno u kojoj god hoćeš varijanti, to je samo potvrda onoga što sam rekao da se mentalitet menja prema okruženju kojem sam kreiraš. Dao sam ranije primer Norveške, koja je po mnogo čemu ličila na nas pa sada je primer uređenosti i zakona.

Ovaj drugi deo da narod neće... Ni to baš nije istina. Neće elita, koja na ovaj način može da radi šta hoće, narod drži na kratkom povezu... Kada bi se našla struja u eliti koja bi težila ka uređenju države i sprovela to u delo, veoma brzo bi se i narod adaptirao na isto




[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 13.08.2013. u 14:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 624953 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.