Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 623306 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 18:44 - pre 130 meseci
Da, Odine sad vidim da si ti blizak Dimkovicu i Venturi koji zastupaju ideju agresivnog individualizma.

Taj moderan svet o kome ti govoris nije jos za ziveo cak ni u najmodernijim zemljama, sto ne znaci da nece, ali dok on ne dobije planetarne razmere proci ce jos puno vremena. Na tvoju zalost covecanstvo ce tada biti u komunizmu jer nece vise biti potrebe za takmicenjem jer ce svi sve imati i cela planeta ce biti ujednacena. Po tome je to utopija.

Tebe sad nervira mesanje drzave i pricas mi kako ce se ukrupniti covecanstvo jer je to uvek bilo. Da jeste, samo drzava uvek opstaje i ona se takodje ukrupnjava. Primer prost - EU. EU vec sad porede sa SSSR, a njena administracija je dovela mnoges stvari do apsurda. Slicno je i u Americi gde je administracija nabujala veoma. I sad ti mene kazes, kako ce kad se ujedine SAD i EU to biti neka efikasna moderna drzava, bez birokratskih stakora gde ce svako raditi od svog znoja i preduzetnistva....

Da jest.
Citat:
mmix: Ne znam na osnovu cega si ti to zakljucio? Anarhija darvinistickog tipa je samo posledica iracionalnog insistiranja na necemu sto je u usprotnosti sa zdravom pamecu. Kad ta razmazena gomila, navikla na bele jastuke, rasproda i raskuci buducnost sopstvenih unuka onda je jedino sto ostane ta anarhija o kojoj pricas.

Problem se zaista resava na mikro nivou a kao posledica poritisaka sa makronivou. Ne zivis ti na mesecu vec na kugli zemaljskoj gde je Kina onoliko daleko koliko je potrebno brodu da dodje od nje. Moderna ekonomska teorija, jos uvek, a narocito pre 10, 20 godina, bila je vise politicka nego ekonomska i vreme ju je pregazilo. Potrebne su nove ideje za novo doba i trenutna ideja fercera sasvim fino, jedino sto ne uzima u obzir zelje i cestitke ljudi naviknutih na zivot u masnom. Dakle, ili ce se zivalj "zapadnog" sveta pomiriti sa privremenim padom svog standarda ili ce pojesti sami sebe kao banda aarvinistickih anarhista.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 21.08.2013. u 18:11 GMT+1]


mmix slazem se da su ljudi idioti. Tj pojedinaca ima naravno i pametnih, ali IQ mase limes tezi ka 70. Kako dakle se to ne moze popraviti, a masa se ne moze eliminsati, ostalo je jedino da se upregne da nesto radi. Sad ako si pametan, radice za tebe nebitno od sistema, a ako nisi -onda jbg nisi elita.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 19:22 - pre 130 meseci
Citat:
A odgovor na tvoje pitanje kakva to majka dovodi sebe u rizik i svoju budućnost i budućnost tvoje dece, je veoma jednostavan. Ona majka koja nema mogućnosti da bira i ona koja je primorana na takve korake. Da je dobila otkaz, zato što je protesovala gazdi zašto radi sa opasnim hemikalijama u prostoriji gde su jedina ventilacija vrata, onda ne bi imala ni taj minimalac, a deca bi verovatno uživala jedući šta???

Dobro, a šta bi po tebi bilo rešenje za takve stvari? Da se država umeša? Ok, ali da se država umešala, inspektor bi sigurno zatvorio takvu firmu. I onda opet ne bi imala posao, već bi morala da traži drugi. To znači da bi isti efekat bio i da ga je sama prijavila ili da je jednostavno sama potražila drugi posao. Ne može država da dođe i da opasne hemikalije učini bezopasnim.
Citat:
E tu je upravo problem i to je poenta čitave priče, na stranu odnosi u firmi (koje samo usput sam naglasio da nisu bili dobri), nego nelogičnost rada u lošim uslovima, ne mogućnost promene posla jer nema gde da se ode, nelogičnost minimalne plate i raskalašnog života gazde, koliko god on dobar organizator bio.

A šta je tu nelogično? To što "gazda" raskalašno živi, a daje radnicima minimalac. Pa to je upravo logično da logičnije ne može biti. Bilo bi nelogično da radnicima poveća plate na po par hiljada evra, a on da ode da skuplja karton da bi preživeo.
Citat:
Što se tvojeg poimanja države tiče, ima jednu veliku rupu. Radnici, kao entitet, imaju jako mali uticaj na istu. Poslodavci, pogotovu veliki poslodavci, jako veliki. Koliko ko utiče na državu i politiku iste govori finansiranje stranaka, gde su veliki i sami priznali da finansiraju sve stranke, neku više neku manje, ali sve (da se ispravim) bitne stranke. Šta misliš, koja je poenta finansiranja stranaka? E ta poenta i govori koliko običan narod ima uticaj na politiku jedne države.

Što znači da nema rešenja, pa prema tome ni kukanje neće nikome pomoći. Ako radnik nema uticaj, onda može da kuka do sutra, ništa se neće promeniti. Ako ima uticaj, onda ne treba da kuka, već da iskoristi taj uticaj. Ili ti imaš neko treće rešenje?
Citat:
I ti opet o nekom izboru. Kakav crni izbor kada nema dovoljno posla? Ljudi su srećni kada imaju bilo kakav posao, pa makar bio i na crno, jer nema para, nema posla... Ti nikako to da prihvatiš.

Para nema, ali posla ima... to ti nikako da prihvatiš. A para će biti kada se taj posao kog ima odradi, pa se stvori neka vrednost, a samim tim i novac. Obrnuto neće ići. Upravo u tome je izbor. Ili radiš nešto ili čekaš nešto. Rad može da promeni neke stvari, čekanje obično ne menja ništa, a može i da potraje.
Citat:
Što se tiče tvog prirodnog i veštačkog puta. Prvo mi odgovori na pitanje, za 500000 ljudi da bi izašlo na ulice mora da postoji neka organizacija, neko ko bi ih pozvao na ulice, jer ako danas izađe hiljadu, sutra hiljadu i tako x dana, to neće videti. Koja je to grupacija koja će ih organizovati? Sindikat? Da li je to onaj isti sindikat koji u njihovo ime pregovara sa poslodavcima i ne bori se za njihova prava? On otpada. Dakle ko? Drugo, vlast ima i druga sredstva za kontrolu masa. Jedan je i zabrana okupljanja na javnim mestima, koju je ova vlast donela. Drugi je policija, vojska i druge "organizacije" koja su uređena po komandnoj odgovornosti. Da bi ova sredstva "zakazala" morao bi neko da im to naredi. Ko će to u Srbiji uraditi?

Pa ako ne umeju sami da se organizuju ni da izađu na ulicu, kako onda očekuju da ih neko plaća više od minimaca. Otkud ja znam kako da se organizuju. Nek se nakrpe nekako njih hiljadu prvi dan, nek zovu da im se pridruži sutra još hiljadu, pa zajedno nek pozovu još 2.000, pa onda tako ujedinjeni nek pozovu još 4.000, za manje od 10 dana, eto ti 500.000 ljudi. Međutim, kao što rekoh, onda ostaje problem šta tražiti. To je veći problem nego samo organizovanje, jer kao što rekoh, ako traže previše, izgubiće i ovo što imaju. A možda već sad imaju previše u odnosu na ekonomsku situaciju u zemlji, ko će ga znati.
Citat:
Što se prirodnog načina tiče, nemam ništa protiv. Treba mnogo raditi i to niko ne spori, ali gde? Lepo je upravo Ivan objasnio o odnosu države, privredi i korumpiranosti. Kada veliki "narede" jer im tako odgovara da se donese zakon po kome 3 godine se radnici mogu zapošljavati na određeno (mada već sada ne poštuju onu odredbu od godinu dana), kada se iz potroišačke korpe izbacuju proizvoljno proizvodi, lupaju proizvoljne cifre da bi se kreirala veštačka korpa, kako misliš da će se prirodnim putem bilo šta postići? Ovde jedini prirodni put bi bio da neko političkoj eliti zaista reši da započne ozbiljno da razmišlja o zapošljavanju radnika, a manje o tome da udovoljava "lobistima". Samo je pitanje volje.

Ali to što ti pričašp je totalno nelogično. Zašto bi neki tamo političar iz tzv. političke elite, koji ima dobru platu, beskonačno mogućnosti za muljanje, i još goilu nekih beneficija nešto menjao? Promene uvek dolaze od onih kojima nije dobro, a ne od onih kojima jeste dobro.
Citat:
Ovo treće, status quo, je ustvari što većini poslodavaca odgovara. Da imaju kontrolu, da mogu da rade kako hoće... To je ono čemu se teži već 20 sigurno, a verovatno i mnogo više godina unazad. Ako ih nešto ne trgne, tako će ostati što duže...

Nemoj zaboraviti da i mnogim radnicima to odgovara, jer isto tako mogu da rade kako hoće, recimo da zakinu državu tako što će raditi na crno, da dozvoljavaju da oni i njihove kolege bivaju zakinuti za zakonski propisane norme i slično. Hebi ga, u pravnoj državi nije samo poslodavac taj koji može da nahebe. I radnik koji iz bilo kog razloga prećutno odobrava kršenje zakona od strane poslodavca time što ga neprijavljuje je takođe odgovoran, takoreći saučesnik. Možda se zato nikome ne žuri da menja stanje. Ipak, zna se šta znači sređena država. Ne može ona da bude sređena za poslodavce i da njima nameće poštovanje zakona, a radnik da radi kako hoće.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 19:45 - pre 130 meseci
@Marko_L
Da li ti zaista veruješ u to što pišeš ili pišeš reda radi???
Prvi odgovor na tvoje pitanje je - kada bi država pooštrila kontrolu, zatvorila nekoliko firmi, "gazde" poslala na 40 godina da giljaju u nekom zatvoru zbog ugrožavanja zdravalja svojih zaposlenih, niko više u ovoj zemlji se ne bi usudio da tako nešto uradi, jer bi znao šta mu sledi.
Drugi odgovor, nelogično je jer je to probao i Luj XVI pa vidi kako je završio. Raskalašnost ponekad izaziva veoma čudne pobude u narodu. Upravo zbog toga postoji princip nagrade, povećanja plata i čega već... To što ti potajno sanjaš tako nešto...
Kao treće - ti si tvrdio kako radnici mogu nešto da učine. Potkrepi tvoju tvrdnju, pa onda probaj da mi pobiješ odgovor ili jednostavno priznaj da sam upravu. Ovo je samo priča radi priče.
Kao četvrto - na tvoju žalost para nema. Da bi platio neki posao, prvo moraš da uložiš neke pare. Na žalost, ova država je već u ogromnim dugovima, pare za pokretanje ozbiljnog proizvodnog procesa su ogromne, tako da realno para nema. To što ti na sitno gledaš i ne možeš da vidiš krupnu sliku, to je već drugi problem.
Kao peto - da li ponekad razmisliš pre nego što nešto napišeš? Prvo ako ti ne znaš kako da se organizuju, pokazuje da si sposoban koliko i drugi radnici, jer to znači da ni ti nemaš ideje. Kao drugo ovo što si predložio, da bi izašlo hiljadu ljudi, treba hiljadu ljudi da se dogovori da se pojave u isto vreme na istom mestu. Kao treće, čak i ako se uspeju organizovati, da bi privukli još ljudi, moraju da imaju neku medisku pokrivenost. Da vidim, baš će vlast da im to pruži. Kao četvrto, kada se pojavi veliki broj ljudi, treba organizovati prevoz, smeštaj, organizovati strukturu koja bi to sve pokrenula... Ad hoc, veoma teško i logistička noćna mora. Radnička klasa je takvo nešto uspela pre 100 godina i to su im trebale godine i godine.

Kao šesto - zašto neko nešto radi moraš pitati njega. Moja konstatacija je da je jedino tako trenutno moguće, jer drugačije "kapitalisti" sigurno neće sami sebi da skaču u stomak.

Kao sedmo - radnici koji rade na crno retko žele da rade na crno, nego jednostavno nemaju izbora, ali ja sam ti to već odgovorio u predhodnom postu, samo što izgleda da nisi pročitao/ukapirao...
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 20:02 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Kao sedmo - radnici koji rade na crno retko žele da rade na crno, nego jednostavno nemaju izbora, ali ja sam ti to već odgovorio u predhodnom postu, samo što izgleda da nisi pročitao/ukapirao...


Bogami, ove godine sam sarađivao sa tri domaće firme i u sve tri su mi rekli "Svi hoće da rade na crno. Na belo rade samo oni koji hoće da dignu neki kredit"

90% ljudi koji radi na crno ne radi za minimalac, već za veće pare, jer želi da izbegne plaćanje nepotrebnih dažbina.

U životu sam fizikalisao dosta, ali ni jednom nisam fizikalisao na crno, niti sam upoznao nekog ko je to radio u registrovanom preduzeću. Jednostavno, ljudima koji fizikališu za minimalac ta osiguranja (PIO,Soc & Zdravstveno) su bitnija od to malo para koje dobiju. Moje iskustvo je da se fizikališe na crno tako radiš kod komšije npr. kolješ svinje pa ne prijavljuješ prihode, a tu već nema reči o nekom izrabljivanju
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 20:09 - pre 130 meseci
@ZaMpA
Da li su ti rekli zašto svi hoće da rade na crno??? Da nije zbog više para koje će dobiti ako rade neprijavljeni? Briga njih za izbegavanje dažbina, njima su bitne pare, koje su im potrebne, a to je upravo bila moja tvrdnja...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 20:23 - pre 130 meseci
Citat:
@Marko_L
Prvi odgovor na tvoje pitanje je - kada bi država pooštrila kontrolu, zatvorila nekoliko firmi, "gazde" poslala na 40 godina da giljaju u nekom zatvoru zbog ugrožavanja zdravalja svojih zaposlenih, niko više u ovoj zemlji se ne bi usudio da tako nešto uradi, jer bi znao šta mu sledi.

Isto tako, kad bi radnici počeli da prijavljuju takve stvari i nekoliko poslodavaca nahebe zbog ugrožavanja zdravlja, ostali bi se zamislili. Ali, niko neće da bude prvi koji će to da uradi, jer se plaši otkaza? Lakše je rizikovati trovanje nego tražiti novi posao? Pa ko im je onda kriv što rade u takvim uslovima?
Citat:
Drugi odgovor, nelogično je jer je to probao i Luj XVI pa vidi kako je završio. Raskalašnost ponekad izaziva veoma čudne pobude u narodu. Upravo zbog toga postoji princip nagrade, povećanja plata i čega već... To što ti potajno sanjaš tako nešto...

Pa onda će i ovi da završe kao Luj XVI. Zašto to tebe dotiče ako ti nisi jedan od njih?
Citat:
Kao treće - ti si tvrdio kako radnici mogu nešto da učine. Potkrepi tvoju tvrdnju, pa onda probaj da mi pobiješ odgovor ili jednostavno priznaj da sam upravu. Ovo je samo priča radi priče.

Pa upravo sam potkrepio. Nek prijavljuju poslodavce koji ih teraju da rade sa opasnim hemikalijama bez zaštite i druge nepravilnosti.
Citat:
Kao četvrto - na tvoju žalost para nema. Da bi platio neki posao, prvo moraš da uložiš neke pare. Na žalost, ova država je već u ogromnim dugovima, pare za pokretanje ozbiljnog proizvodnog procesa su ogromne, tako da realno para nema. To što ti na sitno gledaš i ne možeš da vidiš krupnu sliku, to je već drugi problem.

A šta ima država da ulaže u posao? To nije posao države.
Citat:
Kao peto - da li ponekad razmisliš pre nego što nešto napišeš? Prvo ako ti ne znaš kako da se organizuju, pokazuje da si sposoban koliko i drugi radnici, jer to znači da ni ti nemaš ideje. Kao drugo ovo što si predložio, da bi izašlo hiljadu ljudi, treba hiljadu ljudi da se dogovori da se pojave u isto vreme na istom mestu. Kao treće, čak i ako se uspeju organizovati, da bi privukli još ljudi, moraju da imaju neku medisku pokrivenost. Da vidim, baš će vlast da im to pruži. Kao četvrto, kada se pojavi veliki broj ljudi, treba organizovati prevoz, smeštaj, organizovati strukturu koja bi to sve pokrenula... Ad hoc, veoma teško i logistička noćna mora. Radnička klasa je takvo nešto uspela pre 100 godina i to su im trebale godine i godine.

A kako se onda očas posla organizuju kad treba mlatiti pedere ili tako nešto? Nešto mi tu ne štima. Jel to znači da je paradiranje homoseksualaca veći problem od radnih uslova i nedostatka posla ili nešto drugo?
Citat:
Kao šesto - zašto neko nešto radi moraš pitati njega. Moja konstatacija je da je jedino tako trenutno moguće, jer drugačije "kapitalisti" sigurno neće sami sebi da skaču u stomak.

A zašto bi mene zanimalo ko šta radi i zašto?
Citat:
Kao sedmo - radnici koji rade na crno retko žele da rade na crno, nego jednostavno nemaju izbora, ali ja sam ti to već odgovorio u predhodnom postu, samo što izgleda da nisi pročitao/ukapirao...

Ne bih se složio sa tobom. Rad na crno i jeste uglavnom izbor radnika. Poslodavcu je svejedno, jer svaki iole normalan poslodavac koštanje radnog mesta računa u bruto iznosu, a da li će on sve dati radniku ili deo državi, potpuno mu je svejedno.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 20:26 - pre 130 meseci
Citat:
Da li su ti rekli zašto svi hoće da rade na crno??? Da nije zbog više para koje će dobiti ako rade neprijavljeni? Briga njih za izbegavanje dažbina, njima su bitne pare, koje su im potrebne, a to je upravo bila moja tvrdnja...

To je upravo i moja tvrdnja da izbor postoji, tj. da li ćeš raditi legalno za manje para ili na crno za više para, što znači i izbegavanje dažbina. Većina se odluči na ovo drugo ako postoji taj izbor. Čudno je to kako je jednostavno opravdati sebe kad zakidaš državi, pa samim tim i ostalim građanima zemlje i to nelegalnim putem, ali kad poslodavac to radi, makar i legalnim putem, e onda ne postoji opravdanje :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 20:49 - pre 130 meseci
Citat:
Braksi:Na tvoju zalost covecanstvo ce tada biti u komunizmu jer nece vise biti potrebe za takmicenjem jer ce svi sve imati i cela planeta ce biti ujednacena.

To naprosto nije moguce, ako ni zbog cega drugog, a onda zbog toga sto ce se uvijek naci neko poput mene da unisti taj poredak.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 21:04 - pre 130 meseci
Citat:
ZaMpA:
Citat:
vladared:
Kao sedmo - radnici koji rade na crno retko žele da rade na crno, nego jednostavno nemaju izbora, ali ja sam ti to već odgovorio u predhodnom postu, samo što izgleda da nisi pročitao/ukapirao...


Bogami, ove godine sam sarađivao sa tri domaće firme i u sve tri su mi rekli "Svi hoće da rade na crno. Na belo rade samo oni koji hoće da dignu neki kredit"

90% ljudi koji radi na crno ne radi za minimalac, već za veće pare, jer želi da izbegne plaćanje nepotrebnih dažbina.

U životu sam fizikalisao dosta, ali ni jednom nisam fizikalisao na crno, niti sam upoznao nekog ko je to radio u registrovanom preduzeću. Jednostavno, ljudima koji fizikališu za minimalac ta osiguranja (PIO,Soc & Zdravstveno) su bitnija od to malo para koje dobiju. Moje iskustvo je da se fizikališe na crno tako radiš kod komšije npr. kolješ svinje pa ne prijavljuješ prihode, a tu već nema reči o nekom izrabljivanju


Pa vidi, kad govore da ce se staz i godine za penziju povecavati i do 70 godina, a zdravstveni sistem ne funkcionise ja stvarno ne znam zasto bi neko razuman uopste i placao sve te doprinose. I u praksi je zaista i tako.

Sad ce ustavobranitelji da skoce i kazu: HA - tako se krsi zakon !

Uje, sad sam se bas strecnuo. A zakon je inace donela skupstina i to izmenivsi neki prethodni zakon ! I to bar da je skusptina narodna vec skupstina partijska u kojoj partijski delegati glasaju po nahodjenju par politicara koji nista nikad nisu radili korisno.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 23:13 - pre 130 meseci
@Marko_L
Delimično jesi upravu što se tiče prijavljivanja poslodavaca, međutim ovde nailazimo na drugi problem. Ako radnik prijavi poslodavca, ne gine mu otkaz, sem ako poslodavac ne osmisli način kako da "kazni" radnika i nadoknadi deo troškova koji mu je ovaj proizveo. Sa obzirom da kazne i nisu neke velike (čini mi se da je maksimalna oko milion dinara), ne kažem da ne bi bilo teško poslodavcu, ali nema drastičnih kazni. Ovo sve zaboli i prođe, a u stvarnosti trebalo bi da se oseti. Sa druge strane, ako zaposleni dobije otkaz, pa još ga poslodavac žigoše na ovaj ili onaj način, teško će on naći posao, pogotovu ako kod zapošljavanja budu proveravali predhodna radna mesta i zvali za "info" o radniku. U zemlji u kojoj nema posla ovo je izuzetno teška kazna...

A šta to mene dotiče? Nepravda? Oprosti pa imam srca. Hebi ga. I Karl Marks je bio kapitalista ;)

Što se ulaganja u posao države tiče, tu si malo preskočio koji post. Već sam objasnio kako država "ulaže" u poslove. Država se mora umešati svakako, jer ovi poslodavci koji su u Srbiji su ili previše mali i slabi za ozbiljna ulaganja koja bi pokrenula državu ili su totalno nezainteresovani. Sa druge strane, država se mora umeštati i zbog toga što jako mnogo toga zavisi od okruženja koje stvori, ali i od poverenja eventualnih ulagača, koje treba stvoriti...

Reci mi, ko se očas posla organizuje protiv gej parade? Da li si primetio kada se gej parada planira, da ultradesničari, ovi, oni organizuju tribine, pozivaju navijače... To su sve već organizacije sa svojim izvorima prihoda i svojom hierarhijom. Nasuprot tome, imamo ukupno 1.700.000 zaposlenih u Srbji i to razbacani od Subotice do Vranja i ti očekuješ da ih neko sakupi na jednom mestu u isto vreme trećinu, mada ni to čak nije sigurno da bi bilo dovoljno ovima gore. Čak i ako uspe, nije poenta da ih sakupi, nego da ih ujedini i da im zajednički cilj. Teško, ali ako se to dogodi, onda će goreti sve i svašta...

Sam si pitao zašto neko ko je doboro podmazan, bi odjednom postao svestan svog okruženja i poželeo da pomogne radničkoj klasi. Moj odgovor je bio jednostavan, ako se pojavi izvoli pa ga pitaj koji su njegovi razlozi.

Što se rada na crno tiče, preskočio si predhodni post u kome sam objasnio zašto je rad na crno uglavnom izbor radnika. Dakle ja to ne sporim, radnicima su potrebne veće plate jer od ovih ne mogu da prežive i prihvatiće i pakt sa đavolom da bi došli do tih para. Problem je u izuzetno niskim primanjima, no imaš već objašnjeno da ne pričam ponovo.

Kriviti isključivo radnika zašto neki poslodavac ne posluje po pravilima je pomalo neobično. Zašto postoji država i odgovarajući organi? Da sede i čekaju da im neko zvrcne na telefon? Neka malo više šetaju i kažnjavaju i one koji nisu smešteni pored pijace i prodaju cveće.
 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
209.36.244.*



+33 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 23:14 - pre 130 meseci
Porez je nesto sto mora da se placa, i tu nema price.

Mada mi nikada nije bilo jasno zasto bas sve mora da bude oporezovano.

Jasno mi je da moram da placam porez na svoju zaradu, ali zasto moram da placam i porez na proizvod koji kupujem. Zasto na primer prodavac ne placa taj porez drzavi.

Od plate nam se prakticno odbija porez 2 puta.



 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 23:32 - pre 130 meseci
Citat:
574nk3: Porez je nesto sto mora da se placa, i tu nema price.

Lazare Krstiću, ti si?
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 05:25 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L:

To je upravo i moja tvrdnja da izbor postoji, tj. da li ćeš raditi legalno za manje para ili na crno za više para, što znači i izbegavanje dažbina. Većina se odluči na ovo drugo ako postoji taj izbor. Čudno je to kako je jednostavno opravdati sebe kad zakidaš državi, pa samim tim i ostalim građanima zemlje i to nelegalnim putem, ali kad poslodavac to radi, makar i legalnim putem, e onda ne postoji opravdanje :)


Za ovo bi država trebala da kaže, ne može na crno. To što smo se ti i ja usaglasili, lepo, ali državi nismo platili jer se porez na plate i uplate za PIO.. računaju u odnosu na visinu plate koja je dogovorena između pslodavca i radnika. Isto tako , da smo neka ozbiljna država, poreska bi pre ili kasnije registrovala da trošiš npr 600e mesečno, a da su ti primanja 300 i zakucala bi na vrata da te pitaju odakle ti onih 300 ( na zapadu veoma česta pojava). Pa ako se ustanove mutne radnje... Većina ozbiljnih zemalja utaju poreza tretiraju kao teško kršenje zakona. Zato je Srbija banana država gde je moguće da se poslodavac i radnik "dogovore" na crno. Većina tih koji prihvati na crno, ne razmišlja šta će biti ako doživi svoju penziju, jer jednostavno je stvarnost tako grozna da nemaju para za sadšnjost.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 07:29 - pre 130 meseci
glavni nepostovalac zakona u Srbiji je upravo drzava. Da ne govorim samo o skandaloznom trosenju para, namestanju cesto besmislenih tendera, pljackasko kumovskoj privatizaciji i dr.

Radi se i o tome da sama drzava tolerise neefikasan rad finansijskih sluzbi tako da je rad tih sluzbi kao i sudova bio i ostao stvar politicke volje, a ne necega sto radi svoj posao po automatizmu !

Zato svi koji prebacuju odgovornost na obicne ljude koji vrdaju nisu u pravu. Zasto bih ja platio doprinos ili porez ako me niko nece kazniti ili zasto bih namirivao svoje dugove kad su neke drzavne firme ili u drzavnom suvlasnistvu najveci duznici ? Ljudi bi mozda i to radili kad bi imali para, ali nemaju para.

I tu sad konacno dolazimo do vrzinog kola i odgovora zasto drzava ne kaznjava ove prestupe - pa zato sto bi to bio kraj nase skrljosane privrede !

Novi ministar Krstic obecava stezanje kaisa ! Uf al mu je program, a ja mislio on ce doneti investicije, poslove za mlade, pokretanje masovnih javnih radova, a on - stezacemo kais ! Program mu je bas fantastican, ne znam samo kako se ranije nismo setili toga !
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 07:32 - pre 130 meseci
Citat:
Braksi:
Novi ministar Krstic obecava stezanje kaisa ! Uf al mu je program, a ja mislio on ce doneti investicije, poslove za mlade, pokretanje masovnih javnih radova, a on - stezacemo kais ! Program mu je bas fantastican, ne znam samo kako se ranije nismo setili toga !


Ponekad pomislim da si ozbiljan lik, a onda hladan tus kao ovo gore.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 07:37 - pre 130 meseci
znaci presao si iz DS u SNS ?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 07:42 - pre 130 meseci
Mozes da pojasnis?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 07:50 - pre 130 meseci
nema potrebe da pojasnjavam stvar je jasna.

Iz aviona se vidi da si ti obican rezimlija koji ide i zapusava ljudima usta kada god neko nesto zucne protiv genijalnih vodja nasih. Preporucujem ti da odes na bljuc, kurir, b52, press, alo i dr i tamo kuckas, a ne da ovde miniras svaku temu sa svojim dvolinijskim umotvorinama.

Mi ovde ipak pokusavamo da vodimo (koliko toliko) ozbiljnu raspravu i stalo nam je da bude bolje u Srbiji.
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 08:11 - pre 130 meseci
Citat:
Braksi: Trolujem sve u šesnajs'

'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao22.08.2013. u 08:14 - pre 130 meseci
o Boze kolko vas samo ima !
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 623306 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.