Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mac i PC - Potrošnja struje i UPS

[es] :: Advocacy :: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13178 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 22:04 - pre 139 meseci
Citat:
HeYoo: TDP nije isto sto i potrosnja

Pogledaj kontekst... u istoj rečinici pominjem i da ima mnogo jačih procesora koji manje troše.

Znam ja da bi pri normalnom korišćenju njemu potrošnja bila manja, ali i i7 bi imao manju potrošnju od 45W pri normalnom radu, a obzirom da su i7 procesori efikasniji od matorog Pentiuma, ako bismo gledali realnu potrošnju, onda bi razlika bila još veća u korist i7 procesora.

Znači, 65W vs 45W je samo da se vidi šta više troši.

Citat:
HeYoo: Ne znam zasto upires kada nemas materijala. Procitaj malo, istrazi materiju, ukljuci zdravu logiku, iskljuci emocije...

Ja mislim da sam naveo link gde mogu da se pročitaju prilično detaljne specifikacije... ne znam šta to hoćeš da istražujem i kakav to materijal kao nemam... i bez specifikacija i benchmarka se zna koliko je matori Pentium slabiji od i7, a ja sam ipak naveo i to.

Ne znam po kojoj to logici i7 ne bi imao neuporedivo bolji performance per watt od pomenutog pentiuma... znači, ne bi razlika bila desetak posto, nego kao da poredimo geparda i prase.

Ne mora neko da gaji neke emocije prema i7 da bi rekao da je bolji od Dual Core Pentiuma.

Citat:
plus_minus:da ga kloknem na nekih 3.5ghz (stabilno, probao, šljakalo jedno vreme tako.. al' koj' će mi to? ) sa ovih 3gb rama bih te oduvala moja kanta koja realno vredi ne više od 10000 dinara

Prvo, ne znaš ni kakav računar koristim... ali ako si mislio da ćeš sa dvojezgrenim Pentiumom da oduvaš pomenuti quad-core i7 na 3.8Ghz, onda tu nemam ni šta da komentarišem.

Drugo... obrati pažnju na ovo boldovano.

Citat:
plus_minus:
Citat:
Čak i najslabiji iMac, znači onaj najjeftiniji, je mnogo jači od te tvoje konfiguracije... to nije neko moje "preuveličavanje", nego lepo možeš da vidiš ako pogledaj onaj benchmark gde porede tvoj procesor sa i3 procesorom (a i3 je slabiji i od procesora koji ide u najjeftiniji iMac)...


Ono, saberi se malo. Ostalo neću ni da citiram. Tvoje iskustvo sa računarima je NULA.

Idi to kaži i Intelovim inžinjerima... možda ti bolje znaš od njih koji im je procesor jači.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 07.11.2012. u 23:19 GMT+1]
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 22:08 - pre 139 meseci
Alo, sam ideš u offtopic u svojoj temi.

Naravno da je i7 jači od matorog pentiuma koji je za moje potrebe - xtra brz.

Jači je i e5300 koji ima čitavih 100mhz više! Primerak mlađi čitavih .. 3 sata.

Ali, činjenica je da moja kanta jedva 200w jede. JEdva. I pitanje je da li i toliko troši.

I tamo na intelovom sajtu piše MAX TDP.

I ako ovo dole troši .. koliko napisa.. ??? 150w.. ?

Ja ću da pojedem oba monitora ispred sebe, odmah!


about:networking
 
0

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 22:30 - pre 139 meseci
Citat:
plus_minus: Naravno da je i7 jači od matorog pentiuma koji je za moje potrebe - xtra brz.

Čekaj, pa šta reče ono malopre? Sad je i7 jači, a malopre bi da ga oduvaš? :D

Citat:
plus_minus: Ali, činjenica je da moja kanta jedva 200w jede. JEdva.

Upravo o tome ti i pričam... to je duplo više od iMaca sa CPU na 100% (znači, ceo iMac, zajedno sa ekranom), a po performansama mu nisi ni blizu.
Citat:
plus_minus: I tamo na intelovom sajtu piše MAX TDP.

I za iMac sam isto napisao koliko je MAX.

Citat:
plus_minus: I ako ovo dole troši .. koliko napisa.. ??? 150w.. ? Ja ću da pojedem oba monitora ispred sebe, odmah!

Lepo sam ti napisao da sam našao da je neko pomenuo tu brojku i da ako neko zna tačnu cifru da navede... evo nek bude da troši onoliko koliko ti kažeš... samo nemoj da jedeš monitor :)

Eno po nekoj tvojoj proceni kažeš da trošiš oko 200W... poenta je bila da trošiš duplo više od iMaca koji bi bio tu negde oko 100W.
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 22:53 - pre 139 meseci
Citat:
Marcus Naissus
Čekaj, pa šta reče ono malopre? Sad je i7 jači, a malopre bi da ga oduvaš? :D


A što si ti uopšte i krenuo da upoređuješ brzinu i mogućnosti ta 2 procesora?
Skrznulo ti nešto u glavu na činjenicu da jedan matori e5200 traži jedva 65w.. ?

Citat:
Upravo o tome ti i pričam... to je duplo više od iMaca sa CPU na 100% (znači, ceo iMac, zajedno sa ekranom), a po performansama mu nisi ni blizu.


Super. Samo ti pričaj upravo o tome. Mnogi su inače oduševljeni. A to koliko je jedan matori PC blizu ili ne, to ne bih da diskutujem sa tobom.
Inače, 120% sam siguran da ovaj ispred mene, hoće da radi i da ne zaglavi 15 dana na 100% full load-a. Tvoj precenjeni, nagriženi ... istopiće se jadan. Jel' tako?

Citat:
I za iMac sam isto napisao koliko je MAX.


Jel' jesi? Bravo.

Citat:
Lepo sam ti napisao da sam našao da je neko pomenuo tu brojku i da ako neko zna tačnu cifru da navede... evo nek bude da troši onoliko koliko ti kažeš... samo nemoj da jedeš monitor :)

Eno po nekoj tvojoj proceni kažeš da trošiš oko 200W... poenta je bila da trošiš duplo više od iMaca koji bi bio tu negde oko 100W.


Jel' imaš ti hrabrosti da ukucaš imac umesto iMac?
Poenta je da nas ovde, većinu, bole ona stvar dal' neki ženski kompjuter koji nema kablova, koji je 'upgradeable friendly' (i tako tome slično), troši manje ili više..

Jel' ti se pravi farma satkana od mac-mic-nano-piko notebookova zbog manje potrošnje? Pravi... jel' ti brani neko?

Šta si se zakačio pa upoređuješ nešto što je 5 godina staro sa nečim iz ove ili prošle godine?
To meni ukazuje da ipak nešto ne štima kod tvog precenjenog...
about:networking
 
+3

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.dynamic.sbb.rs.



+373 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 23:13 - pre 139 meseci
@Marcus Naissus

Naslabji Mac Pro kosta 2500$. Uzmi u obzir da je to u USA i da su tamo generalno jeftinije komponente.
Takav PC sa istim:
- XENON procesorom cena uzeta sa newegg (quad, ista brzina kao iMac) 240$
- ASUS P8BWS ECC maticna usb 3.0 socket 1155 (xenon) itd 190e
- 2x4GB 1333mhz ECC memorija (vise i brze od iMac ponude, mrzelo me da trazim) je 60e
- 5770 nema da se nadje, po oglasima je 65e, uzmemo da je 130e cak nova
- mis od 50e
- tastatura od 50e
- opticki drive je neki osnvni na iMac-u, al da kazemo da hocemo da damo 50e
- dobro kuciste, neko HAF je oko 80e
- solidno napajanje 50e
- Windows 120e (ne znam mu cenu, ovde sam odvalio cisto jer bas utice na cenu)
- HDD WD 7.2K 1TB 100e

Suma: 880e i 240$ = ~1120$ + 240$ = 1360$

Identican racunar. Vecina cena uzeta kod nas, komponente skuplje nego u USA.

Edit: Zaboravio sam HDD.
Edit 2: U pitanju je Mac Pro, ne iMac kao sto sam originalno naveo.

[Ovu poruku je menjao plague dana 08.11.2012. u 01:14 GMT+1]
 
+4

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 00:06 - pre 139 meseci
@plague,

Ne mozes porediti takvu konfiguraciju sa iMac-om posto on ima i 27" IPS monitor u pakovanju. Takav monitor je 550 EUR u DE, $700 u USA.

Dakle, da bi poredjenje bilo bar priblizno fer - moras uracunati i cenu monitora.

A i opet na kraju ne dobijas istu masinu - poenta iMac masina je sto su upakovane u jedno pakovanje (monitor i racunar).

Postoje slicne solucije koje nude PC vendori - Sony recimo valja all-in-one makine, a sa Windows 8-micom se pojavilo dosta OEM-a koji nude touchscreen bazirane all-in-one PC-je.

To su vec uporedive masine.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+2

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.dynamic.sbb.rs.



+373 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 00:13 - pre 139 meseci
@Ivan Dimkovic Mozda gresim, ali na ovom linku ne pise da dolazi monitor iz njega? To je najjeftinija ponuda iz ove kategorije.

Edit, sada vidim da sam napisao iMac, a mislio na Mac Pro zapravo.
 
+1

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 07:09 - pre 139 meseci
@plague
Vidim da ti je Dimković već odgovorio da to ne može da se poredi sa iMac jer nisi računao IPS ekran... ne znam zašto si onda editovao da poredimo to sa Mac Pro kada sam već rekao da je sadašnji Mac Pro dosta star model i da može da se sklopi slična mašina za manje novca (znači, nemaš šta da me ubeđuješ da može kad sam ja već rekao da može) jer taj model koji imaju na sajtu bi uskoro trebalo da zameni noviji model (znači, sa novijim komponentama, pa će onda da bude uporedivo)... a i pored toga, ljudi koji kupuju Mac Pro uglavnom ga kupuju jer im je potrebna mašina koju mogu mnogo više da "nabudže" od običnog PC-ja i da je maksimalno opterete (čak i u matori Mac Pro koji je trenutno u ponudi mogu da stave dva Xeona, a unutra ima i posebne ploče na koje može da se stavi 64 GB RAM... a što se samog kućišta tiče, pogledaj kakvo hlađenje ima za procesore i memoriju), a ne da sve drže na minimumu, tako da to opet nije baš uporedivo.

Edit... da dodam još nešto, to jest da pojasnim nešto što sam pomenuo... Vreme za kupovinu nekog Maca je kada tek izađe jer Apple u momentu kada pušta novi Mac u prodaju obično stavi prilično povoljnu cenu (ako je upoređujemo sa cenom drugih računara sličnih specifikacija) i tu cenu ne menja više za taj model (pa se zato dešava da kada izađe neki novi Mac da bude jeftiniji od nekih PC-jeva sa sličnim specifikacijama, a kada već omatori i kada mu dođe vreme za zamenu da ispada da je skuplji)... to ljudi koji kupuju Macove znaju i čekaju da izađe novi model da bi ga kupili dok je "taze" po povoljnoj ceni, a kada se očekuje da će neki model da bude zamenjen jer je star, tada se ne kupuje taj stari model, osim ako ti nije baš hitno (na primer, ako je neko ostao bez pa i mora pod hitno da nabavi novi, a nema vremena da traži jeftinije po oglasima)... meni se više sviđa takav sistem, nego kao neki drugi vendori što prvo stave veću cenu, pa je posle spuste na neku normalu, pošto ovako ne moram da plaćam skupo komp ako hoću da kupim najnoviji model.

Nemoj da zaboraviš i da je mnogim ljudima koji kupuju Macove jako bitan i OS i aplikacije koje uz njega potpuno legalno. Čak i da neko ne koristi neke "pro" aplikacije koje postoje samo za OS X (na primer, Final Cut Pro)... ako čovek već ima Mac, on na nov Mac može vrlo lako da prenese sva podešavanja i sve što je imao na starom Macu (i to ima više načina da to uradi na vrlo jednostavan način), a u slučaju da bi neko prešao na Windows, morao bi sve iznova da podešava, plus da se navikava na razlike između OS X i Windows (na razne stvarčice koje je navikao da koristi pod OS X, a koje Windows nema ili to na Windows funkcioniše skroz drugačije).

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 08.11.2012. u 08:55 GMT+1]
 
+1

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 07:54 - pre 139 meseci
@marcus jesi ti zaista toliko naivan ili si mega trol? Covek je lepo objasnio da je GRESKOM napisao iMac misleci na Mac Pro. Takodje poredio je najjeftiniji Mac Pro. To o cemu ti pricas NIJE najjeftiniji Mac Pro. To da je outdated to jeste, ali cena nije :) Evo recimo, meni upravo sada, odmah treba takav racunar, odnosno noviji, sta da radim? Odlozim planove dok se Apple ne smiluje da odradi upgrade Mac Pro serije? How yes no. Sklepam PC i cao.

Svojevremeno sam koristio server koji je bio vrlo slicnih specifikacija (samo "malo" napucaniji, i to pre par godina) kao taj Mac Pro (server), a nije bio Mac Pro. Ovo ti kazem samo zato sto iz tvojih postova vidim da ti mislis da sve to moze samo kod Apple-a, mnogo si ti duboko zagazio.

 
+4

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 08:29 - pre 139 meseci
@Zoran
Ajde pročitaj još jednom šta sam napisao... koliko puta bi trebalo da ponovim da sam ja već napisao da MOŽE da se sklopi mašina koja je po specifikacijama slična kao Mac Pro za manje novca? Objasnio sam i razlog... Macovi se kupuju onda kad tek izađu jer im je tada cena prilično povoljna i ako ih poredimo sa PC-jevima sličnih specifikacija... Apple uglavnom stavi povoljnu cenu i više je ne menja za taj model... i meni se tako više sviđa nego kad bi kao neki drugi vendori prvo stavili neku visoku cenu da bi drali ljude koji hoće najnovije modele, pa da posle tek spuste jer ja ovako mogu da kupim najnovije po OK ceni.

Citat:
Zoran Milovanovic:
Takodje poredio je najjeftiniji Mac Pro. To o cemu ti pricas NIJE najjeftiniji Mac Pro

Ja sam napisao da u njega MOŽE da se stave i dva Xeona i 64 GB RAM i da je napravljen da se komponente sasvim lepo hlade i pod najvećim opterećenjem (pogledaj koliki su mu heat sinkovi i kako je odrađeno hlađenje za procesore i memoriju... ni nalik na ono što se viđa po običnim PC-jima), tako da nema smisla porediti ga sa nečim što nema te mogućnosti... ako je tebi quad-core i nekoliko GB RAM memorije dovoljno, onda stvarno nema smisla da kupuješ Mac Pro jer imaš i quad-core Mac Mini sa nekoliko GB RAM za mnogo manje pare... naravno, ima ljudi koji kupe neku početnu Mac Pro konfiguraciju, pa je posle sami "budže" (neko da bi uštedeo ako negde nađe neke komponente povoljnije, a neko da bi imao veći izbor komponenti)... znači, ne možete da pravite takva poređenja jer to je kao da kažeš da ćeš da kupiš tanker ali da nećeš da iskoristiš sve njegove mogućnosti, nego da ga koristiš kao splav.

Citat:
Zoran Milovanovic: recimo, meni upravo sada, odmah treba takav racunar, odnosno noviji, sta da radim? Odlozim planove dok se Apple ne smiluje da odradi upgrade Mac Pro serije? How yes no. Sklepam PC i cao

Pazi, ako nekom toliko hitno treba neki određeni model Maca da nema vremena niti da sačeka neko vreme na noviji model, niti da pogleda malo po oglasima da nađe nešto jeftinije, šta onda može da se zaključi? Pa takvom korisniku bi to najverovatnije trebalo za posao (pretpostavljam da tebi nije potreban takav računar samo da pogledaš ko šta piše na FB)... ako mu je toliko hitno potreban određeni računar sa određenim OS-om za posao, da li misliš da mu prelazak na neki deseti OS dolazi u obzir bez obzira koji je to OS? Plus se postavlja i pitanje da li bi on morao da menja programe koji su mu potrebni posao.

Kada je ljudima nešto baš toliko hitno potrebno za posao, onda im neka ušteda po svaku cenu i nije baš prioritet... pa nek plate... kao što sam već rekao, više mi se sviđa sistem da cena bude povoljna dok je novo, pa čak i ako posle drže cenu, nego da novo bude luksuz i da moramo da čekamo da se cena "normalizuje" da bismo kupili nešto, kao što neki drugi vendori rade... a firmama ako je toliko hitno da zamene neki računar, nek plaćaju staru cenu... bolje tako nego da svi moraju da čekaju da cena padnu kad izađe nešto novo.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 08.11.2012. u 09:57 GMT+1]
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 09:08 - pre 139 meseci
Ne samo da moze da se sklopi masina "slicna" Mac Pro, vec moze da se sklopi masina vidno bolja od Mac Pro, posto Apple i dan danas u 2012 u Mac Pro masinama valja intel-ovu CPU tehnologiju iz 2010 (Westmere generaciju Xeon-a).

Kada (ako?) Apple bude refresh-ovao Mac Pro sledece godine sa Ivy Bridge EP platformom, onda mozemo pricati o uporedivim masinama - trenutno je Mac Pro deklasiran zbog Apple-ovog insistiranja da vam u 2012 pokusava da uvali Xeone prosle generacije.

Jedini razlog zasto bi neko kupio Mac Pro danas je OSX kompatibilnost. I Apple ocigledno puca na to sto je cist bezobrazluk, sasvim je jedna stvar imati takvu i takvu politiku cena, ali kada ti neko valja robu iz prosle generacije po ceni robe nove generacije to vec zalazi u tretiranje kupaca budalama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+4

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 09:24 - pre 139 meseci
^
O tome i pričam... više su se fokusirali na iPhone i iPad, a Mac Pro je zapostavljen već neko vreme i zbog toga sada nije momenat da se kupuje Mac Pro... ili će uskoro da ga dobro upgradeuju ili će da prestanu da ga proizvode kao Xserve (ali mi je verovatnija opcija da će uskoro da ga upgradeuju).

Kad smo već kod Xserve... šteta što su prestali da ga prave... razumem da im je iPhone isplativiji, ali ne znam zašto Apple kao nije mogao i da razvija iPhone i da pravi Xserve... a MS pa gura OS za tablete na desktop... a toliko velike kompanije i jedni i drugi.
 
+1

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 09:59 - pre 139 meseci
^ Ja da sam na tvom mestu, napisao bih jedan mail "jabuci" u znak protesta što više ne prave mac pro ili ne rade upgrade.
Pored svog obrazloženja zašto i kako, ponudi im svoje savetovanje i ekspertizu u vezi minimalizovanja potrošnje na starom ili eventualnom upgrejdovanom modelu.
Ukoliko nemaš nekih privatnih ili poslovnih obaveza mogao bi da im ponudiš lično pristustvo prilikom planiranja novog modela i konsultaciju, naravno troškovi puta i smeštaja bi išli na račun "jabuke".
Mada možeš tu i neku dnevnicu da tražiš jer vidi ipak to što ti možeš da im ponudiš definitivno će mac ugurati u 90% market share što je veoma dobro zar ne?
I nemoj da ti bude žao ako im zatražiš veliki iznos, jer "jabuka" je jaka firma, valjda mogu neku kintu da odvoje za stručnu ekspertizu koja će im omogućiti "There can be only one" situaciju na tržištu računara.


Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
+4

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
2001:8c8:1000:1:385a:b48c:3b18:f50e

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 19:29 - pre 139 meseci
@Marcus naissus:

Par stvari koje izgovaraš/pišeš neprekidno u meni izazivaju da te gledam kao tinejdžera:

-pišeš samo o razlikama između OSX i Win: znaš, postoje i drugi OS-ovi za PC: <<==pogled levo, moliću;
-pišeš o tome kako ljudima treba specifičan OS per se: ne uzimaš u obzir da je sama poenta OS-a isključivo da drži ikonice na desktopu, i da omogući alatu da radi, i da se što manje meša u rad samog alata: fotošop je alat, i ako radi - radi; šta te bole uši da li radi na meku ili prozoru?
-pišeš o potrošnji kao da svi mi cepamo procesore 100% neprekidno: a samo da ti pojasnim da će mek uvek da troši više na iscrtavanje onih krivudavih prozora nego PC kome to bar može da se isključi pa da ne jede cpu cikluse
-pišeš šta sve može da ide u top-model tog macpro-a: pa brate, super - može - samo, ne bih rekao da je cena ista ako dodaš još parčića hardvera.

Vidiš, u firmi smo imali potrebu za serverom: bekap, mejl, www, db, virtuelizacija, proksi: konfa sledeća:

-3x 2 TB Seagate
-3x 4GB DDR3
-AMD X3 450 - otključao četvrto jezgro; sad se identifikuje kao AMD Phenom(tm) II X4 B50 Processor
-ASUS M78 ploča - otključava AMD jezgra
-400W CoolerMaster napajanje - nije bilo manje da se kupi.
-grafika je stavljena na zajam, stara PCI (ne PCI-E!) sa jednim megabajtom memorije na sebi: kako je proradio SSH - grafika je izletela napolje.
=======

Sve skupa, ova mašina nas je izašla nešto preko 700 evra; ono najpribližnije što sam mogao da sklopim od mekproa je izašlo 3324 dolara.

A postoje stvari koje ova mašina može, a taj mek ne može ni u snu:
-deduplikacija na nivou fajlsistema
-automatski (SHA256) checksum za svaki fajl, po želji dvostruki po folderu
-automatska (online) kompresija podataka, gzip ili lzw, po izboru za svaki folder odvojeno
-RAID: ZFS RAIDZ prvi nivo - sa tri diska od po dva tera imamo daleko više od 4 tera podataka koji imaju 100%-ni integritet

Dakle, za ovu našu namenu - mek je bio bezmalo 5 puta skuplji, a nudi manje.

BTW, APC BC350 UPS od 350 vati, u softveru kaže da komp pravi oko 29% opterećenja.
=====

Još da sam otišao u krajnost, pa stavio FreeBSD 9 na ovo, umesto Ubuntua - izgubio bi kompletnu poentu oko operativnog sistema; ako ne znaš zašto, prouči istoriju ;)
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
+2

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 19:36 - pre 139 meseci
Citat:
Par stvari koje izgovaraš/pišeš neprekidno u meni izazivaju da te gledam kao tinejdžera:


Zato sam ga ja i pitao koliko ima godina..
about:networking
 
0

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS08.11.2012. u 22:14 - pre 139 meseci
Citat:
newtesla:
@Marcus naissus:

Par stvari koje izgovaraš/pišeš neprekidno u meni izazivaju da te gledam kao tinejdžera:

-pišeš samo o razlikama između OSX i Win: znaš, postoje i drugi OS-ovi za PC: <<==pogled levo, moliću

To što ne pominjem ostale operativne sisteme ne znači da sam neki klinac... budimo realni, dok se za Linux ne pojavi malo veći broj "pro" aplikacija, Linux ne može da bude konkurencija ni OS X-u ni Windowsu na desktopu... a da bi se to dogodilo, Linux mora znatno da promeni neke stvari... ne možeš, na primer, da očekuješ da će developer za komercijalnu aplikaciju da ti dâ izvorni kôd da bi ga ti kompajlirao za svaku verziju posebno i da se to instalira preko Synaptica ili nekog sličnog menadžera paketa... niti možeš da očekuješ da će developer da kompajlira posebne verzije za svaku distribuciju i njene verzije posebno.

Pre jedno 5 godina sam koristio Linux (Ubuntu) i odlično znam koliko su Linux distribucije međusobno kompatibilne (na primer, koristiš 6.06 verziju, pređeš na 6.10 i ne možeš da koristiš pakete koje si downloadovao dok si koristio 6.06... iako je razlika između tih verzija samo nekoliko meseci)... jeste da je 5 godina dugo, ali nisam ni čuo niti video da su nešto drastično promenili po tom pitanju ni na novijim distribucijama.

A glavni razlog zašto sam batalio Linux je upravo hronični nedostatak "pro" aplikacija na Linuxu... tada kada sam ga koristio, nisam mogao da nađem ni neki video editor za Linux koji jer bar na nivou Windows Movie Makera iz Windows XP, a kamoli nešto ozbiljnije.

Citat:
newtesla:
-pišeš o tome kako ljudima treba specifičan OS

Činjenica je da je mnogima potreban baš određeni OS.
Citat:
newtesla:
ne uzimaš u obzir da je sama poenta OS-a isključivo da drži ikonice na desktopu, i da omogući alatu da radi

A šta ako za određeni OS ne postoji alat koji ti je potreban?
Citat:
newtesla:
fotošop je alat, i ako radi - radi

Photoshop je alat koji ne radi na Linuxu, a GIMP nije adekvatna zamena... postoje i alati koji ne rade ni na Windowsu, tako da ne možeš da kažeš da OS nije bitan.
Citat:
newtesla:
samo da ti pojasnim da će mek uvek da troši više na iscrtavanje onih krivudavih prozora nego PC kome to bar može da se isključi pa da ne jede cpu cikluse

Očigledno nisi ni pokušao da se informišeš o tome što pokušavaš da kritikuješ... Za tvoju informaciju, OS X još od svoje prve verzije ima Compositing window manager i te animacije ne renderuje CPU, tako da čak i u momentu kada se događaju te animacije, to ne opterećuje CPU... a i te animacije se ne vrte non-stop (mada ni to ne bi bilo opterećenje za CPU jer CPU ne renderuje te animacije kao što sam već pomenuo)...

Sledeći put pre nego što počneš da kritikuješ nešto, informiši se malo i nemoj samo da nagađaš kako to funkcioniše.
Citat:
newtesla:
pišeš šta sve može da ide u top-model tog macpro-a: pa brate, super - može - samo, ne bih rekao da je cena ista ako dodaš još parčića hardvera

Poenta je bila da MOŽE ako je nekom potrebno, tako da ne možete da pravite poređenjem sa mašinom na kojoj te mogućnosti NEMAŠ, isto kao što ne možeš da kažeš da je splav zamena za tanker, bez obzira da li ćeš ti da napuniš pun takner naftom ili ćeš da ga koristiš samo kao splav.

Citat:
newtesla:
Sve skupa, ova mašina nas je izašla nešto preko 700 evra; ono najpribližnije što sam mogao da sklopim od mekproa je izašlo 3324 dolara

Već sam rekao... ako je tebi quad-core i 4GB RAM dovoljno, imaš i Mac Mini sa quad-core i7 i 4GB RAM za slične pare. Nema smisla da kupuješ Mac Pro onda i da plaćaš više zbog mogućnosti koje nećeš ni da koristiš.
Citat:
newtesla:
A postoje stvari koje ova mašina može, a taj mek ne može ni u snu

Što se tiče tih stvari koje si naveo da Mac Pro kao "ne može ni u snu"... je l' si probao bar da ukucaš na Google da bi video da li kao "ne može"? Stvarno si neozbiljan.

Citat:
newtesla:
oš da sam otišao u krajnost, pa stavio FreeBSD 9 na ovo, umesto Ubuntua - izgubio bi kompletnu poentu oko operativnog sistema; ako ne znaš zašto, prouči istoriju ;)

Znam ja istoriju sasvim dobro... a ti bi mogao malo da se informišeš o razlikama između FreeBSD i OS X-a... to što FreeBSD kernel ima sličnosti sa kernelom koji OS X koristi nikako ne znači da ti sa FreeBSD možeš da radiš sve što i neko na OS X jer OS nije samo goli kernel, a bez proprietary tehnologija iz OS X-a, aplikacije koja zavise od tih tehnologija neće da ti rade na FreeBSD (znači, skoro ni jedna komercijalna aplikacija pisana za OS X neće da ti radi, osim onih koje su pisane da budu multiplatformske) bez obzira na sličnosti u kernelu, niti ćeš da imaš mnoge stvari koje su specifične za OS X, a nisu open source. Ako ne veruješ, izvolte pa se raspitaj ili uzmi FreeBSD, pa probaj.
 
+1

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS09.11.2012. u 00:25 - pre 139 meseci
Ti si bre prijatelju počeo od ups-ova i potrošnje, poredio cene, poredio hardver, sad porediš softver.
Znaš li ti šta si uopšte hteo da pitaš, ili se u toj tvojoj glavi sve toliko ubrkalo da za to ne postoji lek.
Probaj u lokalnoj apoteci jer očigledno sa tvojim hardverom nešto nije baš kako treba.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
+1

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS09.11.2012. u 00:51 - pre 139 meseci
Citat:
SStudio: Ti si bre prijatelju počeo od ups-ova i potrošnje, poredio cene, poredio hardver

To sve ima veze jedno s drugim...
Citat:
SStudio: sad porediš softver

Tema je od početka bila o hardwareu i potrošnju struje, a onda su neki počeli da pominju da je zamenu Maca PC-jem, počeli su da nagađaju da OS X kao "više troši" jer ima animacije i slično, pa sam samo odgovorio na to što su napisali.

Citat:
SStudio: u toj tvojoj glavi...

Ja ne znam šta si se ti navrzo na mene... ne učestvuješ u diskusiji vezanoj za temu, nego samo dođeš tu da napišeš nešto u stilu "ti si bre ovakav, ti si bre onakav" i hteo bi dapričaš o mojoj glavi iako ja tebe nisam ni pomenuo. Ako nemaš neki validan argument, pljuvanjem ljudi po forumu nećeš oboriti njihove argumente, nego samo pokazuješ svoju kulturu.
 
+1

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS09.11.2012. u 01:47 - pre 139 meseci
Ti si izgleda neka FB generacija, samo troll-ujes i like-ujes (odnosno suprotno) ... A inace, ako nisi znao, OS X najnormalnije radi na PC racunarima koji kostaju par stotina evra (i to bez budzenja i hackova, najobicnija instalacija)
 
+1

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS09.11.2012. u 03:26 - pre 139 meseci
Homere, je l' sam ja tebi i ovom s nickom "Sstudio" glavna tema ovde? Da li me poznajete? Ne, ne poznajete me..... Kako onda pričate kao koja sam ja to generacija, koliko imam godina, čime se ja bavim... i kako ćete uopšte da znate šta ja radim ili ne radim kad nisam na forumu? Je l' vas zanima, možda, i koju muziku slušam da iz toga izvlačite neke zaključke o tome kakav sam ja? Ajde, zaobiđite me.

Citat:
Homer J. Simpson: A inace, ako nisi znao, OS X najnormalnije radi na PC racunarima

A ako ti nisi znao, za to što je tebi "najnormalnije" je Psystar bio tužen i izgubio. Plus što za to što je tebi "najnormalnije" nemaš nikakvu podršku i nikad ne znaš na koje ćeš sve probleme da naiđeš... a zapitaj se i šta bi radio ako bi ti inspekcija došla u firmu i zaključila da direktno kršiš EULA.

Da li stvarno misliš da je neko toliko neozbiljan da se tako zeza ako mu je potrebna mašina za posao?

Od početka teme pričamo o mašinama za posao, ne o mašinama na kojoj ćeš ti da se zezaš kući.

Citat:
Homer J. Simpson: najobicnija instalacija

To nije tačno jer ni jedan PC nema Appleov firmware (bez koga normalna instalacija, to jest instalacija bez nekog "krpljenja", nije moguća), a i nove verzije OS X-a nisu dostupne na diskovima.

OS X dolazi uz novi Mac, ali ako neko promeni hard disk u Macu ili hoće da upgradeuje na novu verziju, to ide preko AppStore čak i u slučaju da je hard disk prazan i da tek treba da se instalira OS X na taj Mac (Mac ima "recovery mode" iz kojeg može da se ode na AppStore i bez instaliranog OS-a i da se sa Appleovih servera instalira OS X). Znači, za Mac korisnike je to normalan (legalan) način da nabave OS X.

Ne misliš valjda da nabavljaš disk na buvljaku od nekog tipa koji prodaje programe za 100 dinara? :D

Mada, čak i kada bi ti nekako uspeo da nabaviš OS legalno bez prethodne kupovine nekog Apple računara (možda ako nađeš negde neki polovan disk za neku matoru verziju, dok je OS X još uvek bio dostupan na disku), opet ostaje pitanje firmwarea... znači, bez "krpljenja" nečega na PC-ju ne možeš da instaliraš OS X... a i EULA ionako zabranjuje instalaciju PC, tako da bi ti opet bio nelegalan korisnik ako ne koristiš na Mac.

Edit: Samo još da dodam da mi nije poenta ove poruke da se ja naslađujem što ne možete da koristite OS X, nego samo da pojasnim zbog čega na PC ne možeš da staviš OS X... Apple je hardwareska firma i ima pravo da odluči ko sme da koristi njiov OS i nisu dužni da podržavaju PC, isto kao što, na primer, MS može s punim pravom da zabrani nekom da kopira OS sa XBOX na neku mašinu sličnih specifikacija jer oni nisu taj OS pravili da ga uzme konkurencija.


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 09.11.2012. u 07:18 GMT+1]
 
+1

[es] :: Advocacy :: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13178 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.