Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mac i PC - Potrošnja struje i UPS

[es] :: Advocacy :: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13176 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 17:23 - pre 139 meseci
@Marcus Naissus,

A o cemu ti uopste pricas? Mislim, sta je poenta svega ovoga?

Uspeli smo da probistrimo notebook komponente, Xeone, servere, farme, avione kamione... koliko god da se covek trudi, ne moze a da ne primeti da tu nema bas nekog specijalnog fokusa.

Sta ti zapravo hoces? Hoces da pravis kucnu render farmu od Mac Minija? Pa dobro, sto da ne - samo tesko da je tako nesto optimalan nacin pravljenja rendering farme, ali ako si ti nasao neke parametre zbog kojih mislis da ti je to dobra kupovina i da tebi konkretno to najbolje radi posao - samo napred.

Pitao si druge za misljenja, dobio si misljenja.

Postavio si tezu o nekakvim PC kantama koje trose stotine vati u poredjenju sa Mac masinom sa notebook komponentama - dobio si odgovor da poredis babe i zabe, kao sto sam jako dobro primecujes kada TEBI to odgovara:

Citat:

A ako bismo poredili Mac sa PC-jem od uglavnom istih komponenti (bilo bi možda nekih sitnih razlika jer Apple neke stvari naručuje specijalno za Macove), jeste da bi potrošnja bila tu negde, ali u tom slučaju bi i cena bila tu negde, a često se dešava i da PC bude skuplji.


Drugim recima, uporediva oprema uporedivo kosta. (I nije Apple jedini koji narucuje bespoke komponente)

Ali i uporedivo trosi, takodje.

Prema tome - vrati se na tvoj prvi post, pa razmisli zasto bi drugacije vazilo i za tvoju pricu o maloj potrosnji.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+3

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 17:34 - pre 139 meseci
^Pa to mi i jeste poenta... da uporediva oprema uporedivo košta i uporedivo troši... to još od prve poruke na ovoj temi pokušava da kažem... Razlog zašto pominjem to je da se često po forumima nailazi na priče "imaš isti takav PC za duplo manje pare" i onda krenu da navode neke PC konfiguracije koje bi oni sklopili kao zamenu za iMac... e takav PC (znači, ne all-in-one, za koje smo videli da mogu da koštaju i više od iMaca, nego PC koji je sklapan da bude jeftin) će da troši više od iMaca (što će da se odrazi kroz pare kojeće da budu potrebne za UPS i račun za struju) iz prostog razloga što jeftine komponente nisu jednako efikasne kao one skuplje.
 
0

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 18:45 - pre 139 meseci
To nije tacno. iMac radi kao MacBook, koji radi kao bilo koji laptop slicne ili iste konfiguracije (koji uz to trosi isto).
Ne mogu da se porede sa desktopom ili serverima.
Ako ti treba nesto kao iMac ali sa UPS-om, kupi par PC laptopova - imaces iste performanse, istu potrosnju a ustedeces na kupovini UPS-a (jer prakticno vec postoji)
 
+1

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 20:16 - pre 139 meseci
^iMac radi kao MacBook? Možda, ali samo ako porediš neki matori iMac sa nekim najnovijim MacBookom.

Koji to laptop imaš sa quad-core Intel Core i7 na 3.4GHz (uz Turbo Boost 3.9GHz), NVIDIA GeForce GTX 680MX i da podržava 32 GB RAM? Čak i kada bi uspeo da nađeš takav laptop, on bi verovatno po ceni bio ili vrlo blizu takvog iMaca ili skuplji, samo što bi imao mnogo manji ekran... evo gledam sad neke Alienware laptopove, pošto su oni među najjačim PC laptopovima... najjači procesor koji na Alienware sajtu trenutno imaju u laptopovima je i7 na 2.4GHz (uz Turbo Boost 3.4GHz), a i to samo u laptopovima od 2099+ dolara... a najjeftiniji Alienware laptop sa NVIDIA GeForce GTX 680MX grafičkom košta $2699, a opet je po specifikacijama ispod iMaca.

A što se performansi tiče, i taj iMac i taj Alienware, a i bilo koji računar sa sličnim specifikacijama, će da rasturi većinu desktopova ko svinja masan džak :)

Citat:
Homer J. Simpson: Ako ti treba nesto kao iMac ali sa UPS-om, kupi par PC laptopova - imaces iste performanse, istu potrosnju a ustedeces na kupovini UPS-a (jer prakticno vec postoji)

A koliko koštaju laptopovi koji se iMacu mogu približiti po performansama? Na to dodaj još nekih hiljadu evra za 27'' monitor sa IPS panelom sličan onom u iMac, pa vidi da l' ćeš da uštediš nešto ili će ta tvoja varijanta dosta više da te košta.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 20:47 - pre 139 meseci
1000 EUR? Toliko kosta 30" IPS monitor tipa Dell U3011.

Kod kuce na radnom stolu imam jedan U3011 i 2 komada U2711, U2711 su trenutno oko 550 EUR po komadu - prilicno ispod tvojih 1000 EUR, za 1000 EUR danas mogu skoro 2 dobra 27" IPS monitora da se kupe.

Mislim da malo preterujes kada su cene u pitanju. U2711 ima mat ekran i siri gamut od Apple-ovog 27", dok Apple ima LED osvetljenje i glossy ekran pa nije moguce reci "a je bolji od B" posto to zavisi od potreba i ukusa (nekome je LED bitna stvar, dok neko iskljucivo zeli mat ekran npr.). U svakom slucaju, oba monitora su odlicna.

Nemoj pogresno da me shvatis, iMac je fin koncept i vrednost te masine nije u apsolutnim performansama (posto je moguce vrlo lako imati jacu masinu) vec u kompaktnosti i atraktivnom dizajnu bez kompromisa sto se hardvera tice (za bilo kakav desktop pa i neki workstation rad).

Citat:

A što se performansi tiče, i taj iMac i taj Alienware, a i bilo koji računar sa sličnim specifikacijama, će da rasturi većinu desktopova ko svinja masan džak :)


Pfft... to je k'o da kazes "Porsche Boxster ce da rasturi vecinu Opela ko svinja mastan dzak".

Ne vidim u cemu je tacno poenta toga.

Sa druge strane, isto tako, mozes da odes u svaku bolje opremljenu IT prodavnicu i da kupis PC masinu (brand ili da je sklepas) sa Sandy Bridge EP CPU-om i par high-end grafickih koja ce da urnise i Alienware i iMac zajedno, ali opet - u cemu je poenta svega toga? Mercedes SLS ce da rasturi Boxstera?

Pa... hoce? :)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.11.2012. u 21:58 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+2

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 21:20 - pre 139 meseci
^
Dobro, to 1000 evra sam onako napisao bez nekog dubljeg istraživanja... tražio sam neki 27'' IPS monitor i našao sam ovo: http://reviews.cnet.com/lcd-mo...2711/4505-3174_7-33913833.html

Tu navode neke cene tog Dellovog monitora kod raznih prodavaca izgleda da mu je cena oko 900 i nešto dolara... pošto je to američka cena, a često imamo prilike da vidimo da ako je nešto u Americi tako oko 900 i nešto dolara, da to kod ispadne tako oko 1000 evra kad nakače sve takse, carinu i kad se prodavac ugradi u cenu, tako sam došao do te cifre... eno i Appleov Thunderbolt Display od 27'' u Americi ima sličnu cenu kao taj Dell, pa je kod nas 1000 i nešto evra kad se svi ugrade u cenu.

Znači, ne preterujem ja sa cenama... voleo bih i ja da mogu da kupim šta mi treba po američkim cenama, ali kad se svi kod nas ugrade ispadne dosta skuplje.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Pfft... to je k'o da kazes "Porsche Boxster ce da rasturi vecinu Opela ko svinja mastan dzak".
Ne vidim u cemu je tacno poenta toga.
Sa druge strane, isto tako, mozes da odes u svaku bolje opremljenu IT prodavnicu i da kupis PC masinu (brand ili da je sklepas) sa Sandy Bridge EP CPU-om i par high-end grafickih koja ce da urnise i Alienware i iMac zajedno, ali opet - u cemu je poenta svega toga?

To bio samo odgovor Homeru na njegovo poređenje iMaca sa MacBookom i na to što kao zamenu za iMac navodi PC laptopove... iMac nije nešto kao MacBook bez baterije... iako u njega idu mobile komponente, te komponente su dosta jake i iMac po performansama može da nadmaši i većinu desktop mašina.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 06.11.2012. u 22:47 GMT+1]
 
0

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 21:40 - pre 139 meseci
Citat:
Marcus Naissus:
^iMac radi kao MacBook? Možda, ali samo ako porediš neki matori iMac sa nekim najnovijim MacBookom.

Koji to laptop imaš sa quad-core Intel Core i7 na 3.4GHz (uz Turbo Boost 3.9GHz), NVIDIA GeForce GTX 680MX i da podržava 32 GB RAM? Čak i kada bi uspeo da nađeš takav laptop, on bi verovatno po ceni bio ili vrlo blizu takvog iMaca ili skuplji, samo što bi imao mnogo manji ekran... evo gledam sad neke Alienware laptopove, pošto su oni među najjačim PC laptopovima... najjači procesor koji na Alienware sajtu trenutno imaju u laptopovima je i7 na 2.4GHz (uz Turbo Boost 3.4GHz), a i to samo u laptopovima od 2099+ dolara... a najjeftiniji Alienware laptop sa NVIDIA GeForce GTX 680MX grafičkom košta $2699, a opet je po specifikacijama ispod iMaca.

A što se performansi tiče, i taj iMac i taj Alienware, a i bilo koji računar sa sličnim specifikacijama, će da rasturi većinu desktopova ko svinja masan džak :)

Citat:
Homer J. Simpson: Ako ti treba nesto kao iMac ali sa UPS-om, kupi par PC laptopova - imaces iste performanse, istu potrosnju a ustedeces na kupovini UPS-a (jer prakticno vec postoji)

A koliko koštaju laptopovi koji se iMacu mogu približiti po performansama? Na to dodaj još nekih hiljadu evra za 27'' monitor sa IPS panelom sličan onom u iMac, pa vidi da l' ćeš da uštediš nešto ili će ta tvoja varijanta dosta više da te košta.

Ako gledas samo najjaci iMac, onda nema. A priblizan PC laptop sa quad-core i7 na 2.5GHz i vise, 8GB RAM i GT 660 imas i za <1500$. Posto se pominje farma, zasto ici na iMac kad se jaci desktop moze sklopiti za mnogo manje? Zbog smesne cene struje? Doduse treba UPS, ali treba i za iMac.

Bilo koji desktop sa slicnim specifikacijama ali sastavljen od desktop, ne laptop, komponenti ce da rasturi i iMac, i MacBook i Alienware a i MacPro "ko svinja masan dzak".

I 27" IPS nije 1000 evra nego http://itsvet.com/proizvod/del...711/comp_comp_monitor/177/2518
 
+3

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 21:49 - pre 139 meseci
@Marcus Naissus,

Cena od 550 EUR je evropska cena - eto Homer ti je dao cenu i u Srbiji od 600 EUR, sto nije strasno.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+3

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 22:36 - pre 139 meseci
Citat:
Homer J. Simpson: Ako gledas samo najjaci iMac, onda nema. A priblizan PC laptop sa quad-core i7 na 2.5GHz i vise, 8GB RAM i GT 660 imas i za <1500$.

Pa quad-core na 2.5GHz nije blizu quad-core na 3.4GHz (3.9GHz uz turbo boost)... i najslabiji iMac od $1300 ima quad-core na 2.7GHz, odnosno 3.2GHz uz turbo boost... primetio sam da neki PC proizvođači kada navode gigaherce pišu samo koliko je to sa turbo boost, tako da ako si mislio 2.5GHz uz turbo boost, onda to ne samo da nije približno, nego je razlika prilično velika.

Citat:
Homer J. Simpson: Posto se pominje farma, zasto ici na iMac kad se jaci desktop moze sklopiti za mnogo manje?

A ko je pominjao iMac za farmu? Naravno da se pravljenje farme sastavljena od iMacova uopšte ne isplati jer ti u cenu ulazi i ekran, a IPS ekran za svaku mašinu od kojih praviš farmu ti je potpuno neporeban... za većinu mašina u farmi je i najobičniji monitor potpuno suvišan i samo bi povećavao cenu, zauzimao mesto i trošio struju bezveze... iMac se isplati za druge stvari... recimo ako se baviš grafičkim dizajnom.

i ne znam kakav ćeš ti to "jači desktop za mnogo manje para" da sklopiš, a da radi jednako efikasno i da ima sve što i iMac...
Citat:
Homer J. Simpson: Doduse treba UPS, ali treba i za iMac.

Ne znam koji će to jači desktop da ti radi jednako dugo na istom UPS-u kakav bi recimo neko uzeo za iMac... ako bi tebi za taj neki desktop trebalo nekoliko puta više struje, onda bi morao da uzmeš i nekoliko puta jači UPS ako hoćeš jednako dugo da ti radi... a ako je reč o nekom malo dužem radu bez struje (na primer, ako imaš potrebu da ti komp radi nekih sat-dva bez struje), a ne samo isključivanju mašine čim struja nestane, cena UPS-a za taj PC bi mogla da pređe i 1000 evra.

Citat:
[url=/p3194377]Bilo koji desktop sa slicnim specifikacijama ali sastavljen od desktop, ne laptop, komponenti ce da rasturi i iMac, i MacBook i Alienware a i MacPro "ko svinja masan dzak".

Šta pričaš bre čoveče? Kako će to sklapani PC da "rasturi" brandname računar SLIČNIH specifikacija? Obrati pažnju da si napisao ako su SLIČNIH SPECIFIKACIJA.

Kako ćeš ti to da sklopiš PC sličnih specifikacija kao neki brandname računar i onda da imaš toliko bolje performanse od tog istog brandname računara? Kako ćeš ti to kao da rasturaš i Mac Pro i iMac i Alienware "ko svinja masan džak" sa sklapanim PC-jem sličnih specifikacija? Je l' imaš možda neku tajnu koju ni Appleovi ni Dellovi inžinjeri ne znaju?

Uzgred... sadašnju Mac Pro je dosta mator (očekujemo da uskoro izađe noviji model), ali ne znam ni kako će tvoj "bilo koji" sklapani PC "sličnih specifikacija" da "rastura" 12 jezgara na 3.06GHz i 64 GB RAM u njemu, kad neki normalan PC (znači, PC koji nema serverske komponente u njemu) uglavnom ni ne podržava toliko jezgara i tu količinu RAM memorije.

Citat:
Ivan Dimkovic:
@Marcus Naissus,

Cena od 550 EUR je evropska cena - eto Homer ti je dao cenu i u Srbiji od 600 EUR, sto nije strasno.


OK... moja greška onda... mislio sam da će ovi naši da uzmu američku cenu i da se ugrađuju u nju, pa da je zbog toga skuplji.


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 06.11.2012. u 23:53 GMT+1]
 
0

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 22:52 - pre 139 meseci
Ja ne znam sta ti na kraju hoces - iMac za graficki dizajn, ili farmu iMac-ova ili Mac mini-ja ili farmu nekih drugih racunara ili servere?!! Na ovoj temi se u krug vrti potrosnja, poredjenje iMac-a sa PC racunarima, pominjanje rendera, kucne farme, i sta jos sve ne, a sad ispada da to uopste nije tema.

Za desktop istina treba jaci UPS ali manje UPS-eva treba za desktop nego za iMac (posto je iMac slabiji pa ih treba vise).

A sklapani PC ce da rasturi brandname na 2 nacina:
1. Desktop hardware je "jaci" od laptop (iMac, MacBook, PC laptop) hardware-a: i7 3GHz i GTX 680 desktop je uvek jaci od i7 3GHz laptop verzije i GTX 680M
2. Desktop moze da se sklopi da bude jaci od Mac Pro a iste cene (i u Mac Pro su serverske komponente)
 
+2

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS06.11.2012. u 23:48 - pre 139 meseci
Citat:
Homer J. Simpson: Ja ne znam sta ti na kraju hoces - iMac za graficki dizajn, ili farmu iMac-ova

Ti si prvi koji je pomenuo farmu iMacova... ja sam ti lepo napisao da se iMac isplati za grafički dizajn a ne za farmu... bilo bi potpuno bsmisleno praviti farmu od all-in-one računara, bilo koje firme... mašinama koje sačinjavaju farmu nije potreban nikakav monitor, a pogotovo ne 27'' IPS ekran (šta će ti ekran ako ćeš da ih kontrolišeš sa druge mašine?).

Citat:
Homer J. Simpson: Za desktop istina treba jaci UPS ali manje UPS-eva treba za desktop nego za iMac (posto je iMac slabiji pa ih treba vise).

Kojom si to logikom došao do zaključka da će iMacu da treba više UPS-ova?

I kako to iMacova "treba više"? Lepo sam ti pomenuo, na primer, grafički dizajn na iMacu... a aj sad ti meni objasni kakav ćeš ti to PC da sklopiš da ti zameni bar dva iMaca za iste pare (napisao si da iMacova kao treba "više", znači bar dva... pošto sam ti već razjasnio da ne pričamo ni o kakvoj farmi iMacova jer bi bilo krajnje besmisleno koristiti all-in-one uređaje bilo koje firme u tu svrhu)... daj da vidimo neke specifikacije, da čujemo kako će to dvoje ljudi da radi istovremeno na tom PC-ju jednako efikasno kao na dva iMaca... i slično.


Citat:
Homer J. Simpson: Desktop hardware je "jaci" od laptop (iMac, MacBook, PC laptop) hardware-a: i7 3GHz i GTX 680 desktop je uvek jaci od i7 3GHz laptop verzije i GTX 680M
Napisao si ako su sličnih specifikacija... ne znam šta ti podrazumevaš pod "slične specifikacije" ali valjda se ne gledaju samo slični nazivi... a i ti se nisi ograničio samo na laptopove, nego si pominjao i Mac Pro i Alienware (koji ne pravi isključivo laptopove, nego i gamerske desktop PC-jeve)... znači, u igri su i brandname desktop PC-jevi i brandname randne stanice od serverskih komponenti. :)

Citat:
Homer J. Simpson: Desktop moze da se sklopi da bude jaci od Mac Pro a iste cene

Prvo... Napisao si da ćeš da ga rasturaš ko svinja masan džak sa kompom sličnih specifikacija... ne slične cene... sad se izvlačiš :D ... Drugo... Kakav ćeš to procesor i memoriju da staviš u "bilo koji desktop" od desktop komponenti, kako si napisao (znači, ne radnu stanicu sa serverskim komponentama unutra), da bi mogao da ga porediš sa Mac Pro sa 12 jezgara i 64 GB RAM? Može da se sklopi mašina od serverskih delova koja je jača od Mac Pro, a da bude slične cene jer je sadašnji Mac Pro dosta mator model (kao što sam napomenuo, uskoro bi trebalo da izađe novi), ali ti si napisao "bilo koji desktop" i pomenuo si baš "desktop komponente".
 
0

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 00:39 - pre 139 meseci
- Ne znam stvarno ko je prvi pomenuo farmu za render i prednost iMac-ova u odnosu na PC ... Kod mene su 1 + 1 = 2, za tebe ne znam. Ako pricas o farmi Mac mini-ja, opet su PC desktop ili laptop bolji izbor

- Oko grafickog dizajna otvori novu temu.

- GTX 680 i GTX 680M nisu slicni nazivi, vec skoro identicne kartice (specifikacije). Bas te sam naveo jer je verovatno i najmanja razlika izmedju desktop i laptop verzije, ali ipak postoji.

- Kad pomenes Alienware laptop, a neko ti odgovori Alienware, podrazumeva se da misli na laptop ...

- Za mene je desktop (komponenta) = PC (komponenta) koji staje u kuciste a ne rack-ove. Dakle ovo: http://www.elitesecurity.org/t457551-0#3193119 je desktop, ne server

- Ako te jos nesto zanima, evo prikaza koji sve objasnjava: http://goo.gl/E1KBA
 
+5

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 13:44 - pre 139 meseci
@Marcus Naissus

Izvini, ali koliko vidim, ljudi te non-stop pitaju šta ti zapravo hoćeš, a odgovora ni od korova. Po nekim tvojim odgovorima ispada da si pokrenuo temu da bi advokatisao epl.

Dakle, šta hoćeš?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+6

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 15:08 - pre 139 meseci


I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
+1

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 15:15 - pre 139 meseci
I ja bih da se ubacim sa jednim pitanjem za autora teme..

Jel' tebi možda (nesvesno, šta ga znadeš.. ?) u glavi ukucan/embedovan keyword "mac, mac, mac... " ..?

Mislim, znam da se mac piše velikim početnim slovom, pa posle idu mala..
about:networking
 
+2

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 15:41 - pre 139 meseci
Citat:
Nedeljko:  ljudi te non-stop pitaju šta ti zapravo hoćeš, a odgovora ni od korova

Već sam i odgovorio i još u prvoj poruci objasnio zašto otvaram temu.

Ajde još jednom da ponovim, ali ovaj put sve sažvakano...

Kad se pomene kupovina nekog Maca, često možemo da vidimo da se javi neki PC-jevac da napiše nešto kao "imaš takav PC za mnogo manje pare" ili "plaćate jabuku na kućištu"... pored toga što ne uzimaju u obzir OS i aplikacije, obično ne uzimaju u obzir ni koliko koji računar troši struju ili koliko dugo može da radi sa baterije ako je reč o nekom MacBooku... pa pošto se potrošnja struje ne pominje baš često u takvim raspravama, otvorio sam temu koja je vezana baš za potrošnju struje.

Evo ovaj Homer kao zamenu za iMac sa UPS-om preporučuje neke PC laptopove... što nije adekvatna zamena jer laptopovi koji mogu da priđu blizu iMacu po performansama nisu baš jeftiniji od iMaca (čak mogu da budu i dosta skuplji), a ako ti je potreban veliki IPS ekran, onda su tu i dodatni troškovi oko monitora za te laptopove, plus UPS za monitor ako hoćeš da ga koristiš kad nestane struja.... onda preporučuje neke sklapane PC-je... sklapani PC sa IPS ekranom bi verovatno bio nešto jeftiniji od iMaca (ako se PC sklapa da ima slične performanse), ali desktop komponente i dosta više troše od mobilnih komponenti (eno u specifikacijama za iMac piše da sa CPU na 100% ceo troši negde oko 100W, znači sa sve onim velikim ekranom koji ima), pa bi tu trebalo uzeti i jači UPS onda, a ako ti treba UPS da malo duže radiš onda tom PC-ju može da bude potreban UPS koji je skuplji za i nekoliko stotine evra ili više (zavisi koliko dugo hoćeš da radiš bez struje), što bi popunilo razliku u ceni... na kraju bi možda nekako i uspeo da sklopi PC koji će da radi jednako dugo na UPS-u i da ima slične performanse, ali teško da će to biti "za mnogo manje pare" i po izgledu ne bi mogli da se porede uopšte (kod iMaca sve u tankom monitoru koji je čak i tanji od mnogih običnih monitora, a kod sklapanog PC-ja bi tu bilo i veliko kućište i brdo gajtana iza).

Znači, uporediva oprema i uporedivo košta... ako uštediš tako što ćeš da kupiš nešto što više troši, kakva je to štednja onda?

Citat:
plus_minus:
I ja bih da se ubacim sa jednim pitanjem za autora teme..
Jel' tebi možda (nesvesno, šta ga znadeš.. ?) u glavi ukucan/embedovan keyword "mac, mac, mac... " ..?

Tema je o Macovima... o čemu hoćeš da pričam onda? O baklavama? Ako ti se ne sviđa da se raspravlja o Macovima, niko te ne tera da učestvuješ u temi.
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 18:14 - pre 139 meseci
A jel' o tome tema? Dobro. I šta si zaključio do sad? Da tvoj precenjeni proizvod troši manje ili isto koliko i PC?

Evo, moja konfa ima napajanje (kung-fu model) od 350W. Nikada nisam merio potrošnju.
A s' obzirom na to što je Dimković napisao o njegovoj.. desktop "radnoj stanici" i šta sve ima i koliko troši..
mislim da je moja konfa u stanju da nikada ne pojede preko 200w u full load-u.

Isto tako, koliko se sećam, svega možda.. 3 sata ukupno.. od 2009. godine pa do sad, jeste bilo potrebe da poteram ovaj kompjuter do limita.
DualCore, Intel E5200, grafička Ati HD4650(singlslot), 2 ram modula, 2+1 GB, jedan hard disk P-ATA 250gb i naravno - 'dividi' rezač.

Jedan mekintoš ovih karakteristika jeste skuplji. A zašto? Zato što troši manje? Ne, već zato što se mek5hit prodaje kao da je od zlata, a ne - regular basis 5hit.
Čisto da skrenem pažnju, da se ne bi raznežio puno, mišljenja sam da je sve to 5hit .. svi PC/Mac kompjuteri ili laptopovi za široke narodne mase.

Reci mi još jedno.. koliko ti je godina? Ako nije tajna..
about:networking
 
+3

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 20:35 - pre 139 meseci
Citat:
plus_minus:
A s' obzirom na to što je Dimković napisao o njegovoj.. desktop "radnoj stanici" i šta sve ima i koliko troši..
mislim da je moja konfa u stanju da nikada ne pojede preko 200w u full load-u.

Ne možeš da zaključiš koliko tvoj PC troši upoređujući ga sa Dimovićevom mašinom.

Ako je neki računar slabiji, ne mora da znači da i troši manje...

Evo i zašto...

Citat:
plus_minus:
DualCore, Intel E5200

Detaljnije o tvom procesoru: http://ark.intel.com/products/...-2M-Cache-2_50-GHz-800-MHz-FSB

Znači, 65W troši... znači, više nego neki četvorojezgreni i7 procesori (ima i četvorojezgrenih i7 procesora na 3.8GHz koji troše 45W)

Inače, što se samih performansi tvog procesora tiče... da ne ispadne da ja preuveličavam: http://www.cpu-world.com/Compa...l_Pentium_Dual-Core_E5200.html

Klikni tamo na "performance", pa pogledaj koliko jeftini i3 procesor sa dva jezgra ima bolje performanse od tog dvojezgrenog pentiuma... za neke stvari i3 ima preko deset puta bolje performanse, verovao ti ili ne... a i3 je dosta slabiji procesor od onih koji idu u iMac.

Citat:
plus_minus:
grafička Ati HD4650

Za nju nisam našao na sajtu proizvođača koliko tačno troši, al' na Google sam našao da je neko napisao da troši 150W... znači, to ne tvrdim ja i možda i manje troši... ako neko naiđe na tačnu informaciju, neka navede...

Znači, uz monitor i ostale komponente tvoja konfuguracija najverovatnije troši bar duplo više od iMaca, a dosta je slabija (znači, nije to neka razlika od desetak posto... nego ti je konfiguracija bar nekoliko puta slabija od iMaca).

Citat:
plus_minus:
Jedan mekintoš ovih karakteristika jeste skuplji. A zašto? Zato što troši manje?

Čak i najslabiji iMac, znači onaj najjeftiniji, je mnogo jači od te tvoje konfiguracije... to nije neko moje "preuveličavanje", nego lepo možeš da vidiš ako pogledaj onaj benchmark gde porede tvoj procesor sa i3 procesorom (a i3 je slabiji i od procesora koji ide u najjeftiniji iMac)...

Znači, ne samo da iMac troši dosta manje, nego je i mnogo jači... i zato je i skuplji.

Porediti tu konfiguraciju sa iMacom bi bilo ko da poredimo Stojadina sa novim Mercedesom.

Citat:
plus_minus:
Reci mi još jedno.. koliko ti je godina?

Kakve veze moje godine imaju sa ovim?
 
0

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 21:03 - pre 139 meseci
Citat:
Znači, 65W troši... znači, više nego neki četvorojezgreni i7 procesori (ima i četvorojezgrenih i7 procesora na 3.8GHz koji troše 45W)

Znaci, TDP nije isto sto i potrosnja.
Ne znam zasto upires kada nemas materijala. Procitaj malo, istrazi materiju, ukljuci zdravu logiku, iskljuci emocije i onda ce nesto kvalitetnije isplivati.
 
+3

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS07.11.2012. u 22:03 - pre 139 meseci
Citat:
Marcus Naissus:
Kakve veze moje godine imaju sa ovim?


Pa imaju. Imaju Mićo, jer .. ti ne znaš ni šta, ni zašto pišeš.

Jesi li negde pročitao da sam napisao da je moj CPU, koji je već skoro 5 godina mator, ekvivalent nekoj utlra niskoj ili jako niskoj potrošnji koja karakteriše CPu-ove novije generacije? Ne.
Taj e5200 je rađen u 45nm izradi. I ne troši ni toliko, ni 65w koliiko piše. Na 100% CPU usage, verovatno da.
Grafička. Ta Grafička je isto tako matora kao i taj CPU, ali rađena u 55nm izradi. I gle čuda.. ima jedan mali ventilatorčić preko pasive i toliko. Ne bih rekao da ubija 150w.

Dalje..
Citat:
Znači, uz monitor i ostale komponente tvoja konfuguracija najverovatnije troši bar duplo više od iMaca, a dosta je slabija

Pa, da ga kloknem na nekih 3.5ghz (stabilno, probao, šljakalo jedno vreme tako.. al' koj' će mi to? ) sa ovih 3gb rama bih te oduvala moja kanta koja realno vredi ne više od 10000 dinara, sada.

Sve u svemu, dečko ne lupaj gluposti.. ↓

Citat:
Čak i najslabiji iMac, znači onaj najjeftiniji, je mnogo jači od te tvoje konfiguracije... to nije neko moje "preuveličavanje", nego lepo možeš da vidiš ako pogledaj onaj benchmark gde porede tvoj procesor sa i3 procesorom (a i3 je slabiji i od procesora koji ide u najjeftiniji iMac)...


Ono, saberi se malo. Ostalo neću ni da citiram. Tvoje iskustvo sa računarima je NULA.
Dobro, imaš možda malo iskustva sa i .. .. i .... ali toliko.

I taj benchmark koji ti pratiš je verovatno vezan za brzinu kupovine preko iTunes.
about:networking
 
+3

[es] :: Advocacy :: Mac i PC - Potrošnja struje i UPS
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13176 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.