Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ruter, dva AP i dva etherneta...

[es] :: SOHO Networking :: Ruter, dva AP i dva etherneta...

[ Pregleda: 1637 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Ruter, dva AP i dva etherneta...24.10.2012. u 19:07 - pre 139 meseci
Pozdrav,

treba mi ruter, za kucnu varijantu, da se malo vezbam :)....hteo bih ruter sa dva wireless APa (recimo da ih delegiram da budu u razlicitim mrezama, gde bih jedan ostavio free a jedan zakljucao, ovom free stavio neki odredjen bandwidth) i dva ethernet porta gde bih mogao da razvucem jedan na lan tj kucnu mrezu i jedan da ubodem wan kabal...

...da li tako nesto uposte postoji ? neki mikrotik ruter takav, nesto, ili bih morao dodatno da nadogradjujem ove wireless APove ?

Trazim sve u jednom da ne bih razvukao 4 uredjaja razlicitih po sobi....
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...25.10.2012. u 03:39 - pre 139 meseci
mikrotik sa dve kartice?
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...25.10.2012. u 20:01 - pre 139 meseci
da li uopste postoje ruteri sa vide Access pointa u sebi ? i ako postoje zanimaju me tacno koji su to modeli...

 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...25.10.2012. u 20:04 - pre 139 meseci
da li uopste postoje ruteri sa vide Access pointa u sebi ? i ako postoje zanimaju me tacno koji su to modeli...

 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...25.10.2012. u 21:11 - pre 139 meseci
pa napisao sam ti, rb sa dve kartice? jel to ruter sa vise "sta-god-hoces" ili sta?
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...26.10.2012. u 12:29 - pre 139 meseci
da li je dobro ovako nesto ?

http://www.netiks.rs/mikrotik-routerboard-rb433

i koliko kostaju dve AP kartice da se dodaju i kako bi to funkcionisalo.... da li smem ja sam to da pakujem i instaliram s obzirom da su mi u prodaji rekli da oni to ne pakuju :) ? i zanima me da li su ova 3 ethernet porta odvojena, 3 zasebna interfejsa na koja bih mogao da stavim tri razlicite ip adrese iz razlicitih sabneta ?

edit: i sta tacno znaci kada pored ruterOSa stoji MikroTik RouterOS™ Level 4 licenca (WISP) - "do 200 konekcija" ???

[Ovu poruku je menjao jasoncuprija dana 26.10.2012. u 14:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jasoncuprija dana 26.10.2012. u 15:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...26.10.2012. u 15:06 - pre 139 meseci
bilo koji rb koji ima dva (ili vise) mini-PCI slota, da - taj sto si stavio odgovara...

Citat:
i koliko kostaju dve AP kartice da se dodaju i kako bi to funkcionisalo


dve miniPCI kartice kostaju - zavisi od kartica, pogledaj isto tamo gde si nasao rb,... trebalo bi da je 20dbm (100mW) kartica oko 2500-3000din, 23dbm (200mW) oko 4000din, uzmi u obzir da je po novom zakonu maksimalna izracena snaga (EIRP) 100mW

Citat:
da li smem ja sam to da pakujem i instaliram


naravno da smes, zato je namenjeno

Citat:
da li su ova 3 ethernet porta odvojena, 3 zasebna interfejsa na koja bih mogao da stavim tri razlicite ip adrese iz razlicitih sabneta


kod mikrotik routeros-a eth interfejsi rade onako kako ih podesis, mogu da budu u bridge-u, da budu zasebni (sto tebi treba za zasebne ip opsege), da budu u vlan-ove... da neki od njih budu wan portovi... sta god hoces

Citat:
i sta tacno znaci kada pored ruterOSa stoji MikroTik RouterOS™ Level 4 licenca (WISP) - "do 200 konekcija" ???


znaci da uz rb dobijes licencu nivo 4 koja omogucuje odredjene stvari, u tvom slucaju sve sto ti treba (za ostalo pogledaj http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:License), npr level 4 omogucuje postavljanje kartica u mod predaje (wireless isp) dok level 3 ne,

do 200 konekcija znaci da licenca nivo 4 omogucava 200 aktivnih pppoe tunela, pogledaj gornji link
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...26.10.2012. u 16:07 - pre 139 meseci
Hvala ti puno na ovim odgovorima, pitacu u toku ovih dana ako mi bude bilo jos nesto potrebno ;)

Zanima me da li sam ja u stanju da sklopim sve to a da ne pojeb.. nesto posto mi daju sve odvojeno :) ? I kako prepoznaje dodatnu wireless kartu na mini pci-ju ? ne treba neka instalacija ili sta god ?

Isto me zanima kako se inicijalno pristupa konfigurisanju rutera i da li bih mogao da namestim tj. da podesim bandwidth jednom od ta dva APa da vuce samo jedan odredjen internet protok, i da to bude stabilno...ima li neki qos mehanizam ?
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...26.10.2012. u 16:35 - pre 139 meseci
Citat:
Zanima me da li sam ja u stanju da sklopim sve to a da ne pojeb.. nesto


pa ne znam te da bih to znao :), ja mislim da jesi, nije to nista komplikovano tj daleko od toga to je jedna najlaksih stvari u celoj prici

Citat:
kako prepoznaje dodatnu wireless kartu na mini pci-ju


uglavnom su sve kartice koje su kod nas u prodaji vec podrzane tako da nema potrebe za bilo kakvom instalacijom, ubacis karticu i spremna je za koriscene, nove verzije mikrotika podrzavaju instalaciju nekih drajvera ali to je druga prica,

listu podrzanih kartica imas na:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Supported_Hardware


Citat:
Isto me zanima kako se inicijalno pristupa konfigurisanju rutera


putem konzole ili putem grafickog alata winbox, winbox moze da pristupi preko mac adrese tako da ne mora biti podesen ip interfejsa niti bilo sta, on automatski pronadje mac ili mozes rucno da ukucas, postoji jos jedan alat za pristup ali to je ako bas nadrljas

Citat:
da li bih mogao da namestim tj. da podesim bandwidth jednom od ta dva APa da vuce samo jedan odredjen internet protok


naravno, po ip adresi, interfejsu, kako god hoces samo moras da znas kako

Citat:
ima li neki qos mehanizam


da, mozes da ogranicis protok, a u okviru njega da uradis prioritizaciju odredjenog saobracaja

p.s ovo moze vec u mikrotik podforum :)
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ruter, dva AP i dva etherneta...20.11.2012. u 18:00 - pre 139 meseci
uzeo kuciste, plocu i napajanje....kako da mu pristupim, da udjem u podesavanja rutera ? moze nesto preko etherneta i utpa ? rekose mi neki winbox nesto preko mac adrese....ako mogu da dobijem malko detaljniji odgovor....

...hvala unapred ;)

EDIT: uspeo sam...pisacu ovde jos ako mi bude nesto zatrebalo...

[Ovu poruku je menjao jasoncuprija dana 20.11.2012. u 22:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Ruter, dva AP i dva etherneta...

[ Pregleda: 1637 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.