Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29067 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?26.09.2012. u 21:26 - pre 141 meseci
Citat:
Informer: A zasto bi trgovac bio kriv? Pa nije on kriv sto je od banke dobio "praistorijski" uredjaj za procesiranje kartica. Ne moze on banci da naredi sta ce da mu da.

Naravno da moze da forsira da dobije chip POS a ne imprinter ;) Mozda mu se ne isplati, ali moze da forsira chip POS. Ili moze da kupi svoj.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?26.09.2012. u 22:36 - pre 141 meseci
Banka pre svega ima ugovor sa karticarskom organizacijom u kom se definise kakvi ce se mehanizmi bezbednosti primenjivati. Retko ces da nadjes banku koja nudi bezbednost preko imprintera i preko POS-a koji ima citac cipa. Jednostavno, banka uvek ide na najvecu mogucu bezbednost u tom trenutku koja je za nju adekvatna (citaj: isplativa). Neke banke racunaju i stepen rizika. Npr. moze se doci do kalkulacije da se banci vise isplati da trpi troskove zloupotrebe nego da celu svoju mrezu modernizuje. I to je skroz ok.

Nema trgovac sta da forsira. Moze on da trazi od banke POS sa citacem cipa ali ako banka odmah to nije ponudila to onda znaci da banka to nema. Nije banci u interesu da trgovcu daje imprinter ako u magacinu vec ima kupljene POS citace.

A trgovac ce tesko da nadje gde da kupi POS citac. Toga bas i nema u maloprodaji. A i kako si ti to zamislio? Ti mislis da banka nema u ponudi POS vec samo imprinter a na drugoj strani kod sebe drzi HOST koji procesira zahteve koji dodju sa POS-a? A sta ce joj HOST ako nema POS-ove za elektronsko procesiranje? I sta onda taj prodavac da radi kad mimo banke nabavi POS? Pa nije to toster da se samo ukljuci u struju. Taj POS mora sa necim da komunicira. A sa kim ce da komunicira ako banka naloge procesira rucno?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?26.09.2012. u 22:43 - pre 141 meseci
POS mozes da kupis gde hoces van Srbije, odes u banku ona ga bazdira ili sta vec i koristis ga preko te banke. Boli banku uvo da li od njih uzimas ili ga kupujes, njima je bitan promet.

E sad ako ti ne znas da je to moguce, sta dalje da pricamo :(
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 08:36 - pre 141 meseci
:))) Ne mogu da provalim da li stvarno ne razumes sta ti se govori ili sta je u pitanju?

Tehnicki to sve jeste moguce ali...

Primer:
To je isto kao da ti tvoj Internet provajder nudi pristup samo dial-up-om preko modema a ti se napravis pametan pa odes da kupis ADSL modem jer je to bolje/brze/stabilnije. I sta ces onda? Kako mislis da se ADSL modemom prikacis na provajderov dial-up koncentrator?

Nije to strujomer pa da se bazdari sam za sebe :)

POS ima dva nacina komunikacije: dial-up i TCP/IP.

Ti se napravis pametan i kupis POS umesto imprintera koji ti je banka nudila i dodjes u banku i kazes:

Ti: Znate, ja sam jedan od pametnijih, kupio sam POS terminal i sad mi treba dial-up broj (ili IP adresa) vaseg koncentratora koji ce dalje mom POS terminalu da omoguci komunikaciju sa HOST-om?
Banka: Ali mi nemamo dial-up (ili IP) koncentrator. Mi nase transakcije procesiramo rucno. Zato smo vam i nudili imprinter.

...i tebi onda jedino preostaje da nadjes drugu banku ili da prodas taj POS i uzmes imprinter.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 13:03 - pre 141 meseci
Ocigledno pricas neke stvari napamet ili iz citanja nasih zakona.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 13:08 - pre 141 meseci
Ja pricam na osnovu prakse i zdravog razuma. Navedi koja moja tvrdnja nije tacna?

P.S. Da li si nekad koristio POS terminal? Da li znas kako se podesava? Da li znas na koji nacin POS terminal komunicira i sa kim tacno?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 15:30 - pre 141 meseci
Nemam pojma kako radi POS terminal ali znam slucajeve iz vise zemalja gde su banke nudile imprinter, ali su trgovci sami kupili POS terminale i registrovali ih kod banke.

Tehnicki si u pravu - ako banka sve radi rucno, onda moze samo imprinter. Ali da li uopste u iole razvijenom svetu postoji takva banka?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 15:42 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic: Nemam pojma kako radi POS terminal...


...pa si resio da mi objasnis kako ceo sistem funkcionise na osnovu "cuo sam" tvrdnji?

Citat:
Tehnicki si u pravu - ako banka sve radi rucno, onda moze samo imprinter. Ali da li uopste u iole razvijenom svetu postoji takva banka?


Da, postoji. Kao sto sam vec rekao - kada su elektronske transakcije u pitanju (ovde ne mislim na MOTO i Internet transakcije) nasa zemlja ima jedan od najsavremenijih sistema. Pitas se zasto? Pa zato sto je jedan od najmladjih. Oni koji su poceli da se bave time pre 50 godina (dakle: razvijeniji od nas) nisu tada imali na raspolaganju danasnje nacine naplate (online autorizaciju npr.) vec su isli starijim varijantama (imprinter). Sada im se malo skupo da celu mrezu od jendom modernizuju jer bi to znacajno uticalo na P&L izvestaj a u danasnje vreme je novac na prvom mestu. Sve ostalo je iza prvog mesta.

Ako prediktivni model pokaze da ce u narednih godinu dana imati gubitak od $100.000 (na primer) koji ce nastati kao rezultat zloupotrebe kartica na imprinterima a sa druge strane cena modernizacije (zamene imprintera savremenijim POS terminalom) iznosi $200.000 onda je logicno da ce banka da kaze: nema problema, jefinije nam je da trpimo zloupotrebu nego da menjamo svih 100.000 imprintera.

Zbog toga danas u upotrebi ima gomila imprintera po zemljama mnogo razvijenijim od Srbije.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?27.09.2012. u 16:01 - pre 141 meseci
Citat:
Informer
...pa si resio da mi objasnis kako ceo sistem funkcionise na osnovu "cuo sam" tvrdnji?

Gde ja objasnjavam KAKO funkcionise POS??? Znam da su ljudi kupovali svoj POS, odneli uredjaj u banku, banka konfigurisala, cao.
Mesas pojmove i skreces sa teme.


Citat:
Zbog toga danas u upotrebi ima gomila imprintera po zemljama mnogo razvijenijim od Srbije.

I ovime nisi nimalo objasnio niti pokazao da banke nemaju nacina da njihovi korisnici koriste elektronski POS umesto imprintera.

Takodje, mesta sa imprinterom ce ti cesto traziti ID, koji samo u US nemaju pravo da traze - hteo ti to ili ne, neki ti nece prodati ako nemas ID, ili ako nije tvoja kartica (pa ti uzimaj te tvoje kartice na kojima ne mora da pise tvoje ime/prezime).
I onda oni gube musterije. A ako ne provere, na njima je trosak, provereno, ako se ispostavi da karticu nije koristio vlasnik. (da ovo jeste iskustvo vise trgovaca iz vise zemalja).

Nije bitno sta ti mislis da znas, ili sta tebi pise u ko zna kojima papirima i ugovorima - bitno je da postoje kontraprimeri, i dzaba sva tvoja prica.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 08:44 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic: Gde ja objasnjavam KAKO funkcionise POS???


Nigde ali si zato na par mesta napisao neke izjave na osnovu koji sam dosao do sumnje da ti uopste znas kako radi POS terminal. A ako ne znas kako on radi (kao sto i sam kazes) onda je vrlo diskutabilno kako znas kako ceo sistem funkcionise... Samo to sam hteo da kazem. A inace mnogo mi je simpaticno da diskutujem sa likovima koji barataju "rekla-kazala" informacija a ustvari pojma nemaju niti su ikad videli to o cemu pricaju :)

Citat:
I ovime nisi nimalo objasnio niti pokazao da banke nemaju nacina da njihovi korisnici koriste elektronski POS umesto imprintera.


A sta tu ima da se "pokazuje" i "objasnjava"? Pa lepo nemaju. Jednostavno nisu kupili opremu za tako nesto. Za jedan nacin procesiranja imaju opremu a za drugi nemaju. Nisu kupili. Sta tu ima posebno da se objasnjava?

Citat:
Takodje, mesta sa imprinterom ce ti cesto traziti ID, koji samo u US nemaju pravo da traze - hteo ti to ili ne, neki ti nece prodati ako nemas ID, ili ako nije tvoja kartica (pa ti uzimaj te tvoje kartice na kojima ne mora da pise tvoje ime/prezime).


1. Jesi cuo nekad za gift kartice? Na njima nikad ne pise ime. Jel i njih ne treba uzimati? Jel sme neko da mi odbije transakciju takvom karticom na kojoj ne pise ime?

2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

3. Kako se pokazivanjem licne karte utvrdjuje da li je kartica tvoja? Koje tacno podatke uporedjujes?


Citat:
Nije bitno sta ti mislis da znas, ili sta tebi pise u ko zna kojima papirima i ugovorima - bitno je da postoje kontraprimeri, i dzaba sva tvoja prica.


Kontraprimeri, kako ih ti nazivas, su uglavnom proizvod inercije. Po principu: videla krava da potkivaju konja pa i ona digla nogu... Meni je prodavac jednom prilikom trazio LK kada sam hteo da platim platnom karticom a ja je nisam imao kod sebe. Covek je odbio da mi proda robu, na sta sam ja zvao trzisnu inspekciju. Nisam pravnik ali trzisni inspektor mi je bukvalno rekao: "Niko sem policije nije ovlascen da te legitimise". Trgovac je platio neku kaznu i nikad mi vise nije trazio LK.

Nego... daj ti odgovore na ona tri pitanja gore? :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 09:59 - pre 141 meseci
Citat:
Informer
2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

Nije ovlašćen ali može da te zamoli da mu pokažeš, tj. da te uslovi prodajom robe.

Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu, da li zbog toga što mu nisi pokazao ličnu kartu ili što mu nisi dao ćerku na jednu noć, ili iz samo nekog njemu znanog razloga...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9524
89.216.32.*



+10259 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 10:16 - pre 141 meseci
Citat:
Informer:2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

Bar nekoliko puta smo diskutovali o "identifikacija" V.S. "legitimisanje".

1. Niko ne sme da te legitimiše, osim policajca.
2. Moraš da se identifikuješ na mnogim mestima: podžeš paket/pismo sa pošte, podižeš pare na šalteru banke, plaćaš bezgotovinski (ček / katica), čekiraš kartu na aerodromu, razmenjuješ novčanicu od 100 US $ i td. i td. Mnogo situacija.

Legitimisanje znači da beuslovno moraš da pokažeš L.K (pasoš, vozačku) a identifikacija je uvek povezana sa nekom uslugom koju želiš da dobiješ.

- Nećeš da pokažeš L.K. kod razmene 100 $ ? OK, ne moraš, ali nećeš ni razmeniti.
- Nećeš da se identifikuješ kod podizanja paketa u pošti ? OK, ne moraš, ali paket nećeš dobiti.
- Probaj da čekiraš kartu na aerodromu, i objasni plavuši da ona nema pravo da te legitimiše.

Uobičajena je praksa da se kod plaćanja čekom identifikuješ ličnom kartom, a kod plaćanja karticom ne. Ipak, trgovac ima pravo da traži da se identifikuješ i kad plaćaš karticom.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16362



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 10:18 - pre 141 meseci
Citat:
ventura: Nije ovlašćen ali može da te zamoli da mu pokažeš, tj. da te uslovi prodajom robe.

Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu, da li zbog toga što mu nisi pokazao ličnu kartu ili što mu nisi dao ćerku na jednu noć, ili iz samo nekog njemu znanog razloga...

Apsolutno tacno!
Nekad i ja da se slozim sa venturom

Citat:
Informer: Meni je prodavac jednom prilikom trazio LK kada sam hteo da platim platnom karticom a ja je nisam imao kod sebe. Covek je odbio da mi proda robu, na sta sam ja zvao trzisnu inspekciju. Nisam pravnik ali trzisni inspektor mi je bukvalno rekao: "Niko sem policije nije ovlascen da te legitimise". Trgovac je platio neku kaznu i nikad mi vise nije trazio LK.

Ovo sigurno ne moze biti istina.

Rekao si da imas veze sa bankama a sada ovo sto nikakve logike nema, jer same banke daju uputstvo trgovcima da trazenje licnih dokumenata na uvid nije obavezno ali da sumnjivima obavezno traze LK na uvid cak ako je to moguce da se LK fotokopira.

Moze kupac da se buni koliko hoce, trgovac ima pravo da mu ne proda robu, a zivo me zanima na osnovu cega bi trgovac platio kaznu sto ti je trazio LK a ti mu je nisi dao?

Pokazivanje LK na uvid nije isto i sto legitimisanje.

Gift kartice nemaju veze sa ovim gore jer one uvek vaze na donosioca.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 12:40 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd: Uobičajena je praksa da se kod plaćanja čekom identifikuješ ličnom kartom, a kod plaćanja karticom ne. Ipak, trgovac ima pravo da traži da se identifikuješ i kad plaćaš karticom.


Ma pusti ti uobicajenu praksu. U Beogradu je uobicajena praksa da ukljucena sva cetiri migavca suspenduju sva pravila saobracaja (a i sire) za ono vozilo na kom su ukljucena ali to ne znaci da je to u redu i da je to normalno. Ima mnogo stvari u ovoj zemlji koje se mogu nazvati "uobicajena praksa" i koja se kose sa pravilima zdravog razuma i svih normi civilizacije ali to nije tema.

Jel bi mogao da mi odgovoris na pitanje: U kom zakonu je definisano da trgovac sme da trazi kupcu bilo sta sem sredstva placanja i gde se kaze da ukoliko ovaj to ne pokaze trgovac ima pravo da mu robu ne proda?

Citat:
bakara: Apsolutno tacno!
Nekad i ja da se slozim sa venturom


Pokusao sam na brzinu da nadjem ali mi ne ide. Davno bese kad sam se time bavio. Ima negde deo u zakonu o trgovini ili tako nesto... kaze se da trgovac ne sme da diskriminise kupca ni po kom osnovu i da ne sme nicim da uslovljava kupovinu robe.


Citat:
Rekao si da imas veze sa bankama a sada ovo sto nikakve logike nema, jer same banke daju uputstvo trgovcima da trazenje licnih dokumenata na uvid nije obavezno ali da sumnjivima obavezno traze LK na uvid cak ako je to moguce da se LK fotokopira.


Pa naravno da nije obavezno jer vi ovde nikako da shvatite da to sto pise ime na kartici ne znaci ama bas nista. Banke govore klijentima da izadju u susret trgovcima i da im daju identifikacioni dokument ako im traze ali to je samo molba. Znaci, banke traze klijentima da saradjuju sa trgovcima u interesu svoje bezbednosti. Ali to ne znaci da je klijent duzan da da trgovcu identifikacioni dokument.

Ne mogu da shvatim da vi nikako da shvatite da ime i prezime nije nikakav dokaz identiteta.

Citat:
Moze kupac da se buni koliko hoce, trgovac ima pravo da mu ne proda robu, a zivo me zanima na osnovu cega bi trgovac platio kaznu sto ti je trazio LK a ti mu je nisi dao?


Zato sto ne sme da me diskriminise. On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja. Isto kao sto mogu da mu platim kradenim efektivnim novcem tako mogu da mu platim i kradenom plastikom. E sad, fora je u tome sto za efektivni novac nema sanse da proveri da li je kraden a za karticu ce brzo da sazna... cim je provuce kroz terminal :)

Citat:
Gift kartice nemaju veze sa ovim gore jer one uvek vaze na donosioca.


Izjava nekog ko pojma nema (bez uvrede).

Gift kartice ni po cemu ne moraju da se razlikuju od ostalih kartica (znaci: mogu da se razlikuju, i to uglavnom iz marketinskih razloga, ali ne moraju).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9524
89.216.32.*



+10259 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 12:44 - pre 141 meseci
Citat:
Informer: Jel bi mogao da mi odgovoris na pitanje: U kom zakonu je definisano da trgovac sme da trazi kupcu bilo sta sem sredstva placanja i gde se kaze da ukoliko ovaj to ne pokaze trgovac ima pravo da mu robu ne proda?
Jesi li ti ikada plaćao čekom ? Ako jesi, jel ti je trgovac tražio "bilo šta osim sredstva plaćanja" ? Ako jeste, po kom je to zakonu tražio ?

Ti si predpostavljam uvek plaćao čekom, bez pokazivanja čekovne i lične, zato što prodavac ne sme da te diskriminiše i ne sme da te "legitimiše".

Citat:
Informer:On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja. Isto kao sto mogu da mu platim kradenim efektivnim novcem tako mogu da mu platim i kradenom plastikom.
Za kradeni novac se ne zna da je kraden, za karticu se zna. Onog momenta kad trgovac posumnja da je tvoje sredstvo plaćanja nelegalno, može da zatraži da se identifikuješ.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 13:06 - pre 141 meseci
@ventura
Citat:
Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu,...


@Informer
Citat:
Ima negde deo u zakonu o trgovini ili tako nesto... kaze se da trgovac ne sme da diskriminise kupca ni po kom osnovu i da ne sme nicim da uslovljava kupovinu robe.

@ventura je ovde u pravu. Od 2011. godine, odnosno stupanja na snagu Zakona o trgovini (tj. prestanka važenja Zakona o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru) više ne postoji nijedna odredba u važećim zakonima koja bi zabranila trgovcu da odbije da ti proda robu.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16362



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 14:05 - pre 141 meseci
@informer
Jel dozvoljeno placanje tudjom karticom?

Eto ti si covek iz banke pa kazi.

Isto tako banke savetuju trgovcima da sve sumnjive transakcije prijavljuju, i da ucine sve da se zloupotrebe minimalizuju.
Sto bi neki trgovac zeleo da ucestvuje u prevari?

Citat:
Informer: Ne mogu da shvatim da vi nikako da shvatite da ime i prezime nije nikakav dokaz identiteta.

Ime i prezime nije, ali LK sa slikom svakako jeste potvrda identiteta.

Citat:
Informer:Zato sto ne sme da me diskriminise. On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja.

Ko diskriminise?
Hoces da platis karticom, ja trazim LK, ti neces da das, ja te zamolim da izadjes...tu je kraj price!
Posle toga ja zovem policiju/obezbedjenje da te odvedu zato sto pravis frku u mojoj radnji.

Nisam jednom imao situaciju sa problematicnim kupcima koji ocekuje da mu titras jajca, a kad ih lepo zamolis da izadju napolje njihov izraz lica je za pamcenje.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16362



+2922 Profil

icon Re: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?01.10.2012. u 14:08 - pre 141 meseci
Citat:
Informer: Izjava nekog ko pojma nema (bez uvrede).

Gift kartice ni po cemu ne moraju da se razlikuju od ostalih kartica (znaci: mogu da se razlikuju, i to uglavnom iz marketinskih razloga, ali ne moraju).

Ko je rekao da se razlikuje?

Kad neko da gift card niko nece praviti proble pa da je najveci sumnjivac to je ravno ko da je nasao 1000 din na plocniku i usao da kupi nesto za to.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako da potpišem svoju platnu karticu iz banke ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29067 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.