Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila

[es] :: Elektrotehnika :: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7438 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.09.2012. u 07:24 - pre 141 meseci
Pozdrav

Planiram tokom narednih dana da napravim akumulator toplote od cisterne za loz ulje od 3000 litara. Vodu cu grejati tokom nize tarife i koristicu je preko dana. Na raspolaganju imam dva brojila, odnosno 2 napojna kabla da bih manje ulazio u crvenu tarifu. Ogranicavajuci faktor su limitatori. Ono sto me zanima je da li je moguce povezati standardni elektrokotao od 18kw na 2 napojna kabla. Cilj je sto manje opteretiti svaku od 6 faza koje su mi na raspolaganju. Mislim da ce limitatori biti od 16A posto jos uvek cekam prikljucak. Alternativa je 6 grejaca od po 3Kw koje bih zasrafio u donji deo citerne. Sta je bolje resenje?
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.09.2012. u 09:39 - pre 141 meseci
Ako moze par pitanja u vezi te ideje (nevezano za elektriku) posto imam neku slicnu ideju, da li planiras tu cisternu da oblozis nekim izolacionim materijalom ili mozda da ukopas u zemlju? Da li ti je to sanitarna voda ili samo za grejanje? Da li imas izmenjivace toplote? Kakva je situacija po pitanju dozvoljenog pritiska te cisterne i da li imas pumpe?

Nesto slicno sam video u inostranstvu gde su kopali relativno velike rupe u zemlji i ispunjavali nekakvim materijalom (zaboravio sam sta tacno, mozda drvo ili cigle) i onda kroz to provlacili mrezu cevi i tako napravili ogrmni akumulator toplote koji preko leta pune (preko razhladnih klima) a zimi prazne tj koriste za grejanje kuca.

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-10-253.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.09.2012. u 10:09 - pre 141 meseci
Zavisi od kotla, ali 99% mozes to izvesti kako si zamislio. Potrebno je slikati detalj povezivanja grijaca.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.09.2012. u 10:58 - pre 141 meseci
Citat:
mikikg:
Ako moze par pitanja u vezi te ideje (nevezano za elektriku) posto imam neku slicnu ideju, da li planiras tu cisternu da oblozis nekim izolacionim materijalom ili mozda da ukopas u zemlju? Da li ti je to sanitarna voda ili samo za grejanje? Da li imas izmenjivace toplote? Kakva je situacija po pitanju dozvoljenog pritiska te cisterne i da li imas pumpe?

Nesto slicno sam video u inostranstvu gde su kopali relativno velike rupe u zemlji i ispunjavali nekakvim materijalom (zaboravio sam sta tacno, mozda drvo ili cigle) i onda kroz to provlacili mrezu cevi i tako napravili ogrmni akumulator toplote koji preko leta pune (preko razhladnih klima) a zimi prazne tj koriste za grejanje kuca.


Planiram da koristim vodu za grejanje kuce. U pitanju je obicna cisterna za loz ulje kojih ima dosta po povoljnoj ceni. Mene je izasla 160 eura. Ideja je da je zagrejem tokom noci i jeftine struje ali tu puno znaci sto cu imati dva brojila pa cu dobrim delom zime izbeci crvenu tarifu. Jos uvek sam u nedoumici kako da povezem cisternu sa centralnim grejanjem u kuci. Bice pomocu izmenjivaca ili otvoren sistem. Inace moze da se poveze npr. i kotao na drva ili ugalj koji bi radili punim intenzitetom gde je stepen iskoriscenja najveci. Kad se zagreje voda tada se po potrebi koristi u kuci i izbegava se situacija da je previse toplo ili hladno. Na ovom sajtu ima osta interesantnih primera vezanih za izradu akumulatora toplote

http://www.builditsolar.com/

Takodje ako nije problem evo i 2 linka sa foruma gde je to detaljno objasnjeno

http://www.samsvojmajstor.com/...alno-grejanje-uradi-sam?page=4

http://www.forum.hr/showthread.php?p=41266538#post41266538
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.09.2012. u 11:04 - pre 141 meseci
Citat:
veselinovic:
Zavisi od kotla, ali 99% mozes to izvesti kako si zamislio. Potrebno je slikati detalj povezivanja grijaca.


Jos uvek nisam kupio kotao i dvoumim se izmedju kotla i 6 grejaca. Da li su grejaci od 6kw u kotlovima od 18kw napravljeni od 2x3kw ili 3x2kw. Ako ih ima sa 2x3kw to mi odgovara da ujednaceno opteretim svih 6 faza. Takodje ne znam da li postoji minimalna vrednost pritiska vode za rad kotla? Kod mene bi bio veoma nizak. Ne vise od 0.3 bar-a.
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.hip-azotara.rs.



+40 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 06:50 - pre 141 meseci
Ja sam uradio slican sistem prosle godine sa cisternom od 3000l i dva grejaca 3x3kw i 3x2 kw i zadovoljan sam.Ove godine sam prijavio da odvojim struju(dva brojila) da bi izaslo jeftinije.pumpu koja crpi toplu vodu OBAVEZNO postaviti u gornji deo tanka.Rezervoar mora dobro da se izoluje min 5cm stiropora i-ili 10cm vune(ja sam stavio samo 5 cm pa mi je i u podrumu(100m2) toplo celu zimu sto mi i odgovara zbog radionice).Obavezno postaviti i trokraki mesaoni ventil kojim se vrsi regulacija izlaza.nisam dizao pod pritisak nego sam ostavio otvorenu posudu i sto je najvaznije --RADI...
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 08:12 - pre 141 meseci
Da li je potrebna posebna pumpa za rezervoar ili je dovoljna jedna za ceo sistem? Meni je cisterna u dvoristu ali je dosta prljava iznutra pa nisam siguran da mogu bez secenja da lepo operem unutrasnjost. Otvori na vrhu su veoma mali i samo su sa jedne strane. Radojko, bilo bi lepo ako nije problem da vidimo fotografiju cisterne i poziciju pumpe i grejaca.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-10-253.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 08:32 - pre 141 meseci
Ako je cisterna prljava i problematicna mozda se moze razmisljati o izmjenjivacu toplote tako da se ne mijesa voda iz cisterne i voda u CG.
Dobro je zbog rdjanja radijatora i eventualnog antifriza u sistemu.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 08:52 - pre 141 meseci
[quote]veselinovic: Ako je cisterna prljava i problematicna mozda se moze razmisljati o izmjenjivacu toplote tako da se ne mijesa voda iz cisterne i voda u CG.

Vec sam uzeo jedan izmenjivac od bakra i aluminijuma iz rashladne vitrine ali se jos uvek dvoumim izmedju otvorenog i zatvorenog sistema. Kuca je prizemna tako da su obe opcije u igri.
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.hip-azotara.rs.



+40 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 12:06 - pre 141 meseci
Ja sam sve radio na osnovu iskustava sa interneta i nekog svog licnog(zaposlen sam u firmi gde koristimo izmenjivace i ventile samo u vecoj formi).Cisternu sam dva dana prao od nafte,naprskao faminom iznutra pa prao vodom i deterdzentima,i ipak je smrdelo mesec dana iz cisterne.probao sam da dignem na mali pritisak ali sam ipak ostavio otvorenu posudu,kad se ukljuci pumpa podigne 0.3-0.5bar na potisu sto je dovoljno da posalje u radijatore.Povratni vod sam prigusio(1\3 otvorena slavina).Na usisu pumpe sam postavio trokraki regulacioni ventil,koji rucno podesavam u zavisnosti od potrebne temp.Pumpa je postavljena u gornjem delu cisterne,tako da uvek gura najtopliji deo vode.Zanimljivo je da kako se trosi toplota moze se videti i razlika izmedju slojeva vode i do 20stepeni(imam dva termometra pa merim temp. u dnu i u vrhu).Losa stvar koju sam uradio je sto sam cisternu ostavio otvorenu i sto ce u gornjem delu brze propadati od korozije ali nisam imao odgovarajuci izmenjivac,i za sada je tako.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila13.09.2012. u 19:51 - pre 141 meseci
Ako sam dobro shvatio pumpa je na polaznom vodu. Da li je slavina na povratnom vodu delimicno zatvorena zbog veceg pritiska u sistemu?
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
77.243.22.*



+40 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila14.09.2012. u 11:53 - pre 141 meseci
Da, postignem do 0.5bar,a i zbog mesaonog ventila mislim da je bolje kad je pod nekim pritiskom u odnosu na polazni vod.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
178.250.138.*



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila14.09.2012. u 13:08 - pre 141 meseci
Koliko je udaljen najudaljeniji radijator i da li ima nekih zvukova u njima? Da li se nafta osecala i unutra u kuci ili samo pored cisterne? Da li je dovoljan hvatac necistoca za filtriranje vode iz cisterne?
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila14.09.2012. u 21:31 - pre 141 meseci
Odzracio sam dobro radijatore tako da se nije culo karakteristicno klokotanje,imam sedam radijatora zadnji je udaljen preko 20m od cisterne i pumpe.Posto mi je cisterna u podrumu nije se osecala nafta u kuci.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila15.09.2012. u 06:43 - pre 141 meseci
Meni je zadnj radijator oko 30 metara od cisterne i cisterna je 30cm vislja od radijatora tako da nece biti termosifonskog strujanja. Verovatno cu morati malo da pojacam brzinu na pumpi. Ovih dana razmisljam i o plocastom izmenjivacu koji bi bio van cisterne.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila09.10.2012. u 21:22 - pre 140 meseci
Radojko, na koji nacin je najbolje ubaciti grejace u cisternu? Da li da se navari neki muf. ili postoji bolje resenje? Ja moram da ubacim 6 komada.
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila12.10.2012. u 22:00 - pre 140 meseci
Ja sam izbusio cisternu navario mufove i zavrnuo grejace.Kada kupujes mufove gledaj da kupis crne/koji nisu pocinkovani/zbog lakseg varenja na cisternu.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila15.10.2012. u 07:42 - pre 140 meseci
Ok, isto i ja planiram. Da li mora autogeno ili moze i na struju?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4615
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila16.10.2012. u 09:22 - pre 140 meseci
Zavisi koliko je debeo lim. Ako je tanak lim moraćeš da praviš adaptacionu ploču. Napraviš ploču sa sve mufovima i grejacima i ubacis je u posudu na kojoj napraviš odgovarajuci otvor. Otvor praviš/seces/brusis autogenim aparatom ili brusilicom. Kruzne otvore mehaničkim alatom ili autogeno. Mufove varis elektro.

Mada imas i grejace na dihtung tako da moze sve da se odradi bez varenja, na šrafljenje. Naravno rupe u tom slucaju moraju da se seku alatom. Tako je uradjeno na nekim "EI Nis" kotlovima, grejaci se kace na dihtung i srafove, nema mufova.
 
Odgovor na temu

MBranimir
Opovo

Član broj: 303186
Poruke: 36
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila16.10.2012. u 20:56 - pre 140 meseci
Hvala na pomoci Radojko. Danas smo probusili rupe za grejace i polazni i povratni vod. Debljina lima je 3mm na zidovima i 4mm na dancima. Sutra ce majstor da zavari elektricnim aparatom. Ostaje jos samo da sacekam elektrodistribuciju da dobijem 2 brojila. Vec 2 meseca nakon uplate cekam da to urade.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Pomoc oko povezivanja elektro kotla na 2 brojila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7438 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.