Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nova el.brojila!

[es] :: Elektronika :: Nova el.brojila!

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 44029 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.telenor.co.yu.



+68 Profil

icon Nova el.brojila!29.11.2010. u 15:10 - pre 162 meseci
Vlada je sa ,,Evropskom investicionom bankom'' ugovorila kredit za nabavku (i ugradnju) novih el.brojila.Kakva su to brojila i po čemu se razlikuju od ,,starih''?Pozz.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 29.11.2010. u 16:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djordje1979
Đorđe Trifunović
Beograd

Član broj: 31540
Poruke: 218
91.150.70.*

Jabber: djordje1979


+92 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 15:44 - pre 162 meseci
Imace daljinsko ocitavanje.
 
Odgovor na temu

milovanmaric
milovanmaric
MElektro
Cacak

Član broj: 218769
Poruke: 315
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 16:05 - pre 162 meseci
Takav sistem daljinskog ocitavanja el. struje, je poceo u Podgorici pre oko cca 3 godine. Ako se javne neko da je iz Podgorice, mogao bi i poblize da opise sistem, ono sto ja znam za taj deo grada je da su im brojila na stubovima, na nekoj malo visljoj visini, nisu dakle dostupni kad se protegnes, i karakteristicno je to da se brojila daljinski ocitavaju, to jest softver prati potrosnju, prati ukljucenje skupa/jeftina tarifa, popisuje struju, poredi potrosnju i jos sta sve drugo, i naravno, direktno se iz sistema stampaju racuni za struju.

Ako si neplatisa, daljinski te iskljuce sa mreze, to jest, iskljuci ti strujomer "jednim klikom". I najvaznije za distribuciju, je da se smanjuje kradja struje, jer se na osnovu kontrolnog brojila, koje pokriva recimo 20 strujomera, poredi ukupna potrosnja el.energije koja je protekla kroz kontrolno brojilo sa zbirom el.energije kroz tih 20 brojila.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 16:21 - pre 162 meseci
A da ne pričamo što će , prilikom hvatanja krađe struje da traže izmestanje brojila u zaseban orman na javnoj površini , čime postižu da u slučaju sukoba sa vlasnikom oko isključenja , mogu da dođu noću i da kabal preseku i ormar odnesu , dok su dosad morali da ulaze u posede , a vlasnik je legitimno mogao da brani ulazak , izuzev ako bi došli sa sudskim izvršiteljem (što najčešće nije slučaj)
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 22:47 - pre 162 meseci
koliko sam nacuo moci cemo da odaberemo da li smo za ili ne za ovakav sistem ocitavanja, ja cu sigurno biti protiv.

znaci otpustice ko zna koliko ljudi koji godinama rade na ocitavanju strujomera, otvaraju mogucnost hakovanja u brojila, jer bice povezana na neki AP preko wireles-a ili ce ici RTK (radiotonfrekventna komanda) koja je jos laksa za spoljasnje kontrolisanje, znaci moci ce neko da ukljuci ili iskljuci celo naselje kad mu se cjefne, mislim na nekog sposobnijeg hakera, ne svidja ti se komsija i gasis mu struju sa svog desktop racunara itd...

sve u svemu u opste mi se ne svidja ova ideja.. a ako budu ocitavana brojila telefonskom linijom sto je najverovatnije, tek tu ce biti kolapsa, modem 56K i furaj bato, uhvatis signal, razbijes ga i napises softver koji ce povratnim signalom da uvek salje istu vrednost potrosenih KW/h ili neku mizernu razliku...
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 23:16 - pre 162 meseci
To nije jednostavno ni sa el.mehaničkim brojilima a kamo li sa tim.No, šta je sa tehn. karakteristikama?Dimenzije, integrisane funkcije (ukl. sat, zaštita od preopterećenja, podnaponska zaštita...) i kojekakve prednosti savremenih tehnologija.Pozz.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Nova el.brojila!29.11.2010. u 23:22 - pre 162 meseci
Citat:
otpustice ko zna koliko ljudi koji godinama rade na ocitavanju strujomera,
Kod nas u tu grupu spadaju, između ostalih, brat i snaja dir. ED-a.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 00:55 - pre 162 meseci
Citat:
ne svidja ova ideja.. a ako budu ocitavana brojila telefonskom linijom sto je najverovatnije, tek tu ce biti kolapsa, modem 56K i furaj bato, uhvatis signal, razbijes ga i napises softver koji ce povratnim signalom da uvek salje istu vrednost potrosenih KW/h ili neku mizernu razliku...


mislis da proizvodjac nije mislio o tome, i da taj signal nece biti enkriptovan nekim TripleDES-om?
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 08:51 - pre 162 meseci
U svakom slućaju, ideja sa daljinskim očitavanjem i isključivanjem svakog 20-tog u mesecu zbog ne plaćanja , je vrlo nezgodna , ako se zna trenutna finansijska situacija .
Ovo generalno pogađa one koji slabije prate plaćanje a nisu vični ili neće da kradu struju .
 
Odgovor na temu

milovanmaric
milovanmaric
MElektro
Cacak

Član broj: 218769
Poruke: 315
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 10:41 - pre 162 meseci
Mozda se desi da je komunikacija kroz energetski kabl, ako se vec sad menja tarifa struje kroz napojni kabl ka strujomeru, ne vidim zasto ne bi gurali i komunikaciju, samo nesto elektronike nabacati u brojilo da bi to moglo i da raducka tako. Ima li ko info ko je proizvodjac ovih "pametnih" strujomera.
 
Odgovor na temu

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 14:45 - pre 162 meseci
Ne bi bilo loše da se to malo razradi, pa da se može dobiti stanje online, ili preko SMS-a za neku bagatelnu cenu.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

geniuxx
Po ugovoru
Nis

Član broj: 90041
Poruke: 226
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+68 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 18:31 - pre 162 meseci
A kako korisnik može da proveri stanje, i da li se preklapanje viša/niža tarifa vrši u tačno određeno vreme? Ovo sa proverom stanja online je dobra ideja, ali čisto sumnjam da će tu opciju elektrodistribucija želeti da omogući ...
Citat:
Ima li ko info ko je proizvodjac ovih "pametnih" strujomera.

Jedna priča kaže da će to biti Sagem, koji navodno do proleća treba da pokrene proizvodnju u Nišu, a druga priča kaže da će to biti proizvođač (zaboravio sam naziv) iz Mačkatice, valjda kod Prokuplja.
Ništa ja ne potpisujem...!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 19:54 - pre 162 meseci
ljudi mi zivimo u srbiji, kolevci prevara i ne legalnih radnji, nema te enkripcije koju nas covek nije razbio i provalio pa makar cekicem :) a kao neke bitnije imformacije i podatci su nam kriptovani u P.M!

dosao sam do ne zvanicne imformacije da ce na brojilima postojati antena preko koje ce se bezzicno ocitavati brojila, znaci samo ce se neko iz EPS-a provozati kolima po naselju koja u sebi imaju primopredajni uredjaj i ocitace sve i jedno brojilo, sa sve spiskom serijskih brojeva po kojima se u bazi podataka zna o kom je domacinstvu rec, i na kraju ocitavanja naselja ili regiona posalje izvestaj u centralnu bazu putem GPRS-a i zavrsen posao, dakle nista od telefonske linije,WiFi-a,mrezne tonfrekventne komunikacije kao sto je mrezna tonfrekventna komanda za tarife (koju je neko pomenuo ali je nemoguca jer takav signal ne bi mogao da prodje kroz trafo) i svih ostalih nacina ocitavanja.

ali opet, sta mene sprecava da ja dodjem do takvog uredjaja i malo procackam po njemu da vidim sta ima unutra ? debagiram kontroler , vidim na kojoj frekvenciji komunicira uredjaj pa napravim takav i snimam sta uredjaj hvata, tj cime ga prozivaju da se javi a sta ovaj emituje kao povratnu imformaciju ?

rekao bih da je puno lakse provaliti ovakvo brojilo nego mehanicko a da se to ne primeti.
 
Odgovor na temu

MasterRW

Član broj: 65162
Poruke: 400



+24 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 20:44 - pre 162 meseci
Evo kako ‚‚zvuči‚‚ daljnsko očitavanje - Nepoznati digi-mode
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 20:46 - pre 162 meseci
Evo ti za pocetak, da pocnes da provaljujes.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 20:56 - pre 162 meseci
nisam ja vican provaljivanju i razbijanju kodova, mislio sam da ce se sigurno naci neko ko ce da ovo razbije pre ili kasnije pa jos i to javno da objavi :) How to hack EDB. sto se mene tice ja cu da placam struju koju sam potrosio kao i do sad, nemam bas neku zelju a ni volju da se igram sa drzavom i njenim zakonima.

nego takodje sam jos odavno cuo da se ljudi zale da im se posle ugradnje ovakvih brojila povecao racun za struju? jel ovo istina ?
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 20:59 - pre 162 meseci
inace ovaj PDF ne mogu da otvorim, tj ne mogu da otvorim ni jedan PDF koji je nakacen uz poruku, jel zna neko kako da prvo downloadujem PDF sa poruke pa tek onda da ga otvaram jer kad mi je fajl na kompu onda otvara bez problema

izvinjenje za offtopic

inace upateovao sam adobie reader nedavno.
 
Odgovor na temu

geniuxx
Po ugovoru
Nis

Član broj: 90041
Poruke: 226
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+68 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 21:04 - pre 162 meseci
Citat:
shadow88: ne mogu da otvorim ni jedan PDF koji je nakacen uz poruku

Desni klik na link, pa zavisno od browsera izabereš Save target as... ili Save link as... ili nešto slično, pa izabereš gde ćeš da ga downloaduješ. Kada završi, startuj taj PDF i otvoriće ti se u Readeru.
Ništa ja ne potpisujem...!
 
Odgovor na temu

MasterRW

Član broj: 65162
Poruke: 400



+24 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 21:09 - pre 162 meseci
shadow88 verovatno ti se klikom na link ka nekom PDFu otvori Adobe Reader u browseru?
Ako je to u pitanju evo kako možeš da to "rešiš" u Firefoxu: Tools > Options > Applications, tu za sve PDF dokumente (Adobe Acrobat Document, Adobe Acrobat Forms Document,..) postavi Action na Save File. Probaj tako.
 
Odgovor na temu

geniuxx
Po ugovoru
Nis

Član broj: 90041
Poruke: 226
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+68 Profil

icon Re: Nova el.brojila!30.11.2010. u 21:12 - pre 162 meseci
Citat:
shadow88: ne mogu da otvorim ni jedan PDF koji je nakacen uz poruku

Desni klik na link, pa zavisno od browsera izabereš Save target as... ili Save link as... ili nešto slično, pa izabereš gde ćeš da ga downloaduješ. Kada završi, startuj taj PDF i otvoriće ti se u Readeru.
Ništa ja ne potpisujem...!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Nova el.brojila!

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 44029 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.