Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PWM regulator za 12VDC-300VDC

[es] :: Elektronika :: PWM regulator za 12VDC-300VDC

[ Pregleda: 6749 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-10.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon PWM regulator za 12VDC-300VDC05.09.2012. u 22:28 - pre 141 meseci
pozdrav svim clanovima foruma.

treba mi shema PWM regulatora na 30-60khz da mi tera motor koji je sinhroni kolektorski, taj motor radi na 220VAC fabricki ali sam primetio da radi i na DC i to vrti fino vec na 12VDC, pa sam mislio da mu obezbedim dvostruko napajanje sa regulacijom, tj da mogu da prikacim i 220VAC na ulaz ali i od 12-300VDC pa da to seckam PWM om , a 220VAC bih ispravljao punotalasno i peglao kondenzatorom....

ili imate neki bolji predlog ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC07.09.2012. u 16:57 - pre 141 meseci
@shadow88
Citat:
shadow88: pozdrav svim clanovima foruma.

treba mi shema PWM regulatora na 30-60khz da mi tera motor koji je sinhroni kolektorski, taj motor radi na 220VAC fabricki ali sam primetio da radi i na DC i to vrti fino vec na 12VDC, pa sam mislio da mu obezbedim dvostruko napajanje sa regulacijom, tj da mogu da prikacim i 220VAC na ulaz ali i od 12-300VDC pa da to seckam PWM om , a 220VAC bih ispravljao punotalasno i peglao kondenzatorom....

ili imate neki bolji predlog ?


1) Zasto od 30-60KHz?

2) Takvi motori nisu sinhroni, vec univerzalni, komutatorom upravljani AC/DC motori (pogresno a masovno usvojeno "kolektor").
Sinhroni motori su iskljucivo AC motori sa DC poljem rotora.

3) Zasto ne probas obicnim tiristorskim dimerom za svetlo (to je najjevtinije, a radi)?

4) Nema nikakve potrebe za "peglanjem" napona, cak ni sa PWM.

5) Svi serijski (serijska veza stator-rotor), kolektorom komutirani motori mogu raditi sa DC napajanjem (busilice, usisivaci, mikseri, brusilice.....).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
109.121.54.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC07.09.2012. u 19:47 - pre 141 meseci
ma ne treba da ga stelujem od 30-60Khz nego da radi negde u tom opsegu, negde sam procitao da ovakvi motori kad je PWM u pitanju najvise vole te frekvencije...

drugo, komutator cine kolektor i cetkice, a motori se narodski zovu cetkasi, kolektorski , a nigde nisam cuo da ga zovu komutatorski :)

da , nije sinhroni neg' niverzalni pa mi to i jeste zanimljivo sto radi i na AC i DC , trik je u tome sto ce motorce biti na masini koja ce biti prenosiva (za busenje bunara) a nema svugde mogucnosti da se dovuce struja pa bih da napravim dvostruku mogucnost napajanja i sa AC220V i sa DC od12V do 300V (kazem 300VDC jer 220 kad se ispravi punotalasno i ispegla dobije se tu neki priblizan napon, pa sam mislio i AC odmah da ispravljam na ulazu u skalameriju i odmah na taj PWM regulator a kad mu dam DC opet je vec DC pa ce isto raditi sa tim regulatorom samo je finta da isti radi i sa 12VDC i sa 300VDC) naravno nikad na ulaz nece doci ispod 70-80VDC zavisno od toga kako se uklopim za kupovinu akumulatora...


obican tiristorski regulator za svetlo ne voli induktivna opterecenja a i ne verujem da ce raditi sa 70VDC isto kao i sa 220VAC

nije mi bas jasno kako mislis nema potrebe za peglanjem napona kod PWM , mislio sam na elektroniku da ispeglam i stabilisem, samo je pitanje kako napraviti napajanje elektronike da radi sa ulazom od 70VDC do 300VDC na primer.. ne znam da li ova kineska svicerska napajanja sto rade na 100-240V rade i na malo manje i na malo vise ? nije mi problem i da sa akumulatora dobijem 100-120VDC sto ce da prodje a verujem i da ce da radi sa punotalasno ispravljenim AC naponom , jer ga i on ispravlja na ulazu i pegla..

e sad, sta staviti na izlaz da izdrzi ? neki fet ili sta ? struja ne bi trebala preci 5A

PS : ne bih stavljao pretvarac 12VDC na 220VDC zbog gubitaka a i zbog smanjenja investicije...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC08.09.2012. u 00:43 - pre 141 meseci
@shadow88
>[quote]shadow88: ma ne treba da ga stelujem od 30-60Khz nego da radi negde u >tom opsegu, negde sam procitao da ovakvi motori kad je PWM u pitanju najvise vole te frekvencije...[quote]

Da ne razglabam previse, pri tim frekvencijama su ogromni kapacitativni gubici u namotajima, takodje i fukoovi u gvozdju jezgra.
Procitao si pogresnu informaciju.
Takvim motorima odgovara najvise par kiloherca, a samo zbog toga da se ne bi cuo zvizduk u njima, kod primena gde moze smetati usima, ide se na max 15KHz pri cemu gubici porastu znacajno i motor se bitno vise greje.
Preporucujem svega par KHz, i to tako da se finim podesavanjem frekvencije nadje ona koja proizvodi najmanju buku (sa par stotina Hz levo-desno, to se pronadje).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
>[quote]drugo, komutator cine kolektor i cetkice, a motori se narodski zovu cetkasi, kolektorski , a nigde >nisam cuo da ga zovu komutatorski :)[quote]

Potpuno je nebitno sto to nisi nigde cuo, to je slicno onom nasem da svaku pumpu visokog pritiska za dizel motore nazivamo "Bosch" pumpom, ma ko bio njen proizvodjac, kao i busilicu za beton "Hilti" ma ko bio i njen proizvodjac.

Rec kolektor u prevodu znaci sakupljac.

Rec komutacija znaci zamenu mesta.

Ispravno je koristiti rec kolektor samo kod generatorskih masina, i to kod alternatorskih (AC) masina kojima je pobuda u statoru, a generatorski namotaji u rotoru, gde se pomocu kliznih prstenova "sakuplja" proizvedena energija.

Segmentirana naprava je uvek komutator, jer vrsi ZAMENU MESTA provodnicima, kako kod generatora tako i kod elektromotora.

Tebi nista nije licno upuceno.

Istu ovu gresku sa nazivom cine i mnogi predavaci iz oblasti elektrotehnike, sto je i uzrok masovnog koriscenja pogresnog naziva, a sto je vec ozbiljan problem jer nastavni kadar to ne bi smeo da cini.

Kod nas, obicnih ljudi, to i nije toliko stetna pojava, posto se radi o licnoj neobavestenosti (ili pogresnoj obavestenosti, mozda cak i od nastavnika u skoli).

Samo koristim priliku, posto ce ovo procitati puno ljudi, da unesem ispravku za pogresan termin makar tom broju ljudi koji ce ovo citati.

Dakle, nista tebi upuceno.


Evo jednog teksta, gde je i autor koji zna o cemu se radi, popustio pod pritiskom masovnog koriscenja reci, pa ju je, onako stidljivo, za svaki slucaj, stavio u zagradi iza reci komutator. :-)

Komutator: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0...%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%29
-------------------------------------------------------------------------



>[quote]obican tiristorski regulator za svetlo ne voli induktivna opterecenja[quote]

Naprotiv. Svi elektronski prekidacki elementi (do poslednjeg) "vole" induktivna opterecenja, zbog toga sto struja lagano i linearno narasta. Cak se i u dimere za svetlo, koji pokrecu termogeno opterecenje (sijalicu) stavlja serijska prigusnica sa jezgrom koje radi u oblasti zasicenja, a sa ciljem da se uspori narastanje struje. Kapacitativno opterecenje je tek najgori moguci slucaj za elektronske prekidace (prvi iznad kratkog spoja po stetnosti).
-----------------------------------------------------------------------------------------------

>[quote]nije mi bas jasno kako mislis nema potrebe za peglanjem napona kod PWM[quote]

Treba uredno ispraviti i ispeglati napon za kontrolno kolo PWM, dok za energetski deo nema potrebe za "peglanjem".

Dakle, napajanje izvrsnog dela uredjaja je cak pozeljno dovesti nefiltrirano sa greca, jer sam kondenzator posle greca skoro prepolovi maksimalnu struju koju taj grec moze isporuciti.

Seti se samo onih cuvenih oznaka sa greca, poput B80C3000/5000.
Ta oznaka znaci sledece: B80 znaci da maksimalni naizmenicni napon koji mozemo dovesti na grec moze biti 80VAC, dok C3000/5000 znaci da grec sme isporucivati 3000mA sa kapacitativnim opterecenjem, a 5000mA sa termogenim (u oba slucaja ce njegova discipacija biti slicna).
----------------------------------------------
>
Citat:
e sad, sta staviti na izlaz da izdrzi ? neki fet ili sta ? struja ne bi trebala preci 5A

>PS : ne bih stavljao pretvarac 12VDC na 220VDC zbog gubitaka a i zbog smanjenja investicije...


Najizdrzljiviji element ti je IGBT.

Mozes uraditi ovako: (vidi PDF)

Energetski deo mozes napajati od 0-400VDC ili od 0-280VAC, maksimalna kontinualna struja je 16A, maksimalna startna struja 45A, PWM ti moze biti od 0-100%.

Visokostrujne vodove napraviti da budu dovoljnog preseka, emiteri IGBT sto kraci vodovi i simetricno u odnosu na drive i odvod struje ka motoru, driver trafo i Rg blizu IGBT.

Sama sema asocira na nacin izvodjenja PCB.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC08.09.2012. u 18:11 - pre 141 meseci
Da li si obratio paznju na moment...Da li motor pri toliko snizenom naponu razvija tebi potreban moment? On ce se vrteti snizenom brzinom srazmerno snizenom naponu, ali mu moment takodje opada, mnogo. Pozdrav
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
109.121.54.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC08.09.2012. u 22:55 - pre 141 meseci
ma doteracu mu ja moment u prakticnoj primeni, ne brini za to :) u ovoj semi mi je sve jasno ali ovaj trafo nije, jel to feritno jezgro ili ?

ne ljutim se ja za ispravljanje u nazivima i izrazima, cak sta vise drago mi je sto ima voljnih i upucenih da isprave gresku i sto ne stede tastaturu da bi pomogli :)

hvala puno na shemi, malo je predimenzionisana sa amperazom, meni tesko da ce sprava povuci preko 10A :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: PWM regulator za 12VDC-300VDC09.09.2012. u 23:19 - pre 141 meseci
@zivadin_despot
-----------------------------------------------
Dugo se nismo culi. Sta se zbilo sa 3 phase reg.?
-----------------------------------------------
Moracu da malo iskorigujem nesto oko elektromotora:

Postoji na stotine razlicitih vrsta elektromotora, od serijskih DC, preko sinhronih AC, pa do trofaznih repulzionih...

Najcesci u primeni su:

-Trofazni asinhroni, sa kaveznim rotorom, AC motor, kome moment opada sa smanjenjem broja obrtaja ispod nominalnog, takodje opada i sa povecanjem broja obrtaja iznad nominalnog, a najveci je na nominalnom broju obrtaja.

-DC/AC serijski, univerzalni motor, upravljan komutatorom (popularno "kolektorom"), kome moment RASTE sa sa smanjenjem broja obrtaja i NAJVECI je kada rotor stoji.

-DC paralelni motor (u sta spada i motor sa permanentnim magnetima u statoru ) , kome je moment priblizno konstantan duz citavog raspona broja obrtaja.

Ovo je otprilike najgrublja predstava tri sustinske vrste, iz kojih se grana mnogo podvrsta koje objedinjuju neke njihove karakteristike.

Posto je to tema za sebe, o kojoj se moze napisati par hiljada strana, necu razglabati previse...

Ovo je dovoljno da se stekne osnovna predstava o ponasanju ova tri tipicna tipa motora.

--------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------
@shadow88

Potpuno sam siguran da se kod tebe radi o serijskom unuverzalnom AC/DC motoru, jer kod motora sa paralelnom pobudom je induktivitet statorskog namotaja preveliki da bi mogao promeniti polaritet polja u ritmu od "nasih" 50Hz.

Iz onoga sto sam prethodno rekao Zivadinu, imas zakljucak da je kod tog motora moment najveci kada rotor STOJI, a sa rastom broja obrtaja opada.

Tesko ces ti tu "doterati" moment.

Moment i broj obrtaja tog motora ce biti tacno onoliki koliko bude trebalo da se uspostavi dinamicka ravnoteza izmedju mehanicke SNAGE koja se trosi na vretenu motora i snage koju je produkovao taj motor.

Takodje, jedna od sustinskih osobina tog motora je da ce maksimalni konacni broj obrtaja, kod rasterecenog motora, (teoretski) teziti beskonacnom, a u praksi je ogranicen samo trenjem lezajeva i aerodinamicnim otporima internih krilaca za hladjenje komutatora.

Kod takvih motora, ako su manjih snaga, nisu primenjene posebne mere za ogranicenje maksimalnog broja obrtaja, jer su otpori lezajeva i aerodinamicki otpori obicno dovoljni da ga sprece da se razleti zbog centrifuglnih sila.

Vec kod snaga iznad nekoliko KW, dodaci za ogranicenje konacnog broja obrtaja su neophodni ako iole postoji mogucnost da takav motor radi bez opterecenja, jer ce se sigurno raspasti pri enormnom broju obrtaja koji moze postici bez opterecenja.

Ipak, maksimalni moment (kada rotor stoji) mozes ograniciti kontrolom maksimalne struje motora.

Takvim motorima se regulacija vrsi na takav nacin da se uzima povratna veza o broju obrtaja, najcesce sa tahogeneratorom ili merenjem napona rotora i struje motora istovremeno, pa se P, PI, ili PID regulatorom kontrolise dovod napaanja takvom motoru.
------------------------------------------------------------------
Ljutio se ne ljutio, ti ili neko drugi, ja cu greske ispravljati zato sto smatram da je jedino to ispravan postupak.
I prema sebi sam potpuno nemilosrdan po tom pitanju, i ako bilo ko uoci neku moju gresku, bicu mu jako zahvalan na ispravci, jer tako poboljsavam kvalitet sopstvenog znanja.
------------------------------------------------------------------------

Nema na cemu za shemu. Struja nije preterana vec cak mozda i nedovoljna.
Naime, takvom motoru kod ukljucenja (dok rotor stoji) struja je ogranicena JEDINO termogenim otporom namotaja (koji je reda nekoliko ohm), tako da polazna struja moze biti daleko veca nego sto i pretpostavljas.
Jednostavno, izmeri najnizi termogeni otpor motora (veoma lagano ga rukom pomerajuci od segmenta do segmenta na komutatoru), i kada nadjes najmanji otpor, znaj da ce ti polazna struja biti: Napon napajanja/termogeni otpor.
Struja ce brzo opasti cim se motor pokrene, ali svi elektronski elementi MORAJU biti dimenzionisani za tu maksimalnu polaznu struju.
U slucaju zaglavljivanja, ili kakvog slicnog mehanickog preopterecenja motora, struja ce ti porasti na velicinu polazne struje (i ostati tolika) do pregorevanja motora ili upravljacke elektronike.

Inace jezgro driver trafoa je feritno, i eksplicitno sam pored njega na semi napisao tip: E25/13/7, N27 (moze se nabaviti u ITC, a alternativa istih dimenzija samo od materijala K2006 u Retam iz Cacka).

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao macolakg dana 10.09.2012. u 00:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: PWM regulator za 12VDC-300VDC

[ Pregleda: 6749 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.