Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje kao posao?

[es] :: Art of Programming :: Programiranje kao posao?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 53642 | Odgovora: 279 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 18:33 - pre 142 meseci
Citat:
plague:
@Boyka nikola789 govori o tome da brojeve od 0 do 1023 mozes da reprezentujes sa 10 bita, samim tim ako u svakom pokusaju pogodis 1 bit, broj ces pronaci iz najvise 10 pokusaja.

Zamisli da trazis broj: 653

Binarno taj broj se predstavlja kao: 10 1000 1101
Sada, ti pitas da li je taj broj 512 cime pretpostavljas da je broj binarno: 10 0000 0000
Ako ti kaze da je veci, ti ostavljas prvi bit i prelazis na sledeci, ako ti kaze da je broj manji, postavljas prvi bit na 0 ides na sledeci.

Nadam se da uvidjas kako iz 10 pokusaja ne mozes da ne pogodis sve bitove, a samim tim nadjes i broj.


Aha, to je najjednostavnije definitivno :)
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 18:35 - pre 142 meseci
Ja ipak mislim da Boyka opasno troluje. Znaci da neko nakon ovolikog objasnjenja binary search-a nakon sto nikola789 lepo kaze resenje odgovara sa "About what u talking? " stvarno mi ne ide u glavu.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
2001:470:9db1:.*



+679 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 18:39 - pre 142 meseci
Ja mislim da nije fer prema drugima da u ovoj temi vršite ovakve razgovore, otvorite drugu.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 18:40 - pre 142 meseci
Decko je isao u Visu Poslovnu sumnjam da su imali algoritme. Msm skola se time ne bavi ukrajnjem slucaju...

Boyka potrazi sta je binarna pretraga sigurno ima objasnjenje na Srpskom, ako nema za toliko sigurno znas Engleski.

Btw, podaci se obicno obradjuju na nivou bajta (ne bita, posto stalno pominjes bit-e), te bi ti uporedjivao bajt po bajt slike. (Ali ako bi recimo uporedjivao sliku sa slikama iz baze glupo je da vrtis sad svaku mogucu sliku, te je najbolje da u bazi pored slike sacuvas recimo njenu hash vrednost pa onda poredis hash sa hash-om.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 18:51 - pre 142 meseci
Citat:
pexxi92:
Ja ipak mislim da Boyka opasno troluje. Znaci da neko nakon ovolikog objasnjenja binary search-a nakon sto nikola789 lepo kaze resenje odgovara sa "About what u talking? " stvarno mi ne ide u glavu.


Ne trolujem care, nisam nikada ni radio 'binarno pretrazivanje', radili smo binarna stabla i sortna stabla...
Ocigledno da ne znam algoritme...
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 19:04 - pre 142 meseci
Oftopik na trenutni oftopik, evo posla kome je dosadno:

http://blog.stackoverflow.com/...ange-machine-learning-contest/

Prva nagrada je 10000 dolara.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 19:13 - pre 142 meseci
Code:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>

char nedeljkoOdgovara(int broj)
{
    static int zamisljeniBroj = 0;

    if (zamisljeniBroj == 0) {
        srand(time(NULL));
        zamisljeniBroj = rand()%1000 + 1;
    }

    printf("Nedeljko : ");

    if (broj > zamisljeniBroj) {
        printf("Manje.\n");

        return 'M';
    }

    if (broj < zamisljeniBroj) {
        printf("Vise.\n");

        return 'V';
    }

    printf("Tacno.\n");

    return 'T';
}

void boykaPogadja()
{
    int minimum = 1, maksimum = 1000;
    int brojac = 1;

    while (minimum < maksimum) {
        int broj = (minimum + maksimum)/2;
        char odgovor;

        printf("%d. Boyka : %d?\n", brojac, broj);
        ++brojac;
        odgovor = nedeljkoOdgovara(broj);

        if (odgovor == 'M') {
            maksimum = broj - 1;
        } else if (odgovor == 'V') {
            minimum = broj + 1;
        } else {
            printf("Najzad!\n");

            return;
        }
    }

    printf("%d. Znaci, %d.\n", brojac, minimum);
}

int main()
{
    boykaPogadja();

    return EXIT_SUCCESS;
}

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 19:16 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko:
Code:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>

char nedeljkoOdgovara(int broj)
{
    static int zamisljeniBroj = 0;

    if (zamisljeniBroj == 0) {
        srand(time(NULL));
        zamisljeniBroj = rand()%1000 + 1;
    }

    printf("Nedeljko : ");

    if (broj > zamisljeniBroj) {
        printf("Manje.\n");

        return 'M';
    }

    if (broj < zamisljeniBroj) {
        printf("Vise.\n");

        return 'V';
    }

    printf("Tacno.\n");

    return 'T';
}

void boykaPogadja()
{
    int minimum = 1, maksimum = 1000;
    int brojac = 1;

    while (minimum < maksimum) {
        int broj = (minimum + maksimum)/2;
        char odgovor;

        printf("%d. Boyka : %d?\n", brojac, broj);
        ++brojac;
        odgovor = nedeljkoOdgovara(broj);

        if (odgovor == 'M') {
            maksimum = broj - 1;
        } else if (odgovor == 'V') {
            minimum = broj + 1;
        } else {
            printf("Najzad!\n");

            return;
        }
    }

    printf("%d. Znaci, %d.\n", brojac, minimum);
}

int main()
{
    boykaPogadja();

    return EXIT_SUCCESS;
}


ahahaha bravo

e dajte mi negde ove logicne zadatke ako ima...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 19:23 - pre 142 meseci
Za tebe mislim da je http://projecteuler.net/problems najbolji. Obavezno čitaj objašnjenja koja će se otvarati kako koji zadatak rešiš. U svakom objašnjenju krije se i strategija za neki od narednih problema.

Možeš i lepo da meriš svoj rezultat, eto prvi problem je rešlo njih 232 681. Sigurno možeš i ti.

Dok rešavaš zadatke, probaj da u C# čuvaš zgodne funkcije za stvari koje se ponavljaju.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 19:37 - pre 142 meseci
Citat:
Boyka: e dajte mi negde ove logicne zadatke ako ima...

Evo, onaj prvi koji sam zadao, a za koji si rekao da si znao da ga uradiš posle mesec dana C#-a. Možemo li da vidimo to rešenje?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 21:48 - pre 142 meseci
Gorane hvala,,

Nedeljko cim sidjem sutra sa linux-a... valjda znam, tek sam instalirao pa sam pod utiskom. :D
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 22:35 - pre 142 meseci
Je li, a koji je to informatički fakultet na kome se ne uči binarna pretraga? Da nije "viša poslovna škola" blizu Vukovog spomenika?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 22:40 - pre 142 meseci
Nedeljko, čemu ovo vodi? Hoćemo li da spremamo lomaču sada?

Svi smo ovde uvideli limit njegovog trenutnog znanja. Ima volju da radi dalje, pa ako istraje i svemu priđe sa više dubine kroz par godina može i sam sebi da se podsmeva. Kakve veze ima koju školu pohađa i šta se u njoj uči?

Uostalom kako pominje da su "učili" sortiranje pomoću binarnog stabla, čudilo bi me da nisu radili i barem još dva algoritma za sortiranje, a prethodno linearnu i binarnu pretragu. Sada kako su to učili i koliko su naučili ne znamo. Mali nam je uzorak ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?21.08.2012. u 22:44 - pre 142 meseci
Nisam pitao zbog njega, nego zbog škole, da znam šta se gde i kako radi. A Boyka će napredovati samo ako bude poslušao savete da se udubi u to kako stvari rade ispod haube, inače ne. Takođe, neophodno je da on postane svestan svojih ograničenja, a to se neće desiti ako odbacuje sve na šta mu drugi ukazuju. To zavisi od njega.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 00:16 - pre 142 meseci
Evo i ja da se pridruzim sa par zadataka. Mozda ce nekome biti zanimljivi, meni su makar bili :) Zadaci su za C++/Javu ali pretpostavljam da mogu da se rade i u C#.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 00:20 - pre 142 meseci
Evo ja od skole nemam bezmalo nista tj elektrotehnicku pa posle menadzment (za pare) cisto neki BS ako moze da mi pomogne da zapalim odavde, jedino dobro znam engleski sto se ispostavilo najbitnijim... Prvi program sam napravio neke 98-99 u Accesu jer u to vreme nisam vise mogo da pretrazujem po papirima ko u kamenom dobu, a i bilo mi dosadno pa rekoh daj da muvam nesto. Ispostavi se da to sto sam napravio (ma kako uzasno projektovano bilo) radi jos negde nekom poso pa onda bude aj napravi i ovo, ono i tako se ja primim na pravljenje programaaaaa. Svo to vreme sam imao problem sa komunikacijom izmedju svega toga pa sam kupio knjigu VB 6.0 kao da probam da pravim mrezne programe al nista bitno nije bilo od toga. Sve je to trajalo nekih 4-5 godina al sam ja za to vreme koristeci Access prilicno naucio kako radi SQL i poneki trick tu i tamo. Onda se desila 2004 godina i VS 2005 koji je radio isto odnosno bolje nego Access a mogo si da pravis web strane koje komuniciraju s bazom bez i jednog jedinog reda koda !!! Mogo si i to i jos mnogo toga ali KAKO, na svu srecu nadjem sajt www.asp.net koji je u to vreme bio kud i kamo manji sa svega 10ak How Do I filmova tako da sam ih ja odma sve skinuo i u dahu odgledao i automtski postao wow programer Od tad narednih 5-6 godina sam radio sve i svasta sto za pare sto bez pare ali sam steko prilicno iskustva tako da se sad bavim freelance poslovima. Inace iako od matematike znam samo osnove uspesno pravim software za klienta iz EU koji se bavi menadzmentom rizika i ima zaposljene matematicare koji na osnovu podataka sa Bloomberga dobijaju neke brojke koristeci Extreme Optimization Numerical Libraries for .NET 4.0 API. Ovo cisto zbog ovih matematicara sto smaraju s tim silnim matematikama u programerskom poslu.

Znaci, trenutno (s tendencijom da ostane tako) ti je programmiranje jedan od retkih poslova od kog ako znas da radis mozes da zivis sasvim solidno. Kazem ako znas da radis, a da bi znao da radis trebace ti mnogo vise od 3 sata dnevno tacnije minimum 7-8 posto kazes da ti u mensi rekli da si pametan

Sve u svemu nije lako ni brzo, a ucenje ti je sastavni deo posla tako da moras biti spreman da ucis celog radnog veka (mada ti to vremenom postane rutima) ali je super kinta i uvek ima posla kolko - tolko.

BTW. Nemoj uopste da razmisljas o freelance poslu dok si student jer nema od toga nista, samo ces da dobijes negativne ocene da ne mozes da se operes posle. Mnogo ti je pametnije da volontiras u nekoj firmi ili ako ima nesto sa strane odradi bez da se mnogo pogadjas oko para jer dobijas iskustvo a to je mnogo bitna stvar.

Just my 2¢
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 00:50 - pre 142 meseci
Citat:
pl4stik: Inace iako od matematike znam samo osnove uspesno pravim software za klienta iz EU koji se bavi menadzmentom rizika i ima zaposljene matematicare koji na osnovu podataka sa Bloomberga dobijaju neke brojke koristeci Extreme Optimization Numerical Libraries for .NET 4.0 API. Ovo cisto zbog ovih matematicara sto smaraju s tim silnim matematikama u programerskom poslu.

Da se ne lažemo, o upravljanju rizicima nemaš pojma, već odrađuješ programerski posao po programerskim specifikacijama, što je sasvim OK, ali činjenica da radiš na softveru za upravljanje rizicima ne govori ama baš ništa.

Ako si pod "matematičarima koji smaraju s tim silnim matematikama" mislio na mene, možeš ovde pročitati koji minimum tražim za programiranje. Dakle, skoro ništa.

Niko ne tvrdi da se bez ljute matematike ne može biti programer. Međutim, u ozbiljnim firmama na ozbiljnim pozicijama za ozbiljne pare sede oni sa, ne ubistvenim, ali solidnim znanjem matematike.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 09:08 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko:
Je li, a koji je to informatički fakultet na kome se ne uči binarna pretraga? Da nije "viša poslovna škola" blizu Vukovog spomenika?


Visoka Poslovna Skola, da ta kod Vukovog spomenika..

Mi smo tamo imali

prvi semestar - Osnove programiranja
drugi semestrat - Objektno porgramiranje

Osnove programiranja su bile podeljene na predavanja i vezbe...

na predavanjima se radio Python prvo, posle HTML, JS i robot Karel - to su sve osnove, inace nista od tih teorijskih primera nismo ni pipnuli, sve je islo na konkretne primere, zato mi je to strano, binarna stabla sam morao nauciti samo za ispit.

-vezbe su bile vezane za C#(3Xnedeljno po 2h) konzolno programiranje....

Objektno programiranje je takodje bilo podeljeno na predavanja i vezbe

na predavanjima smo radili teoriju C#-a, uglavnom GUI i ADO.NET...
na vezbama smo mogli ostati koliko hocemo, asistent je imao neku govornu manu pa su svi bukvalno bezali od njega, ja sam ostajao po 5h sam s'njim, trebao sam nastupati na BPS vs FON :) medjutim nije ni odrzano, u Majskom roku smo samo nas cetvoro polozili OOP, a inace godisnje prodje oko 10 studenata od ~300...

Evo ga studijski program: http://www.bbs.edu.rs/Stud_pro_Visoka_skola.aspx
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
77.247.200.*

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 10:12 - pre 142 meseci
@Boyka Vidim da se raspalilo po algoritmima. Na Coursera je pre 10ak dana počeo kurs "Algorithms". Drži ga Robert Sedgewick sa Princeton University. Još nije kasno da se priključiš.
Prilično je ozbiljno odrađen, kao i sve ostalo što sam video na Courseri.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Programiranje kao posao?22.08.2012. u 11:12 - pre 142 meseci
Citat:
Chobicus:
@Boyka Vidim da se raspalilo po algoritmima. Na Coursera je pre 10ak dana počeo kurs "Algorithms". Drži ga Robert Sedgewick sa Princeton University. Još nije kasno da se priključiš.
Prilično je ozbiljno odrađen, kao i sve ostalo što sam video na Courseri.


Ovde su lekcije tako? https://class.coursera.org/algs4partI-2012-001/lecture/index

Mnogo koristan sajt...
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Programiranje kao posao?

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 53642 | Odgovora: 279 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.