Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.

[es] :: Elektronika :: Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.

[ Pregleda: 2604 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.03.06.2012. u 15:17 - pre 143 meseci
Centrifugalni kompresori (uobicajeno kod vodenih pumpi manjeg pritiska i kompresora za vazduh) imaju PRIBLIZNO kvadratnu potrebu za snagom u zavisnosti od broja obrtaja.

Masincima koji ce se odmah pobuniti oko ove empirijske kvadratne zavisnosti cu odmah reci da je stvar daleko kompleksnija nego sto je potrebno ovoj temi, pa ce onaj kome bude potrebno izuciti literaturu o centrifugalnim kompresorima...

Podatak je PRIBLIZNA smernica korisnicima frekventnih regulatora, primenjenih na vodenim pumpama i ventilatorima, cisto upozoravajuceg karaktera, da ne zalutaju u katastrofalno predvidjanje potrebne
snage motora i regulatora, i pogresnih snova o povecanju broja obrtaja iznad nominalog.

Dakle zavisnost momenta i snage kod centrifugalnih kompresora je nelinearna i NAGLO prirasta sa brojem obrtaja.

Koga zanima nesto vise o tome, npr.: http://www.riteh.uniri.hr/zav_...turbokomp_ejektori_TOPSIU2.pdf

Motoru, pogonjenom pomocu frekventnog regulatora sa manjim brojem obrtaja od nominalnog, takodje po slicnoj (nelinearno i naglo) zavisnosti opada rashladni kapacitet sopstvenog ventilatora (koji je takodje centrifugalni kompresor).

Dakle, motoru koji je pogonjen ispod nominalnog broja obrtaja, je NEOPHODNO eksterno hladjenje.

Kod motora od 2,2KW, sasvim slucajno, se lepo uklapa gabarit poklopca njegovog ventilatora sa gabaritima aksijalnog ventilatora (nalik onom u kucistima racunara) dimenzija 120x120x38 na 230VAC, snage oko 20-tak W, i u praksi se pokazalo da je dovoljan. Zasrafi se na resetku poklopca motorovog sopstvenog ventilatora, i to je to.

Ako motor nije predisponiran za upotrebu sa frekventnim regulatorom (nema povecan kvalitet izolacija
zice i trafolimova), kod nekih tipova dolazi do razaranja izolacije (posle izvesnog vremena) zbog
dielektricnih gubitaka pri vecim frekvencijama i znatno veceg zagrevanja gvozdja zbog histerezisnih
gubitaka.

Postoje dva nacina "lecenja" problema:

-upotrebiti dodatni trofazni L-C filter (skup i glomazan), cime se frekvencija struje koja deluje na namotaje
motora vraca na priblizno "izvornu", koja nece ugroziti izolacije i povecati temperaturu gvozdja. Ova
metoda je nuzna kod potapajucih pumpi koje su smestene koju stotinu metara pod zemljom zbog velikog
kapacitativnog opterecenja sa tako dugackim kablovima i moguce emisije radio smetnji (i to snaznih) u
krugu od nekoliko stotina metara...

-smanjiti nagib V/f krive u parametrima frekventnog regulatora, cime se smanjuje napon doveden
namotajima u celom opsegu rada, uz zrtvovanje dela snage motora.

Obe metode se svode na smanjenje radne temperature unutrasnjih elemenata motora.

Radio smetnje se smanjuju smestanjem frekventnog regulatora sto blize motoru i koriscenjem predenih i gvozdjem sirmovanih kablova.
 
Odgovor na temu

VRadule
Vladimir Radulovic

Član broj: 191689
Poruke: 211
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.03.06.2012. u 21:41 - pre 143 meseci
Zanimljiva tema, uglavnom se slazem sa izlozenim.

Kod potapajucih pumpi za arterijske bunare, pumpe su kontinualno potopljene u vodi na temperaturi 10-15 stepeni,
tako da hladjenje motora nije neki problem.
Dugacki kablovi velike kvadrature smetaju frekventnim regulatorima, zbog smanjene impedanse na visim frekvencijama,
pa ga malo vise strujno opterecuju.

Licno sam pustao u rad jedan bunar gde je OMRON-ov frekventni terao Grundfos pumpu (mislim da je 9kw bila),
sa cca 150 metara kabla- nesirmovani.
Nema filtera na izlazu frekventnog, ali sam mu oborio nosecu frekvenciju na minimum, 2 kHz ako se dobro secam.
Radi, ne buni se.
Samo jedan primer iz prakse da nije sve tako crno,


Sirmovani kablovi izmedju motora i frekventnog se koriste da bi se ispunile EMC regulative, ali sirmovani kabl
je vece opterecenje za regulator od nesirmovanog. Takodje vece sanse za pojavu Earth fault-a. (curenje ka zemlji)

Sa sirmovanim kablovima izmedju motora i frekv. regulatora sam se sretao, ali nikad nisam video te sa gvozdenim sirmovina u upotrebi,
uglavnom je kalajisan bakar.
Znam da je za magnetno okklapanje potrebna gvozdjusina ili mu metal, al izgleda da je nije strasno ni bez toga.

Takodje postoji teorija da visokofrekventne struje koje se indukuju na rotoru, preko kuglica lezajeva idu ka zemlji, pa ih ostecuju.
To se valjda resava specijalnim lezajevima, sa konduktivnim mastima.

Uglavnom motori koji nisu inverter duty tipa ako terate frekventnim regulatorom, carrier spustite na minimalni dozvoljeni i dobre su
sanse da nemate nikakvih problem, a ako zelite malko i hleba da pojedete od servisa onda naprljite carrier frekvenciju momacki:)

Pozz




 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.04.06.2012. u 00:58 - pre 143 meseci
@VRadule

Naravno da nije sve tako crno. :-)

Sustina teksta je vise namenjena neiskusnijim korisnicima, posebno oko shvatanja prirasta opterecenja kod svih tipova centrifugalnih pumpi tj. kompresora. Svedok sam toga da su mnogi u zabludi da opterecenje narasta linearno sa brojem obrtaja. Zaticao sam puno puta kompresor namenjen za 1450 RPM stavljen na motor od 2800 RPM, i glavobolje sto im izbacuju sve moguce zastite, takodje sam zaticao i pokusaje da se poveca broj obrtaja kompresora ili pumpe sa motorom koji je imao nominalnu snagu za dati kompresor ili pumpu. Silno sam vreme potrosio objasnjavajuci dijagram prirasta potrebne snage u zavisnosti od broja obrtaja...
Ovako se nadam da ce neko to procitati i izbeci promasaj u konstrukciji ili primeni.

U vecini slucajeva nema problema, ali ponekad se dogode. Moj prethodni tekst je namenjen takvim slucajevima, i nadam se da ce nekom biti od koristi.
Uglavnom, nekom moze ovo biti interesantno.

Imao sam situaciju, gde je "Hyundai" f.r. kod pogona pumpe na 180m dubine, bez obzira na minimalni carrier, pravio tako mocne smetnje da je smetao cak i video nadzoru. Bio sam prinudjen da stavim AC filter i smetnje su prestale. Sve je bilo propisno uzemljeno, u metalnom ormaru, ali ono nekoliko metara kabla van zemlje je radilo kao dobra antena :-).

Kod nas malo iskusnijih su takvi problemi relativno lako resivi. Nama nije problem da npr. kod frekventnog regulatora "spakujemo" opseg izlazne frekvencije od 49-51Hz, namestimo V/f krivu da radi od 0-maxV u tom opsegu i tim napojimo trofazni trafo, pa dobijemo pristojnu regulaciju napona sa eventualnom stabilizacijom istog uz koriscenje AVR funkcije, ili neki slican "marifetluk" :-)


Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Primena frekventih regulatora kod centrifugalnih kompresora.

[ Pregleda: 2604 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.