Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Softverske firme u Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Softverske firme u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15099 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 23:38 - pre 245 meseci
Java Apleti?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 00:31 - pre 245 meseci
java apleti? :) mozda 1998/99-me u vreme pomame za java apletima i animiranim gifovima. :) kada god me uhvati depresija i kompleks nize vrednosti odem na "licne prezentacije" na nekom od fakultetskih servera (preporucujem alas i teslu) koje obiluju takvim monumentalnim tvorevinama. preporucujem kao terapiju, upraznjavati cesto.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 00:53 - pre 245 meseci
Citat:
Postavi smaojedan zadatak; firmu koja dnevno obrati stotine faktura, otpremnica, zakljucnica, radnih naloga i ko zna cega sve ne.

Takav posao ne moze da odradi nikakav web interfejs.

Pa, ne bih rekao da ne moze, cak naprotiv, vec znam par firmi koje rade bas takav posao u web okruzenju. Web okruzenje ima apsolutno sve sto treba za unos podataka. Ne vidim ni razliku u brzini izmedju standardne klient/server aplikacije i dobre php/js (ili tako nesto) web aplikacije. Evo jednog primera, koji ce uci u masovnu u upotrebu ove godine, a ne moze se drugacije izvesti, prvo nacin sa klient/server a zatim web-aplikacijama:

1.Kupac dodje na sajt firme, tu nadje broj telefona, iskljuci se sa interneta i zobroj neko vreme dok ne dobije slobodnu vezu. Tu ga centrala prebaci na muziku gde ceka jos nekoliko minuta dok mu se javi komercijalista. Kupac diktira komercijalisti spisak zeljenih proizvoda, komercijalista uz pomoc klient/server aplikacije proverava cega ima na stanju, i pravi profakturu. Kad zavrse, prekidaju vezu, a zatim komercijalista salje profakturu faxom/e-mailom. Kupac prepisuje podatke na nalog za placanje, i isti nosi u banku. Iz banke ide kod komercijaliste. Ovaj mu izdaje otpremnicu sa kojom kupac ide u magacin po robu. Ako kupac posle pola godine zeli iz nekog razloga da proveri do kada mu vazi garancija, koliki je njegov dosadasnji promet ili bilo sta slicno, opet mora da zove komercijalistu, slusa muziku sa druge strane...



2. Kupac dodje na sajt firme, odabere proizvode koji mu trebaju, odmah vidi ima li ih na stanju, sam sebi ih rezervise, server mu izbaci profakturu i otpremnicu, proizvodi se skinu sa stanja, kupac ako ima elektronsko placanje ode na sajt banke i plati po predracunu, posle nekoliko minuta web server konstatuje uplatu i izbacuje kupcu racun/otpremnicu sa kojom on ide u magacin ili mu se roba isporucuje na drugi nacin. Bilo kada kasnije da mu zatreba neka informacija o medjusobnoj saradnji, moze je dobiti takodje sa web-a.


Za ovaj primer je nebitno da li se radi o krajnjem ili B2B kupcu, bitno je da ce se sve raditi mnogo brze i jednostavnije.Neko ce reci: "dobro, kupci ce koristiti web-aplikacije, a radnici u firmi klient/server", sto je takodje moguce ali manje verovatno kad se uzme u obzir da svi moraju da rade nad istom bazom podataka.

Citat:
Cek-cek, zar Mozilin XUL vec ne omogucava kreiranje bogatih interfejsa za Web aplikacije?

Realno nije potrebno nista novo. Polja za tekst, polja za potvrdu, padajuce liste... ne znam bar meni skorio nije bilo potrebno nista drugo.

Citat:
Pctrel, firma za koju radim ima softver koji postuje sve te tvoje principe a radjen je u FoxPro za DOS.

Mislim da taj software moze da radi samo kao gore navedenom primeru 1. To je software za 20. vek, a mi treba polako da prelazimo u 21. vek, vek u kom se zivi i radi brzo, gde se vreme nece racunati na dane vec na sekunde... gde je nekom mnogo da za jedan posao izdvoji 5 minuta, ako se za isto vreme moze zavrsiti 5 takvih poslova. Pre 2 godine, u kompjuterskim firmama pravi hit su postale jednostavne web-aplikacije za izbor komponenata konfiguracije, kao sto je http://www.pcteldoo.co.yu/s/k.php
Sad uporedite vreme potrebno za narucivanje konfiguracije sa ovog linka i iz razgovora sa komercijalistom bilo koje firme koji koristi klient/server aplikacije... Mene recimo, kad saberem troskove i podelim po jedinici vremena, svaki minut prosecno kosta 3.5 dinara - nebitno da li nesto radim ili samo sedim. U toku radnog sata provedem u proseku 8 minuta slusajuci muziku na telefonskim centralama poslovnih partnera, sto ne izgleda katastrofalno mnogo ali..
Prostom matematikom, dolazi se do podatka da samo zbog cekanja na telefonskim centralama gubim godisnje 67.000 dinara, a sta je sa ljudima ciji minut vredi 1.000 puta vise? Da li cekaju dan kada ce nepotrebne kontakte svesti na minimum i sve poslove zavrsavati preko web-a? A da bi se uspesno radilo preko web-a, uslov je da informacije na webu budu trenutno azurne, da se svaka transakcija upisuje u glavnu bazu, iz koje se svaka informacija cita. Upotrebom web-aplikacija, jedan deo posla se prebacuje na masinu, drugi na kupca :-) pa je udeo ljudskog rada znacajno smanjen. A, pogledajmo unazad... 100 godina... 1000 godina... znate li neku propalu inovaciju koja je coveku omogucivala da manje radi? Ne znate? Znaci, jasno je... web-aplikacije su buducnost.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 03:46 - pre 245 meseci
Citat:
pctel:

1.Kupac dodje na sajt firme, tu nadje broj telefona, iskljuci se sa interneta i zobroj neko vreme dok ne dobije slobodnu vezu. Tu ga centrala prebaci na muziku gde ceka jos nekoliko minuta dok mu se javi komercijalista. Kupac diktira komercijalisti spisak zeljenih proizvoda, komercijalista uz pomoc klient/server aplikacije proverava cega ima na stanju, i pravi profakturu. Kad zavrse, prekidaju vezu, a zatim komercijalista salje profakturu faxom/e-mailom. Kupac prepisuje podatke na nalog za placanje, i isti nosi u banku. Iz banke ide kod komercijaliste. Ovaj mu izdaje otpremnicu sa kojom kupac ide u magacin po robu. Ako kupac posle pola godine zeli iz nekog razloga da proveri do kada mu vazi garancija, koliki je njegov dosadasnji promet ili bilo sta slicno, opet mora da zove komercijalistu, slusa muziku sa druge strane...




Mni ovo izgleda kao stara prica o klinu i ploci. Ja ti dam konkretan vrlo kompleksan zahtev a ti tvrdis kako to moze i objasnjavas na jednom banalno jednostavnom primeru.
Izvini, ali to mi zvuci kao d anikad nisi radio neku zaista ozbiljnu i kompleksnu aplikaciju.

Plstican primer, samo prelaz sa FoxPro za DOS na aplikaciju sa SQL serverom donosi fustraciju jer potonji po brzini reakcije ne moze da paira DOS aplikaciji. Naranvo da je drugo resenje mnogo bolje uopste uzev, ali korisnici koji su navikli na brzinu grafickog interfejsa i pristupa podacima pod DOS-om uvek imaju veliek zamerke na sporost korisnickog interfejsa koji je prosto uslovljen komunikacijom sa SQL serverom i potrebom da odredjena kolicina poaka bude prosledjena klijentu.

Bas bih voleo da vidim upotrebljiv web interfejs koij ce da omoguci unos dokumenata vezanih za sifarnike sa desetinama hiljada stavki ili analitickim sifarnicima. S obzirom na dugogodisnji stazu programiranju kako kalsicnih tako i web interfejsa, tvrdim da je nemoguce napraviti dobar web interejs koji moze da parira klasicnom.

Pre nekog vremena sam ovde uputio izazov svima koji tvrde drugacije da to dokazu na nekom konkretnom primeru i nikome to nije uspelo. Bilo je nekih kandidata koji su za web interfejs vrlo napredni ali su igrackice za ono sto se moze uraditi kroz klasican interfejs.

Combo box kao element interfejsa je upotrebljiv samo ako sadrzi NEKOLIKO stavki. Vec preko desetak stavki znatno smanjuje njegovu upotrebljivost.

Druga stvar, ucitavanje web strane, kakva god da je TRAJE. Unos podatak au tabelarnomobliku na webu jos uvek moze samo da se sanja. Modalne forme u pravom smislu reci ne mogu da se naprave bez mnogo peripetija i KRPLJENJA, svaka strana je sesija za sebe i jos gomila drugih problema visi na sve strane.

NEojte misliti da sma j aprotiv koriscenja web interfejsa, naprotiv, i ja smatram da ce kada to bude reseno kako treba, to biti bum, ali resenje nije na vidiku. Naavno da web interejs treba koristiti za sve prilike kada je svrsishodan i upotrebljiv a gonji primer sa porudzbinama koje popunjavaju korisnici na sajtu su urpvo takvi primeri. Ali, da tetkica u nekoj firmi, kojoj je posao da po ceo dan prekucava dokumente i proknjizava ih, radi na web interfejsu, pa to je u krajnju ruku neozbiljno.

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 04:48 - pre 245 meseci
Potpuno tacno. Gore sam napisao da web interfejs radi samo za jednostavne formulare, i dalje stojim iza toga. Stvari kao sto su autocomplete, ili bilo kakav interaktivan sadrzaj slabo rade preko weba. Takodje, kod koji je neophodan da bi se ovo realizovalo je mnogo teze odrzavati nego da je pisano u bilo kom standardnom jeziku koji se izvrsava na klijentu. Web aplikacije se danas nalaze na nivou pomocnih programa i one-off stvari (kao sto uostalom i primer sa online formularom za narucivanje pokazuje), a klijentski programi se koriste za ono sto je primarna radna delatnost.

Ljudi koji zastupaju web pristup u velikom broju slucaja zaboravljaju na vaznost odrzavanja i testiranja koda. Sve sto sam do sada video od web programa je bila katastrofa za odrzavanje i testiranje (veliki broj razlicitih platformi / browsera / pluginova). I to nije bilo zato sto su ljudi koji su to radili budale, vec zbog realnih ogranicenja u web modelu. Nove tehnologije kao sto su ASP.NET pokusavaju ovo da zamaskiraju, ali problemi su i dalje tu.

I ponavljam: price o ozbiljnim web aplikacijama postoje bar od 1998., a niko ih jos nije video. Ne znaci da se nikad nece pojaviti, ali sve je veca sansa da ih neka druga tehnologija potpuno zaobidje.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 07:49 - pre 245 meseci
E, baš sam se načitao simpatičnih izjava, koje su me naterale da reagujem. Kolega Varagić je potpuno u pravu.

Tvrdite da je održavanje i testiranje koda teže kod online aplikacija? Probajte napraviti aplikaciju koja će raditi u klijent/server okruženju, nezavisno da li je u pitanju intranet ili extranet ili Internet okruženje, a da radi i na windowsu, linuxu i appleu. Za web aplikaciju je jedini zahtev (besplatni) browser novije generacije. Održavanje i debugovanje na daljinu? Naravno. Pokazivanje klijentu kako će izgledati aplikacija za vreme razvoja? Naravno. Objasnite mi kako to izgleda kod offline aplikacije: sednete u autobus (ili na bicikl), stavite disketu (5.25", jer su one od 3.5" sumnjivo male), instalirate program, i objasnite promene od juče. Well ...

Priznajem da je Web interface manjkav u odnosu na offline aplikacije. Ali stvari i u ovoj oblasti strašno napreduju. Ništa java, ništa flash, dovoljna je igra sa par iframeova i već imate autocomplete stvari kao kod offline aplikacija. Brzina učitavanja? Trenutna u extranet okruženju, pristojna čak i preko modema.

Za one koji misle da je web interface samo za jednostavne formulare, preporučujem programski jezik Clipper 5.0, koji savršeno radi na operativnom sistemu DOS 6.2. Jer kvalitet je ipak bitan.

 
Odgovor na temu

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.verat.net



Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 09:24 - pre 245 meseci
Zi::, deluje mi da nemas pojam o cemu pricas. Kakve diskete, kakav autobus, jesi ti nekad ista radio u vezi sa temom o kojoj pricas.

Elem, mislim da je cela diskusija daleko otisla od teme. Inace, sto se teme tice i same situacije sa software firmama po Srbiji, mislim da je situacija tuzna. Jednostavno, iako se toliko hvalimo sa nasim ultra, giga, mega kvalitetnim informatickim kadrom ja se nesto ne mogu setiti ijednog proizvoda srpske firme koji postoji na svetskom trzistu. E sad, drugo je pitanje zbog cega je to tako. Po meni, to ima veze sa vise stvari. Prvo, vecina nas radi za kintu od koje mora da placa racune i nije spremna da ulozi vreme i da mnogo rizikuje na izradi neceg za sta postoji osnovana sumnja da mozda nikad nece doneti novac. Drugo, iako se slazem da kod nas postoji veliki broj ljudi koji zna ovaj posao, mislim da vecina tih ljudi nije spremna da se udruzi sa drugim slicnim ljudima zbog pomanjkanja poverenja. Trece, mislim da je velika vecina usko orijentisana na domace trziste i od drveta ne vidi sumu. Cetvrto, nije spremna za rizik uzimanja pozamasnog kredita da svoju ideju isfinansira (naravno ako neka ideja uopste postoji). Ovo je malo mnogo povezano i sa cinjenicom da ce kredit tesko i uzeti jer obicno nema sta da zalozi za isti, a od drzave kao sto svi znamo nema neke vajde. Peto i po meni najvaznije, rpogrameri u velikoj vecini slucajeva nisu ljudi sa dobrim menadzerskim sposobnostima, a sto je najgore u ovoj zemlji je broj ljudi sa dobrim menadzerskim sposobnostima toliko mali, a jos i tezi 0.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 13:39 - pre 245 meseci

Citat:
zi:::
Tvrdite da je održavanje i testiranje koda teže kod online aplikacija? Probajte napraviti aplikaciju koja će raditi u klijent/server okruženju, nezavisno da li je u pitanju intranet ili extranet ili Internet okruženje, a da radi i na windowsu, linuxu i appleu. Za web aplikaciju je jedini zahtev (besplatni) browser novije generacije. Održavanje i debugovanje na daljinu? Naravno. Pokazivanje klijentu kako će izgledati aplikacija za vreme razvoja? Naravno. Objasnite mi kako to izgleda kod offline aplikacije: sednete u autobus (ili na bicikl), stavite disketu (5.25", jer su one od 3.5" sumnjivo male), instalirate program, i objasnite promene od juče. Well ...


Mnogo gresis.

Pre svega, nemoguce je napraviti multipltformsko web okruzenje. Da bi web apliakcija sa iole ozbiljnijim interejsom radima mora se ograniciti na korsicenje ne samo jednog browsera, nego cesto i na konkretnu verziju softvera namenjenu konkretnoj platformi. Upavo ona resenja koja sam u prethodnoj poruci pomeuo kao veoma napredna su imale problem sto su insistirali na konkretnoj verziji Internet Explorera da bi radila. Tu se stavlja tacka multiplatformnosti web interfejsa. TO je sarena laza. Moze da bude multiplatformni samo ako se svede na odnovne elemente HTML forme. Kakav IFRAMe, kakav DHTML, kakvi bakraci. To nije kompatibilno ni samo sa sobom.

Druga stvar, u korisnickom interejsu, vrlo cesto je potrebno da se elementi interfejsa promene ili cak naprave potpuno novi. Da te vidim da napravis neku izmenu na psotojecim grafickim elementima u web intrefejsu osim sto mozes u JavaScriptu da napravis sitan kd koji ce da reaguje na malobrojne i nedoradjene event-e. Ja pricam o tome da je potrebno naslediti klasu grafickog elementa i u dobroj meri izmeniti njeno ponasanje ili napisati novi objekat od nule.

Jedina platofrma koja danas moze da radi na Linuxu, Windows-u i Appleu je Java, a ona je kao sto neko rece odavno prevazidjena zbog brojnih slabosti. Uostalom, preskocio si i DOS, koji je jos uvek u prilicnoj meri zastupljen.

Kada je u pitanju odrzavanje na daljinu, klijentski softver nema nikakvih problema. Azurianje se moze vrsiti i automatski (nerado pominjem ali dobar primer je upravo Windows-ov update mehanizam, aimajos dosta program koji se bez problema samoazuriraju)

Kad je u pitanju debagovanje na daljinu.. hm... a na koje to debagovanje mislis? To sto je na web-u radno okruzenje istvoremeno i razvojno ja bih pre uzeo kao slabost.

Pokazivanje klijentu kako ce izgledati aplikacija za vreme razvoja? O cemu se tu radi? Ako klijentu pokazujes radnu verziju aplikacije to onda podrazumeva znatno ozbiljnije konsultacije od puke mogucnosoti da korisnik baci pogled na radnu verziju. Potreban je direktan kontakt kako god okrenes a tad je nebitno da li si aplikaciju doneo sa sobom ili je pokrenuo sa web-a. Naravno da ce ozbiljna firma da posalje ne jednog coveka sa kod klijenta (bez obzira da li ce aplikaciju da nosi sa sobom ili ne) da mu pokaze i objasni sta je uradjeno i cuje misljenje klijenta i eventualno usaglasi mozda i oprecne pristupe u resavanju nekog problema.

Na kraju, isprobaj nekom prilikom kako radi aplikacija pod Oracle-om preko IPX mreze u odnosu na TCP/IP pa ces videti koliko je platformski zavisno resenje brze. Korisnici ne boluju od platofrmi, okruzenja, programskih jezika i ostalih sitnica koje umeju dapothranjuju sujetu programera. Njih interesuje samo da aplikacija radi, da radi dobro i da im olaksava posao.

Citat:

Za one koji misle da je web interface samo za jednostavne formulare, preporučujem programski jezik Clipper 5.0, koji savršeno radi na operativnom sistemu DOS 6.2. Jer kvalitet je ipak bitan.


Dobar programer ce uvek napraviti bolji korisnicki inerfejs ne u Clipperu 5.0 nego u Clipperu 1.2 nego sto ce to dobar programer napraviti u web okruzenju.

Ne treba se zanositi, nikada se ne prilagodjava program alatu nego alat programu. Za konkretan zadatak treba birati odgovarajuce alate

Da spustimo malo loptu, s obzirom da radim na oba okruzenja, vrlo cesto sam u prilici da se dvomuim da li da administrativni interfejs radim u web ili klijentkom okruzenju. Radio sam na oba nacina i uvek se nekako isposavi da je mnogo lakse i bolje kada napravim klijenta. Klijentsku apliakciju uvek napravim brze, interfejs je uvek bogatiji, opcijama, lakse se koristi, i brze se radi u njoj a i ako dodje do nekih izmena lakse ih je izvesti. S druge strne web inerfejs ima veliku prednost sto je korisniku dostupan odakle bilo i cesto stiznem zube i pravim web interfejs jer je to "odakle bilo" nekada vrlo bitno. Medjutim, radi se o sitnim aplikacijama. Kada su u pitanju krupni programi, web interfejs otpada po mnogim kriterijumima pa i kriterijumu cene kostanja razvoja.



Citat:
djoca!:
Jednostavno, iako se toliko hvalimo sa nasim ultra, giga, mega kvalitetnim informatickim kadrom ja se nesto ne mogu setiti ijednog proizvoda srpske firme koji postoji na svetskom trzistu. E sad, drugo je pitanje zbog cega je to tako.


Praviti jednu aplikaciju koja moze da ima prodju na svetskom trzistu uopste nije jednostavna stvar. Iza toga mora da stoji velika masinerija koja je daleko komplikovanija i skuplja od samog pravljenja softvera. U tu igru ulaze samo veliki igraci kakvih kod nas nema.

Citat:

...programeri u velikoj vecini slucajeva nisu ljudi sa dobrim menadzerskim sposobnostima, a sto je najgore u ovoj zemlji je broj ljudi sa dobrim menadzerskim sposobnostima toliko mali, a jos i tezi 0...


Ovo je 100% tako i to ne samo u nasoj bransi. Imao sam prilike da cujem dosta dobrih ideja, neke sam i sam smislio, ali su uglavnom ostale nerealizovane ne zato sto neko nije mogao da napravi sto treba nego zato sto to nije imao ko da proda.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 13:56 - pre 245 meseci
Citat:
broker:
Jedina platofrma koja danas moze da radi na Linuxu, Windows-u i Appleu je Java, a ona je kao sto neko rece odavno prevazidjena zbog brojnih slabosti.


hmmm... otkuda ti sada to da je java prevazidjena? ja sam spomenuo java applet-e, ali ne i samu javu. problem sa javom je u tome sto je u jednom trenutku krenula ogromna propaganda o javi kao "jeziku za sve" pa je logicno usledio i ogromni talas nezadovoljstva zahvaljujci tome sto java nije najbolji izbor u svakoj situaciji, kao uostalom ni jedan drugi jezik/okruzenje. koliko vidim java se i dalje koristi, VM postaje sve bolji i ne bih rekao da ce java docekati skori kraj, osim ako je C#/.NET ne istisne potpuno sa trzista sto se nece desiti tako skoro, ako se ikada i desi.
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 14:13 - pre 245 meseci
Kratko sam bacio pogled na Mozillin XUL. Pa necete valjda kada razvijate softver da kazete: neophodan Mozilla browser. Mozete, ali to ukljucuje prilicno iscrpnu tehnicku podrsku odnosno manuelnu instalaciju ovog browsera. Nisam video do sada nikakav software rađen ovako (da ne kažem u ovoj tehnologiji).

Bilo kako bilo, bezveze smo raširili raspravu oko client/server aplikacija. Naravno da postoje svakakve tehnologije, a na samom programeru je da odluči koje će koristiti. Neko je pisao da treba da se koristi Web interface za naručivanje. Naravno da treba ali nikako da ceo sistem bude zasnovan na njemu, jer je to ubitačno. Delphi, recimo podržava CLX što mu daje veliku moć kod izbora platformi. Takođe, što se tiče pravljenja sistema, ISAPI je vrlo moćna tehnologija koja omogućava vrlo laku implementaciju svega u jednom.

I ja sad idem iz ove teme.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 15:33 - pre 245 meseci
Citat:
byTer:
Pa necete valjda kada razvijate softver da kazete: neophodan Mozilla browser.


Khm, zar vec ne postoji gomila web sajtova i aplikacija za koje je neophodan Internet Explorer?

Dobra strana XUL-a je sto Mozilla i Mozilla Firefox postoje na nekoliko platformi, na svim platformama podrzavaju XUL i uz to na svim platformama prikazuju sadrzaj koji istovetno izgleda. Ko je razvijao sajtove za IE na PC i Mac-u zna o cemu pricam.

Citat:
Mozete, ali to ukljucuje prilicno iscrpnu tehnicku podrsku odnosno manuelnu instalaciju ovog browsera.


O kakvoj ti to manuelnoj instalaciji pricas? O kakvoj iscrpnoj tenhickoj podrsci?


Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 16:07 - pre 245 meseci
Znam da vec skrecemo u offtopic (mozda da otvorimo novu temu?) ali nasao sam sjajan primer dobro uradjene XUL aplikacije: MAB - Mozilla Amazon Browser. Sjajno izgleda a radi u svim browserima baziranim na Gecko-u.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 18:28 - pre 245 meseci
Radio bih ovako samo kada bi mi oduzeli i delphi ili VB.
Mada sada kada pogledam, ovo je interesantno. Jedino to sto sluzi za Web Servise, mada moze da se imlementira.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 21:26 - pre 245 meseci
Za masivan unos podataka koje rade tetkice, terminal je zakon. Još kada je sve to na Windowsu, pa može i pasijans da se baci, prava stvar.


---Pitanje za zagovornike web interfejsa:
dal su videli nekada numeričku tastaturu kod žena koje upucavaju podatke po ceo dan?




 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 23:07 - pre 245 meseci
Ja sam vec gore pokusao da objasnim da ce postojece tetkice jednog dana u penziju, tj. da se polako gubi potreba za prekucavanjem bilo cega sa papira na tastaturu. Ideja je sledeca: Kupci, radnici u izdvojenim poslovnim jedinicama i u centrali, magacioneri i rukovodioci, svi koriste isti online software i istu bazu podataka. Tu vise automatski nema potrebe da se bilo sta ponovo prekucava. Software sam radi sve ostalo, izbacuje sve potrebne izvestaje, grafikone, poreske obracune, bilanse itd. Nek mi neko navede u kom ce to tacno slucaju neka tetkica trebati da prekucava neku gomilu podataka (u oblasti poslovno-knjigovodstvenog softvera). Da ne bude da primer vazi samo za proizvodne/trgovinske firme, evo jednog primera koji mozda i ociglednije dokazuje opravdanost ovog stava:

Ocigledno je da je software u svim drzavnim sluzbama nikakav i da ga treba uskoro menjati, sa uvodjenjem nekakvog informacionog sistema, jer bilo sta da vam treba, morate doneti izvod iz maticne knjige R/U/V, uverenje da niste pod istragom, potvrdu da ste platili porez, da ste regulisali vojnu obavezu i jos gomilu slicnih papira. Potrebno je napraviti takav sistem gde cete sluzbeniku samo pokazati licnu kartu, a on ce odmah ispred sebe imati sve te dokumente. Programer koji se odluci za klient/server aplikacije mora kad napise program da ode u svaki sud/opstinu/porodiliste/vojni odsek/mesnu zajednicu/policijsku stanicu/... i da svugde instalira svoj program. A ako ne daj boze jedni koriste DOS, drugi Win3.11, treci Win2000, cetvrti linux, peti MacOS, nece mu biti lako... Programer online software-a bi postavio jedan web-server sa bazom svih potrebnih podataka, gde bi radnici svih sluzbi preuzimali/slali podatke direktno iz svojih omiljenih web-browsera. Kao i do sada, ni ovde ne vidim potrebu za nekim specijalnim elementima korisnickog interfejsa, koji nisu podrzani u svim browserima, niti za nekakvim tetkicama koje ce prekucavati nekakve gomile podataka.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?03.03.2004. u 23:35 - pre 245 meseci
Sto se toga tice dao. Mada, cini mi se da ce tu da pobedi linux zbog svoje cene, sto vlade sirom sveta vec i rade. Cudi me samo da takvi projekti vec nisu u punom jeku, jer verovatno je da postoje firme koje se bave linux programiranjem. Mozda ce i ove nove vladine agencije bas na tome da rade. Mislim pravo bi cudo bilo da se za to koriste Windowsi, mada, koliko mi se cini Zoran Djindjic je vodio takve razgovore sa celnicima MS-a (ako ne i sa samim Gates-om?), mada sada, posle njegove smrti, promene vlade i trange frange...verovatno su sve te stvari pale u vodu.

Kako god da bude to ce biti korisno za sve.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?04.03.2004. u 00:38 - pre 245 meseci
********
Programer koji se odluci za klient/server aplikacije mora kad napise program da ode u svaki sud/opstinu/porodiliste/vojni odsek/mesnu zajednicu/policijsku stanicu/... i da svugde instalira svoj program. A ako ne daj boze jedni koriste DOS, drugi Win3.11, treci Win2000, cetvrti linux, peti MacOS, nece mu biti lako... Programer online software-a bi postavio jedan web-server sa bazom svih potrebnih podataka, gde bi radnici svih sluzbi preuzimali/slali podatke direktno iz svojih omiljenih web-browsera. Kao i do sada, ni ovde ne vidim potrebu za nekim specijalnim elementima korisnickog interfejsa, koji nisu podrzani u svim browserima, niti za nekakvim tetkicama koje ce prekucavati nekakve gomile podataka.
*********


Ja to i pričam, samo što umesto browsera, to može efikasnije da radi terminal aplikacija, koja već postoji u svim OS, a za toliku količinu saobraćaja imaš sasvim dovoljnu infrastrukturu, što za web već nije slučaj.

Može da se napravi poređenje sa prognozama koje su predviđale smanjenje potrošnje papira u trenutku kada štampači postanu rasprostranjeni. Svi znamo šta se dogodilo...



--- Samo pokušavam da budem "optimista sa iskustvom", lično bi voleo razvoj događaja koji zagovara PCTEL, ali se bojim da su to puste želje. Daleko smo mi od uređenog društva, da bi radili na taj način. Tu je problem.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?04.03.2004. u 11:50 - pre 245 meseci
Da se vratimo na početak priče - koliko ima kvalitetnih softverskih firmi u Srbiji? Često mi se dešava da me pitaju da preporučim neku firmu za izradu Web aplikacija. Na osnovu onoga što sam do sada video (i ono što mi je bilo predstavljeno), preporučujem bez ikakvog straha za moju reputaciju manje od 5 firmi (tri da budem precizniji, nisam još stigao da preporučim još jednu firmu za koju znam da je dobra...).

U čemu je štos?

Imate puno pojedinaca, čak i okupljenih pojedinaca (koji misle da su firma) koji imaju dosta znanja o svačemu sa aspekta programiranja. Kada dođe konkretan zahtev, rokovi, potreba tehničke dokumentacije, upravljanje projektom izrade softvera, odaziv na pitanja održavanja rešenja, upgrade... "Na muci se poznaju junaci" :)
Naravoučenije: Ako ste i super firma, ako se ne zna za vas, ko vam je kriv :)

Ilustracija II: Pre nekih godinu dana pričao sam sa g. Bojovićem (MS SCG PR) koji mi se požalio na problem kvalitetnih programera (dizajnera baza podataka). Bio je neki veliki problem u nekoj velikoj instituciji i kontaktiran je MS direktno. Ispostavilo se da nisu mogli da pronađu čoveka da reši to, pa su morali plaćati (MS SCG) tipa koji je iz Austrije za haotičnu sumu odradio posao dok si rekao "piksla". Toliko o stručnjacima.
Naravoučenije: Čak i ako puno znate, ako niste u odgovarajućim bazama eksperata - ko vam je kriv :)

Što se tiče priče o Web baziranim tehnologijama, opet bih spomenuo g. Bojovića koji mi je rekao posle nekih godinu dana od početka implementacije Web servisa (u našim uslovima), da je upoznao manje od 10 osoba koje su krenule da se bakću sa dot net-om, a da shvataju u čemu je tu stvarno štos. Tu leži i odgovor na tok diskusije u ovoj temi...

Hint: Web servisi predstavljaju marketinški koncept.

Inače, upravo na VETŠ-u u ovom semestru predajem predmet Internet tehnologije, i to sa aspekta njihove upotrebne vrednosti (naravno da nisam progrmer i da pričam kako se programira u javi i sl.). U jednoj rečenici, predmet se bavi opisima mogućnosti različitih Internet tehnologija u cilju unapređenja poslovanja organizacija (od priča kako odabrati ISP-a, Web hosting i sl. do priče o php-u, asp-u, javi, xml-u, dot net, sap, baan, compiere...).

Ko je zainteresovan, može doći da sluša (zahteve primem preko pp-a).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?04.03.2004. u 12:53 - pre 245 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Imate puno pojedinaca, čak i okupljenih pojedinaca (koji misle da su firma) koji imaju dosta znanja o svačemu sa aspekta programiranja. Kada dođe konkretan zahtev, rokovi, potreba tehničke dokumentacije, upravljanje projektom izrade softvera, odaziv na pitanja održavanja rešenja, upgrade... "Na muci se poznaju junaci" :)


Stoji. O tome smo nesto malo i pricali. Reklo bi se da je tu pre svega problem finansija, jer takav pristup poslu zaista prilicno kosta ali i licnih sujeta, jer kao sto rece, kod nas mnogi sve znaju.

Citat:

Ilustracija II: Pre nekih godinu dana pričao sam sa g. Bojovićem (MS SCG PR) koji mi se požalio na problem kvalitetnih programera (dizajnera baza podataka). Bio je neki veliki problem u nekoj velikoj instituciji i kontaktiran je MS direktno. Ispostavilo se da nisu mogli da pronađu čoveka da reši to, pa su morali plaćati (MS SCG) tipa koji je iz Austrije za haotičnu sumu odradio posao dok si rekao "piksla". Toliko o stručnjacima.
Naravoučenije: Čak i ako puno znate, ako niste u odgovarajućim bazama eksperata - ko vam je kriv :)


Pre bi se reklo da su oni ovde trazili strucnjake koji bi uradili isti posao za nimalo haoticnu sumu. Ne jednom sam bio u prilici da cujem megalomanske zahteve za softverska resenja a poptunu nespremnost da se plati odgovarajuca cena. Po tome ispada da programerska kua treba da pondi ozbiljno resenje za ozbiljan posao u kome ako dodje do problema nastaju ozbiljni problemi koji mnogo kostaju i da za male pare snosi svu tu odgovornost. Naravno da je malo ko spreman da tako nesto prihvati, a ko prihvati tesko da je ozbiljan.

Kod nas se smatra da je domaci programer jeftin ako ne i besplatan. Siguran sam da je MS mogao ovde da nadje ne jednog strucnjaka da je zaista bio spreman da ga nadje.
Uostalom, da li je ovde na ES iko cuo da su oni uopste trazili takvog strucnjaka pre nego sto si ti to sad pomenuo?

Citat:

Što se tiče priče o Web baziranim tehnologijama, opet bih spomenuo g. Bojovića koji mi je rekao posle nekih godinu dana od početka implementacije Web servisa (u našim uslovima), da je upoznao manje od 10 osoba koje su krenule da se bakću sa dot net-om, a da shvataju u čemu je tu stvarno štos. Tu leži i odgovor na tok diskusije u ovoj temi...


Interesantno ali ja se pomalo interesujem o .NET kolikoda budem upoznat o cemu se radi. Nesto su slabo raspolozive prave informacije. Uglavnom se pokusavaju progurati MS alati za razvoj .NET alata i objasnjava se .NET kroz konkretne implementacije u MS alatima.

Koliko sam uspeo da saznam, .NET je dobra tehnologija koja ce mozda imati buducnost kada bude svakome dostupna sto na svim mogucim platformama sto sa raznovrsnijim alatima. Sada to bas i nije slucaj.

Citat:

Hint: Web servisi predstavljaju marketinški koncept.


Super je to. Ali firme se obicno bave i necim drugom a ne samo svojim marketingom.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?04.03.2004. u 12:59 - pre 245 meseci
Citat:
pctel:
Ja sam vec gore pokusao da objasnim da ce postojece tetkice jednog dana u penziju, tj. da se polako gubi potreba za prekucavanjem bilo cega sa papira na tastaturu. Ideja je sledeca: Kupci, radnici u izdvojenim poslovnim jedinicama i u centrali, magacioneri i rukovodioci, svi koriste isti online software i istu bazu podataka. Tu vise automatski nema potrebe da se bilo sta ponovo prekucava. Software sam radi sve ostalo, izbacuje sve potrebne izvestaje, grafikone, poreske obracune, bilanse itd. Nek mi neko navede u kom ce to tacno slucaju neka tetkica trebati da prekucava neku gomilu podataka (u oblasti poslovno-knjigovodstvenog softvera).


Ih, kako si ga lepo opisao ima da bude bajka. Mora da ce u toj buducnosti, svako da ima jedan PDA uza se pa sta god mu teba pritisne prstom na ekran osetljiv na dodir i izabere a programi sve automatski obradjuju. Ako ko izgubi ili polomi uredjaj, moci ce da posalje faks a specijalan OCR sistem ce da procita podatke sa faksa i ubaci ih u racunar za automatsku obradu. Ako bas nema faks zovnuce telefonom specijalan voice sistem kome ce da izdiktira sta hoce, ovaj ce to da prepozna i prenese informaciju u informacioni sistem opet na automatsku obradu.

A majstorima po halama, umazanim u ulje ili mast, posto nece moci da koriste PDA ili racunare, napravice posebne naocare sa VR projektorima tako da ce moci tehnicke crteze i ostalu dokumentaciju da imaju pred ocima u svakom momentu (listanje i skrolovanje ce da vrse treptanjem i mrdanjem obrva)

A da, zaboravio sam. pa nece biti majstora, sve ce to da rade automatizovani robotski sistemi...

Ne kazem, bice to verovatno, negde 2104. A siguran sam da ce se i tad naci neko ko ce pricati kako to moze jos jednostavnije, da se svima ugrade cipovi tako da cim nesto pomisle to se odmah automatskom obradom u informacionom sistemu i desi. A kad zamislimo neki proizvod to ce se automatskom obradom proslediti u kvark dezintegrator/integrator koji ce da dezintegrise neki otpad (ako ga uopste bude bilo), prekomponuje ga i integrise u potpuno novi proizvod, onakav kakav smo mi zamislili. A cak necemo morati da ga zamisljamo do detalja, nego samo onako otprilike kako bi to moglo a infomacioni sistem ce sam sve ostalo da uradi nekom automatskom obradom.

Ali dok ne dodje 2104-ta moracemo da se snalazimo drugacije...
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Softverske firme u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15099 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.