Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Softverske firme u Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Softverske firme u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15095 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikolina L.
Beograd

Član broj: 20931
Poruke: 14
*.eutelsat.net

Sajt: www.neg.co.yu


Profil

icon Softverske firme u Srbiji?29.02.2004. u 23:43 - pre 245 meseci
Moze li mi neko reci koje su i da li postoje firme koje se iskljucivo bave software inzinjeringom kod nas? Ovde ne mislim na one koje profit generisu prodajom hardvera, a softver rade samo usput kao deo ponude (takvih je koliko sam mogla da primetim dosta). Takodje ne mislim ni na one koje se bave dizajnom i izradom web prezentacija (mada i to izgleda ide u prethodnom paketu - ovde kao da svi rade i znaju sve :)). Ja nesto bas pokusavam da ih pronadjem i ne uspeva mi :)

Takodje me zanima i koje biste od domacih softvera (znaci domaca izrada u potpunosti) izdvojili kao kvalitetne i korisne?

Moj nekakav utisak je (ispravite me ako gresim) da se ma koliko se mi ovde hvalili kvalitetnim i talentovanim kadrovima, najvecim delom poslovi ovdasnjih tzv IT kompanija svode na outsourcing (i to kod onih koje imaju srece da nadju strane klijente), a da se jako malo paznje poklanja razvoju kvalitetnih domacih proizvoda?
Ukoliko je tako, na koji nacin ce nas to pozicionirati na globalnom IT marketu (nekada vec :)) - i da li ce za deset godina ili manje Srbija biti zemlja u kojoj ce se za male pare raditi programi koji ce nam kasnije biti skupo prodavani?

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 00:21 - pre 245 meseci
Obzirom koliko novca treba da bi se firma orijentisala na softver, jedin nacin je da radi i neke poslove "sa strane" da bi opstala, a to uglavnom bude hardver ili web.

Moja firma vec duze vreme razvija dva softverska paketa (zajedno sa ravojem hardvera) ali je tako reci nemoguce lagano uci i raditi na tome bez nekih usluznih stvari koje donose tekuci novac. Jednostavno, treba izdrzati troskove do trenutka kada se taj softver moze plasirati, a "one-man-army" kombinacije su prestale da budu moguce negde osamdesetih godina.

E sad, pokusajte da nadjete investitora koji ce uloziti novac u tako nesto.. Vrlo, vrlo tesko ili sa nekim nebuloznim uslovima...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 00:27 - pre 245 meseci
Prvo, sta mislis pod 'domacim' softverom? Softver specijalizovan za upotrebu kod nas ili softver koji prave nasi ljudi? Drugo, na koju vrstu softvera mislis? Softver za siroku upotrebu je nesto sto male firme danas jednostavno ne mogu da proizvedu. Male firme mogu da rade bilo interni softver (made-to-order) ili visoko specijalizovan softver za jako mali broj klijenata. Nije realno ocekivati da ce kod nas da se pravi nov Word ili vec nesto tako, jer kod nas nema dovoljno velikih firmi. A kad smo vec kod toga, softver za siroku upotrebu se u 80% slucajeva pravi u Americi, cak ni zapadna Evropa ne moze sebi da prigrabi znacajan procenat tog trzista.

Na sta si mislio pod 'a da se jako malo paznje poklanja razvoju kvalitetnih domacih proizvoda?' ?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 01:34 - pre 245 meseci
Domaci softver se kod nas cesto svodi na shareware, freeware koje rade pojedinci solo i ima nekih zanimljivih proizvoda.

Druga grupa su usko specijalizovani komercijalni programi koji su namenjeni za nase trziste. Takve programe rade obicno jedan ili dva coveka i takodje ima dosta uspesnih proizvoda.

Treca grupa su proizvodjaci pograma po porudzbini, ciji proizvodi nisu namenjeni otvorenom trzistu nego se rade za poznatog kupca. Mislim da je ovo prilicno zatupljena grupa ali je istovremeno za ovakve proizvode najteze saznati.

Cetvrta grupa su knjigovodstveni programi. Ima nekoliko vrlo uspesnih resenja, mereno pre svega brojem korisnika.

Ono sto na nasem trzistu najvise prolzi su knjigovodstveni programi, aplikacije za pripremu stampe i multimedijalni CD-ovi.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 10:27 - pre 245 meseci
Priča se dosta o sofverskim firmama u Srbiji, čak je Agencija za promociju privrede (mislim) napravila CD sa ovdašnjom softverskom ponudom.

Ako vas stvarno zanima ova tematika, možete se obratiti ovoj osobi: Sekretar Udruženja informatičke delatnosti PKS Radmila Medaković.

http://www.pks.co.yu/pks/servl...&i_xsl=s110&i_param=ID|564
http://www.pks.co.yu/pks/servl...&i_xsl=s110&i_param=ID|515

Iako, ne razumem kada kažete izrada softvera, a ne Internet. Radi se o tome da lično znam nekoliko veoma uspešnih Web development firmi koje imaju sopstvena softverska rešenja za Web (obično preko 70% profita ostvaruju van ove države). Inače će u narednih nekoliko godina sve poslovne aplikacije preći u Web bazirano okruženje.
 
Odgovor na temu

Nikolina L.
Beograd

Član broj: 20931
Poruke: 14
*.eutelsat.net

Sajt: www.neg.co.yu


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 14:28 - pre 245 meseci
Pa ovako:

Pod 'domacim softverom' da ga tako nazovemo, imala sam u vidu programe na srpskom jeziku (dakle usmerene na nase trziste). Sto se tice vrste softvera, ne nisam mislila na izradu novog Worda naravno, znaci resenja u okviru realnih mogucnosti i situacije - dakle otprilike ono sto je broker naveo: specijalizovani komercijalni programi, razlicite poslovne aplikacije, freeware (zasto da ne), multimedijalni CDovi... isl.

Pod tim da se malo paznje poklanja razvoju domace softverske industrije, mislim pre svega na aktuelnu politiku (pricalo se nesto ako se ja dobro secam kako ce domace softverske firme te dobiti ove te one beneficije,...i sta se sa tim desilo na kraju?). Da ne spominjem i izvesno forsiranje Microsoft proizvoda (da se ne upustamo ovde u pricu o OSS, evo je dva topika nize) ...

Dakle dolazimo do zakljucka da bas kao sto covek dole rece, firma koja zeli da razvija softver u Srbiji (a da to dakle ne radi za drugu, stranu kompaniju koja je za to placa) mora da radi i raznorazne poslove sa strane da bi mogla da opstane. :(

Mene u principu bas zanima koji su konkretni proizvodi trenutno dostupni (znaci ne ono sto se radi po narudzbini nego konkretni komercijalni paketi), i u kojoj meri su uopste uspeli da postignu ono sto su zeleli (evo recimo Propisi oni su se svojevremeno dosta reklamirali...ne znam kako su prosli sa prodajom?).

I da - da odgovorim, u okviru izrade softvera naravno da se podrazumevaju i web based aplikacije, ja sam govorila o firmama koje se bave web dizajnom i izradom web sajtova. :)
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 17:15 - pre 245 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Inače će u narednih nekoliko godina sve poslovne aplikacije preći u Web bazirano okruženje.


Bice da je ovo pusta zelja ljudi koji naginju web tehnologijama a u praksi ne bas tako izvodljiva.

Internet itekako moze da nadogradi i unapredi poslovne apliakcije ali samo u nekim njihovim segmentima. Web takodje ali jos manje. Razlog su tehnoloska ogranicenja: za internet uopste, pre svega realna ogranicenja brzine protoka koja uslovljavaju smanjen obim podataka koji se na taj nacin mogu obradjivati. Web, opet na to dodaje zestoka ogranicenja u korisnickom interfejsu.

Ozbiljni informacioni sistemi zavise pre svega od brzine unosa podataka, brzine prikaza podataka i brzine manipulacije njima kroz korsinicki interfejs. Takvim zahtevima internet i web ne mogu da odgovore.


Citat:
Nikolina L.:
Dakle dolazimo do zakljucka da bas kao sto covek dole rece, firma koja zeli da razvija softver u Srbiji (a da to dakle ne radi za drugu, stranu kompaniju koja je za to placa) mora da radi i raznorazne poslove sa strane da bi mogla da opstane. :(


Mislim da ovo nije karakteristika naseg trzista vec svakog trzista. Kada se osvrnemo, mnogi danas svetski poznati i dominantni programi nastajali su po garazama ili studentskim sobama ali su vremenom rasli i osvajali trziste. Tako je i kod nas, samo u manjoj meri jer je trziste smanjeno ali daleko od toga da je toliko malo da ne moze da se zapocne takav biznis i opstane. Samo treba imati dobru ideju i umeti napraviti.

Kad je u pitanju web trziste, tu su stvri zaista komplikovanije jer je kod nas potraznja slaba, nezahtevna i uglavnom je najbitniji kriterijum niska cena. Tako, domacde firme vise vremena rade sitne, kratkotrajne i jeftine projekte a sporadicno odrad i neke vece poslove.

Takodje, za web je karakteristicno da se prave ad hok resenja po zahtevu sto je iz ugla razvoja, najskuplje. Ima nekih nasih firmi koje su razvile kakve-takve univerzalne alate i softver tako da uspvaju da u dobroj meri odgovore zahtevima korisnika prilagodjavanjem (kastomizacijom) sopstvenih univerzalnih programa sto je svakako dobar put da se stvori prostor za vecu zaradu i dalji sopstveni razvoj.

Ono stoje dobro, to je da se stvari poboljsavaju. Sve je vise korisnika koji prelamaju da m za poslovanje trebaju ozbiljnija i skuplja softverska resenje sto u smislu inforacionoh sitema, sistema za pracenje proizvodnje, pa tako i web resenja, sto za sopstvenu upotrebu sto za kvalitetnu komunikaciju za klijentelom.
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 17:26 - pre 245 meseci
Po meni odličan softver domaće radinosti je Plan Plus.
Takođe rečnici čuvenog Radišića. Contact Dictionary.
Hrvati imaju odličan knjigovodstveni program - Ipos.

Kod nas se i pored relativno dobrih kadrova razvoj i komercijalizacija softvera sporo razvija jer je naravno teško prodati tako nešto, i skoro sve što se radi radi se sa porudžbinom jer se ide na sigurno.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 18:08 - pre 245 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Inače će u narednih nekoliko godina sve poslovne aplikacije preći u Web bazirano okruženje.


Citat:
broker:
Bice da je ovo pusta zelja ljudi koji naginju web tehnologijama a u praksi ne bas tako izvodljiva.


Ne bih rekao. Sasvim dovoljan dokaz koji definitivno potvrđuje Draganovu tvrdnju (sviđalo se to nama ostalima ili ne) je Longhorn Windows i trendovi u MS programiranju koji sa njim dolaze.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 18:18 - pre 245 meseci
Ne, ne, ne, ne, nikako!! Gojko, ti si pogresno protumacio slajdove :)

Longhorn je upravo suprotna stvar. Ideja je da se klijenti pisu u Avalonu, a da za komunikaciju sa serverom koriste Indigo (web services). Broker je potpuno u pravu, web ne moze da pruzi dovoljno bogat interfejs, i to je i poenta Longhorna. Vec ima nekoliko proof-of-concept demoa gde se ovo demonstrira.

A inace, Microsoft nikada nije stajao iza thin client modela. Politka firme je uvek bila da klijenti treba da budu sto inteligentniji i sto bogatiji (pre svega zato sto je razlika cene izmedju thin i thick klijenta suvise mala), a serveri sto tanji. Longhorn je samo nastavak te filozofije. Videcemo ko ce da prevlada, ali je neki indikator to sto ideja o web programima postoji vec dugo.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?01.03.2004. u 18:29 - pre 245 meseci
Sto se tice domaceg softvera: kod nas nema dovoljno kupaca da bi firma sa jednim ili dva paketa mogla da opstane od prodaje tog softvera (osim ako prodaja ne ide neverovatno dobro, ili ako se taj softver razvija u slobodno vreme). Ono sto je kod nas potrebno je da neka veca firma, recimo Informatika, otvori odeljenje koje radi raznovrsne pakete, i da koristi taj pool programera i testera da pravi nekoliko softverskih paketa. Posle startne investicije, to odeljenje bi moglo da pocne samo sebe da izdrzava i kasnije da zaradjuje pare kada broj paketa koji prodaje dostigne kriticnu masu. Takodje, ako je u svakom trenutku otvoreno nekoliko paketa za razvoj, lakse je postici visoku efikasnost jer uvek mozes da prebacujes ljude sa jednog proizvoda na drugi. Naravno, prebacivanje ljudi sa A na B nije dzabe, ali je obicno bolje nego da sede i crtaju ikonice.
U velikim kompanijama je lakse iskoristiti zajednicke biblioteke i knowledge pool cime se dobija na efikasnosti jer nije neophodno da svako izmislja toplu vodu ispocetka.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 00:07 - pre 245 meseci
Proizvode se programi koje trazi trziste, a nase trziste uglavnom trosi knjigovodstveni softver i sve sto se pod tim podrazmeva. Iz toga je verovatno namsnki softver ki se radi po konkretnim zahtevima a sledi opsti softver namenjen nepoznatim kupcima i to je uglavnom neki manji softver za konkretne poslove.

Kod nas postoji nekoliko jakih firmi koje proizvode softver i drze trziste (cak postoji i odredjen nivo konkurencije) i one bi svakako proizvodile i drugaciji softver kada bi traznja za njim bila na dovoljnom nivou.

Kod razvoja se ipak jos uvek ide s racunicom da potraznja treba da pokrije troskove proizvodnje i donese i neku zaradu.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 06:58 - pre 245 meseci
Citat:
Reljam:
Ne, ne, ne, ne, nikako!! Gojko, ti si pogresno protumacio slajdove :)

Longhorn je upravo suprotna stvar. Ideja je da se klijenti pisu u Avalonu, a da za komunikaciju sa serverom koriste Indigo (web services). Broker je potpuno u pravu, web ne moze da pruzi dovoljno bogat interfejs, i to je i poenta Longhorna. Vec ima nekoliko proof-of-concept demoa gde se ovo demonstrira.

A inace, Microsoft nikada nije stajao iza thin client modela. Politka firme je uvek bila da klijenti treba da budu sto inteligentniji i sto bogatiji (pre svega zato sto je razlika cene izmedju thin i thick klijenta suvise mala), a serveri sto tanji. Longhorn je samo nastavak te filozofije. Videcemo ko ce da prevlada, ali je neki indikator to sto ideja o web programima postoji vec dugo.


pa dobro, nije gojko kriv, kada neke stvari u longhornu ipak "podsećaju" na web. (recimo XAML deklerativni UI nalih HTMLu, itd..).

a što se think/thick alternativa tiče, da, često mi developeri mislimo da klijentima nije "dovoljno ugodno" na webu, ali očigledno da je svet tu glasao za najtanji mogući klijent (browser). u poslednjih 10tak godina, skoro da nema aplikacije koja nije odrađena na webu (osim (3d) igrica), i da nije zadovoljila korisnika..

i danas velika većina mnogo voli da što više stvari završi koristeći jedan alat (browser) nego da za svaki posao koristi (skida/instalira/podešava..) poseban program.

a upotreba weba će verovatno postati još prijatnija kada veći broj korisnika otkrije značajna unapređenja u "alternativnim" browserima (opera i prvenstveno mozila, tj firefox)..

malo čitanja na ovu temu:
http://www.tbray.org/ongoing/W...x/2003/10/17/GUIvsBrowserAgain
http://www.infoworld.com/article/03/10/17/41OPstrategic_1.html
http://tbray.org/ongoing/When/200x/2003/11/01/XAML-Huh
http://tbray.org/ongoing/When/200x/2003/11/03/CuiBono

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 07:29 - pre 245 meseci
Vidis kako je perspektiva cudna stvar: ja sam mogao da se zakunem da ne postoji prakticno ni jedna uspesna web based aplikacija osim unosa formulara, ali dobro, moguce je da stvarno postoje. :)

Tu pricu o web based stvarima pricaju vec najmanje pet godina, i jos ih nema. Videcemo, ima jos vremena...
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 10:40 - pre 245 meseci
Kontekst u kojem sam spomenuo prelazak na Web bazirano okruženje (ovo ne znači samo Internet, setite se, nego i intranet), jeste sistem poslovnog razmiščljanja koji ide upravo u ovom pravcu. Ako postoje urađene aplikacije za Web (čak ima i veoma dobrih ERP i CRM freeware rešenja, npr. Compiere), verujte da ima dosta firmi koje nisu pre pojave na Webu ni imale bilo kakvu aplikaciju za praćenje poslovnog procesa u firmama. Ovakvim firmama sasvim logično deluje da ako imaju mrežu kompjutera (čitaj intranet), zašto ne bi iste aplikacije terali u lokalu. Kada se u ovakvo okruženje doda ekstranet...

Inače, već sam do sada u nekoliko navrata uspeo predstavnicima firmi koji se bave razmišljanjima o IT sistemima da "prodam" priču o pravljenju Web baziranih poslovnih aplikacija koje imaju svoju automatsku primenu u online okruženju.
 
Odgovor na temu

bobo
Beograd

Član broj: 437
Poruke: 69
*.mobtel.co.yu

ICQ: 245590512


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 12:26 - pre 245 meseci
evo npr. http://www.arius.co.yu/
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 17:05 - pre 245 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Inače će u narednih nekoliko godina sve poslovne aplikacije preći u Web bazirano okruženje.


Ja mogu samo da kazem da se u potpunosti slazem sa ovim, i to ne iz ugla proizvodjaca, vec potrosaca software-a, sto valjda ima veci znacaj...
Skoro sve poslovne aplikacije svakako moraju da rade u mrezi i sa nekom zajednickom bazom podataka, pa zasto bi onda radile preko nekog specificnog korisnickog okruzenja koje ce raditi samo u jednom operativnom sistemu? Ako se koriste "web-based" aplikacije, to eliminise mnoge probleme a istovremeno donosi mnoge pogodnosti. Evo nekoliko primera:

1. U firme A i B koje imaju po 1.000 racunara stize novi programski paket. U firmi A neko mora da sedne ispred svakog racunara i instalira novu verziju. U firmi B se instalacija radi samo na jednom mestu.
2. U slucaju da dodje do nekog kvara, radnik u firmi A mora da ceka dok poprave njegov racunar, dok radnik u firmi B seda za prvi slobodan racunar i nastavlja tamo gde je stao.
3. Radnik iz firme A i radnik iz firme B vanredno dobiju zadatak da neki posao zavrse kod kuce. Ali, problem je sto obojica na poslu koriste Windows, a kod kuce linux (ili obrnuto, nije bitno). Radnik iz firme A odlazi kuci, ucitava Mozillu i pocinje rad, dok radnik iz firme B prvo mora da nabavi instalacioni CD za Windows i da isti instalira.

Razloga ima jos, ali mislim da su i ovi dovoljni, jasno se vidi da je u sva 3 slucaja produktivnost veca u firmi A, sto je i cilj svake firme. Ako pretpostavimo da ce cena "web-based" i klasicnih poslovnih programa biti ista, izbor je jasan. To sto su klasicna programska resenja jos uvek zastupljenija, ja pripisujem samo neinformisanosti - ali vremena se menjaju, ljudi se informisu...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.info-net.co.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 20:04 - pre 245 meseci
@pctel Ti si ovde vec ukljucio i veće firme i network sisteme. Drugo software koji radi u browseru nije nesto sto moze da zadovolji ozbiljnije korisnike i da im omogući udoban rad. Resenje je naravno u klient server aplikacijama koje bi mogle da rade posao kako si ti gore opisao. Fazon je samo sto mali broj firmi sada treba takve programe, jer se radi ipak o enterprise resenjima, a velike kompanije verovatno to već poseduju.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 21:19 - pre 245 meseci
Pctrel, firma za koju radim ima softver koji postuje sve te tvoje principe a radjen je u FoxPro za DOS.

Dobar softer se ne ocenjuje po tome d ali ga j elako instalirati ili update-ovati nego koliko ga je lako koristiti a pod koriscenjem se mislim na masovan rucni unos podataka.

Postavi smaojedan zadatak; firmu koja dnevno obrati stotine faktura, otpremnica, zakljucnica, radnih naloga i ko zna cega sve ne.

Takav posao ne moze da odradi nikakav web interfejs. kao sto neko rece to se radi u klijent server okruzenjima, cesto trostepenim.

Koliko god mi voleli da napisemo dobar korisnicki interfejs a jos da radi na svim okruzenjima to je jos uvek tesko izvodljivo.

Uveren sam da ce u buducnosti ozbiljne aplikacije ipak biti resavane u tri-tier konfiguracijama sa krajnjim klijentima radjenim u Kylix ili .NET ili nekoj slicnoj tehnologiji koja ce omogucavati multiplatformski rad.

Mozda ce neko nekad izmisliti kakav GXML koji ce imati sve prednosti XHTML-a ali ce biti orjentisan na zaista raskosno graficko korisnicko okrusenje za razliku od sadasnjeg WEB-a.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.du.heimsnet.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Softverske firme u Srbiji?02.03.2004. u 22:20 - pre 245 meseci
Cek-cek, zar Mozilin XUL vec ne omogucava kreiranje bogatih interfejsa za Web aplikacije? Za razliku od Longhorn XAML-a koji tek treba da se pojavi, XUL je vec tu i odlicno obavlja posao.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Softverske firme u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15095 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.