Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savet oko literature.

[es] :: Windows mreže :: Savet oko literature.

[ Pregleda: 1346 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hurricane_1

Član broj: 280442
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Savet oko literature.16.05.2012. u 18:11 - pre 145 meseci
Pozz.

Do sada sam za kucne potrebe povezivao 2-3 racunara u mrezu, medjutim uskoro cu krenuti sa odrzavanjem vec postojece mreze (15 racunara) pa me zanima, koju literaturu mi preporucujete, jer bih voleo da se sto bolje pripremim. Znam da se koristi Windows server 2008, svi racunari imaju izlaz na net, koristi se jedan stampac, vrsi se prenos fajlova ne vecih od 10 mb-a, primanje i slanje e-mail-a.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

monkeyjob
Beograd, Srbija

Član broj: 277099
Poruke: 117
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Savet oko literature.13.06.2012. u 16:48 - pre 144 meseci
kreni od 70-642, ovo sam ja napisao drugu sazeto, pa sad sam na brzaqka prepravio

Za bilo kakav početak vezano za računare potrebno ti je da znaš neke osnove i prvo odakle se kreće je mreža. Sve odatle krece. Ja ti preporucujem knjigu
70-642 - Windows Server 2008 - Network Infractructure Configuration (broj 70-642 je broj kursa i govori ti tacno o da se govori o navedenoj knjizi) Po tom broju prijaljujes i ispit (ako ti treba). Knjiga ima oko 750 strana sa dosta slika i zanimljiva je. Knjiga sadrži sledeće:

Chapter 1 Understanding and Configuring TCP/IP -Veoma važno, adresiranje svih uređaja da bi se videli u mreži (bukvalno najosnovnije stvari). Čime god da se baviš ovo je obavezno. Svi uče IPv4, a zanemare IPv6 ( i ovo obavezno savladati)
Chapter 2 Configuring Name Resolution - ili ti DNS što znači Domain Name System (pored DNS-a ima još nekih koje moraš da znaš). DNS je jako jako bitna stvar, jako prost servis, ali treba vremena da se savlda. U prevodu DNS ti je kad ukucaš google.com, šta se onda događa i kako tvoj računar dolazi do gugla i razrešava to ime (pošto računari znaju za IP adrese, a ne imena poput google.com) JAKO BITNO
Chapter 3 Configuring a DNS Zone Infrastructure - DNS ZONE e tu je komplikvano za shvatanje, ali je opet jako lako kad shvatiš. Kad hoćeš u nekoj većoj firmi nešto da napraviš (na pr internet sajt) ovo ćeš morati da primeniš. Ovo ću ti u kratko objasniti objasniti. Ja znam teoretski, ali praktično bi se mučio. A opet jako jako prosto.
Chapter 4 Creating a DHCP Infrastructure - Automatsko dodeljivanje IP adresa, lako za shvatiti i kroz vežbe se lako savlada.
Chapter 5 Configuring IP Routing -
Chapter 6 Protecting Network Traffic with IPsec - VEOMA VEOMA VEOMA zajebana oblast, nije teška, ali je zajebana. U knjizi imaju osnove o tome. O čemu se ovde radi? O bezbednosti na mreži, kad hoceš na pr. da se nakačiš na neku banku, ovo moraš da koristiš da bi proverio racun. Zašto ti kažem da je potrebno, a osonove iz knjige su ti neophodne.
Chapter 7 Connecting to Networks - Potrebno ti je da znaš. Dosta stvari na malo strana.
Chapter 8 Configuring Windows Firewall and Network Access Protection - Obavezno ti treba, kada se radi neki veći ili manji sajt za neku firmu. NIje teško. Od ovog dela ima i jedna prednost. Sve lekcije su ti lakše i lakše za ceo kurs koji se odnosi na MCITP. Ako shvatiš sve do IPsec, posle je sve boza vezano za administriranje mreže i servera. I sve ostale knjige su sve lakše i lakše.
Chapter 9 Managing Software Updates - Windows update, za velike firme ovo ti ne treba. Jako prosto.
Chapter 10 Monitoring Computers - Kad se desi neki defekt na računaru, ovde tražiš šta raditi i šta se desilo i kada. Prosta lekcija, a kad u stvarnosti kad tražiš nešto jako puno ima zapisa, ali opet kad znaš šta ražiš, lako možeš i da nađeš
Chapter 11 Managing Files - Šerovanje ili deljenje foldera i fajlova. Ovo ti trteba osnovno. Nije teško ništa odavde. Ima i backup podataka.
Chapter 12 Managing Printers - Upravljanje štampačima. Ovo je jako lako.

Pozdrav.
Monkeyjob
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Savet oko literature.

[ Pregleda: 1346 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.