Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja

[es] :: VoIP :: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja

[ Pregleda: 6242 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja27.04.2012. u 13:04 - pre 145 meseci
Pozdrav,

Kako ne bih smetao naprednim korisnicima na drugim temama, odlučio sam da otvorim novu temu, za početnike sa lošim poznavanje Linuksa, Asteriska, VoIPa, mreže... koji žele da podese Asterisk da se kači na SIP liniju.

Pokušavam već neko vreme da podesim Asterisk server da se nakači na VoIP server Telekoma Srbije preko usluge BBTF ili IP Centrex. Na netu ima podešavanja za uslugu Telekoma Srbije "Enhanced Business Trunking". Pretpostavljam da je mreža IP multimedija sistema ista za sve tri pomenute VoIP usluge, kao i parametri za pristup, jer je sve ostalo (portal, opseg IP adresa, gejtvej, model korisničkih imena...), koliko sam video do sada, isto.

Iz provajderovog IAD - a (za BBTF i IP Centrex) sam uspeo da isčitam (Pirelli uz pomoć deobfuskatora, a Intracom i slične uz pomoć dekodera) korisničko ime i lozinku sa kojim se uspešno kačim preko 3CX softverskog telefona, što smatram za velikim korakom i dokazom da SIP linija može da se podesi i na Asterisk serveru.

Na Asterisk serveru sam podesio MAC adresu koju dobijam na bridge interfejstu na IAD - u (a isti sam isključio, da ne smeta), da bi mi DHCP server provajdera dodelio sve mrežne parametre (IP, gejtver, masku, DNS server, NTP server, domen, eventualno neke rute) i tako bio siguran da je do mreže sve dobro, iako sam 3CX kačio kada sam bio direktno na toj mreži, a i posle masquarade pravila na MikroTiku, pa iz nekog drugog opsega.

Na 3CX - u treba dodati profil sa podešavanjima: Account name (bilo šta), Extension (38132512****), ID (38132512****@ims.telekomsrbija.com), Password (********), My location (ims.telekomsrbija.com), Use Outbound Proxy server (sbc.ims.telekomsrbija.com).

Optix se uključivao na drugoj temi i rekao da on koristi Asterisk 1.4.26.1, pa je možda najbolje da odatle krenemo da početak. Ja sam ovu verziju instalirao i pristupio preko SSH. Uz pomoć prijatelja sam isključio firewall, jer bez toga ne može da se pristupi spolja preko veba. Imam problem što mi iz nekog razloga ne prolazi početno korisničko ime i lozinka, kako sam našao na netu, admin i elastix456.

Sa drugim verzijama Asteriska sam imao problem da u "sip show registry" dobijam poruku 120 request sent ili No Authentication. Ako bi mogli da krenemo od korisničkom imena za web, pa ćemo posle nastaviti i postovaću šta sam tačno koristio za SIP liniju, kada imam koju grešku i smernice koje su dali drugi članovi.

Da li neko hoće da učestvuje u ovome? Eventualno, da kaže koji Asterisk ima instaliran, za koji najbolje može da pruži podršku za povezivanje SIP linije. Najbolje bi bilo da učesnik podrazumeva nizak nivo znanja iz ovih oblasti, kako bi najlakše odradili posao.

Korisne teme mogu biti:

http://www.elitesecurity.org/t426708-0-Telekom-BBTF-iskustvo-info
http://www.elitesecurity.org/t...ntrex-Telekoma-Srbije-iskustva
http://www.elitesecurity.org/t...risni-saveti-razmena-iskustava

Hvala!
 
Odgovor na temu

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja06.05.2012. u 07:46 - pre 145 meseci
Instalirao sam AsteriskNOW 1.71, opcija 3, Asterisk 1.6 with GUI.



Podešavanja su na priloženoj slici. Za SIP trunk piše da je registrovan (985). Zanimljivo je što kada se broj registruje, a ja ga pozovem sa mobilnog, dobijem poruku da sam izabrao nepostojeći broj ). Kada ga jednostavno isključim, veza se prekida, bez poruke.
Registrovao sam se kada sam stavio DHCP klijent na mrežnoj karti (naravno uz promenu MACa zbog Telekomove rezervacije) i sa statičkom IP adresom. Kada sam koristio dinamičku, imao sam problem da mi iz nekog razloga primarni DNS bude sam Asterisk, 127.0.0.1, pa treba obratiti pažnju na to. Obavezno je dodati u hosts file zapis ims.telekomsrbija.com da se razrešava na 10.0.0.2, mada ovo nisam uradio kada sam testirao sa 3CX telefonom, tj. moj računar nije razrešavao taj zapis, a sve je normalno radilo. 10.0.0.1 ne mogu da pingujem od mene, iako su iskustva drugih korisnika drugačija.
Pošto imam ruter u mreži, jedan njegov port sam stavio na adresu u opsegu Asteriska i podesio rutiranje da bih pristupao iz svoje lokalne mreže, a kasnije da bih izbacio Asterisk napolje zbog pristupa sa mobilnog telefona i drugih uređaja.
Naredni korak mi je da dodam lokale i podesim dolazne i odlazne pozive. Ukoliko neko zna kako ovo da odradim, pomoć je dobrodošla.

[Ovu poruku je menjao Dennis dana 06.05.2012. u 08:58 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Matarese
Beograd

Član broj: 151251
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: matarese@elitesecurity.org


+12 Profil

icon Re: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja24.12.2012. u 09:01 - pre 137 meseci
Jesi li možda razmišljao o tome koliko si takvom akcijom spustio nivo sigurnosti na broju koji si tako "obradio"?
Ili možda imaš bolju zaštitu nego što carrier class provider-i to imaju?
Same sht - different day ;)
 
Odgovor na temu

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.hsd1.il.comcast.net.



+11 Profil

icon Re: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja24.12.2012. u 13:36 - pre 137 meseci
Ovo je bio studentski projekat i isključeno je. Inače, ceo svet koristi fiksnu telefoniju preko interneta. Pogledaj razvijene zemlje, kupiš linije i registruješ se sa bilo kog interneta. A ne kao Telekom da obećava godinama nomadsksi priključak pa ništa.
Uostalom, kakvu zaštitu Telekom pruža?? Ostavili su otvoren web pristup sa istom lozinkom na uređajima u celoj Srbiji! Smešno. Bilo ko na planeti može da pristupi tvom modemu sa admin/admin i da sačuva konfiguracioni fajl u kome su user i pass za telefon. Može jednosavno taj fajl da stavi na svoj uređaj i radiće mu sve, a dobiće telefon. Onda Pirelli može da sredi deobfuscatorom, a Intracom, Huawei i ostale da dekodira i u notepadu izvuče podatke. Onda može da podesi VPN ka tvom ruteru i da koristi tvoj telefon sa brojem linija koji je ograničen tvojim protokom interneta i vezi VLANA Voice interfejsa. Nemaš ogrančenje u broju konekcija koji može da se ostvari kao ni limit. Cena minuta ka satelitskim mrežama je 300 dinara. Znam ljude koji su sa netscanom skenirali opseg u kome se oni nalaze i u par C klasa se nađe jedan BBTF ili IPC. Razmišljam da napravim rad na ovu temu. Štaviše, baš me interesuje da li imaju detekciju brutal forcea, moraću da probam ovo.
Ponavljam, bilo ko sa planete može ovo da uradi! I to je zaštita carrier class prividera?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja27.12.2012. u 03:47 - pre 137 meseci
Citat:
Dennis: A ne kao Telekom da obećava godinama nomadsksi priključak pa ništa.


O ovome sam pre par meseci slučajno dobio informaciju "iz prve ruke" - nomadski priključak je zapeo u pravnoj službi Telekoma, tamo je ceo projekat već više od godinu dana, pokušavaju da kreiraju ugovor ka krajnjim korisnicima na taj način da spreče sve moguće zloupotrebe. Tehničari su navodno spremni za ceo proces, zapelo je kod pravnika... :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: Asterisk i Telekom BBTF ili IP Centrex, osnovna podešavanja

[ Pregleda: 6242 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.