Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OS za Network Attached Storage

[es] :: Linux :: OS za Network Attached Storage

[ Pregleda: 1778 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon OS za Network Attached Storage01.04.2012. u 21:59 - pre 146 meseci
Planiram da postavim jedan NAS-server za potrebe bekapa.
Mislim se da kupim neki gotov, tj. onaj u koji posle idu samo hard-diskovi.
E, sad, šta za OS?
Znam da postoje razne varijante zasnovane na BSD-u i Linuxu, ali - šta preporučujete, onako iskustveno...?

I za HW može predlog, eventualno na PP, ako je previše "eksplicitan" (tipa link ka prodavcu)
Hvala :)

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: OS za Network Attached Storage02.04.2012. u 10:08 - pre 146 meseci
Konkretan predlog - qNap. Par drugara to imaju i lepo radi.

Ako ces sam da ga pravis, i ako hoces nesto da naucis, plus da imas dodatne mogucnosti : Solaris + ZFS. Ako ti treba nesto jednostavno FreeNAS
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: OS za Network Attached Storage02.04.2012. u 13:36 - pre 146 meseci
Najverovatnije ću da skrpim nešto sam. Čačkao sam nešto oko FreeNAS već, a ako bude vremena, rado bih čačkao oko Solarisa.
Hvala!
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
89.216.56.*



+57 Profil

icon Re: OS za Network Attached Storage12.04.2012. u 09:50 - pre 146 meseci
Radio sam sa openFilerom, i vrlo sam zadovoljan, vucem neke ESX VM masine preko iSCSI sa openfilera, i to radi vrlo stabilno vec par godina

Guglaj malo freeNAS vs OpenFiler, ima dosta poredjenja, stabilnost, performanse itd.

Manual nije free, imam ga negde na emailu ako ti zatreba.

Poz
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
62.68.98.*

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: OS za Network Attached Storage19.04.2012. u 07:11 - pre 146 meseci
Dosta zavisi i od toga koliki nivo dostupnosti (ovo je ključni faktor) trebaš, da li će taj NAS biti iSCSI, NFS ili možda SMB tipa, količine disk prostora, potrebne brzine i sl.

Evo neka moja iskustva:

Ako te zanima iSCSI, lično tjeram iSCSI shared storage za tri ESXi servera i skoro 40 mašina na Openfileru 2.3 (imam malo stariji hardware na storage serveru :) ) sa ručno kompajliranim IETD 1.4.20.2 (OF 2.3 dolazi sa 1.4.19 koji ima ogromnih problema već sa VMware initiatorom u Vsphere 4.1). Ovih dana razmišljam o prelasku na Centos 6.2 (minimal) + trunk verzija IETD-a ali još testiram. Ostali iSCSI targeti su ili prekomplikovani za implementaciju (SCST zahtijeva recompile kernela), ili u pelenama (LIO).
Kao prvo Openfiler nemoj uzimati u obzir, to je skoro unmaintained software, 2.3 je napušten bez podrške za ozbiljan novi hardver a 2.99 je pun problema koji se ne rješavaju.
Ako iSCSI nije u pitanju, FreeNAS je sasvim OK ukoliko imaš nešto znanja oko FreeBSD-a, crna kutija za nešto kao backup appliance meni ne izgleda kao pametna ideja, slično je sa NexentaStor-om (OpenSolaris).

Uređaji sa 2-4 diska bez redundanse u storage procesoru, sa podrškom za NFS/iSCSI prodaju se za cijenu reda 500€ bez diskova (Synology?).
Redundantni "custom" uređaji za ozbiljan backup/virtuelizaciju sa 10 i više mjesta za diskove, koliko god izgledali primamljivi, idu nažalost do reda cijene namjenskih entry storage sistema (HP P2000, EMC VNXe3100)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: OS za Network Attached Storage

[ Pregleda: 1778 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.