Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?

[es] :: Art of Programming :: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?

[ Pregleda: 2223 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

programerns
student
Novi Sad

Član broj: 301332
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 16:31 - pre 146 meseci



Ok, pozdrav svima i hvala unapred na savetima.. Hocu da krenem da ucim programiranje, ali posto ne znam nista o tome, ako izuzmemo to da smo radili Pascal i Delphi u gimnaziji i da sam tada postao svestan koliko je programiranje extra i da prestavlja izazov koji me privlaci... Naravno, ne znam od kog je jezika najprirodnije krenuti.. Cilj mi je da osnovne stvari savladam temeljno, da ih razumem i da steknem pravilan nacin razmisljanja. Nisam u iluziji da cu postati vrhunski programer, ali bih voleo da ono sto znam znam kvalitetno i da moj krajnji domet zavisi od toga koliko vremena kasnije mogu da posvetim tome. Da li ovako neki "temeljan razvoj" nekako manje-vise podrazumeva da krenem od C jezika, pa onda C++...? Iz onoga sto citam nekako mi deluje da su ti jezici "obavezni" za kvalitetan pocatak. Sta vi mislite? Na drugoj strani ljudi hvale C#, ali ne znam koliko je dobar kao prvi jezik (a preskociti C i C++) i da li on ima tu manu da je predstavnik "komercijalne polovine sveta" u odnosu na open-sourse stranu(ovo mozda lupam previse)? Kad pominjem open-sourse pricu, da li treba da biram jezik u skladu s tim, jer koliko ja razumem trendove sve vise se smatra da ozbiljan korisnik racunara mora da koristi i Linux? Jos nesto, zanima me kada treba krenuti sa Web programiranjem(mislim na sajtove, ako je to to), odnosno, da li ono i koliko predhodnog klasicnog programiranja podrazumeva?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 16:43 - pre 146 meseci
Pa, najbolje je da krenes (mada ti se verovatno nece svideti odgovor) je odavde - http://www.elitesecurity.org/pretraga
Posto do sada postoji jedno 5 ovakvih tema pa su ljudi naveliko pisali vec o tome i imas vec gotove odgovore.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 29.03.2012. u 18:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 16:46 - pre 146 meseci
Mogli bi da proverimo kod filologa i jezičara da li i njih tako pitaju "da li je bolje prvo naučiti latinski pre nego što pređem na francuski" i "kada treba krenuti sa arapskim".
 
Odgovor na temu

programerns
student
Novi Sad

Član broj: 301332
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 17:28 - pre 146 meseci
To kakvo je to pitanje, zavisi od toga ko ga postavlja. Razmisli sta bi odgovorio malom detetu da postavi to pitanje o jezicima? Ne razumem tvoj pristup pocetniku.

Znam da ima puno takvih pitanja, ali ja sam se ipak trudio da ne postavim samo pitanje odakle krenuti, vec da ga koliko je u mojoj moci usmerim. A hteo sam i da kazem sta zelim da postignem. Prosto, zbog slicnosti jezika, uticaja jednih na druge i sl. mislio sam da mi kazete koji put je prorodniji od kojeg? Mislim da je ta diskusija donekle drugaciji od tema koje se svedu na to da oni koji znaju suprotstave svoja misljenja i zaborave da je cilj teme da se pomogne jadnoj osobi koja bi da pocne.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 18:36 - pre 146 meseci
Pa, dobio si odgovore. Shadowed te je uputio na pretragu foruma, a Mihajlo Cvetanović ti je zapravo odgovorio direktno praveći parabolu sa prirodnim jezicima - C# se može učiti kao prvi programski jezik, a sa veb programiranjem počni onda kada budeš hteo time da se baviš.

Ja bih ti ipak preporučio da upišeš neki fakultet/višu školu. Čak i da ne diplomiraš, steći ćeš sliku čega sve ima, pa ćeš se prepoznati u nečemu od toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 18:44 - pre 146 meseci
I još nešto - slobodno otpiši priče o tome šta je "u trendu". Trendovi su potpuno, ali zaista potpno nebitni. Bitno je jedino da budeš što bolji u nečemu. Recimo, C nije "u trendu", ali znam prvoklasnog sistemskog UNIX programera u C-u koji uzima masnu kintu na tome.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 18:56 - pre 146 meseci
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

valjda ce da pomogne
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 20:33 - pre 146 meseci
haha, svaki spisak koji ima Lisp na bilo kom mestu sem poslednjem je potpuno nereperzentativan ;)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 20:43 - pre 146 meseci
Citat:
mmix: haha, svaki spisak koji ima Lisp na bilo kom mestu sem poslednjem je potpuno nereperzentativan ;)


hahahaaha , jel da
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?29.03.2012. u 22:08 - pre 146 meseci
Citat:
mmix: haha, svaki spisak koji ima Lisp na bilo kom mestu sem poslednjem je potpuno nereperzentativan ;)


Haha, a otkud ti ta ideja? Evo jednog programa rađenog u lispu koji često koristim:

http://maxima.sourceforge.net/
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Pomoc upucenih neupucenom..Odakle krenuti?

[ Pregleda: 2223 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.