Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45332 | Odgovora: 321 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"27.03.2012. u 14:31 - pre 147 meseci
Citat:
"Juče sam kupio jaja, voće, maslinovo ulje, pekmez i sapun, a nisam platio ni jedan euro. Dobio sam besplatno i pravne savete. Zauzvrat sam odradio neke električarske poslove, poput popravaka TV prijemnika, lampi i slično", objašnjava Theodoros Mavridis, jedan od 800-tinak članova brzorastućeg društva, jednog od 15 društava u Grčkoj, koja su odlučila živeti, poslovati i trgovati bez novca.

Članovi tih organizacija vratili su se na robnu razmenu pod krilaticom "Nisi siromašan ako nemaš novca, siromašan si ako nemaš šta ponuditi." Maria Choupis, jedna od osnivača društva, ističe kako takav način trgovanja ljudima omogućuje zbližavanje i život s mnogo manje stresa od onog u novčanom sistemu.

Članovi društava povezuju se Internetom, a cela priča u praksi funkcioniše već 18 meseci. Trenutno preuređuju napuštenu zgradu Voloskog univerziteta u mesto na kojem će se članovi društva nalaziti radi robne razmene i usluga.


"Nisi siromašan ako imaš šta ponuditi."
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"27.03.2012. u 14:37 - pre 147 meseci
Nadam se da nema poreza. :)
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"27.03.2012. u 15:13 - pre 147 meseci
Porez u naturi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 09:07 - pre 147 meseci
Spanci to imaju odavno, sad su grci izmislili topu vodu i barter sistem :)

Barter sistem je ok, za pocetak i to je pogodnost sto nema poreza jer se radi na crno. Sa druge strane, radi se na crno sto u startu iskljucuje bilo kakav socijalni aspekt, pa je smesno koliko se u principu socijalisti najvise loze na ovakve seme (valjda po principu neprijtalje mog neprijatelja...). Svaki barter sistem je na kraju krajeva ugrozen disbalansom ponude i potraznje, isto kao i monetarni, disbalans na kraju vodi ka akomulaciji "kapitala" tj "I owe you my work/goods" papirica koji nisu nista drugo nego monete kojim ce vlasnik tog kapitala na kraju kupovati druge usluge i robu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 10:35 - pre 147 meseci
Čim se pojavi "papirić" tu nešto nije u redu. Očigledno se u sistem "ušunjao" neko ko nema šta da ponudi, nego daje (lažna) obećanja. Disbalans je takođe loš, jer očigledno neko nudi nešto što drugima nije potrebno.

E sad ... Šta ako neko nema sad da ponudi, ali će sigurno imati, kad dođe vreme žetve ? Onda se polako ali sigurno vraćamo u novčane tokove.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 10:46 - pre 147 meseci
Pa ne mora samo ni to, moze hausmajstor, njemu recimo treba nesto od mene ali meni trenutno ne treba nista od njega, kako cemo da resimo situaciju, jedino da mi da IUO. I to je kraj cistog barter sistema. Ako sad joci treba housemajstor a meni treba nesto od joce, sto bih trosio svoje resurs, prodacu IUO od housemajstora, a ako i housemajstoru treba nesto od joce a ja sam u povoljnijem trzisnom polozaju moci cu joci da dam jos nesto pored IUO papirica da bi housemajstora iskljucio a ja uzeo. To su problemmi zbog kojih je i zamro barter sistem onomad pre par hiljada godina.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 13:27 - pre 147 meseci
A sta je sa vrednovanjem?
Uramljivač urami sliku a moler mu za uzvrat okreči celu kuću. Šta onda? Nije jednak ni trud a ni ulog

EDIT: Prepravio sam da bude čitko :)

[Ovu poruku je menjao gigamg1 dana 28.03.2012. u 20:17 GMT+1]
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.112.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 13:52 - pre 147 meseci
ma glupost
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 14:01 - pre 147 meseci
Citat:
gigamg1: A sta je sa vrednovanjem?
Uramljivač urami sliku a moler mu za uzvrat okrečo celu kuću. Šta ona? Nije jednak ni trud a ni ulog

Pa sledeci put ovaj njemu urami kucu, a onaj njemu okreci sliku i rjesen problem.
 
Odgovor na temu

Holkan
Beograd

Član broj: 297495
Poruke: 9
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+176 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 21:35 - pre 147 meseci
Citat:
Odin D.: Pa sledeci put ovaj njemu urami kucu, a onaj njemu okreci sliku i rjesen problem.


Trolovanje kao i uvek.


Meni se dopada sta su ovi ljudi smislili,a pogotovo sto je i meni ovo padalo na pamet jos odavno.
Usvajati svo znanje,uz prethodno odobrenje sopstvene logike.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 21:45 - pre 147 meseci
Poenta robnonovčane privrede je što postoji nešto (novac) u šta se konvertuje sve i šta se konvertuje sve, tako da je preko njega kao posrednika moguća konverzija bilo čega u bilo šta. Oni koji poznaju programiranje, prepoznaju u ovome jedan od dizajn paterna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 21:58 - pre 147 meseci
Citat:
Holkan: Trolovanje kao i uvek.
Meni se dopada sta su ovi ljudi smislili,a pogotovo sto je i meni ovo padalo na pamet jos odavno.

Nisu oni nista smislili, samo se vratili 4000 godina unazad, sto i tebi cesto pada na pamet.
Osim toga, to funkcionise neprekidno svuda i bez "smisljanja": otvori bilo koje oglase i tamo imas rubriku "Menjam ovo za ono", a mijenjaju ljudi i bez oglasa na svakom cosku nesto.
Tako da... Whoaaa - topla voda! Tocak! - Ma sta kazes!
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 22:28 - pre 147 meseci
Citat:
Nedeljko: Poenta robnonovčane privrede je što postoji nešto (novac) u šta se konvertuje sve i šta se konvertuje sve, tako da je preko njega kao posrednika moguća konverzija bilo čega u bilo šta. Oni koji poznaju programiranje, prepoznaju u ovome jedan od dizajn paterna.


A kada to neŠto nema odakle da ti dođe u ruke, kao i većini u okruženju? Niti možeš pošteno da ga pribaviš, a ne umeš drugačije da ga pribaviš osim na pošten način? Pa i kada nađeš pošten način da ga pribaviš a onaj ko treba da ti plati, jednostavno, ne uradi to iz milion opravdanih razloga? ... i onda opet nemaš to nešto?

Šta onda?
about:networking
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 23:36 - pre 147 meseci
Pa, nauči da radiš nešto traženo pomoću čega se pribavlja to nešto. Odsustvo novca nije nikakva olakšavajuća, već otežavajuća okolnost. Moraš robu da nabaviš baš od onoga kome treba da daš neku drugu robu.

Ako imaš n sistema i treba ti konverzija svakog u svaki, hoćeš li da praviš n(n-1) konvertora iz svakog sistema u svaki ponaosob ili ćeš da napraviš 2n-2 konvertora između jednog sistema i svih preostalih?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"28.03.2012. u 23:46 - pre 147 meseci
Citat:
plus_minus: A kada to neŠto nema odakle da ti dođe u ruke, kao i većini u okruženju? Niti možeš pošteno da ga pribaviš, a ne umeš drugačije da ga pribaviš osim na pošten način? Pa i kada nađeš pošten način da ga pribaviš a onaj ko treba da ti plati, jednostavno, ne uradi to iz milion opravdanih razloga? ... i onda opet nemaš to nešto?

Šta onda?

A sta mislis dobijes ti ovcu od nekoga kao robnu naknadu za svoje molerske usluge i ono meteor ti zdrma u tor i ubije ovcu.
Sta onda?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"29.03.2012. u 00:21 - pre 147 meseci
Kako sta? Pa dajes osiguranju po' kile vune svaka tri meseca i ako se to dogodi, osiguranje ti da novu ovcu :)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"29.03.2012. u 00:43 - pre 147 meseci
^ A otkud znas da ce tih dana osiguranje bas da ima ovcu u svom asortimanu robe za isplatu stete?
Mozda budu imali samo zirafu ili npr. kardan od tamica?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"29.03.2012. u 01:26 - pre 147 meseci
Umm, paa.. zamenice kod nekog ko ima ovcu viska a treba mu nesto od toga sto ima. A mogu i da budu u obavezi da gaje ovce i uopste ono u cemu je predvidjeno da isplacuju. Ali dobro, onaj prvi predlog je vise u duhu teme :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"29.03.2012. u 09:04 - pre 147 meseci
Citat:
plus_minus: A kada to neŠto nema odakle da ti dođe u ruke, kao i većini u okruženju? Niti možeš pošteno da ga pribaviš, a ne umeš drugačije da ga pribaviš osim na pošten način? Pa i kada nađeš pošten način da ga pribaviš a onaj ko treba da ti plati, jednostavno, ne uradi to iz milion opravdanih razloga? ... i onda opet nemaš to nešto?

Šta onda?


Nista te barter sistem ne stiti od svega toga, samo te dalje ogranicava. On u ovom primeru sljaka jer su igraci na ovom trzistu jos "pod utiskom", u slucaju neispunjenja svoje polovine barter aranzmana nijedan sud u zemlji nece naterati duznika da odradi svoj deo jer drzava i sud ne priznaju oralne barter aranzmane bez ugovora, cak se i oralni kupopordajni dogovori tesko dokazuju pred sudom a kamoli "moleraj za jaja" seme. Jedini razlog zasto ljude uopste i interesuje bartering je opterecujuca administracija da svoje mini biznise "legalizuju"
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"29.03.2012. u 10:32 - pre 147 meseci
Jel' sad trenutak da se neko seti Fabijana i (doduše, malo pretenciozne) priče "HOĆU CELU PLANETU PLUS 5%" ? ;)

http://www.srecko.rs/2012/01/hoce-celu-planetu/
Citat:

// ...
Ljudi su generacijama koristili sistem robne razmene. Čovek je izdržavao svoju porodicu obezbeđujući sve što joj je potrebno ili bi se specijalizovao u određenoj struci. Kada bi proizveo neki višak, on bi ga razmenjivao s viškovima koje su proizveli drugi.
// ...

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Nisi siromašan ako imaš šta da ponudiš"

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45332 | Odgovora: 321 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.