Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BAza podataka za Auto kucu-seminarski

[es] :: Access :: BAza podataka za Auto kucu-seminarski

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9319 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon BAza podataka za Auto kucu-seminarski16.03.2012. u 19:25 - pre 147 meseci
Cao svima, poceo sam da radim bazu podataka za seminarski rad. Ali sam naisao na probelem. Pa me interesuje da li moze neko da mi pomogne ili da me usmeri sta da radim. U pocetnoj formi frmPocetna imam dve grupe. Imam problem sa grupom unos podataka. Tacnije sa formom za servis. Non stop mi izbacuje gresku kad hocu da odaberem vozilo za servis. Znaci trebalo bi da kad mi stigneneko vozilo bilo da je ono vec kupljeno od nas ili je doslo sa strane da mogu da ga unesem. Ne znam kako to da izvedem. U prilog vam saljem moju bazu da bi ste videli o cemu se radi. Nadam se da ce te moci da mi pomognete. Unapred hvala. Milos
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
93-86-186-235.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski16.03.2012. u 21:57 - pre 147 meseci
Koliko mogu da vidim na prvi pogled u tabeli Servisi imas polje ID_prodaja, koje je strani kljuc iz tabele prodaje koje nemas na formi, pa stoga ne mozes ni da ga popunis. Kako veza podrzava referencijalni integritet u tabelu servisi ne mozes da ubacis record koji u polju ID_prodaja nema neku vrednost iz tabele Prodaja. Polje ID_Prodaja izbrisi iz tabele, a ako zelis da vidis da li je vozilo kupljeno kod vas napravi Queru, ubaci sva ili polja koja zelis iz tabele Servisi i polje ID_Prodaja iz tabele Prodaja i napravi vezu izmedju ID_Vozila za obe tabele (unutar querija, ne u relationship). Onda dupli klik na vezu i izaberi opciju 2 (Svi recordi iz tabele servisi i podaci iz tabele Prodaje gde se ID_Vozila podudaraju

[Ovu poruku je menjao Dexxxl dana 16.03.2012. u 23:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dexxxl dana 16.03.2012. u 23:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
93-86-186-235.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski16.03.2012. u 23:25 - pre 147 meseci
A ne valjaju ti ni indeksi u tabeli servisi, (kao i u tabeli vozila) i combo ID vozila na formi. U tabeli servisi Za ID_Vozila stavi requqried-No (ne servisiraju se samo prodata vozila), indexed - Yes, duplicates OK (vozilo moze vise puta da dodje na servis) za combo na formi za Rowsource postavi tabelu Vozila, kolone ID_Vozila i Marku, column count-2, bound column-1. Kod tabele Vozila obrisi veze za tip motora i tip vozila. Onda u tabeli vozila promeni id_tip vozila requqried-Yes, (obavezno popunjavanje), indexed-Yes duplicates OK (moze da se proda vise vozila istog tipa), isto to i za tip motora. Kad to zavrsis ponovo postavi veze i cekiraj referencijalni integritet.
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski17.03.2012. u 16:15 - pre 147 meseci
Joooj kako izgleda lako kad ti to kazes. Ja sam nesto menjao ali ili nisam dobro uradio ili sam jos vise zeznuo stvar :(
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski17.03.2012. u 17:04 - pre 147 meseci
Dexxell, druze mozes li sad da pogledas da li sam odradio to sto si mi napisao da uradim. Sad mi sve prihvata samo sto ne mogu da snimim podatak preko forme SERVIS. Kaze " You can't go to the specified record" . Okacicu ti bazu sad pa pogledaj ako mozes. Hvala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
178-223-146-39.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski17.03.2012. u 17:27 - pre 147 meseci
U formi Servisi za combo Ime i prezime za control source postavi ID Servisera

[Ovu poruku je menjao Dexxxl dana 17.03.2012. u 21:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dexxxl dana 17.03.2012. u 21:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
178-223-146-39.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski17.03.2012. u 20:11 - pre 147 meseci
Problematican ti je i combo marka na formi servii. U njemu bi trebalo da se nalazi podatak o konkretnom vozilu. Npr firma moze da proda 15 juga, a ti treba iz comba da izaberes koji od njih je dosao na servis, Znaci polje ID_Vozila moras da ostavis vidljivo i da podatke za combo vuce iz tabele Prodaje (ne servisiraju se neprodata vozila) Razmisli o tome da ID_vozila ne bude autonumber, nego neki prirodni kljuc, npr broj motora. Ako zelis da prikazes i marku vozila tu se stvari malkice komplikuju
Posto vidim da u tabeli servis nemas polje Marka vozila, verovatno ti profa i ne trazi taj podatak, pa ti je moj savet da se po tom pitanju pravis da nisi odavde. Ako se zahteva i to onda je potrebno

a/ ako je vozilo kupljeno od kuce da sam pronadje marku vozila na osnovu ID_vozila (je si cuo za funkciju DbLookup)
b/ ako je dosao neko sa strane (combo ID_Vozila ostaje prazan) da mozes da ukucas marku.

Sto se ostalog tice Veza vozila-prodaje treba da bude 1:1, odnosno jedno vozilo moze da se proda samo jedanput.
Pa nije vozilo Lesi pa da se vraca kuci ;) Treba da obrises tu vezu, onda u tabeli Prodaje za polje ID_Vozila postavi indexed: Yes, No duplicates. Ponovo formiraj vezu tako sto polje ID_Vozila iz tabele VOZILA vuces na polje ID_Vozila iz tabele PRODAJE. (Cekiraj referencijalni integritet).To znaci da vozilo moze da postoji u tabeli vozila a ne mora da postoji u tabeli prodaje (nije prodato), a ne moze da postoji u tabeli prodaje ako ne postoji u tabeli vozila.

Veza izmedju ID_Vozila iz Servisi i ID Vozila iz prodaje ti nije potrebna. Ako ti je potrebno da iscitas neki podatak iz tabele prodaje to mozes iz Querija gde ces i da formiras vezu (Vidi primer), a na samoj formi pomocu gore pomenute funkcije DbLookup, ali ne zagorcavaj sam sebi zivot ako ne moras.
Mogo bi jos da dodas dugme na tabeli prodaje koje bi otvaralo formu novi kupac (po kola uglavnom dolaze novi kupci), nije komplikovano, a ostavlja utisak.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski17.03.2012. u 23:24 - pre 147 meseci
U sustini profesor mi je ostavio odresene ruke. Ne moram da zakomplikujem jos vise jer se samim time baza povecava. U bazu koju si ti doradio uneo sam neke izmene tj namestio sam da mi u polju izvestaji po dugmetu Kupci izlista da odaberem ime kupca i da vidim sta je sve kupio jedan kupac tj koja vozila. Mislim da sam to ok uradio. Ako mozes proveri. Reci mi kako bih mogao da napravim qveri da mi kad preko forme Prodaja odaberem vozila koja nisu prodata. E sad pretpostavljam da to razvija jos problema tj situacija koje trebaju da se rese. Morao bih onda da uvedem da se po necemu ta vozila razlikuju. Na primer postojace dva ista auta JUGA, Bele boje,iste kubikaze ali im je zato broj motora li sasije drugaciji. E sad da li to da ubacujem ili ne. Ili da vidim kako ce ovo proci kod profesora pa ako ne valja da ubacim jos nesto. E da sad mi opet izbacuje onu gresku o podatku kada popunim formu prodaja,gledao sam sta zeza ali ne mogu da izvalim.pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
178-223-146-39.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 00:23 - pre 147 meseci
Forma je OK, verovatno ti ne dozvoljava da prodas vec prodat auto

PS nisi okacio primer
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 09:18 - pre 147 meseci
Nesto me je zezao net pa nisam mogao ga uplodujem, tj. prikazalo je kao da je uplodovovo kad ono nije. Evo sad sam uradio ali sam okacio na prethodnom postu pa mozes da vidis u cemu je problem. A jel bi mogao to da resim nekim upitom da samo ispisuje tj. prikazuje neprodata vozila i da ih nudi u combo box-u.pozz

[Ovu poruku je menjao milos_no dana 18.03.2012. u 11:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 14:49 - pre 147 meseci
Da li ste ovo zeleli?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 15:50 - pre 147 meseci
Pa u sustini to je to ali mi opet dozvoljava novu kupovinu tj prodaju iako nemam vise vozila za prodaju. Evo vidi sad Jelena je pokupovala sva vozila ali sam uspeo da obavm prodaju i sa Tijanom iako nisam dabrao vozilo, tj pise iD i kubikaza ali bez generalija. Pogledaj bazu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
79-101-169-247.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 18:12 - pre 147 meseci
Dobro vece, evo da se ukljucim. U tabelu Progaja za ID_vozila postavi required na Yes (obavezan unos)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 19:18 - pre 147 meseci
Da li je sada ono sto ste zeleli?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 20:12 - pre 147 meseci
Dobro vece, pogledao sam bazu ali mi se sad javljaju sledeci problemi.
-Ne mogu da brisem unete podatke preko forme i dugmeta obrisi na formama Novi kupac, NovaVozila jer kaze da su ti podaci obavezni u tabeli prodaja.

-Dodao sam novo vozilo (Golf ID: 4 Putnicko Benzin 1600 cm3 Plava) preko forme i sad kad odem na formu prodaja ne prikazuje mi taj novi auto u spisku vozila.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
79-101-169-247.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 20:22 - pre 147 meseci
Za prvo pitanje - to je sasvim normalno ponasanje Accesa. Ne mozes da obrises kupca ako je vec kupio neko vozilo (ima ga u tabeli prodaje)

Za drugo sad cu da proberim o cemu se radi. Probaj menu Record/refresh
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 20:32 - pre 147 meseci
Iskreno ne znam gde se nalazi ta komanda :(

I kako da izmenim tekst Upozorenje: Nema slobodnih vozila kume :)):) tj kako to da namestim za jos neka polja :)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 20:41 - pre 147 meseci
Objekti obelezeni na slici nisu referencirana na polja iz tabele Vozila, koja su definisana da su zahtevana-obavezna. Treba ih definisati.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
79-101-169-247.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski18.03.2012. u 20:42 - pre 147 meseci
Na formi Nova Vozila promeni control source zaTip Vozila i tip motora (gde pise unbound)

Gledao sam fajl Ak-V5 ZE. Cini mi se da smo to jednom ispravili, ali je covek verovatno skinuo neku stariju verziju i radio na njoj). Kod mene sa ovim ispravkama radi OK.

Za poruke upozorenja trebao bi da koristis VBA i funkciju MsgBox, ali ti ne preporucujem da to radis ako nisi vest u VB-u
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.static.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: BAza podataka za Auto kucu-seminarski19.03.2012. u 07:51 - pre 147 meseci
Namestio sam Control Source na formi vozila I sad radi ok. Jedino imam problem sto i dalje ne prikazuje u formi prodaja u combo box-u vozila koja su u tabeli vozila a nisu prodata. Sad mi samo stoji (Reno ID: 6 Putnicko Benzin 1500 cm3 Crna) a ja sam dodao jos 2 vozila Golf i Audi i njih ne nudi kao mogucnos za prodaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: BAza podataka za Auto kucu-seminarski

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9319 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.