Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 68801 | Odgovora: 171 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...04.05.2012. u 16:48 - pre 144 meseci
Hmm, da li znate sto se stavljaju dva kondenzatora paralelno? Sto, tesko bilo proizvodjacu da stavi jedan odgovarajuce vrednosti?! Ne! To se radi iz nekih drugih razloga, vec sam spomenuo da su ti kondenzatori jako kriticni po pitanju kvaliteta i tu ne igra samo kapacitivnost ulogu vec jos neki parametri, ESR i parazitivna induktivnost samog kondenzatora pa se na taj nacin ti problemi donekle kompeziraju takvim spojen. Takodje isto bitan parametar je temperaturna zavistnost tj koeficient. Mislim ima oko tog jednog kondenzatora price do prekosutra :) Ako budem imao vremena nekom prilikom da vam uslikam specialni Iskrin vojni komplet kondenzatora koji sam dobio od @macolakg koji sluzi samo za servisiranje radio uredjaja, da vidite kakvih sve razlicitih kondenzatora ima (iste kapacitivnosti) a svaki namenjen posebno za odredjen deo/sklop uredjaja...

I da, ovo sto spominjete sa promenljivim kondenzatorom, prakticno na takav nacin dobijate matching-network ali koji nije kompletan ... Dakle nema potrebe ista dirati u samoj stanici oko toga a ako je neophodno zbog prilagodjenja, bolje napraviti recimo T matching-network sa promenljivim kondezatorima i induktivnoscu kao poseban nezavistan sklop.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...04.05.2012. u 20:41 - pre 144 meseci
Citat:
mikikg: Iskreno, ja nisam za to da se ti kondenzatori diraju. Mozda moze da se njegovom promenom dobije neki procenat snage ali pitanje na ustreb cega!
Kroz taj kondenzatore prakticno prolazi sva snaga predajnika i naravano prijemni signal. Kvalitet tog kondenzatora je veoma kritican i obicno proizvodjaci ne stede bas na tom kondenzatoru. Dodatno moze da se desi ako se stavi neki drugi (tipa promenljivi iz tranzistorskog prijemnika) da to totalno napravi problem, recimo da se pojave IM3 produkti koji ne mogu da se direktno cuju na 27MHz ali njegov sporedan efekat moze da se pojavi na nekim od harmonika itd ... pa opet pitanje sta se desava sa izlaznim filterom kada se to menja ... dakle nije to tako naivno ...



Tako je @mikikg, drmanjem po tim kondezatorima i zavojnicama moze se dobiti pola wata vise (ali čega...?)

primjer: radite sa 4 wata i dolazite korespodentu sa 1 s-jedinicu, da bi mu dolazili sa 2 s-jedinice morate učetverostručiti snagu tj. 16 wati, prema tome pola wata nista neznaci, samo se prave smetnje na drugim kanalima (splateri, ili kako se već to zove) ko radi sa 50 wati, da bi dobio jednu s- jedinicu više na drugoj strani mora dici snagu na 200 wati

i sta mi vrijedi ako mene neko cuje u "libiji" ako on radi sa 10 wati pa ja njega ne cujem

kolko ja znam mjerenje SWR-a je samo indikacija prilagođenja antene na izlazni stupanj radio uređaja i nemora znaciti da je antena rezonantna na tom kanalu na kojem se mjeri SWR. Nedavno sam montirao antenu na svoj auto ( Wilson, Litle Wil) i namjestio sam najmani SWR na 30-om (1,1:1 ta je antena inace jako oštra) i onda uzmem dip-metar i rezonancija mi bude na 25.5 MHz, ajd mi sad to objasnite.....?

i da , sasvim je normalna pojava da na toj frekveniciji i sa FM radom dolaze dvije S-jedinice a nema modulacije, jednostavno nestane u eteru....

ja i prijatelj napravimo jedan test: na 5 kilometara radim sa 7 wati dilazim nu sa 1 s-jedinicu, dignem snagu na 70 wati i dolazim mu sa 3 :)
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+48 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...04.05.2012. u 21:04 - pre 144 meseci
Citat:
petropetro
kolko ja znam mjerenje SWR-a je samo indikacija prilagođenja antene na izlazni stupanj radio uređaja i nemora znaciti da je antena rezonantna na tom kanalu na kojem se mjeri SWR. Nedavno sam montirao antenu na svoj auto ( Wilson, Litle Wil) i namjestio sam najmani SWR na 30-om (1,1:1 ta je antena inace jako oštra) i onda uzmem dip-metar i rezonancija mi bude na 25.5 MHz, ajd mi sad to objasnite.....?

Veri prosto To sto dip metar pokazuje da je antena rezonantna na 25.5 MHz kazuje da je na toj freq reaktivni deo impedanse jednak nuli, tu imamo samo realni deo odnosno termogeni (Z=R+jX), u ovom slucaju Z=R posto je X=0. Reaktivni deo je jednak nuli samo na rezonantnoj frekvenciji. Na tridesetom kanalu (to je > 2 MHz iznad rezonantne freq) imamo i induktivni deo impedanse, jerbo nam antena dodje 'predugacka' za tu freq. Kada se realni i imaginarni (induktivni) deo vektorski saberu dobijemo cca 50 Oma pa tako i dobar SWR. |Z| = SQRT(R^2 + X^2).
73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...04.05.2012. u 21:15 - pre 144 meseci
uh sta mi naprica... :) reci ti meni to po naski:
da ju stelujem dipmetrom ili SWR-metrom?
zar nebi trebala antena biti najosjetljivija ( prijem) na rezonantnoj freq?
moze li se antena namjestiti da se poklopi i swr i rezon.? molim pojasnjenje
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...04.05.2012. u 23:11 - pre 144 meseci
Citat:
foxhunter1Veri prosto :) To sto dip metar pokazuje da je antena rezonantna na 25.5 MHz kazuje da je na toj freq reaktivni deo impedanse jednak nuli, tu imamo samo realni deo odnosno termogeni (Z=R+jX), u ovom slucaju Z=R posto je X=0. Reaktivni deo je jednak nuli samo na rezonantnoj frekvenciji. Na tridesetom kanalu (to je > 2 MHz iznad rezonantne freq) imamo i induktivni deo impedanse, jerbo nam antena dodje 'predugacka' za tu freq. Kada se realni i imaginarni (induktivni) deo vektorski saberu dobijemo cca 50 Oma pa tako i dobar SWR. |Z| = SQRT(R^2 + X^2).

Odlicno receno.

Citat:
petropetro: uh sta mi naprica... :) reci ti meni to po naski:
da ju stelujem dipmetrom ili SWR-metrom?
zar nebi trebala antena biti najosjetljivija ( prijem) na rezonantnoj freq?
moze li se antena namjestiti da se poklopi i swr i rezon.? molim pojasnjenje

Ukratko, meris SWR metrom. Tehnicki nema razlike izmedju rezonantne i ne-rezonantne antene po pitanju perfomansi ali je sporedan efakat sto se rezonatna antena mora fizicki prilagodjavati za svaku posebnu (sledecu) ucestanost dok ne-rezonatne se "trude" da imaju konstantan Z (pa i SWR) nad nekim projektovanim opsegom ucestanosti tj bandom. Prakticno, rezonantna antena u CB slucaju bi super radila samo na jednom kanalu dok bi kanal-dva dalje od te ucestanosti situacija bila losija jer se drasticno menja reaktivni deo impedanse (X > 0).
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 01:42 - pre 144 meseci
Kakvi Splateri, harmonici i šta sve ne mogu da se dobiju ako se poveća kapacitet izlaznog kondenzatora za 30pF
Ne mora da se kači promenjivi kondenzator može da se eksperimentiše sa promenom tog kondenzatora, na manju ili veću vrednost.
Za po 10pf . I kao što je rečeno mala je razlika u kapacitetu, i to je izlazni kondenzator na samom kraju filtarskog sklopa
i nije toliko kritičan, a ako se dobije bolji swr i prijem, i vidi se da je manja struja potošnje a nešto veća snaga. Neće tu
biti nikakvih nusprodukata.
Taj izlazni kondenzator nije nikakav superkvalitetni već obični keramički nije čak ni temperaturno kompenzovan.Jedino ima nešto
veći radni napon, ani to nije potrebno da jer tu nema više od 40-ak Vpp.
To su civilne stanice, neke su i dosta nekvalitetne i jeftine. Može biti loš prijem zbog same stanice, a i onako su propagacije loše.

I to nije preporuka za nekoga ko ne uma da barata lemilicom i čita oznake na kondenzatorima.

pozdrav
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 07:29 - pre 144 meseci
@mikikg: "Ukratko, meris SWR metrom. Tehnicki nema razlike izmedju rezonantne i ne-rezonantne antene po pitanju perfomansi ali je sporedan efakat sto se rezonatna antena mora fizicki prilagodjavati za svaku posebnu (sledecu) ucestanost dok ne-rezonatne se "trude" da imaju konstantan Z (pa i SWR) nad nekim projektovanim opsegom ucestanosti tj bandom. Prakticno, rezonantna antena u CB slucaju bi super radila samo na jednom kanalu dok bi kanal-dva dalje od te ucestanosti situacija bila losija jer se drasticno menja reaktivni deo impedanse (X > 0). "

ok kuzim, hvala vam puno :-)
 
Odgovor na temu

foxhunter1
KN03NL

Član broj: 234323
Poruke: 238
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+48 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 08:49 - pre 144 meseci
@ petropetro Ma lepo sam rekao da necu da se mesam, jer znam da ce da se prica oduzi . U pravu si, antena ima (nacelno) najbolji prijem na rezonantnoj frekvenciji. Medjutim rezonantna frekvencija ne mora da se poklopi sa najboljim SWRom. To zavisi od konstrukcije antena i njihove impedanse i jos mnogo cega . To sto si utvrdio da je antena rezonantna na 25.5 MHz moz da bidne, al' ne mora da znaci. Pitanje je sada da li si to uradio kod same antene ili na kraju kabla? Ako je kod same antene - tu je djene - djene, ako je na kraju kabla - onda je i kabl uticao svojm transformatorskim sposobnostima tj ono sto je na pocetku kabla moz' da bidne, al' ne mora da znaci da ce biti i na kraju tog kabla . E sad sam ti tek objasnio . Vidis, u principu je najbolje da antena bude rezonantna (dip metar), a da se transformacijom impedanse dotera najbolji SWR, jerbo ces tada imati najbolji prenos, sa najmanjim gubicima i na RXu i na TXu. Eh, svega toga ne bi ni bilo, samo da je Pera (Detlic) na vreme otisao u policiju, tj kada bi vektorski network analizatori bili jeftiniji... sa njima se sve vidi i mnogo lakse radi. Ima jos jedna stvar u ovom nasem radio amaterskom hobiju: manje filozofirati, a vise raditi (veze)... malo pre sam imao jednu akademsku raspravu sa mojim sinom - gitaristom... poceo da mi se gadja sa Hercima i kako mu samo par stotina herca sa gornje i donje strane fale pa da bude zvuk perfektan a i on kao gitarista. Kad sam mu rekao da Dzimi Hendriks verovatno nije imao pojma o propusnom opsegu i krivama, al' je svirao gitaru carski... odmah se nesto izgubio u nepoznatom pravcu
73 de YU1OL
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 09:18 - pre 144 meseci
ti si foxhunter vidovit!! jest, mjerio sam na kablu , direktno na anteni nisam...

Hvala svima!
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 16:13 - pre 144 meseci
Jednostavno, najcesce koriscen kabl RG-58 na jedan metar ima 100pf kapacitet. Kako god ovo zvucalo, na svaki metar dodajte toliko...
U oba slucaja da li je do antene, kabla ili u stanici kondezator, nece se mnogo menjati na samo 50 oma, zato su najbolje antene sa zavojnicom u sebi, kao antena Super 12 i Sigma, GP antena bez prilagodjenja trazi odredjenu duzinu kabla, mobilne antene traze sasiju vozila ali nisu kriticne jer imaju vecinom zavojnicu, one skracene varijante, pendrek antene e tu nemam komentar i ne zanimaju me.
Usmerene antene nisam pominjao u ovom tekstu, dozvoljena je samo vertikalna polarizacija antene za CB tako pise u zakonu.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 16:29 - pre 144 meseci
Odlican program i slobodan.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...05.05.2012. u 21:15 - pre 144 meseci
Prostiranje radio talasa. Evo nekih karakteristika za neke frekvencije, neke se prostiru od 500-1000 milja itd, cb nista posebno, ipak sam mislio da je to malko bolje no dobro.






YU1OTW
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...09.05.2012. u 16:26 - pre 144 meseci
Probao sam konacno kako se odrazava ovaj matcher koji imam na Power/SWR metru i "kao" dobro. Posto mi je SWR 1:1.9 kada emitujem na FM snaga 4W, pazljivim stelovanjem uspem da smanjim SWR na 1:1.2 sto je fin rezultat, sve je to pratio kolega na 7km od mene i nije bilo promena u signalu sto je najzanimljivije. Test sam izvrsio na AM sa 1W snage e tu sam pomocu matcher-a nastelovao SWR na 1:1.1 tako da i sa ukljucenim i sa iskljucenim matcher-om signal mi je isti S9 jedinica veoma mala promena se moze videti ali opet je sve oko S9. Inace ranije sam imao samo S4 jedinice na AM kada sam bakarnu zicu 2 x 2.75m zamenio aluminijumskim cevima promera 6mm i sada je signal veci a sipke su na istom mestu kao i one bakarne zice.
YU1OTW
 
Odgovor na temu

mmladenovic
Milan Mladenovic
Kragujevac

Član broj: 21193
Poruke: 148
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 113441856
Sajt: www.cncmasine.com


+2 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...07.06.2012. u 23:43 - pre 143 meseci
Pozdrav starkg,
nema razloga da toliko juris to da ti SWR antene bude 1:1.
Ako imas neki matcher samo podesi da ti predajnik "vidi" 50R na svom kraju a antena ce odraditi svoje.

Nekada davno sam napravio PI filter za 27MHz i on je bio uvek izmedju antene i stanice.
Preslikas impedansu koju treba, oslabis dodatno harmonike i ostale gluposti a kada si na prijemu imas jos jedno podeseno kolo pa je i selektivnost bolja.

Ovih dana cu ukljuciti malo CB pa se mozda i cujemo.

Pozdrav

A sto se S jedinica tice i oko toga se opusti.
Ako se lepo secam 1S jedinica je 6db razlike tj po snazi 4 puta a po naponu duplo.
Sto znaci da bi te taj tamo na 7km cuo bolje za par S jedinica moracu da ti pozajmim linear sa dve GU50 :)
msn : [email protected]
Skype : mladenovic.milan.kg
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...08.06.2012. u 07:39 - pre 143 meseci
E pozdrav. Znam da je razlika velika :) , Uzgred cuo sam se sa jos jednim kolegom radi sa lokacije Dragobraca sto je oko 10km od mene cujnost odlicna.
Sto se tice lineara teska posla to bi cepalo po pojacalima, bas sam jedan dan nesto eksperimentisao oko smetnji stavio nekoliko prijemnika kod antene, i najzanimljiviji mi je bio jedan Ei NIs kasetofon na FM-u se cula modulacija sa CB-a ali samo kada je u AM rezimu rada probija, dok kada je stanica na FM detektuje se samo blagi sum, i slabljenje polja slabijim stanicama, to vec nije strasno i nisam cuo modulaciju sto je najbitnije. Jedino se cuje na harmonicima imam prijemnik (DSP) 64-108 pa cujem drugi harmonik ali to pored antene sto je i normalno i cuje se blago i modulacija.

Vazi cujemo se obavezno, veliki pozdrav.
YU1OTW
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...13.06.2012. u 08:33 - pre 143 meseci
Jeste Linear je prava stvar. Ali ako se izmesti antena na krov , pogotovu ako je to GP antena,
neće se zagrevati trava i okonli zidovi izračenom snagom iz lineara, a domet će biti mnogo bolji.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...18.06.2012. u 14:17 - pre 143 meseci
Proveri na fiksnom telefonu da li se cujes, kakda emitujes AM?
 
Odgovor na temu

free100

Član broj: 270082
Poruke: 135
*.cpe.vektor.net.



+3 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...22.06.2012. u 15:41 - pre 142 meseci
Zbog čega se pri radu sa CB uglavnom pominje samo SWR, a zaboravlja FS - field strength meter, iako skoro svaki SWR za CB ima i skalu za očitavanje FS ?!

Čemu onda služi FS i kako se meri sa FS (sa slike - čemu služi ovaj metalni deo levo (sa strane) od skale - za neko podešavanje skale ili ga ne treba dirati ili...) ?!

Primer jednostavnog SWR/FS metra sa jednog sajta:



 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...22.06.2012. u 22:21 - pre 142 meseci
FS sluzi kada setujes skalu do kraja i potom prebacis prekidac na REF i ocitas SWR.
Taj metalni deo sluzi da prikljucis skracenu antenu i da meris refleksiju antene i kablova u okolini, ili da meris kod same antene, kada se tako meri kablovi ne trebaju da budu prikljuceni na meracu! To je kao merac polja, a kada koristis merac sa prikljucenim kablovima taj prikljucak (sraf) mora da ima skinutu ovu skracenu antenu.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...23.06.2012. u 04:40 - pre 142 meseci
Prvo izmeri najveću moguću jačinu FS-a.
Ako je FS ili "field strength" Jačina Polja izračenog iz Antene najveća moguća
, sve će biti u redu, bez obzira što SWR pokazuje malo drugačije.
Ovo što neki Amateri pišu nema veze nikakve.


[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 23.06.2012. u 06:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CB-27Mhz (uredjaji, antene, gradnja, iskustva, desavanja)...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 68801 | Odgovora: 171 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.