Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva

[ Pregleda: 11409 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veek
SRBIJA !

Član broj: 24448
Poruke: 171
62.193.131.*

Sajt: www.mag-nes.com


Profil

icon Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva10.12.2005. u 20:26 - pre 222 meseci
Mislim da je tema primerena ovom forumu te molim moderatore da je ne premestaju.

Zanima me kakva su vasa iskusta oko gromobrana na antenskim stubovima?

Moj antenski stub je visine 35 metara i na njemu se nalaze 4 dipol antene. Zanima me koje mere bih trebao da preduzmem da bih zastitio antene i predajnik od nedaj boze eventualnog udara groma.

Planiram da na vrh stuba postavim gromobran a da antene izolujem gumom tako da nemaju direktan kontakt sa stubom.

Molim sve one koji imaju iskustva i znanja u ovoj oblasti da ga podele sa svima nama...
 
Odgovor na temu

alexa_pg
Podgorica

Član broj: 52266
Poruke: 2025
*.crnagora.net.



+115 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva10.12.2005. u 23:06 - pre 222 meseci
Antenski stub mora biti sto bolje uzemljen. Nema improvizacija. Sto se tice izolacije antena, kako kazes, to ne dolazi u obzir. Antena MORA biti spojena sa stubom i preko stuba takodje uzemljena.
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.dlp178.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva12.12.2005. u 23:45 - pre 222 meseci
kako antena mora biti spojena sa zemljom.
a dipovi od fm antene nesmiju dodirivati okolne metalne povrsine .

 
Odgovor na temu

d....
elektro...
beograd

Član broj: 28378
Poruke: 142
217.24.18.*



Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva13.12.2005. u 15:59 - pre 222 meseci
Moguce je koriscenje zastitnika od udara groma, koji, doduse, ne stite antene nego samo uredjaje koji su vezani na njih. Radi se o sledecem, izmedju kabla i uredjaja se stavlja kao neki umetak, koji ima konektore na oba kraja, recimo N konektore, pa je antena vezana koaksijalnim kablom do njega, a od njega ide koaksijalni kabl do uredjaja (repetitora, prijemnika,bazne stanice...).
 
Odgovor na temu

Vlaj.co
beograd

Član broj: 53949
Poruke: 75
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva30.12.2005. u 13:46 - pre 221 meseci
Prilikom udara groma dolazi do el. praznjenja enormne kolicine energije. JAcina struje tom prilikom je 10.000-30.000A pri naponu od 100.000.000V.
Nije potrebno da mnozimo ove dve velicine da bi dobili snagu groma - PREVELIKA JE
U mom iskustvu udara groma na antenske sisteme nisam do sada zabelezio dva ista slucaja. Desavalo se da grom udari u sistem i da apsolutno nista ne crkne, cak da ljudi i ne primete da su gromom pogodjeni, do onih najtragicnijih slucajeva gde je komplet emisiona tehnika pogorela sve do prijemnika linka.
Najcesca iskustva su da grom spali komplet antenski sistem - antene su pocrnele i izgledaju izbuseno kao da je neko shutgun-om pucao po njima, brkovi razdelnik i napojni kabl potpuno izgore i tako dalje do uredjaja.
Jedna stvar nam je obavezna prilikom atesta ant. sistema, a to je da se na napojnom kablu cefleks 7/8 postavi jedna obujmica od bakra koja dodiruje onaj rebrasti bakarni plasht kabla koji se vidi kad se spoljni gumeni plasht oguli na duzini od 5cm. Bakarna obujmica se stegne na koaksijalac na tom mestu, a to mesto je obicno na ulazu u kucicu sa uredjajima, na spoljnoj strani zida oko 10 cm od zida - toliko da ne smeta. Ta obijmica se preko kabla (bakar 50kvadrata) spaja sa zastitnim uzemljenjem, to obezbedjuje vecu sansu da uredjaji ostanu citavi prilikom udara groma.
Nadam se da je svima jasno da je grom visa sila i da ponekad i najstabilniji sistemi padnu pod tom silom, tako da opet i kod nas tehnicara vazi prilikom grmljavine (ne daj Boze da udari ili neka ti je Bog u pomoci)
Vlada - The Government
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1536
195.252.113.*



+264 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva05.01.2006. u 07:44 - pre 221 meseci
Eto spomenusmo i atest .... da, sve je ovo regulisano zakonom!

a.) ne mozes da ubodes 35m visoku antenu bez papira ....

b.) postoje nezavisni zakoni za antene i uzemljenja, kao i par zakona o postrojenjima i instalacijama gde se pominju odstojanja do antena ..

c.) zakoni nisu pravnicki vec bas inzenjerski, pa ih vredi procitati i kad ih ne zelis postovati ...

d.) cak i tada zastitio si samo ljude, antena je vise potrosna roba ...


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Darkves
Smederevo

Član broj: 85175
Poruke: 3
*.donet.co.yu.



Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva17.02.2006. u 14:48 - pre 220 meseci
Molio bih whitie2004 da kaže koja pravna regulativa odredjuje uslove za postavljanje antenskih stubova i gde je pronaći. Šta to treba od papira da bi se ubola 35 metara visoka antena.
Hvala
 
Odgovor na temu

HerQl
NS

Član broj: 36151
Poruke: 488
213.244.208.*

ICQ: 319620366
Sajt: www.yu7bpq.com


+1 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva18.02.2006. u 05:08 - pre 220 meseci
znam da kod radioamatera za antenske sisteme (tj stubove) koji prelaze visinu od 10 ili 14m potrebna gradjevinska dozvola...
To najbolje da popricas sa nekim gradjevinskim inspektorom.
Pa posle kaci na taj stub sta ocesh.
YZ7CQ
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1536
195.252.113.*



+264 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva18.02.2006. u 09:49 - pre 220 meseci
Uh, ovde sam malo zardjao, davno bilo kada sam jurio licence ... ali da pokusam da pomognem.

Za vecinu ovih objekata ti treba gr. dozvola koju izdaje opstina ili republika ( zavisno od objekta ). Za nju ti ( uz ostalo ) trebaju projekti overeni od projektanata licenciranih za tu oblast. Slicno posle pri realizaciji ...

Osnovno su JUS standardi koje moras da zadovoljis; potrazi sve pod N.B2. xxx Radi se o nekih 5-6 dokumenata. Onda dolaze zakoni, nama najinteresantniji o sistemima veza. Najzad dolaze pravilnici o tehnickim normama ... Ima ih koliko 'oces i nikad nisi siguran da si ih sve video. Kada radis projekat moras se pozvati na neki pravilnik.Gradjevinski inzenjeri su velemajstori u pronalazenju. Kada ne nadjes nista kod nas pozoves se na Nemacki, Americki ....

Kako doci do ovih dokumenata. Vecina nas se nakon fakulteta spremalo za licencu i tada nakupilo mnogo papira i CD-ova. Ministarstva na svojim sajtovima imaju vecinu zakona i podosta podzakonskih akata, ali onaj gore zakon ( pogadjas ) nema. Rekose mi da dosta toga ima na wikiju. Inzenjeska komora je sledece mesto, ali ne sajt vec zivi kontakt. Sad skoru su imali seriju predavanja o protivpozarnim merama zastite, a isao je i CD. Kad vide da nisi konkurencija i kolege oce da pomognu.

Ako ti nije problem, mogu ti poslati nekih 5-10 mega na mejl...


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 18.02.2006. u 12:57 GMT+1]
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

proradio

Član broj: 88364
Poruke: 3
*.leased.neobee.net.



Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva16.03.2006. u 16:48 - pre 219 meseci
nema boljeg gromobrana od antene!
kolege su dosta toga iznele, ali nije baš sve za forum. 35 stub je ozbiljan stvar. o prenaposkoj zaštiti, tj zaštiti od udara groma najbolje se infromisati na teh, sajtovima prouzvođača antena (www.kathtrein.de ) . kao, is ve drugo, nema tu misterije. jedino što sve košta.
 
Odgovor na temu

alen nikolic

Član broj: 248640
Poruke: 28
212.200.65.*



+1 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva09.03.2010. u 22:57 - pre 170 meseci
Da i ja malo doprinesem :-)

"Za zaštitu prostora lokacije, antena, stuba, RBS-ova i ostale opreme na lokaciji izabrana je hvataljka sa ranim startovanjem u skladu sa JUS N.B4.810 francuskog proizvodjača Franklin tip AFB0012SE, dužine 2m, sa vremenom prednjačenja t = 45us, koja se postavlja na nosaču visine 2m montiranom na vrh antenskog stuba."

Napomena: Vise se ne uvozi ovaj tip hvataljke, ali se u projektima i dalje preporucuje

 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva09.03.2010. u 23:06 - pre 170 meseci
Kako to otprilike izgleda?
 
Odgovor na temu

Zeljko07
Nikolic Zeljko Z E X O N
FULLSECURITY AUTOALARMI
Beograd- Rakovica

Član broj: 131395
Poruke: 291
109.93.175.*



+12 Profil

icon Re: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva13.03.2010. u 13:59 - pre 170 meseci


Valjda ovako !

pozdrav !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Gromobrani na antenskim stubovima :: Iskustva

[ Pregleda: 11409 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.