Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

treba mi podrska :) vasa iskustva...

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: treba mi podrska :) vasa iskustva...

[ Pregleda: 1588 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anonimuss

Član broj: 78761
Poruke: 137
*.crnagora.net.



Profil

icon treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 01:22 - pre 147 meseci
nocas sam instalirao Dev-C++ i imam knjigu za pocetnike
presao sam nekih 75 strana od ukupnih 300 i do sad sam naucio kako da napravim kalkulator... to sam znao i ranije... u toj knjizi od 300 strana ima taj kalkulator i drugi primjer je graficki program gdje se iscrava krug.....

e sad mene interesuje par stvari ...
izgleda da sam odlucio da se posvetim programiranju dvoumio sam se izmedju programiranja i web dizajna i odlucio za programiranje(c++)

prije vise od 5 godina sam radio u visual basic.. zadnje sto sam radio u njemu je bilo kao neki programcic client/server za chat....

e sad me interesuje vase iskustvo sto se tice C++ dokle ste vi stigli u njemu tj sta ste uspjeli da napravite sa vasim znanjem, koliko vec programirate u c++ i da li neko zaradjuje za hljeb od njega :)
kako je placen taj posao ... i dje bi se moglo radit .. tj sta bi bio moj posao ako bi ja razbijao programiranje

... toliko za sad nadam se da ce se vise ljudi ukljuci
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 09:22 - pre 147 meseci
Postoje drugi jezici koji su zamenili C++ kao jezik opšte namene. Tu su Java i C#, ali i Python i Perl. C++ sada koriste samo oni koji ga već dobro znaju i ne žele da prelaze na drugo, ili ako se radi na postojećem projektu koji je već pisan u C++. Jezik je ostao dobar za neke specijalne slučajeve. Što si bliže hardveru to je korisniji, ali čak i tada kad se opasno približiš hardveru (pišeš drajver) možda je C bolji od C++. U svim ostalim slučajevima bolje je odabrati jezike koji su udobniji za rad, i kojima se brže i jeftinije dolazi do rezultata.
 
Odgovor na temu

anonimuss

Član broj: 78761
Poruke: 137
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 10:43 - pre 147 meseci
hm zanimljivo nisam pratio u zadnje vrijeme je li sta mijenjalo eto izgleda da jeste prije 5 godina je bio aktuelan c++....

po vamam koji je najbolji, najisplativiji programski jezik za ucenje....
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 10:48 - pre 147 meseci
Glavni jezik koji moraš da naučiš je engleski. Bez njega ti nema leba. Za ostalo nisam dovoljno upućen, ali Java i C# su po meni glavni kandidati. C# je organizovaniji, ali Java je besplatna i sveprisutnija.
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.mbb.telenor.rs.



+9 Profil

icon Re: treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 20:44 - pre 147 meseci
Citat:
Mihajlo Cvetanović: Postoje drugi jezici koji su zamenili C++ kao jezik opšte namene. Tu su Java i C#, ali i Python i Perl. C++ sada koriste samo oni koji ga već dobro znaju i ne žele da prelaze na drugo, ili ako se radi na postojećem projektu koji je već pisan u C++. Jezik je ostao dobar za neke specijalne slučajeve. Što si bliže hardveru to je korisniji, ali čak i tada kad se opasno približiš hardveru (pišeš drajver) možda je C bolji od C++. U svim ostalim slučajevima bolje je odabrati jezike koji su udobniji za rad, i kojima se brže i jeftinije dolazi do rezultata.


Ne bih mogao u potpunosti da se se složim.

C++ je nekada ranije bio težak za učenje što jer je skoro sve nasledio od C-a, a samim tim su i prvi koraci u njegovom učenju bili identični kao kod C-a. Još uvek se i na fakultetima primenjuje slična metodologija, tj. uči se kao da je u pitanju "C sa klasama".
Kako su se pojavljiavli VM jezici poput Jave i C#-a koji su u samom startu imali GC, imali bolja okruženja i framework-e sa GUI toolkitima, koji su korisnika oslobađali razmišljanja o pokazivačima, tako je C++ postajao sve manje popularan, što je u principu i normalno, ali se tu ipak i preterivalo (a i marketing je uradio svoje) pa je na kraju postao i bauk.

Međutim, ni veliki igrači (MS, Google, Facebook, ...) ga nisu napustili, šta više. Pored Qt-a kao odličnog cross-platform toolkita i novog standarda (nove mogućnosti jezika, još bolja izražajnost, nove biblioteke...) opet mnogima postaje izbor #1.

E sada, ono što definitivno treba promeniti, to je metodologija učenja (za počekat, putpuno izbacivanje C-olikog razmišljanja).

I da, čak i kad su low level poslovi u pitanju, i tu je C++ u opštem slučaju bolji od C-a (a to je prevashodno zbog mnogo čistijeg type sistema i postojanja templejta, statičkog polimorfizma...)

Daću dva primera:
1. Početnike još uvek uče da se dinamička alokacija vrši isključivo ovako:
Code:

Tip *x = new Tip;

i to treba znati, ali ako se forwardujemo u 2012. godinu imamo ovo:
Code:

auto x = make_shared<T>();


2. Jedna od stvari koje se još uvek uveliko uče u okviru mnogih C++ kurseva su pokazivači na funkcije i nekako neizbežni qsort. A poznato je da je std::sort višestruko brži od qsorta (koristi se specijalizacija templejta, functor-i ili lambde umesto pokazivača na f-je pa nema više nikakvih indirekcija... bolji inline koda, itd...)
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: treba mi podrska :) vasa iskustva...27.02.2012. u 22:00 - pre 147 meseci
Onaj ko ima da pita koji jezik da uči bolje će proći ako počne sa Javom i C#-om. C++ omogućava programeru da se upuca u nogu na mnogo što jednostavnih, što maštovitih načina. Znam C++ bolje od C#, a opet sam pre par nedelja nagazio na jednu od raznih C++ mina. C# ti ne daje mine nego lego kockice da se igraš s njima. Nove projekte radije počinjem u C#, a C++ koristim samo kad moram.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: treba mi podrska :) vasa iskustva...

[ Pregleda: 1588 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.