Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10730 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noreniou
žarkovo-ak-žarkovo

noreniou
Član broj: 6411
Poruke: 392
*.dynamic.sbb.rs.



+120 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:51 - pre 148 meseci
Citat:
Kawcek: Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....


Opet glupo poredjenje sa hlebom

Shvati da Hleb danas u Beogradu mozes da kupiš i za 31 dinar sto je manje od 55 ali i za 150 dinara zato sto imaš veoma velik izbor.
Mleko dugotrajno ti je 70 din, kratkotrajno svuda 55 po litri.
Racun za struju - struja socijalna kategorija + nije se ulagalo 10ak godina ništa u sistem + restrikcije nonstop.

Kako je Politika kostala pre 15ak godina par milijardi dinara a danas 35 din > Deflacija ?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:52 - pre 148 meseci
Partijska trolčina na tajnom zadatku

Mozda je,ali cinjenice su mu bolje od te tablice nbs,koja je koliko se secam uvek trabunjala da inflacija nije dvocifrena.
Moze da se prica i prica,ali realnost je druga.Pre 4-5 godine u razgovoru sa Vladom Goatijem,i njegovim objasnjenjem
USLUGE-PROIZVODNJA,rekao sam da me zanima koliko mogu za kucu kupiti prehrambenih proizvoda za isto evra
od proslog meseca.Evro po kupovnoj moci je daaaaavnoo morao biti visi nego 60 rsd koliko je dugo odrzavan.
Pa onda objasnite strucno Kawceku kako nije sto jeste.
Citat:
Kawcek: Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....


dodato
Pustimo tu pricu sa hlebom i cenom.Ja ga dobijam jabe,.
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.santrex.net.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:58 - pre 148 meseci
koji to izvoznici kukaju nesto nisam video?

mozda kukaju samo ovi sto su zaduzeni u evrima....
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 09:15 - pre 148 meseci
Znas li ti o cemu pricas? Juan nije valuta, on je najbolji primer kvazi valute koju drzava enormno kontrolise.
Jen?:) Jen nije valuta. Jen je US Treasury 10/30yr bond :) Tj. raste i pada kao yield na americkim obveznicama.

Ako ti racunas juan kao valutu, onda si debelo zaglibio.

Citat:
Kawcek: Dexic,

znanje o valutama ti nije jaca strana cim mozes da tvrdis da u svetu postoje samo 2 valute

Evo na primer Japanci i Kinezi se ubise da oslabe svoj juan i jen prema dolaru i evru , a Amerikanci se ubise vrseci pritisak na iste, narocito Kineze da ga ojacaju.....

evo na primer pazi ovu vest

Obama preti Kini trgovinskim ratom ako veštački ne ojača juan prema dolaru
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 09:16 - pre 148 meseci
Bilo ko iz IT sektora ko izvozi softver/usluge kuka.
Bilo koji poljoprivrednik. On je prodao u dinarima rod, ima dinare, sada mu ti dinare manje vrede za kupovinu potrepstina za sledecu setvu/zetvu.
Bilo koji proizvodjac koji koristi naftu na bilo koji nacin, jer ga ista vise kosta.
Itd.

Samo drzavne kvazi-fabrike hoce slab dinar, ostalim izvoznicima je svejedno - samo je sto veca stabilnost bitna.

Citat:
Kawcek: koji to izvoznici kukaju nesto nisam video?

mozda kukaju samo ovi sto su zaduzeni u evrima....
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 10:24 - pre 148 meseci
Ako ce neko da poredi cenu hleba onda ne treba da poredi maloprodajnu cenu nego cenu proizvodnje. Lepo je to sto je 2000 godine hleb kostao 3 dinara ali pitanje je koliko je kostalo da se takav hleb napravi.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 10:53 - pre 148 meseci
To ce porediti neko ko je pametan i gleda cinjenice - ne neko ko vrti politicke flajere po forumu :D
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 11:16 - pre 148 meseci
Pa toliko je i kostala.

350 gr. brasna T-500 = 3 dinara + par grama soli + malo vode iz cesme + malo struje = 4 dinara uvrh glave.

Koliko vi cenite da je kostala proizvodnja jednog hleba?


EDIT:

zaboravio sam kvasac ... ali i to moze da stane u tadasnja 4 dinara.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 12:12 - pre 148 meseci
A radna snaga? Transport? Prostor? Odrzavanje? Marza pekare? Marza trgovaca?

Ja nisam pekar pa ne mogu da cenim koliko je kostalo ali mi je malo sumnjivo da sve ove tvoje i moje stavke mogu da stanu u tri dinara. Pre ce biti da je ta cena bila subvencionisana na stetu nekih drugih drzavnih preduzeca koja su jako dobro poslovala (eps, telekom) a zarad socijalnog mira.
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 12:22 - pre 148 meseci
Jel hleb za 3 dinara nije bio neka Tomina šnaps ideja?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 13:12 - pre 148 meseci
Ali to nije primer nicega, sem velike inflacije i velikog broja nula na novcanicama.

Tada je brasno kostalo nesto manje od 0,2€, a sada je mal vise od 0,3. Sto i dalje ne govori o finansijama, vec o trzistu, tada je bilo zatvoreno, bilo je viska koji se nije izvozio(u znacajnim kolicinama) i normalno je da je trzisna cena niza.

Valjda je i vrapcima jasno, da se od 2001-e standard, plate i kojekakvi proseci, drze na kreditima i donacijama, i da prosek plata nema korelaciju sa proizvodnjom.

Statistika maze i laze, koriste se sitni i krupni trikovi, do pre neki dan najveci "izvoznik" je bio USSteel, ciji se bilans pripisivao drzavi.


Poz
 
Odgovor na temu

proaktivan

Član broj: 295657
Poruke: 4
84.41.108.*



+2 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 13:37 - pre 148 meseci
Veoma je bitno reći jednu stvar: KURS DINARA PREMA EVRU JE SVE MANJE STVAR EKONOMSKE LOGIKE, A SVE VIŠE STVAR NERACIONALNIH POLITIČKIH ODLUKA. Da je sledio ekonomsku logiku, kurs bi verovatno bio na nivou od otprilike 140 RSD/EUR. Ali kurs se koristi za veštačko održavanje standarda građana, pa ga političari u saradnji sa bankama i stranim investitorima štimuju, zarad zadržavanja glasačkog tela.

Ovde treba imati na umu jednu političku odluku koja treba da se donese ovih dana: ODluka o kandidaturi Srbije u EU. Iako to nije nešto što se maže na hleb ili čime se mogu pokrenuti oronule fabrike, ukoliko ova odluka bude pozitivna, to može biti izgovor za jačanje dinara.

Kakav će biti mehanizam jačanja? EU će lobirati kod investitora da deo novca investiraju u dužničke HOV republike Srbije, što će ovi opet zarad svojih motiva morati prihvatiti.

Zašto bi EU to činila? Ukoliko joj iz nekih razloga odgovara da ova garnitura ostane na vlasti, ona će joj pomoći da se održi. Kako i oni sami vide da je ovoj vladajućoj garnituri jako pala popularnost, oni će možda baciti poslednjeg preostalog jakog aduta-kandidaturu.

Kakve su kratkoročne posledice? Jačanje dinara i dalje veštačko održavanje životnog standarda.

Kakve su dugoročne posledice? Zavisi koliko nam bog bude u pomoći. Ako se desi da priliv kapitala naglo poraste (posebno u realnu privredu) kurs će se stabilizovati i može doći do porasta standarda. Ako ne ostaje novo lobiranje za dalje zaduživanje ili rasprodaja preostalog porodičnog srebra (EPS, Telekom...). Ako ništa od ovog ne upali sleduje nam Argentinski scenario, jer dodatno uvećane dugove nećemo moći da vraćamo. Tada će umesto na sadašnjih realnih 140 RSD/EUR, dinar devalvirati na 250 RSD/EUR.

Zato draga gospodo, neka vas ništa ne čudi-ni ako narednih dana kurs ode na 120 RSD/EUR, niti ako se vrati na 100 RSD/EUR. Kurs dinara je u ovom trenutku čista politička odluka, i ne vredi nam razbijati glavu zdravom ekonomskom logikom.

Kada zub boli svaki zubar će vam reći da to nakon izvesnog vremena može prerasti u upalu desni. Ali on ne može predvideti za svakog pojedinca da li će postupiti racionalno i ići da rešava bolestan zub ili će to odlagati pa kasnije morati operisati upalu desni.
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.santrex.net.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 13:44 - pre 148 meseci
Citat:
Dexic: Bilo ko iz IT sektora ko izvozi softver/usluge kuka.
Bilo koji poljoprivrednik. On je prodao u dinarima rod, ima dinare, sada mu ti dinare manje vrede za kupovinu potrepstina za sledecu setvu/zetvu.
Bilo koji proizvodjac koji koristi naftu na bilo koji nacin, jer ga ista vise kosta.
Itd.

Samo drzavne kvazi-fabrike hoce slab dinar, ostalim izvoznicima je svejedno - samo je sto veca stabilnost bitna.


samo tatini i mamini paraziti na drzavnoj SISI hoce jaci kurs dinara

ovi sto su se zaduzivali u evrima i CHF-u njih mi tek nije nimalo zao. Sami pali - sami se ubili. Samo neko ko je naivan moze da misli da je u Srbiji moguce da valuta domaca bude stabilna 20-30 godina. Pa mi smo i u vremenu "boljitka" tj SFRJ imali konstantne devalvacije dinara i par puta smo bankrotirali . I kako onda da zalis te sto su na sebe preuzeli valutni rizik, jer primaju platu u dinarima a zaduzuju se u drugim valutama?

Svako treba da snosi posledicu sopstvenih odluka - je jedna od osnova kapitalizma

Tako i ovi u kreditima. A ne da 90% naroda koji nema nikakav kredit subvencionise ove bogatase koji ga imaju.


Ja spadam u IT sektor, izvozim svoje znanje i usluge po svetu i meni odgovara ko i svakom izvozniku sto slabiji dinar , jer sam automatski sa cenom konkurentniji plus moje devize koje donesem u zemlju vise vrede sa slabijim dinarom tj mogu vise da kupim.

Generalno meni je svejedno sto se tice kursa voleo bih da bude realan a ne kao sada da se odrzava uzimanjem konstantno kredita u inostranstvu pa zatim onda mi dignu poreze harace i akcize da bi se taj kredit vracao

takav jak kurs mi ne treba zato navijam da se sto pre ovaj parazitski model ekonomije urusi sam od sebe a da paraziti na drzavnoj sisi zavrse na ulici pa da moraju prvi put u zivotu nesto konkretno i korisno da rade.
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 14:33 - pre 148 meseci
Citat:
Informer: A radna snaga? Transport? Prostor? Odrzavanje? Marza pekare? Marza trgovaca?

Ja nisam pekar pa ne mogu da cenim koliko je kostalo ali mi je malo sumnjivo da sve ove tvoje i moje stavke mogu da stanu u tri dinara. Pre ce biti da je ta cena bila subvencionisana na stetu nekih drugih drzavnih preduzeca koja su jako dobro poslovala (eps, telekom) a zarad socijalnog mira.




Ne pokriva se to ni danas iz cene ovog najjeftinijeg hleba.

To pekari "subvencionisu" iz pogacica, kifli, bureka, zu-zua i ostalih ɐɾuɐɹs koja u sustini kostaju (u proizvodnji po kilogramu) mozda 50% vise od hleba (jer se pridoda malo zejtina, nekog najjeftinijeg sira itd.), a koja ti na kraju platis npr. za 800 ili 1.000% skuplje od tog hleba.

Ona gore moja racunica je jos i preterana, zato sto su tada po ceni od 8 din./kg brasno T-500 prodavali privatni mlinari privatnim pekarima koji nisu bili u obavezi da proizvode hleb.

Drzavne, kao i privatne pekare - koje su tada imale ugovor sa drzavom, kojim su se obavezale da ce dnevno da ispeku toliko i toliko "narodnog" hleba - su dobijale brasno iz drzavnih rezervi po dosta nizoj ceni.

... A sto ti opet govori da su i ti privatni pekari imali neku sitnu racunicu da tada proizvode i prodaju taj "narodni" hleb po toj takvoj ceni, jer su svojevoljno potpisivali te ugovore.
Sto bi ovde na forumu rekli "niko ih nije terao".

Naravno, usput su malo i muckali ... pa umesto ugovorene obaveze od npr. 1.000 vekni dnevno, on ispece 800, a onaj ostatak brasna proda u kiflama koje po komadu kostaju koliko i hleb, ali su mnogo manje,
... ali to sve nije bitno.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 17:06 - pre 148 meseci
Citat:
Kawcek: samo tatini i mamini paraziti na drzavnoj SISI hoce jaci kurs dinara

Naprotiv - UVOZNICIMA samo odgovara jaci dinar.

Citat:
ovi sto su se zaduzivali u evrima i CHF-u njih mi tek nije nimalo zao. Sami pali - sami se ubili.

A gde sam ja njih pomenuo, 'leba ti?

Citat:
Ja spadam u IT sektor, izvozim svoje znanje i usluge po svetu i meni odgovara ko i svakom izvozniku sto slabiji dinar , jer sam automatski sa cenom konkurentniji plus moje devize koje donesem u zemlju vise vrede sa slabijim dinarom tj mogu vise da kupim.

Izvini, u kojoj ti to iluzornoj drzavi "Srbiji" zivis?;) Sve u ovoj zemlji je vezano za evro... ako je EURRSD veci, vece su i cene. Ti kao izvoznik dobijas q*** od slabijeg dinara. Dobijao bi da si u Rusiji recimo koja ima internu proizvodju i NAFTU, gde stvarno mogu od pocetka do kraja proizvodnje cene biti u rubljama, tj. lokalnoj valuti. Ali kod nas to nema smisla.
U prevodu, ti samo sebe zaludjujes da tebi odgovara "slab" dinar. NE POSTOJI slab dinar. Postoji samo manji/veci kurs evra prema dinaru i nista vise.

Dinar nije valuta, nije cak ni kvazi valuta. To je samo sredstvo kojim banke zaradjuju na necemu na cemu ne bi zaradjivale da smo otvoreno trziste stvarno i da moze bilo kojom devizom da se placa ako zeli. (kao sto recimo MOZE u Bugarskoj, Rumuniji, Grckoj, pa cak i u Francuskoj, Nemackoj.. ako naravno obe strane zele).


Neka me neko podseti, zasto gubim vreme u raspravi sa trolom uopste :D
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.dynamic.sbb.rs.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 18:28 - pre 148 meseci
to sto si rekao da je u srbiji skoro sve vezano za evro je problem srbije i njene vlasti a ne moj .

ja samo odbijam da finansiram dalju samoubilacku politiku ove vlasti koja mi zavlaci ruku u dzep i poskupljenjima i vecim porezima pokusava da odrzi ovaj sistem na samrti jos koji dan u zivotu

dali je tebi normalno da u srbiji koja je poljoprivredna zemlja secer i ulje kostaju 50% skuplje nego u nemackoj ? u zemlji gde poljoprivrednik zaradi 200 evra dok u nemackoj su seljaci najbogatija klasa i zaradjuju ne ispod 3-4000 evra mesecno ?

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 18:33 - pre 148 meseci
Citat:
Dexic: ...Neka me neko podseti, zasto gubim vreme u raspravi sa trolom uopste :D

Iz dosade! Mada, ne vidim nista interesantno kad se raspravlja sa trolom, nista korisno u svakom slucaju.

Podsecam te da ga ignorises - mozda ce prestati da postoji tokom vremena!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.santrex.net.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 18:54 - pre 148 meseci
Ocigledno se neko oseca indisponiranim :)

forum je mesto gde ljudi ukrstaju argumente cinjenice misljenja....

kao bokserski ring, samo sto u ringu bokseri ukrstaju pesnice....

ko nije spreman da ukrsta argumente cinjenice i misljenja treba da ide sa foruma a ne da forum troluje pozivom na ignorisanje.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 19:25 - pre 148 meseci
Citat:
dali je tebi normalno da u srbiji koja je poljoprivredna zemlja...


a po cemu je to Srbija poljoprivredna zemlja ?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 19:27 - pre 148 meseci
Citat:
Kawcekforum je mesto gde ljudi ukrstaju argumente cinjenice misljenja....

kao bokserski ring, samo sto u ringu bokseri ukrstaju pesnice....

ko nije spreman da ukrsta argumente cinjenice i misljenja treba da ide sa foruma a ne da forum troluje pozivom na ignorisanje.

Boldovano i podvuceno - Procitaj p a z lj i v o 100 puta, mozda i nesto ostane upamceno ako ne i svaceno!

Samo podvuceno - kazi kad i gde, pobicemo se ko ce da dodje!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10730 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.