Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10677 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DobroLeto

Član broj: 299922
Poruke: 1
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 10:20 - pre 147 meseci
Novo slabljenje dinara, koji će od ponedeljka pasti na istorijski minimum u odnosu na evro, neminovno će se odraziti i na rast cena i posebno rata kredita. U narednom periodu trebalo bi očekivati poskupljenje manje - više svih proizvoda i sirovina koje uvozimo, a naročito onih najosnovnijih, poput nafte i hrane.

Link
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.dynamic.sbb.rs.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 10:39 - pre 147 meseci
mora to tako jer je 10 godina kreditima pumpan lazni standard gradjana.

ovo sto se sad desava je samo dovodjenje sele situacije u ravnotezu tj na realan nivo.

a realno kad kurs dodje na svoj realan nivo realna srpska plata bice 200 evra mesecno.

Tako to biva kad ljudi misle da se preko kredita i EU fondova moze precicom do boljeg zivota.

Ako je za utehu nismo ni prvi koji su tako nesto mislili a verovatno ni poslednji

sada nam sledi prvo dan totalne propasti a zatim godine ozdravljenja

nesto slicno sto je dozivela argentina pre 10 i nesto vise godina.

kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro i on e dobija tako sto se na kurs od 60 din za 1 evro koliko je on iznosio pri formiranju evra , doda realna stopa inflacije za 10 godina

 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 12:37 - pre 147 meseci
Citat:
Kawcek: kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro


Mozes li sa nama da podelis matematiku kojom si dosao do tog iznosa?
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.dynamic.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 18:32 - pre 147 meseci
Naravno da ne može jer lupa napamet i ponavlja prazne fraze kojima su ga naučili. Partijska trolčina na tajnom zadatku. Ja još nisam video da je ikome odgovorio i na jedno postavljeno pitanje.
Sve što radi je širenje histerije i raspirivanje opšteg nezadovoljstva stanjem u državi otkrivanjem tople vode i kafanskim argumentima. A kako je prosečan IQ ljudi koji se okupljanju na ES-u ipak veći od ekipe iz kafane ili zadruge ne sme direktno da hvali nazadnjake. Nadaju se nazadnjaci da će nekako kapitalizovati to opšte narodno nezadovoljstvo.

Citat:
Kawcek: kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro i on e dobija tako sto se na kurs od 60 din za 1 evro koliko je on iznosio pri formiranju evra , doda realna stopa inflacije za 10 godina


Elem, nedeljno popodne i ne budem lenj, pa odem na sajt NBS i eurostat. Pokupim podatke o inflaciji u zadnjih 10 godina, uzmem u obzir razliku za koju je kurs trebao da raste, i voila:



Iz tabele se vidi da kurs, tj. njegovo slabljenje, skoro u potpunosti prati inflaciju. Nema govora o precenjenosti kursa zbog inflacije.

Sa druge strane, ako pogledamo realni rast BDP-a i zarada izraženih u evrima



očigledno je da su zarade rasle mnogo brže nego ekonomija i jasno je da su rasle uz pomoć kredita pre svega.
Pa ako se uzme da je ekonomija za 10god. porasla 31%, da nije bilo kredita, privatizacija, i da smo trošili samo ono što stvorimo, realna zarada danas bi bila 200 eur.
A kako je prosečna plata danas oko 40.000 din, jasno na kom nivou treba da bude evro da bi prosečna plata u evrima bila 200 eur.
Pitanje je samo da li će kurs naglo skočiti (mislim da je ovo verovatniji scenario) ili će par godina lagano kliziti ka ravnotežnom nivou.
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 18:48 - pre 147 meseci
^ Svaka cast na trudu, nedeljom! Da je vise ovakvih primera verovatno bi se i ES iscistio od "nepozeljnih elemenata"! :)

To sto si napisao je tacno ono sto ja pricam stalno, ali me uzsno smara da to sto si ti uradio i sam uradim...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 20:30 - pre 147 meseci
Citat:
p3j4: Naravno da ne može jer lupa napamet i ponavlja prazne fraze kojima su ga naučili. Partijska trolčina na tajnom zadatku. Ja još nisam video da je ikome odgovorio i na jedno postavljeno pitanje.


A, izvinjavam se, nisam znao da je to u pitanju.

Provaljujem da svaki gradjanin ove zemlje zna koliko je realno da bude kurs dinara sem mene pa sam zato pitao. Svi znaju a niko da mi objasni kako znaju :(
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 20:40 - pre 147 meseci
@p3j4, za inflaciju OK, mada tesko cemo se svi sloziti sta je "realan" kurs. realan kurs je pre svega nesto gde bi osnovne namirnice po ovim dinarskim cenama bile jeftine u evrima ;) Koliko - to se ni ja sa sobom ne mogu dogovoriti :D

Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 21:29 - pre 147 meseci
Citat:
Dexic: ...Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.

Evo pitao sam suprugu sada, radi u velikom javnom preduzecu pa konkretno pitah. U zadnjih 7 godina je konkretno njena plata povecana ukupno oko 10%. Konkretno pre 5 godina i zadnja plata - razlika je tacno 11%.

Ista situacija je i sa drzavnim sluzbama, javnom sektoru (ima koleginice, drugarice, koje rade tamo pa i to zna jer i o tome se prica...).


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 23:17 - pre 147 meseci
Eto... to je manje povecanje nego inflacija samo jedne godine a kamoli svih ovih 10-ak godina.
Znaci, te plate realno su se smanjile (kao i svugde u svetu...). Ali sa druge strane, prosecna plata je vise nego duplo veca... jedino ostaje da su se van javnog sektora povecale plate. To je uradjeno prevodjenjem u leglanu zonu poslovanja velikog broja ljudi koji su imali plate (mozda i vece) ali u sivoj zoni.

Toliko o tome :)
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.dynamic.sbb.rs.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 23:20 - pre 147 meseci
Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.dynamic.sbb.rs.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 23:26 - pre 147 meseci
Citat:
Dexic: @p3j4, za inflaciju OK, mada tesko cemo se svi sloziti sta je "realan" kurs. realan kurs je pre svega nesto gde bi osnovne namirnice po ovim dinarskim cenama bile jeftine u evrima ;) Koliko - to se ni ja sa sobom ne mogu dogovoriti :D

Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.


reallan kurs bi bio onaj kurs koji bi u potpunosti odredjivalo trziste bez mesanja NBS i drzave uz RKS na nivou evrozone i svajcarske - znaci 1-2-3% .

A sobzirom da je nasa NBS i drzava nas svake godine zaduzivala za 3-4 milijarde evra, da bi te evre pustali na bankarsko trziste ne bi li dinar ojacali, jasno je da kurs u Srbiji nije trzisan.

Da ne bi smo dalje licitirali sa time evo sta kaze profesor doktor ekonomije Mladjan Kovacevic

Citat:
Kurs nerealan još od 2001. godine

„Od 2001. godine devizni kurs je nerealan, odnosno precenjen, a za sve nedaće sa kojima se domaća privreda suočava kriva je nagla liberalizacija uvoza, a naročito precenjena vrednost dinara koji je u 2001. godini u odnosu na kraj 2000. skočio za 30 odsto“, kaže Mlađen Kovačević.

On navodi da je reč o situaciji kada je „domaća valuta bila toliko precenjena a carina na uvoznu robu svedena na devet odsto, pa je uvoz postao toliko cenovno konkurentan da je počeo da guši domaću proizvodnju“.

„Država je od prodaje preduzeća ostvarivala veliki devizni priliv što je na kraju dovelo da domaća valuta krajem 2008. godine bude veća 110 odsto nego osam godina ranije. Već tada je svima trebalo da bude jasno da se takav sistem ne može održati“, naglašava Kovačević.


Citat:
IZIT: Realan kurs 150 dinara za EUR
Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Kurs dinara bi trebalo da bude najmanje 150 dinara za evro kako bi se pospešila domaća proizvodnja i izvoz, kaže beogradski Institut za tržišna istraživanja.


po meni realan kurs tj kurs koji deluje stimulaciono na proizvodnju i izvoz srbije bi bio oko 200 din za 1 evro.

znam da se mnogi nece samnom sloziti ,ali tako je.

Danas je u svetu aktuelan rat valuta, u kojem se glavne svetske ekonomije trude da STO VISE OSLABE svoje domace valute ne bi li tako pospesili izvoz i povecali sopstvenu konkurentnost u globalnim okvirima

Samo nasi "ekonomski strucnjaci" rade totalno suprotno. Zato smo tu gde jesmo.....
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 23:27 - pre 147 meseci
Citat:
Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra

Al' nema veze što su te cene bile strogo kontrolisane od države, često zamrznute i višestruko manje od realne vrednosti, a količina namirnica ograničena...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti26.02.2012. u 23:35 - pre 147 meseci
Citat:
Kawcek:Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%


Glupost. Cijena kilograma brasna 1993 godine je bila oko 18 000 000 dinara, a danas 100-njak dinara.
To znaci smanjenje cene za 180 000 puta iliti 18 000 000 %.
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.dynamic.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 00:11 - pre 147 meseci
Citat:
Dexic: Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru). Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.


Mislim da jesu rasle, i to ne samo nominalno, nego i realno. To najbolje pokazuje iznos plate u evrima. Zato sam i izvukao taj podatak, kao neku vrstu repera. A veća plata u evrima = veća kupovna moć (međutim bez pokrića), tu bar nema dileme. Opet, to su zvanični podaci. Nisu sveobuhvatni i samim tim 100% tačni, ali jesu dovoljno tačni i indikativni.
Sećam se Jelašić je još davnih dana pričao i upozoravao da plate rastu brže od BDP-a i da to dugoročno nije održivo
http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=321148
Koliki će tačno biti kurs u narednom periodu to niko ne može sa sigurnošću da kaže... jedino što je sigurno je da sledi period prilagođavanja ekonomskoj realnosti i toga su svi svesni...
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 00:30 - pre 147 meseci
Citat:
Odin D.: Glupost. Cijena kilograma brasna 1993 godine je bila oko 18 000 000 dinara, a danas 100-njak dinara.
To znaci smanjenje cene za 180 000 puta iliti 18 000 000 %.
kako covek lako napravi gresku od 29 miliona %. cena kg brasna je 38 dinara.
:)
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.dynamic.sbb.rs.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:14 - pre 147 meseci
Citat:
Emil Ranc: Al' nema veze što su te cene bile strogo kontrolisane od države, često zamrznute i višestruko manje od realne vrednosti, a količina namirnica ograničena...


i sad su cene osnovnih zivotnih namirnica kontrolisane od strane vlasti.....

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:18 - pre 147 meseci
Jesi procitao sta mislim o tom "rastu" plata?
Nisu one porasle, vec je ZVANICNA prosecna plata porasla, tako sto je vise ljudi bilo zvanicno prijavljeno na punu platu, tj. smanjenjem sive ekonomije.

@Kawcek.. da drzava ne kontrolise trziste, dinar bi vredeo nista. Svi bi presli na evro ;)
Rat valuta my a**. U svetu postoje dve valute, a to su dolar i evro. Sve ostalo su skroz kvazi valute i podje**vanje naroda.
U Srbiji vec godinama oni koji stvarno izvoze (a nisu neki drzavni opiljci) racunaju sve u evrima ili dolarima. Koliko konkretno dinar vredi njima je nebitno, on je tu samo dodatno zlo kroz koji moraju proci.

Citat:
p3j4: Mislim da jesu rasle, i to ne samo nominalno, nego i realno. To najbolje pokazuje iznos plate u evrima. Zato sam i izvukao taj podatak, kao neku vrstu repera. A veća plata u evrima = veća kupovna moć (međutim bez pokrića), tu bar nema dileme. Opet, to su zvanični podaci. Nisu sveobuhvatni i samim tim 100% tačni, ali jesu dovoljno tačni i indikativni.
Sećam se Jelašić je još davnih dana pričao i upozoravao da plate rastu brže od BDP-a i da to dugoročno nije održivo
http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=321148
Koliki će tačno biti kurs u narednom periodu to niko ne može sa sigurnošću da kaže... jedino što je sigurno je da sledi period prilagođavanja ekonomskoj realnosti i toga su svi svesni...
 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.santrex.net.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:29 - pre 147 meseci
Dexic,

znanje o valutama ti nije jaca strana cim mozes da tvrdis da u svetu postoje samo 2 valute

Evo na primer Japanci i Kinezi se ubise da oslabe svoj juan i jen prema dolaru i evru , a Amerikanci se ubise vrseci pritisak na iste, narocito Kineze da ga ojacaju.....

evo na primer pazi ovu vest

Obama preti Kini trgovinskim ratom ako veštački ne ojača juan prema dolaru

Citat:
Kina: Ne manipulišemo valutom
25. januar 2009. | 12:47 | Izvor: Beta
Peking -- Kineske vlasti odbacile su optužbu američkog ministra finansija Timotija Gejtnera da Kina manipuliše vrednošću svoje valute juana.

Gejtner je u četvrtak izjavio da predsednik Barak Obama, na osnovu zaključaka ekonomskih stručnjaka i analaza, smatra da Kina manipuliše vrednošću svoje valute. Viceguverner Narodne banke Kine Su Ning kazao je da je Gejtnerova optužba neosnovana i da nije u skladu sa činjenicama, zbog čega bi mogla da negativno utiče na napore za prevazilaženje svetske finansijske krize.

"Trebalo bi da izbegavamo bilo kakve izgovore koji bi mogli da dovedu do revitalizacije protekcionizma u trgovini. To neće doprineti suzbijanju krize, kao što neće pomoći ni zdravom i stabilnom razvoju svetske ekonomije", izjavio je Su, prenela je agencija Nova Kina.

Nova američka administracija predsednika Obame ne slaže se sa trgovinskom politikom Kine, dok su vlasti u Pekingu zabrinute zbog sve većeg protekcionizma na američkom tržištu.

Pojedini američki ekonomisti smatraju da kineske vlasti namerno drže nizak kurs juana, da bi održale niske cene i stvorile spoljnotrgovinski suficit.

To međutim, dovodi do neravnoteže u trgovinskim odnosima sa SAD koje sve više duguju svom najvećem stranom kreditoru - Kini.

Profesor Kineske akademije društvenih nauka Song Hong odgovara da neravnoteža nije posledica nerealno niske vrednosti juana, već posledica toga što Kina uvozi veliku količinu polufabrikata iz azijskih država koje zatim finalizira i izvozi kao gotov proizvod u svet.

"Moguće je da će doći do trgovinskog rata između dve zemlje (Kine i SAD). Čak i ako Amerika ne bude otišla predaleko u smislu protekcionizma, nova vlada će vršiti pritisak na Kinu, što bi moglo da izazove trgovinski sukob", naglasio je Song.


Pa dalje

Rat valuta u svetu

Citat:
Rat valuta u svetu

Roba iz zemlje sa jakom valutom je skupa ako se plaća slabijim valutama. Zato najčešće takva roba nema kupca. Otud mnoge velike države, poput Kine, održavaju nižu vrednost domaće valute, što posebno pogoduje izvozu.

Trka oko smanjenja kursa domaće valute

Kina ne devalvira svoju valutu, već jednostavno ne dopušta da ona postane jaka. To je izraz političke volje. Devizni kurs kineske valute u odnosu na američki dolar – određuje vlada. Holger Bar, ekonomista banke Deka kaže: „Kinezi imaju čvrst kurs u odnosu na Amerikance, što znači da taj kurs ima minimalne oscilacije. Jednom mesečno se kurs malo koriguje, ali u svakom slučaju, vlada, odnosno ministarstvo finansija, donosi odluke koje su u nadležnosti centralne banke. Kineska strana odnose dve valute održava onako kako joj odgovara kupovinom odnosno prodajom američkih državnih obveznica“.

Jevtina kineska roba

Na taj način Peking održava vrednost juana na 20 do 30 odsto ispod nivoa koji bi odgovarao realnoj tržišnoj proceni. Takva politika pogoduje kineskom izvozu. Roba iz Kine je toliko jevtina da američki proizvođači ne mogu da drže korak sa kineskim – žale se Amerikanci, i odgovaraju devalvacijom svog dolara. Takva novčana politika bi trebalo da pomogne bankama da održe kredite jevtinim da bi bio podstaknut privredni rast. Štefan Rike, ekonomista banke BHF kaže: „Agresivna novčana politika SAD, usmerena na smanjenje nezaposlenosti i davanje impulsa privrednom rastu, odražava se i na devizne kurseve u susednim zemljama i onima koje su trgovinski partneri. Tamo valute postaju jake, što može dovesti do problema“.

Kako sniziti cenu novca?

Primer za to imamo u proceduri sa Brazilom: velika količina dolara koje u sistem upumpava američka nacionalna banka, moraju negde da se ulože. Zato su se investitori okrenuli Brazilu, gde dolare moraju da zamene za reale, odnosno, gde dolarima kupuju reale. A to dovodi do povećanja kursa reala. Brazilska vlada je pokušala to da spreči, pa je uvela porez na strane investicije – što je još jedan od načina da se smanji kurs domaće valute.

To, međutim, može da se postigne i intervencijom na tržištu deviza: jedna centralna banka prodaje sopstvenu valutu da bi joj snizila cenu. To su učinili Švajcarska i Japan. Nemačka se još dobro drži i pored povećanja vrednosti evra. Razlog tome je pre svega specifičnost i kvalitet nemačkih proizvoda.

Autori: M. Braun / S. Bojić

 
Odgovor na temu

Kawcek

Član broj: 295294
*.santrex.net.



+250 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:29 - pre 147 meseci
kurs dinara trenutno na medjubankarskoj berzi

09:21:43
111,3120

vec otisao preko 111
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti27.02.2012. u 08:51 - pre 147 meseci
Ono sto je sad meni cudno je, da i oni koji su trazili slabiji dinar (izvoznici) sada i njih hvata panika. Pp da se ljudi boje kolapsa koji im je izgledniji od nekog laganog klizenja dinara... ?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10677 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.