Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955438 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

APEXaudio
Mile Slavkovic
ZR "APEX"

Član broj: 173791
Poruke: 380
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+63 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 14:50 - pre 137 meseci
Citat:
macolakg: Nece ovako valjati za H klasu...

Rastumacicu malo konstrukciju sa slike:
-dodelicemo izlaznim prikljuccima redne brojeve radi lakseg razumevanja
-pocev odozgo na dole, nazvacemo ih out1, out2, out3, out4, i out5

Kod konstrukcije sa slike, potrosac se moze prikaciti za out1 i out5, pri cemu ce out3 biti U/2, simetrija se nece pokvariti jer audiopojacavaci imaju osrednjenu potrosnju takvog karaktera da se ponasaju kao potrosac izmadju out1 i out5.

Prikljuci out2 i out4 se ni u kom slucaju ne smeju opterecivati znacajnom potrosnjom (mogu posluziti kao slabi aux izvori).

Da bi sa ovakvom konstrukcijom ispravljaca na sekundaru (dva split ispravljaca, nezavisna, pa vezana na red), svi pojedinacni naponi na izlazu odrzali "tvrd" karakter u odnosu na potrosnju, primari trafoa bi morali biti vezani PARALELNO.

Takva opcija dolazi u obzir za H klasu.

Kada je potreban jedan split izvor na sekundarnoj strani, onda primari mogu biti vezani redno, dok sekundari moraju biti potpuno istovetni, pa se mogu vezati redno ili paralelno, u zavisnosti od potrebe.

Da bi se izbeglo premotavanje ATX trafoa (to moze kod onih vecih EI ili EE33), a da se ipak vezu paralelno, treba samo napajati primare dvostrukom frekvencijom od one sa kojom su radili u ATX-u, no tu se moramo pomiriti sa vecom temperaturom trafoa, i nesto manjim KKD, jer vec skin efekat postaje znacajan faktor, no snaga koju u tim uslovima mozemo preneti kroz njih je skoro dvostruka od one u ATX.
Onda im primare mozemo vezati paralelno bez bojazni.

Uz malo forsiranog hladjenja, to nece biti neki poseban problem, a trafoi ce moci da rade (bez pregorevanja) bar do 110^C, sto nije nista strasno ukoliko ne smestimo osetljive elemente neposredno uz njih, i ako na pcb napravimo siroke poligone za nozice trafoa, koji ce hladiti iste protiv potencijalnog odlemljavanja (duzi vek lemova i na trafou i van njega).


Veliki pozdrav!


Znaci 70kHz i primari u paralelu, mozda i napravim ovaj SMPS za probu imam tridesetak EE33 trafoa iz ATX napajanja, ako napon ode na +/-100V jos bolje :) Mozda mi posluzi za D klasu.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 15:13 - pre 137 meseci
@APEXaudio

Veoma je korisno sto se napon moze u sirokim granicama regulisati, sa jos uvek dobrom KKD, pa moze posluziti za razne koncepcije pojacavaca.

Napon na sekundarima ce biti dvostruko veci nego kod half bridge. Mozda se za manje napone mogu upotrebiti i oni namotaji za 5V iz ATX zbog deblje zice (vise zica).

Mogu se sekundari svakojako kombinovati, samo je od sustinske vaznosti da se iz svakog trafoa trose obavezno oba polutalasa.

Kod paralelne veze primara, svaki trafo se ponasa kao potpuno nezavisna jedinica koja je prikacena na zajednicki "tvrd" HF izvor, tj. PSM bridge, pa ne moraju imati identicne uslove opterecenja.

To moze biti veoma interesantno kod upotrebe postregulatora. Ako je PSM bridge dovoljno snazan, mozemo okaciti mnogo trafoa na njega, s' tim sto ce svi biti svedeni pod zajednicku regulaciju PWM (indirektno, PSM metodom).

Veoma interesantna prednost neregulisane PSM koncepcije je sto se npr. sa 2 x 25% duty moze dobiti talasni oblik koji je nalik kvazisinusnom, gde je jezgro trafoa daleko manje optereceno gubicima nego kod neregulisaog half bridge, i blagim pomeranjem duty se moze birati izmedju DCM i CCM moda, sto na sekundarnoj strani pravi prilicnu razliku izmedju gubitaka na diodama, pa se moze toplota po potrebi premestati izmedju primarne i sekundarne strane po potrebi. Takodje, posto je konstantna frekvencija u pitanju, moze se manipulacijom serijskim kondenzatorom primara dobiti i ZVS pri odredjenom rasponu opterecenja, sto je tek prava stvar (ne po principu kako se dobija ZVS kod psm, vec onako kako radi u LLC), tu vec mogu biti korisne dugacke zice od trafoa (posebno one na sekundaru, na koje se cak mogu i navuci feritni prstenovi). Sa 2 x 25% se dosta lako pobudi i oscilatorno kolo sa losim Q (sto je pak trvrdo spregnut trafo), jer taj duty je vec sam po sebi izvesna aproksimacija sinusa.

Veoma zgodna spravica za igranje raznim trafoima, sa raznim spregama i konceptima ispravljanja.



Veliki pozdrav!

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 19.12.2012. u 16:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 15:19 - pre 137 meseci
U odlicno,Apex se zainteresovao za ovaj smps,jos i Bora da krene pa da pocnemo da menjamo klasicne trafoe za ove.
Svaka cast Apex na trudu za plocu,Macola je dao jeftino resenje PSM,napon se moze regulisati od 10-100%,jos da Miodrag ubaci na ovu plocu koju konstruise i onaj sklop sa tiristorom,i imacemo neunistiv smps.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 15:40 - pre 137 meseci
@aca.jevtic94

Nema neunistivih stvari :-)
Zna se ko je pravio spejs satl, pa je ipak pukao kao petarda.

Sve zavisi od toga koliko se "nagazi" SMPS.

Koncept je pre interesantan zbog izuzetne fleksibilnosti, nego zbog neunistivosti.

Stoji da je unistivost manja nego kod half bridge, jer isti tranzistori imaju dvostruku strujnu rezervu i znacajno manje gubitke (pisao sam o tome u nekom od prethodnih postova).

Uz malo finog namestanja odnosa potenciometra i Ct na drugom slejv IR2153, moze se dobiti od 0-100%

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 16:05 - pre 137 meseci
Obe pcb, @miodrag_Ba i @APEXaudio su lepe, i posle malo doterivanja ce biti masovno primenjene (svakako posle par iskustava u realnom okruzenju).

Hvala obojici sto su se zainteresovali za ovaj koncept i nesebicno napravili PCB.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

APEXaudio
Mile Slavkovic
ZR "APEX"

Član broj: 173791
Poruke: 380
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+63 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo19.12.2012. u 17:07 - pre 137 meseci
Citat:
macolakg: Obe pcb, @miodrag_Ba i @APEXaudio su lepe, i posle malo doterivanja ce biti masovno primenjene (svakako posle par iskustava u realnom okruzenju).

Hvala obojici sto su se zainteresovali za ovaj koncept i nesebicno napravili PCB.

Pozdrav!


U Srbiji tesko da ce nesto masovno da se primenjuje bez obzira na veliku upotrebljivost sklopa i nisku cenu materijala (reciklaza ATX PSU), verovatno ce opet najvise koristi da imaju Indonezani :)
Pozdrav
 
Odgovor na temu

milan_obr
Milan Kojadinović
ETV
Obrenovac

Član broj: 141234
Poruke: 222
*.cpe.vektor.net.



+24 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 13:30 - pre 137 meseci
Pozdrav Kolegama.

Predlog energetskog dela PSM SMPS izvora za H klasu.
Mrežni deo se nalazi na posebnoj pločici.
Sadrži EMI filter, soft start, usmerač, osigurače, Euro utičnicu, pomoćni DC izvor, kontrolu rada ventilatora, DC overcurrent protect itd.
Milan.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 14:45 - pre 137 meseci
Citat:
APEXaudio:
Citat:
macolakg: Obe pcb, @miodrag_Ba i @APEXaudio su lepe, i posle malo doterivanja ce biti masovno primenjene (svakako posle par iskustava u realnom okruzenju).

Hvala obojici sto su se zainteresovali za ovaj koncept i nesebicno napravili PCB.

Pozdrav!


U Srbiji tesko da ce nesto masovno da se primenjuje bez obzira na veliku upotrebljivost sklopa i nisku cenu materijala (reciklaza ATX PSU), verovatno ce opet najvise koristi da imaju Indonezani :)
Pozdrav


Heh, sa naseg forumaskog aspekta, masovno je vec 10-tak komada :-)

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 16:33 - pre 137 meseci
Uf al sam se iznervirao,taman ja uradim onaj smps sa bipolarcima sto sam dao semu,povezem sve to i ukljucim i radi.Uzmem instrumenat da izmerim napon,kad ono on ne radi.Uf baksuza,i sad ne mogu da izmerim napon na izlazu.Taman sam mislio da teram sa njim 2 komada tda7294.Inace uskoro radim jedan DC/DC sa 12 na +-35 koji ce takodje terati 2xtda7294 u autu,pa cu postaviti temu i za to.Pretvarac je bas jednostavan,ali semu necu jos postavljati,tek kad sve uradim da se vidi.Ali pitanje je kad ce biti posto trenutno nemam sredstava da kupim unimer.Pozdrav svima
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 16:35 - pre 137 meseci
Citat:
macolakg:
@aca.jevtic94

Nema neunistivih stvari :-)
Zna se ko je pravio spejs satl, pa je ipak pukao kao petarda.

Sve zavisi od toga koliko se "nagazi" SMPS.

Koncept je pre interesantan zbog izuzetne fleksibilnosti, nego zbog neunistivosti.

Stoji da je unistivost manja nego kod half bridge, jer isti tranzistori imaju dvostruku strujnu rezervu i znacajno manje gubitke (pisao sam o tome u nekom od prethodnih postova).

Uz malo finog namestanja odnosa potenciometra i Ct na drugom slejv IR2153, moze se dobiti od 0-100%

Pozdrav!

Pa doduse i obican trafo ce da crkne kad se nagazi,pogotovo oni za vece snage.....
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 18:08 - pre 137 meseci
Evo i MILANAN je uradio smps,upravo smo se culi,uskoro ce i on postaviti slike.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 19:18 - pre 137 meseci
Citat:
aca.jevtic94: Pa doduse i obican trafo ce da crkne kad se nagazi,pogotovo oni za vece snage.....


Varaš se i to onako,baš. Maltretirao sam nekolicinu,i dan-danas rade. Prvi i osnovni primjer neka ti je pištolj-lemilica:ova moja je non-stop vruća kad god krenem da lemim nešto i svaki put to traje dugo. Svaki pristojno urađen trafo izdržaće mnogo više torture i trajati mnogostruko duže nego pristojno urađen smps. Nemam ništa-apsolutno ništa protiv prekidačkih napajanja ali teško da išta može pobijediti pouzdanost 50ak parčića gvožđa,tri klupka lakiranog bakra i jednog kalemskog tijela:isuviše malo nepokretnih dijelova koji ne sadrže išta isparivo,da bi se sa njime po trajanju i izdržljivosti takmičilo i jedno smps. Jedine bitne prednosti smps jesu mala masa i veličina u odnosu na snagu i cijena a sve ostalo je na strani starog dobrog trafoa. I sad mi u APEXG100 i STUDIO-SE rade preko 30 godina stari trafoi,smps to ne bude doživjeo!

Don´t you touch my transformers!

I daj da vidimo nešto što radi-macola ih krije kao zmija noge dajte vi ostali neki primjerak da mi promijeni mišljenje!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 20:14 - pre 137 meseci
Pozdrav svima.Posto je i meni proradilo napajanje i nije bilo eksplozije znaci da ja nisam izazvao smak sveta i nekrivite me ako se desi.Pravio sam sa irf840,jefini i hladni bez hladnjaka a potrosac sijalica iz auta za farove radila oko minut.Pravio sam po Miodragovoj semi,trafo iz atx ee33,kondenzatorski razdelnik i 2xr150k,u sekundaru sam koristio trafo gde su mu pinovi za 5v dva pina trafoa na 1.pin diode,druga dva pina trafoa na 3.pin diode cbl1040ct (dupla iz atx) a srednji pin diode preko r100oma na masu.Imam 10.8v a merio sam i kad povezem sijalicu 12v 2a napon padne na 9.2v.Kondenzator od primara do izmedju el kondenzatora 1mf a prigusnica 24 namotaja takodje iz atx.Za sad za probe koristim pinove od 5v sa trafoa pa kad namotam prigusnice prelazim na pinove za 12v da dobijem 26v Stizu i slike koje su pod zastitom autorskih prava da mi ih nebi uzeli za emisiju "da se najezis"
Ovu trecu slika sa prigusnicom sam postavio da se vidi prigusnica pa me ispravite ako sam ne naopako okrenuo

[Ovu poruku je menjao MILANAN dana 20.12.2012. u 21:26 GMT+1]
MILAN ANDRIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 20:32 - pre 137 meseci
E al si iscrto pcb svaka ti cast.
@44250
Ipak je gvozdenjak neprevazidjen
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 20:44 - pre 137 meseci
Ma sad kad to radi pcb ima da bude za....o vek,to cu da uradim kako treba samo da ovo glavno sredim da radi.RX 22k a CX 1n pa moze li i koja vrednost da se stavi da dobijem i na snagu promenom frekvencije.Sa se plasim da ga diram da mi ne crkne inace sve je neverovatno hladno osim r27k pa cu malo da ga udaljim od ostalih komponenti
MILAN ANDRIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ElektronicarPG
Luka Chav
Student
Podgorica

Član broj: 289860
Poruke: 317
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo20.12.2012. u 22:03 - pre 137 meseci
Znaci sad pravite neke snazne SMPS? Oce li to moci recimo za onaj D200 miletov, tacno mi vodu vadite sad kad imam da ucim da gledam sve ove nove seme i slike i da zamisljam :) na muke ste me stavili :D
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.12.2012. u 00:57 - pre 137 meseci
@44250

He he @44250,

Pravim ili bas male ili bas velike.

SMPS za taj rang snaga (audio), nije mi trenutno ni malo u fokusu interesovanja.

Inace ne krijem, evo dva komada (Stanlio i Olio):(vidi jpg)

A inace, ima i SMPS koji rade 30 godina. Sve zavisi ko ih je i kako napravio.
Moze se to napraviti veoma dobro, mada stoji da je jednostavnija sprava u principu pouzdanija, tj. broj potencijalnih kvarova raste sa brojem upotrebljenih delova.

Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milan_obr
Milan Kojadinović
ETV
Obrenovac

Član broj: 141234
Poruke: 222
*.cpe.vektor.net.



+24 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.12.2012. u 01:24 - pre 137 meseci
Pozdrav Kolegama.

Macola, šta činiš sa tolikim čudima?
Jel to deo indukcionog grejanja 50KW?

Može li od toga da se napravi Amp D class?

----------------
Milan.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.12.2012. u 01:53 - pre 137 meseci
Citat:
milan_obr: Pozdrav Kolegama.

Macola, šta činiš sa tolikim čudima?
Jel to deo indukcionog grejanja 50KW?

Može li od toga da se napravi Amp D class?

----------------
Milan.


Jeste. To je deo za LLC od 65KW, sa tiristorskim predregulatorom.

Moze D klasa za jedno 300HZ, posto bi nosilac bio oko 30KHz :-)

Cist vodoinstalaterski posao :-), treba mu 50-tak litara vode na sat.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.12.2012. u 07:14 - pre 137 meseci
Nece crci,manji R ili manji C ti daju vecu frekvenciju.Ali tad treba menjati i broj navojaka trafoa.Probaj prvu manju vrednost R ili C
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955438 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.