Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

linux & hard hardware

[es] :: Linux mreže :: linux & hard hardware

[ Pregleda: 3939 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon linux & hard hardware10.12.2001. u 01:44 - pre 272 meseci
Imam hitan problem, i potreban mi je vas savet.
NIKAKO ne mogu da udovoljim Linuxu, sto se hardvera tice. Pocetnik sam ali nikako mi se nece da odem malo dalje sa Linuxom stalno se saplicem, najcesce zbog hardvera koji Linux ne prepozna.
Prvo nije hteo da prepozna moj HCF modem, a onda sam saznao da je to win modem, i da to i nije pravi modem i bla bla bla :) i na kraju ne moze nikako. Ok, onda mi treba vas savet. Resio sam da zamenim modem i kupim neki externi, ali tu se opet javljaju neki koji kazu da linux nece raditi sa USB prikljuckom itd. E sada pitam ja vas koji modem i sa kakvim prikljucko i ostalim karakteristikama? Znaci recite mi neki koji relativno lako moze da se nadje kod nasih dilera.
I drugo pitanje. Treba uskoro da mi stigne jedan jeftina solidna kartica 'ess 1989 4ch Alegro'. Kako mi nije toliko 'stalo' da zvuka ne interesuju me skuplje. Ali da li ce ta kartica raditi u Linuxu?

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: linux & hard hardware10.12.2001. u 06:25 - pre 272 meseci
Citat:
aster:
Imam hitan problem, i potreban mi je vas savet.
NIKAKO ne mogu da udovoljim Linuxu, sto se hardvera tice. Pocetnik sam ali nikako mi se nece da odem malo dalje sa Linuxom stalno se saplicem, najcesce zbog hardvera koji Linux ne prepozna.
Prvo nije hteo da prepozna moj HCF modem, a onda sam saznao da je to win modem, i da to i nije pravi modem i bla bla bla :) i na kraju ne moze nikako. Ok, onda mi treba vas savet. Resio sam da zamenim modem i kupim neki externi, ali tu se opet javljaju neki koji kazu da linux nece raditi sa USB prikljuckom itd. E sada pitam ja vas koji modem i sa kakvim prikljucko i ostalim karakteristikama? Znaci recite mi neki koji relativno lako moze da se nadje kod nasih dilera.
I drugo pitanje. Treba uskoro da mi stigne jedan jeftina solidna kartica 'ess 1989 4ch Alegro'. Kako mi nije toliko 'stalo' da zvuka ne interesuju me skuplje. Ali da li ce ta kartica raditi u Linuxu?
Unapred hvala.


Nemoj uzimati Modeme koji se kace na USB ... jee je to opet neka varijanta jeftinijeg (u odnosu na externe COM modeme) modema . i moze da ti pravi problem sa konekcijom kako sa windosom tako i sa linux-om ....

Preporuka
Od modema kupi npr US Robotics model 5630 (sa ili bez v.92 protokola ...) cena mu dodje negde oko 120 DM .....
A ako hoces interni hardverski modem ... model US Robotics 2997 PCI (opet negde cena oko 100 dm)

Sto se tice zvucne kartice ess 1989 4ch Alegro bi trebalo da bude podrzana od OSS-a .... pogledaj www.opensound.com


--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.drenik.net

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: linux & hard hardware10.12.2001. u 13:07 - pre 272 meseci
Sto se modema tice, preporucio bih ti da uzmes USR ili ti US. Robotics (sada 3com Robotics) koji je po meni jedan od najbolji modema koje mozes da nadjes na nasem trzistu, i koji ce ti raditi sigurno pod svim linux-ima. Generalno gledaj da koristis externe modeme, dosta su kvalitetniji.
 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: linux & hard hardware10.12.2001. u 20:05 - pre 272 meseci
Citat:
Tigerheart:
Citat:
aster:
Imam hitan problem, i potreban mi je vas savet.
NIKAKO ne mogu da udovoljim Linuxu, sto se hardvera tice. Pocetnik sam ali nikako mi se nece da odem malo dalje sa Linuxom stalno se saplicem, najcesce zbog hardvera koji Linux ne prepozna.
Prvo nije hteo da prepozna moj HCF modem, a onda sam saznao da je to win modem, i da to i nije pravi modem i bla bla bla :) i na kraju ne moze nikako. Ok, onda mi treba vas savet. Resio sam da zamenim modem i kupim neki externi, ali tu se opet javljaju neki koji kazu da linux nece raditi sa USB prikljuckom itd. E sada pitam ja vas koji modem i sa kakvim prikljucko i ostalim karakteristikama? Znaci recite mi neki koji relativno lako moze da se nadje kod nasih dilera.
I drugo pitanje. Treba uskoro da mi stigne jedan jeftina solidna kartica 'ess 1989 4ch Alegro'. Kako mi nije toliko 'stalo' da zvuka ne interesuju me skuplje. Ali da li ce ta kartica raditi u Linuxu?
Unapred hvala.


Nemoj uzimati Modeme koji se kace na USB ... jee je to opet neka varijanta jeftinijeg (u odnosu na externe COM modeme) modema . i moze da ti pravi problem sa konekcijom kako sa windosom tako i sa linux-om ....

Preporuka
Od modema kupi npr US Robotics model 5630 (sa ili bez v.92 protokola ...) cena mu dodje negde oko 120 DM .....
A ako hoces interni hardverski modem ... model US Robotics 2997 PCI (opet negde cena oko 100 dm)

Sto se tice zvucne kartice ess 1989 4ch Alegro bi trebalo da bude podrzana od OSS-a .... pogledaj www.opensound.com



Ok, zamolio bih samo, iako je dosta pocetnicko pitanje :) (posto se ne razumem previse u hardver) kada budem trazio externi modem, npr. USR, sa kakvim prikljuckom onda da trazim ako ne sa USB ?? Pitam ovo jer mi je jedan tip nudio USR externi sa USB prikljucko a opet one nece raditi pod Linuxom ?

A sto se kartica tice, hvala za onaj link, ali sada opet ne znam sta da mislim. jer tamo su podrzane sledece:

ESS Allegro ES1988
ESS ES1868 Plug and Play AudioDrive
ESS ES1869 Plug and Play AudioDrive (type-1)
ESS ES1869 Plug and Play AudioDrive (type-2)
ESS ES1878 Plug and Play AudioDrive
ESS ES1879 Plug and Play AudioDrive
ESS ES1968 Plug and Play AudioDrive
ESS Maestro-1 PCI *See README.Maestro*
ESS Maestro-2 PCI *See README.Maestro*
ESS Maestro-2E PCI *See README.Maestro*
ESS Maestro3 ES1998
ESS Maestro3 ES199A
ESS Solo-1 PCI *See README.Solo-1*

ali opet medju njima nema one moje :( Posto vidim ovde neke modele koji si noviji od mog da li to znaci da ce ipak raditi iako je nema u listi ili nece.
 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: linux & hard hardware10.12.2001. u 21:22 - pre 272 meseci
Eh bas sam vas fludovao pitanjima, ne zamerite :)
Sada sam gledao cene i naravno USR je USR, ali je externi trenutno malo skup za mene, pa me interesuje, da li bi 'ELSA MicroLink Fun 56K V.90 External' radio u Linuxu, bez problema.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

stefy
Stefanovic Tibor
Subotica

Član broj: 848
Poruke: 92
194.247.202.*

Sajt: www.eurolink.org.yu


Profil

icon Re: linux & hard hardware11.12.2001. u 19:24 - pre 272 meseci
Kad kupujes modem trazi onaj sa serijskim prikljuckom (RS232 ide na com1 ili com2) a ne sa USB prikljuckom. Taj mora da radi pod linuxom bez ikakvih drajvera (barem kod mene rade jedan dlink dfe-560E i USR Courier).

"We are what we repeatedly do.
Excellence, then, is not an act,
but a habit."
-Aristotle
 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: linux & hard hardware11.12.2001. u 20:58 - pre 272 meseci
Hvala. Samo mi jos treba odgovor na ona gore pitanja i onda se nadam da cu najzdad moci komotno da radim u Linuxu a da ne budem lisen ni zvuka a ni modema.
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: linux & hard hardware11.12.2001. u 21:14 - pre 272 meseci
Citat:
aster:
Eh bas sam vas fludovao pitanjima, ne zamerite :)
Sada sam gledao cene i naravno USR je USR, ali je externi trenutno malo skup za mene, pa me interesuje, da li bi 'ELSA MicroLink Fun 56K V.90 External' radio u Linuxu, bez problema.
Pozdrav

Ovako .... prema tabeli podrzanih / nepodrzanih / mozda podrzanih modema na lokaciji http://www.idir.net/~gromitkc/20011211a.html
Elsa Microlink 56K Fun je podrzan tj ima "zeleno svetlo" :) pazi samo modemi ciji FCC-ID ili Reg# je KJGUSA-35010-M5-E samo u tom slucaju !!!
Najverovatnije se radi o RS232 modemima tj modemima koji se kace na Com1 iili Com2 port .....
Mada sam nasao mali info na eslinom sajtu vezano za usb modeme ..
citiram:"Linux and the Microlink 56k USB.
Yes, the Microlink 56 USB is supported by the standard ACM driver and Kernel 2.4.0.
This Kernel is not included on any distribution yet ( as to 26.07.2000 ), so it must be installed first.
The test has been made on SuSE 6.4
For more information, visit http://www.linux-usb.org"
Ovde se upucuje na www.linux.usb.org..... vredi pogledati....
Izgleda da moze nesto da se uradi ... ali mislim da neces uspeti tek tako lako da odradis ....
Od mene ti i dalje stoji preporuka da uzmes USR modem EXT ... ako nemas para za externi mozes bez problema da uzmes neki od internih hardverskih modema ..... cene su ispod 100 DM .... i verujem da se neces pokajati .....
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: linux & hard hardware11.12.2001. u 21:27 - pre 272 meseci
Ok, onda znaci samo ako je externi MikrLink sa serijskim prikljuckom, RS232 koji ide na com1 ili com2, moze da radi pod Linuxom.

A da ne znas mozda odgovor na pitanje o zvucnoj kartici ?

Inace, thx a lot :)
 
Odgovor na temu

Markoxxx
Marko Kolarevic
Cacak

Član broj: 886
Poruke: 643
*.ptt.yu

ICQ: 27867845
Sajt: www.TDIdesign.org


+14 Profil

icon Re: linux & hard hardware12.12.2001. u 00:42 - pre 272 meseci
Sto se tice modema, preporucio bih ti od oxternih... Rockwell 56K.. on je nesto preko 100 dm.. a ako hoces interni, uzmi US Robotics 56K.
Pijem pivo i ebem sve zivo, ko sok - on jock
«« M.K. »»
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: linux & hard hardware12.12.2001. u 02:14 - pre 272 meseci
Citat:
stefy:
Kad kupujes modem trazi onaj sa serijskim prikljuckom (RS232 ide na com1 ili com2) a ne sa USB prikljuckom. Taj mora da radi pod linuxom bez ikakvih drajvera (barem kod mene rade jedan dlink dfe-560E i USR Courier).


lichno isto preporuchujem DLINK dfe-560e :0)
mnogo ali mnogo dobro radi :) ..
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: linux & hard hardware

[ Pregleda: 3939 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.