Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grijanje na struju, el. kotao

[es] :: Elektrotehnika :: Grijanje na struju, el. kotao

[ Pregleda: 8456 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Grijanje na struju, el. kotao29.12.2011. u 14:54 - pre 149 meseci
Planiram da prepravim i malo "modernizujem" stari el. kotao za centralno grijanje, pa bi mi dobro dosla neka shema.
Juce sam potrosio oko pola litre wd-a da koliko toliko dovedem to u red. Sve ovo skupa staro je preko 20 godina.
Grijanje se sastoji od 5 grijaca (snagu ne znam), svaki ima 6 izvoda, 3 su vezana u Y i tu je dovedena N (na zvjezdiste), na ostala 3 izvoda, dovedene su 3 faze.
Po 2 grijaca su paralelno vezani na po 1 kontaktor, preostali 1 grijac vezan je sam preko jednog kontaktora, ukupno 3 kontaktora. Kontaktori su bili "Iskra CO30", ja sam sad stavio "Eti CE25" ( investirao oko 70 eura za nove kontaktore). 3x prekidaca "0 1" koji pale kontaktore, ali evo i necega sto mi se ne svidja. Komanda koja ide na prekidace pa sa prekidaca preko "praistorijskog termoregulacionog sklopa sa 2 sonde" vraca se na kontaktore. Trenutno ovo radi, fenomenalno grije, nista se nije zapalilo sto je najbitnije, poslije 20 i nesto godina opet radi :)

Cilj mi je da ovo prepravim na neki malo "moderniji" termostat ili termoregulator i zanima me na koji bi nacin mogao smanjiti varnicenje na kontaktorima kad ukljucuju grijace?

Nadam se da ce neko imati pojma o cemu ja pricam.

P.s- Nacrtao bi ja kako to sve izgleda, ali ne znam koji program da koristim, da imaju simboli grijaca, kontaktora, prekidaca, termostata itd.

[Ovu poruku je menjao bojanst dana 29.12.2011. u 18:48 GMT+1]
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

gobs
Goran Surtov
ing. odrzavanje ,
K.Dubica

Član broj: 162343
Poruke: 51
89.111.232.*



+2 Profil

icon Re: Grijanje na struju, el. kotao30.12.2011. u 10:21 - pre 149 meseci
Pozdrav ,
ja nacrta šemu trenutnog stanje ( samo energetski dio ) , kako sam razumio iz teksta.Ako već modernizuješ trebao si staviti SSR (solid state relay ) umjesto sklopki čime bi izbjegao varničenje a i nečujni su.Termo regulator bi trebao da ima više izlaza pa da možeš podesiti da ne pali sve grijače odjednom.

Dolazi li u obzir nekakav mikrokontroler pa da na njega spojiš sonde i preko trijaka da upravljaš sa grijačima
Potpis ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marko0309
Marko Radic

Član broj: 219857
Poruke: 132
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Grijanje na struju, el. kotao30.12.2011. u 15:16 - pre 149 meseci
Pozdrav
bas u firmi imamo tako vezan grejace kotla za grejanje upravne zgrade ukupne snage 100Kw samo sto komanda za ukljucenje kontaktora ide prvo sa osiguraca na sigurnosni termostat pa se grana na 3 prekidaca 0-1 sa koji idu svaka na po jedan obican (termostat za bojler) pa na kontaktore
i jedino sto se podesi kontaktor3(jedan grejac)na max zeljenu temperaturu a k2(2 grejaca) za 5-10 stepeni manju i k1(2 grejaca) za 10-20 stepeni manju temperaturu tako da u startu imas max snagu postepeno se smanjuje i nakraju jedan grejac odrzava temp. koliko moze a drugi mu povremeno pomazu ili podesiti da neki kontaktor sa 2 grejaca odrzava temp. ako ti odgovara
imamo i neke elektronske regulatore koji isto tako rade na grejacima silosa podeljenih u 3 grupe iste snage
a za varnicenje mislim da pomazu rc filteri mada se nisam puno sretao sa tim ima nesto ima nesto u ovom textu http://www.scribd.com/doc/64467235/7/Sl-8-Kontaktori
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Grijanje na struju, el. kotao30.12.2011. u 21:07 - pre 149 meseci
Citat:
gobs: Pozdrav ,
ja nacrta šemu trenutnog stanje ( samo energetski dio ) , kako sam razumio iz teksta.Ako već modernizuješ trebao si staviti SSR (solid state relay ) umjesto sklopki čime bi izbjegao varničenje a i nečujni su.Termo regulator bi trebao da ima više izlaza pa da možeš podesiti da ne pali sve grijače odjednom.

Dolazi li u obzir nekakav mikrokontroler pa da na njega spojiš sonde i preko trijaka da upravljaš sa grijačima


Odlicno si razumio, shema je dobra. Hvala!
Sto se tice SSR, nisam imao bas toliko para sto se tice investiranja u grijanje. U svakom slucaju razmislicu o tome.
Postojeci termoregulacioni sklop ima vise izlaza pa ne pali sve grijace odjednom, ali nisam bas zadovoljan sa njegovim radom, nije uopste precizan.

Dolazi u obzir i mikrokontroler samo ako nije bas neka ogromna investicija, a spreman sam da saslusam vase prijedloge.

Citat:
marko0309:
i jedino sto se podesi kontaktor3(jedan grejac)na max zeljenu temperaturu a k2(2 grejaca) za 5-10 stepeni manju i k1(2 grejaca) za 10-20 stepeni manju temperaturu tako da u startu imas max snagu postepeno se smanjuje i nakraju jedan grejac odrzava temp. koliko moze a drugi mu povremeno pomazu ili podesiti da neki kontaktor sa 2 grejaca odrzava temp. ako ti odgovara


Ovako nekako i kod mene radi, ali samo kad je raspolozen :D

Citat:
marko0309:
imamo i neke elektronske regulatore koji isto tako rade na grejacima silosa podeljenih u 3 grupe iste snage


Reci mi nesto vise o ovome, mozda mi cak zatreba i za tu svrhu.

P.s.- Nacrtao sam na brzinu "komandni dio", mozda nisam iskoristio dobar simbol za termoregulator ali mislim da je to to.



[Ovu poruku je menjao bojanst dana 31.12.2011. u 15:02 GMT+1]
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marko0309
Marko Radic

Član broj: 219857
Poruke: 132
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Grijanje na struju, el. kotao31.12.2011. u 17:18 - pre 149 meseci
ovaj sa slike termolegulator je JUMO a imamo i nekih kineskih i domacih
sad zavisi zasto ti treba i koji tip sonde koristis ovi jumo su vec bili programirani od ranije da iskljucuju postepeno grejace sto su blizi zadatoj temp.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Grijanje na struju, el. kotao

[ Pregleda: 8456 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.