Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fiskalni štampači & DOS & Clipper

[es] :: Baze podataka :: Fiskalni štampači & DOS & Clipper

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14111 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikeai
Miroslav Lazarević
Šabac

Član broj: 6493
Poruke: 13
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Fiskalni štampači & DOS & Clipper23.02.2004. u 15:30 - pre 244 meseci
Trenutno pravim i uskoro ću biti u mogućnosti da ponudim svim Clipper programerima biblioteku za slanje komandi fiskalnom štampaču direktno iz Clipper programa. Ja sam svoj Clipper program vec preradio za dva dana i sada imam verziju koja radi sa Galeb FP550 fiskalnim štampačem.
Ukoliko ima zainteresovanih za kupovinu biblioteke, obratite mi se na
mail: [email protected] ili na telefon 063 349 062.

Takođe je u planu i API biblioteka za Javu.




 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper23.02.2004. u 20:51 - pre 244 meseci
Sta je to fiskalni stampac?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 02:00 - pre 244 meseci
Ovo sam nasao na Google:
"...Fiskalni stampac je stampac sa fiskalnom memorijom koji moze da radi sa bilo
kojim aplikativnim programom koristeci iskljucivo postojeci interfejs. ... " Pogledaj tamo, ima jos nekih adresa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 02:29 - pre 244 meseci
Citat:
mikeai:
svoj Clipper program vec preradio za dva dana i sada imam verziju koja radi sa Galeb FP550 fiskalnim štampačem.


Verovatno ces morati da je menjas posto je za Galeb fisklani stampac utvrdjeno da ima bagove koji ga cine nekompatibilnim sa propisima.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 14:11 - pre 244 meseci
Dobro, sad znam sta je fiskalni stampac. A sta je to fiskalna memorija?
JA imam HP laser, koji isto tako moze da radi sa bilo kojim programom i bilo kakvim inetrfejsom, ne PC i MAc, ali nema tu fiskalnu memoriju. Cuo sam za fiskalnu godinu, ali me memorija zivo zanima. Ne zezam se, ozbiljno pitam.

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 14:37 - pre 244 meseci
Fiskalna memorija je "nezajebljiva" i cuva podatke o cvim prodatim artiklima za koje si odstampao racun, tj porezu koji moras da platis za to.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 14:50 - pre 244 meseci
Da počnemo od Kulina Bana.... Ovako, u normalnim zemljama ljudi (veliki i mali privrednici) lepo plaćaju porez i uredno vode poslovne knjige. Međutim, u nekim zemljama Sredozemlja, Balkana i Južne Amerike, značajan deo poslovne prakse je utaja poreza.

Zato su poreznici iz tih zemalja uvek u traganju za rešenjem koje bi privelo poznaniju prava njihove poreske obveznike. Pošto se mali p.obv. žale kako im je teško ili nemoguće da vode knjige, obično im se do sada "gledalo kroz prste" (po mišljenju poreznika) time što im je razrezivan paušalni porez, bez obzira na to koliko oni obrnu ili zarade. Taj paušalni porez sa jedne strane je suviše visok za neke koji ne zarade dovoljno, a sa druge strane je smešan za one koji zarade dosta, ali ne prijavljuju. Kao odgovor na to, nađeno je rešenje u vidu fiskalnih kasa (štampače ćemo objasniti malo kasnije), koje efektivno "vode knjige" odnosno u svakom trenutku imaju u sebi informaciju o tome koliko poreza obveznik duguje. Fiskalni štampači su varijanta za one koji su se već kompjuterizovali i sada im je kasa nekako višak, jel', odnosno to je kao kasa bez velike tastature i ladice za novac, a nisam siguuran da li mora da ima displej. Znači, na njemu ne možeš da otštampaš "račun" koji je potpuno isti kao pravi račun, jer ima ugrađen specijalni fiskalni karakter koji se pojavljuje samo kad se štampaju originali fiskalnih dokumenata.

Fiskalna memorija ti je nešto kao write-once PROM velikog kapaciteta u koji se upisuju dnevni pazari, sa razdvojenim informacijama o porezu i još neke informacije koje služe za proveru.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 16:34 - pre 244 meseci
Hvala veliko na objasnjenju. Pa to je breozbiljna stvar, a ja mislio da se neko sali.

Hvala puno i pozdrav svima

:-)
 
Odgovor na temu

xenos
Zemun

Član broj: 7974
Poruke: 58
194.106.189.*



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 17:31 - pre 244 meseci
Citat:
broker:
Verovatno ces morati da je menjas posto je za Galeb fisklani stampac utvrdjeno da ima bagove koji ga cine nekompatibilnim sa propisima.


Mozes li nesto vise da napises o kakvim bagovima se radi?
Firma u kojoj radim, izmedju ostalog, ima i program napisan bas u Clipper-u koji se nalazi na PC kasi. Planirano je da se koristi fiskalni stampac ali nesto nisu bili odusevljeni tim modelom Galeba pogotovu sto su takodje culi da taj stampac bas i nije najpouzdaniji ali opet niko da konkretno kaze u cemu je problem. Sve se svodi na rekla-kazala. S druge strane, drugih opcija (fiskalnih stampaca) bas i nema tako da ako vec treba da se radi sa tim modelom bilo bi pozeljno da mu bar znamo mane.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 21:37 - pre 244 meseci
Ne znam konkretno, ali nesto u stilu da se na tom stampacu moze odstampati fiskalni racun a da ne bude upisan u fiskalnu memoriju.
 
Odgovor na temu

genesys

Član broj: 3585
Poruke: 317
*.panline.net



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper24.02.2004. u 22:06 - pre 244 meseci
Citat:
salec:
Fiskalna memorija ti je nešto kao write-once PROM velikog kapaciteta u koji se upisuju dnevni pazari, sa razdvojenim informacijama o porezu i još neke informacije koje služe za proveru.


Jel to znachi da kada se ta memorija napuni da moras da je menjas? Tj. ono sto si napisao znachi da posle nekog vremena moras da servisiras kasu?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 00:19 - pre 244 meseci
Da, mada proricu da memorija moze da potraje tri-cetiri godine dok se ne napuni...

Ali.. ionako je oko fiskalnih kasa sve rekla-kazala...
 
Odgovor na temu

mikeai
Miroslav Lazarević
Šabac

Član broj: 6493
Poruke: 13
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 09:19 - pre 244 meseci
Citat:
xenos:
Citat:
broker:
Verovatno ces morati da je menjas posto je za Galeb fisklani stampac utvrdjeno da ima bagove koji ga cine nekompatibilnim sa propisima.


Mozes li nesto vise da napises o kakvim bagovima se radi?
Firma u kojoj radim, izmedju ostalog, ima i program napisan bas u Clipper-u koji se nalazi na PC kasi. Planirano je da se koristi fiskalni stampac ali nesto nisu bili odusevljeni tim modelom Galeba pogotovu sto su takodje culi da taj stampac bas i nije najpouzdaniji ali opet niko da konkretno kaze u cemu je problem. Sve se svodi na rekla-kazala. S druge strane, drugih opcija (fiskalnih stampaca) bas i nema tako da ako vec treba da se radi sa tim modelom bilo bi pozeljno da mu bar znamo mane.


Za sada sve ono sto treba da radi radi, vreme ce pokazati. Inace biblioteka koju nudim za Clipper (bice i verzija za Javu) nije pravljena da podrzi samo Galebov stampac. Trenutno su podrzani Galeb FP550 i Iskra-S29, u planu je podrska za Comtrad-ov fiskalni stamapc i onda cemo videti kojih jos ima interesantnih modela.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 09:56 - pre 244 meseci
Memorija, prema uredbi, mora da ima kapacitet dovoljan za 1600 dnevnih izveštaja. 1600/365.25= 4.3 ... godina, tj. mora da potraje više od četri godine. Posle toga se menja, a ona napunjena se arhivira u servisu, pa kasnije (koliko kasnije ne znam, verovatno kad eventualni potencijalni privredni kriminal iz njenog doba zastari) uništava (to verovatno znači da se mehanički skrcka ili, ako EU to bude zahtevala, reciklira?) komisijski, u prisustvu vlasti :) .

Osim dnevnih izveštaja, postoji i brojač reseta i brojač promena poreskih stopa. Oni imaju ograničenje na, ako se dobro sećam, 50 i 20, respektivno. Tako da može da se desi da memorija mora da se zameni i pre isteka 4 godine, na primer ako postoji neki tehnički problem koji izaziva česte resete. Mada u postupku dobijanja atesta bi trebalo da se ulove i otpadnu svi uređaji koji pate od ovakvih problema sistematski.
 
Odgovor na temu

xenos
Zemun

Član broj: 7974
Poruke: 58
194.106.189.*



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 10:14 - pre 244 meseci
Citat:
broker:
Ne znam konkretno, ali nesto u stilu da se na tom stampacu moze odstampati fiskalni racun a da ne bude upisan u fiskalnu memoriju.


??!! Pa zar upravo to nije i smisao fiskalizacije: da se evidentira (u fiskalnoj memoriji) svaki izdati racun?! Znaci problem je sto kod njih ta osnova funkcija eto malko ne radi kako treba.
Ako je to tacno onda to sve govori o sertifikatima i nacinu kako se oni dobijaju - ko ima para i kontakte na pravim mestima dobija sertifikat bez problema i uopste nije bitno da li njihov softver zadovoljava sve uslove ili ne.
Nije ni cudo sto drugi stampaci jos ne mogu da dobiju sertifikat. Kad svi koji moraju kupe Galeb-ov stampac onda ce i drugi moci da dobiju sertifikat, jedino sto ce im trziste biti skuceno pa i nece imati neke koristi od toga.

Inace, meni su ljudi koji se bave hardverom (tacnije stampacima) rekli da je taj stampac generalno loseg kvaliteta i da je to najveci problem. Bas juce na onom Fiskalexpo 2004 su mi rekli da je bila neka prezentacija tog stampaca u McDonalds-u i da se isti vrlo brzo zaglavio, sto je, naravno, bio veliki blam.



 
Odgovor na temu

xenos
Zemun

Član broj: 7974
Poruke: 58
194.106.189.*



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 10:36 - pre 244 meseci
Citat:
mikeai:

Za sada sve ono sto treba da radi radi, vreme ce pokazati. Inace biblioteka koju nudim za Clipper (bice i verzija za Javu) nije pravljena da podrzi samo Galebov stampac. Trenutno su podrzani Galeb FP550 i Iskra-S29, u planu je podrska za Comtrad-ov fiskalni stamapc i onda cemo videti kojih jos ima interesantnih modela.


Mozda je i sam softver u stampacu ok ali sta ako je slucaj da sam kvalitet stampaca nije dobar i u slucaju da se on zaglavi ili pokvari i taj softver ne odreaguje kako treba odnosno da tada dolazi do problema sa upisom u fiskalnu memoriju? Neka se samo kod jednog kupca desi neki takav slucaj i neka taj neko 'provali' kako da taj isti kvar simulira kad njemu odgovara - eto nacina da se pocne sa muvanjem i na temu fiskalnih uredjaja.

Inace, da li ta Clipper biblioteka za FP550 moze da se koristi i u slucaju da se Clipper aplikacija izvrsava pod cistim DOS-om? Znaci, ne DOS mod koji se pokrene iz Windows-a vec sta ako na racunaru imam instaliran samo DOS?

Pominjes da ces planiras podrsku i za fiskalni stampac koji ce 'proizvoditi' CT & T. Da li imas vec neki detaljniji opis protokola ili (i ti) jos cekas da ga oni zvanicno objave?

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 11:01 - pre 244 meseci
Miroslave, da li si razmisljao o obavezama koje na sebe preuzimas?
Pisanjem i prodajom takve biblioteke ubacujes se u lanac odgovornosti oko odrzavanja fiskalnih stampaca.

Dok je sve u redu, sjajno je, ali ako nesto pocne da skripi, onda moras i ti da reagujes dovoljnom brzinom da bi se ispostovali rokovi za osposobljavanje stampaca za rad. Propisi to ne regulisu, to jest regulisu nacin odrzavanja samih kasa i stampaca ali ne i softversku podrsku, bez koje su, stampaci narocito, neupotrebljivi.
 
Odgovor na temu

mikeai
Miroslav Lazarević
Šabac

Član broj: 6493
Poruke: 13
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 14:08 - pre 244 meseci
Citat:
broker:
Miroslave, da li si razmisljao o obavezama koje na sebe preuzimas?
Pisanjem i prodajom takve biblioteke ubacujes se u lanac odgovornosti oko odrzavanja fiskalnih stampaca.

Dok je sve u redu, sjajno je, ali ako nesto pocne da skripi, onda moras i ti da reagujes dovoljnom brzinom da bi se ispostovali rokovi za osposobljavanje stampaca za rad. Propisi to ne regulisu, to jest regulisu nacin odrzavanja samih kasa i stampaca ali ne i softversku podrsku, bez koje su, stampaci narocito, neupotrebljivi.


Pa naravno da sam razmisljao. Na kraju krajeva to sve radim preko svoje firme koja se bavi proizvodnjom softvera. Prema tome posao je posao. Mora se naci nacin da se zaradi. Sto se brzine reagovanje to mi dosad nikad nije bio problem. Ono sto je veci problem to su moguci bugovi u softveru stampaca, ali o tom potom.
 
Odgovor na temu

mikeai
Miroslav Lazarević
Šabac

Član broj: 6493
Poruke: 13
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper25.02.2004. u 22:24 - pre 244 meseci
Citat:
xenos:

Inace, da li ta Clipper biblioteka za FP550 moze da se koristi i u slucaju da se Clipper aplikacija izvrsava pod cistim DOS-om? Znaci, ne DOS mod koji se pokrene iz Windows-a vec sta ako na racunaru imam instaliran samo DOS?


Naravno, to joj je najprirodnije okruzenje. Inace radi i pod FreeDOS-om, cistim ili u kombinaciji Linux-Dosemu sa FreeDOS-om.

Citat:

Pominjes da ces planiras podrsku i za fiskalni stampac koji ce 'proizvoditi' CT & T. Da li imas vec neki detaljniji opis protokola ili (i ti) jos cekas da ga oni zvanicno objave?


Pa mislio sam da trazim, ali ako nemaju ili forliraju da nemaju, imaju Java program koji cu videti da pozivom njegovih funkcija iscitam sadrzaj koji se salje stampacu i tako doznam protokol.
 
Odgovor na temu

marcha
Nikola Marcic
Beograd/Leskovac

Član broj: 6454
Poruke: 108
*.68.eunet.yu

ICQ: 156892888


+1 Profil

icon Re: Fiskalni štampači & DOS & Clipper13.03.2004. u 23:55 - pre 243 meseci
Ukoliko nekog zanima Delphi klasa iste namene, posetite sajam automobila(od 26.3, Hala IV). Na sajmu ce nasa firma predstaviti pos sistem specijalizovan za rad u maloprodajama autodelova. Koristimo FP550. (S29 ima par f-ja vise, a slican je i protokol za Epson U220). Jedini bug na koji smo naisli tokom izrade sistema je u uputstvu :) .
Klasa se oslanja na ComPort Library ver. 3.0 (http://comport.sf.net/ )

Pozdrav,
Misa&Marcha
Marcha
-----------------------------------
Pretpostavka je majka zajeba.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Fiskalni štampači & DOS & Clipper

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14111 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.