Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Analiza gama faktora

[es] :: Fizika :: Analiza gama faktora
(Zaključana tema (lock), by NicholasMetropolis)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 4191 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Analiza gama faktora18.12.2011. u 17:13 - pre 149 meseci
Da bismo uopšte raspravljali o "gama faktoru" moramo znati kako se svetlost prostire.
U najjednostavnijem prikazu bez mnogo pretpostavki. Treba samo gledati i videti, a
zaključci će uslediti potom.
Evo ja sam napravio jedan aplet u wordu iz koga se sve jasno vidi, ukoliko uspem
da ga pošaljem.
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-2423.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 19:53 - pre 149 meseci
@atelago, možeš li obilježiti tačke trougla, i napisati kolike su dužine (visinu označi sa l_0, radi saglasnosti sa tekstom iz udžbenika)? Koliko ti je n = c/v = ct/vt = ct'/vt' ? Ako ti nije mrsko nacrtaj to za n = 4/3 = vakum/voda, ili za n = 3/2 = vakum/staklo.
Evo ti tekst iz jednog fakultetskog udžbenika ( pa ga uvaži):
Meni jeste bitno (važno) da se i u ovom tekstu jednog od bivših korisnika ovog foruma koristi 2l0=2ct0 za okomiti put ("štapa u mirovanju"). Tu već imam "zamjerku" autoru udžbenika za nekorištenje 2t0 i za nekorištenje Ajnštajnove oznake 2t' umjesto T. Također koristi oznaku L umjesto l0 . Previše je neujednačenosti ( šarenila ) u upotrebi oznaka i simbola u STR.

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 18.12.2011. u 21:38 GMT+1]
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 20:37 - pre 149 meseci
Gotovo ništa nisam obeležavao i neću. Sve je čisto. Ako vidiš vidiš, ako ne vidiš potrudi se.
Priroda ništa ne obeležava - lepo se vidi koji put prelazi svetlost a koji vagon i lepo se vidi
koji put prelazi svetlost i u kom smeru, naročito kad vagon i izvor na njemu miruju a Zemlja se
kreće. Lepo se vidi da je apsolutno svejedno da li smatramo da Zemlja miruje, a vagon sa
izvorom se kreće ili da vagon i izvor miruju a Zemlja se kreće - svetlost od izvora do ogledala
u oba slučaja prelazi isti put.
Ako u apletu namestiš da se Zemlja pomera a vagon, izvor i ogledalo miruju - direktno vidiš koji
put prelazi svetlost.
Šta je, u tom slučaju, briga svetlosti kojom brzinom se Zemlja kreće - svetlost ide od izvora do
ogledala i ništa ni više ni manje - kretanje Zemlje ne utiče ni najmanje na njen put niti je svetlosti
briga kome će pre da zasvetli. Pre će zasvetleti onome ko pre stigne do nje, ali to je brzina onoga
a ne njena.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-2423.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 20:41 - pre 149 meseci
Šta ako sam slijep, pa ne vidim? Saopšti mi to uz pomoć Brajevog pisma"!
Važno mi je to i zbog "manjih brzina" istog omjera ( ja nisam držao stisnutu tupku, već sam ravnomjerno klikao i tako dobio druge brzine od tvojih "željenih", prilično usporeno).
Vidi ovo: Svjetlost u zraku na putu PN , a voz na Zemlji na putu PP' , n = 4/3 = PN : PP'




[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 18.12.2011. u 21:59 GMT+1]
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 20:57 - pre 149 meseci
Svetlost ima brzinu isključivo u smeru svog prostiranja, a translatorna brzina je relativna brzina
između njenog sistema i nekog drugog sistema. Pristizanje svetlosti u neku tačku je rezultat obeju
brzina a ne samo brzine svetlosti.
Kakve veze imaju sad medijumi kroz koje se svetlost prostire? Gama faktor je dobijen za prostiranje u
vazduhu ili vakuumu ali radi se u principu za isti medijum.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-2423.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 21:04 - pre 149 meseci
Rekoh ti ja da svjetlost može zamračiti i vid i um ( zamisli avion, goluba pismonošu, komarca,..., brzinom c > v >0 ).
Ono 4/3 sam naglasio više zbog dužina, a bogme važno je i za odgovarajuće brzine i za odgovarajuću vrijednost "gama faktora" , za n = 4/3 već znamo njegovu vrijednost.

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 18.12.2011. u 22:16 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 21:10 - pre 149 meseci
Da li vidiš iz apleta da svetlosni impuls ima i translatornu brzinu? Odakle mu ta brzina ?







 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-2423.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 21:13 - pre 149 meseci
Ne vidim (slijep sam), hoću da mi sve ispišeš matematičkim jezikom i saopštiš "brajevim pismom"!
Prikačeni fajlovi
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 21:37 - pre 149 meseci
tgα =v/c
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 21:49 - pre 149 meseci
Ja ovdje vidim da je za onoga na peronu svjetlost prešla duži put (dvije stranice istokračnog trougla) nego ovome u vagonu (dvije visine trougla).Bez obzira ko se kreće a ko stoji.

-Ako satovi idu jednako onda će na peronu biti izmjerena veća brzina od one mjerene u vagonu.

-Ako je rezultat mjerenja isti onda onom u vagonu sat sporije radi.

A evo tipične podvale u udžbeniku koji je uslikao Sprečo.
citat:"Pretpostavimo da se sat giba brzinom V okomitom na pravac štapa da bi izbjegli komplikacije s duljinom kontrakcije štapa."
Dakle mogao je kao izabrati ugao koji nije okomit,dobio bi isto sa nešto komplikovanijim računom.Ovo je čista laž.

Ajde neka atelago nacrta sličnu animaciju.Neka se impuls sa prednjeg dijela vagona ispuca koso ka ogledalu odakle se odbije na zadnji dio vagona.I neka za isto vrijeme vagon pređe put jednak svojoj dužini.Na peronu će izgledati da impuls ide vertikalno u odnosu na peron.
Nikakvim "komplikacijama sa duljinama kontrakcije" neće se postići da je put u vagonu kraći od puta na peronu.

-Ovo je očajna konfuzija.Sat u vagonu sada radi brže nego na peronu.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora18.12.2011. u 22:53 - pre 149 meseci
Citat:
zzzz: Ja ovdje vidim da je za onoga na peronu svjetlost prešla duži put (dvije stranice istokračnog trougla) nego ovome u vagonu (dvije visine trougla).Bez obzira ko se kreće a ko stoji.

Treba uvideti da je svetlost translatorno preneta vagonovom brzinom u horizontalnom smeru.
Stranice ravnokrakog trougla su sumarni put dveju brzina od koga je vertikalnu komponetu
prešla svetlost a horizontalnu vagon. Za horizontalnu komponentu puta svetlost ne radi ništa.
Tu je sve odradila brzina vagona.
Kad se Zemlja pomera i promatrači na njoj, onda se oni udaljavaju od izvora i ogledala između
kojih putuje svetlost, pa im put svetlosti izgleda duži, a za njih stvarno i jeste duži jer su tom putu
dodali posledice njihovog udaljavanja, ali stvarni put svetlosti je isti i ona troši isto vreme za
prelaz od izvora do ogledala.
Ako na tvom stolu u kući skakuće neka loptica - onda je to njen stvarni put izazvan elastičnim
svojstvima i loptice i vazduha u njoj.
Taj put i vreme ne mogu promeniti ni Janko ni Marko koji trče nekim brzinama oko tvoje kuće
ili pored kuće.
Ako u vozu koji se kreće ideš od zadnjeg vagona prema lokomotivi onda će na kraju biti veći
razmak između tvog startnog položaja pa do završetka putovanja nego bilo kog vagona ili lokomotive.
Ko je prešao taj veliki razmak - ti ili voz?
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-6446.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora19.12.2011. u 07:33 - pre 149 meseci
Citat:
Treba uvideti da je svetlost translatorno preneta vagonovom brzinom u horizontalnom smeru.

Nije!

Na brzinu propagacije svjetlosti u vakuumu nema uticaja:
- brzina kretanja izvora svjetlosti,
- brzina kretanja detektora svjetlosti.
Brzine izvora i detektora definišu se, također, u vakuumu ( u odnosu na neko zamišljeno mjesto u tom „vakuumu“) po istim elementima po kojim se definiše i bilo koja brzina prostiranja, pa i brzina svjetlosti (istim jedinicama mjere, istim zamišljenim geometrijskim pojmovima i istim algebarskim iskazima za zakone puta inercijalnih kretanja).
Obrati pažnju na kretanje zvuka u homogenoj sredini, naprimjer, u vazduhu ili nekom metalu, i razlikuj kada je ta sredina „nosač“ brzine zvuka (zatvoren vagon, koji nosi vazduh, ili metal koji nosi svoje molekule i prostiranje zvuka kroz taj metal, a metal se, također, u odnosu na nešto kreće) i kada ta sredina nije „nosač“ brzine zvuka (otvoreni vagon, koji ne nosi sobom vazduh, prostiranje zvuka u sredini u kojoj se i metal prostire, kreće).
To što si ti osmislio moguće je obezbijediti i u fizičkoj stvarnosti za elektro-magnetna kretanja!
Međutim, prostiranje svjetlosti u vazduhu nije ovisno o kretanju vagona na Zemlji, i vagon nije nosač brzine svjetlosti, brzina kretanja vagona – v nema nikakvog uticaja na brzinu prostiranja svjetlosti.
Vagon jeste nosač dužine h = l_0.
Putevi (svjetlosti u vazduhu i vagona u vazduhu) - u odnosu na početnu tačku P na Zemlji – su međusobno fizički neovisni, ali jesu njihove dužine međuzavisne trajanjem promjene položaja, a pravci kretanja također uslovljeni našim određivanjem njihovih pravaca i smjerova kretanja, te dodatnim uslovom da njihovo trajanje zavisi od veličine „izmjerene dužine“ h = l_0 i njenog okomitog položaja u odnosu na pravac kretanja vagona.
Umjesto svjetlosti, koristi brzinu „goluba pismonoše“, ptice, ...., a na vagon postavi „jarbol“ i sve to nacrtaj. Konkretne brojke, konkretni račun, su od velike pomoći za ispravno tretiranje govornih opisa i iskaza.
Moje predloženo n = c/v = 4/3 nije nužno primijeniti na c- brzina svjetlosti u vazduhu i v- brzina svjetlosti u vodi, ali jeste konkretan fizički primjer za kretanja „materijalne tačke“ i dužine koje crtamo za zakone puta PN = ct = nvt i PP' = vt = ct/n , za sve moguće brzine 0 < v < c , datog omjera n = c/v = 4/3.
Tema je "analiza gama faktora", a poprilično smo of-topik od prvog posta!
Početak: i kraj posmatranja: , PB = vt' , PN4= ct' , PN3 = l0 Koliko je BN4 Ja izjavljujem da je : , a ti?!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 19.12.2011. u 09:30 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Analiza gama faktora19.12.2011. u 16:22 - pre 149 meseci
atelago:Stranice ravnokrakog trougla su sumarni put dveju brzina od koga je vertikalnu komponetu
prešla svetlost a horizontalnu vagon. Za horizontalnu komponentu puta svetlost ne radi ništa.
Tu je sve odradila brzina vagona.


Dakle posmatrač na peronu je primjetio da je u lijevom uglu impuls startovao.Primjećeno je da je stigao do gornjeg vrha trokuta.I takođe u desni donji ugao.Tvrdiš da je svjetlost prešla kraći put.Da najkraći put nije duž između dvije tačke.
Impuls svjetlosti se kretao brzinom c i prešao put jednak 2 visine trokuta.
Duži put (stranice trokuta na peronu) za isto vrijeme je prešao zahvaljući crvotočini zvanoj voz?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-3994.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora19.12.2011. u 20:32 - pre 149 meseci
@ZZZZ, nemoj biti zajedljiv (treba nam fer razgovor, jer je uvijek korisna dodatna kontrola, zapažanje, mišljenje).
Ponovo sam uradio animaciju inercijalnih kretanja (možete li je otvoriti) sa prikazom širenja sfernog vala u odnosu na početnu tačku P brzinom c po zakonu puta PC = PN = ct = x i PB = vt = ct/n. Postavio sam pitanja (bez odgovora).
Trebamo se ovdje baviti sadržajem u skladu sa naslovom teme?!
, , PB = vt', PN4 = ct' , BN4 = l0

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 19.12.2011. u 21:47 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 00:00 - pre 149 meseci
Sprečo:Umjesto svjetlosti, koristi brzinu „goluba pismonoše“, ptice,....

Kako to da koristim kad se brzina leta goluba slaže po klasičnim zakonima mehanike,a svjetlost u STR ne.(Znam ja da STR ne valja,ali ona je zasnovana na tom postulatu.)
Naprimjer ovako:Imaš goluba pismonošu koji leti brzinom 5 m/s u mirnoj atmosferi.Za jedan sat preleti 18 km.
Kupiš balon i kreneš na let oko svijeta.Na visini od 500 m naiđeš na struje (3 m/s) koje istom brzinom nose i balon.Puste oni dole goluba da leti u istom smjeru kao što leti balon.Atmosfera je dole mirna.

Ako tvrdiš da i ovdje mogu primjeniti jednačine STR onda idemo ovako:
5)Tvoj sat je usporio zbog gama faktora.

Na tlu mora proći sat i 15 minuta za tvojih 1 sat.
Uključi kontrakciju dužine pa ćeš izračunati da golub i u odnosno na balon bježi brzinom od 5 m/s.(Kao i na zemlji.)
------------- -----------------
Nipošto 5-3=2 m/s jer to je dogmahuljenje.Nema potrebe to eksperimentalno provjeravati jer je dokazano milion puta.

Jel to to?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-1902.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 09:11 - pre 149 meseci
Kada sam napisao da se u ovoj temi bavimo analizom „gama faktora“, onda sam razmišljao o njegovom algebarskom zapisu – formuli:
Šta je to? Kakvo je njegovo fizičko, geometrijsko i logičko značenje? Koja su svojstva tog algebarskog iskaza? Od čega zavisi taj izraz? Koji je smisao njegove recipročne vrijednosti:
Tim „faktorom“ se nešto koriguje, mijenja, transformiše. Koji je konkretan smisao tih transformacija u fizici, geometriji i algebri?
Za ovaj izraz često se koristi naziv „Lorencov faktor“ i često zapisuje u ovom obliku:
Ovaj algebarski zapis v/c naziva se „beta faktor“. Šta on predstavlja u fizici, geometriji i algebri?
U talasnim i oscilatornim kretanjima upotrebljava se njegova recipročna vrijednost: n = c/v.
Kako je geometrija samo posrednik između fizičke stvarnosti i njenog algebarskog tretiranja da li je ispravno geometrijske i algebarske zakonitosti preslikavati na fizičku stvarnost, i koja i gdje su nam ograničenja za taj postipak?
Često se koristi fraza „svi prirodni zakoni“, a mi neznamo ( ne poznajemo) „sve prirodne zakone“, te je potrebno izbaciti iz te fraze riječ „svi“. Neki su to već učinili promjenom te fraze u iskaz: „svi mehanički zakoni“, ali ni taj govorni iskaz ne bi trebali olako koristiti, već ga zamijeniti nekim drugim iskazom-frazom (naprimjer: „svi poznati mehanički zakoni“). Međutim, ni svi „poznati mehanički zakoni“ nisu jednako-valjani u cijelom domenu algebarskog zapisa geometrijskog opisa fzičkih zbivanja, tako da izrazi „svi prirodni zakoni“, ili „svi (poznati) mehanički zakoni“ nisu valjani u analizi, niti u zaključcima po rezultatima analize algebarskih, geometrijskih i fizičkih transformacija koje vršimo uz pomoć „beta faktora“, „Lorencovog faktor“, „gama faktora“.
Konkretno, Ajnštajnov izraz – „svi prirodni zakoni“ – nije korektan ni u jednom kontekstu, i treba ga odbaciti!
Za „Lorentzovu koordinatu“ M. Martinis koristi izraz: , a I. Supek koristi izraz: .
Zašto, umjesto sva ta tri različita algebarska izraza ne koristiti jednostavniji, logičniji i razumljiviji algebarski izraz: , pa to po potrebi pomnožiti sa c ili v?!
Nedeljko S. je jedinom porukom u ovoj temi pokazao interes za mene, ali mene ne interesuje njegovo mišljenje (i razgovor) o meni, ali jesam zainteresovan za njegovo mišljenje o navedenim faktorima, njihovoj analizi, svojstvima, značenjima i primjeni. Na matematici bio sam otvorio i konkretnu temu (baš radi razgovora i analize), ali kada mi je prvo ustvrdio da Lorentzove veličine nisu međuzavisne, odustao sam od pokušaja (jer sam iskusio da sa njim nije moguć korektan razgovor).
Tvrdim da su Lorentzove veličine, za svako konkretno ct i vt, međuzavisne i da je korektna sljedeća jednakost:
Na osnovu te jednakosti možemo analizirati konkretan smisao „transformacija koordinata“ za sve moguće brzine 0 < v < c , datog konkretnog odnosa n = c/v, n > 1, pa i za brzine odnosa n = 5/3 = 5m/s : 3m/s i tako sagledati svu logiku tih transformacija i za brzine teže dostupnim neposrednom eksperimentalnom posmatranju.
@ZZZZ, u tvom konkretnom primjeru, za n = 5/3, ne treba se „dizati u vazduh“ (zbog podsvjesnih uticaja različitih faktora na razmišljanja), već trebamo ostati „čvrsto na Zemlji“, u inercijalnim kretanjima dva voza po paralelnim pravcima, ili u paralelnim kretanjima dva točka na tračnicama ( a razmak između njih, i brzine jednolikih pravolinijskih kretanja, možemo slobodno birati po želji). Zgodno je to i prikladno koristiti i za "atelago"-v opis (relativno kretanje po pravcu okomitom na tračnice), a i zbog različitih „aksioma o paralelnim pravcima“ i njihovom tretiranju.
Naravno, sva ta razmatranja, analiza i razgovor ima konkretan cilj:
Temeljitije sagledati postavke STR o prostoru i vremenu (ne upuštajući se u druge sadržaje STR, zbog izbjegavanja preopširnosti). Izraze: „posmatrači“, „uštimavanje satova“, „dilatacija vremena“, „kontrakcija dužina“ - koristiti samo kada je to nužno potrebno (jer, svega toga nema u konkretnom fizičkom, geometriskom i algebarskom posmatranju).


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 20.12.2011. u 10:22 GMT+1]
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 10:52 - pre 149 meseci
Citat:
Sprečo:
Međutim, prostiranje svjetlosti u vazduhu nije ovisno o kretanju vagona na Zemlji, i vagon nije
nosač brzine svjetlosti, brzina kretanja vagona – v nema nikakvog uticaja na brzinu prostiranja svjetlosti.

Nisi Sprečo u pravu ni po jednoj teoriji izuzev po tvojoj prema kojoj favorizuješ dominantni stacionarni
koordinatni sistem.
Ti ustvari negiraš aberaciju.
Ako vagon nema uticaja zašto je uopšte izmišljen takav misaoni eksperiment?
A takođe bi trebalo odgovoriti i na pitanje zašto je onda put kos.

Citat:
zzzz:
Duži put (stranice trokuta na peronu) za isto vrijeme je prešao zahvaljući crvotočini zvanoj voz?

Tako je samo što voz nije nikakva crvotočina
Milane namesti aplet tako da se Zemlja kreće a vagon sa izvorom stoji.
Zar se ne vidi kako Zemlja "podmeće" tačke o kojima govoriš na put svetlosnog impulsa?

Uvek možemo uslovno odabrati šta stoji a šta se kreće. Rezultat mora biti isti.
Potrebno je samo imati moć imaginacije, poznavati malo balistike odnosno kinematike.


Ako je teško razumeti prenošenje svetlosti možda će biti lakše razumeti "podmetanje" Zemljinih tačaka.
Moraću malo da doradim aplet.


 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.pppoe-8350.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 11:12 - pre 149 meseci
Citat:
Nisi Sprečo u pravu ni po jednoj teoriji izuzev po tvojoj prema kojoj favorizuješ dominantni stacionarni
koordinatni sistem.
Jesi li ti ovo vidio i promislio o napisanom?!

Zar i tebi po stoti put trebam napisati - nemam nikakvu ("moju") teoriju!
Zvuk će se prostirati vazduhom svojom brzinom - c u vazduhu (u svima pravcima i smjerovima), kretao se ili ne izvor zvuka, i bez obzira u kojem pravcu i smjeru i kojom brzinom se izvor zvuka kretao! Isto to važi i za svjetlost u vakuumu!
Račun u ruke, mani se riječi, račun će ti pokazati šta sa tvojom animacijom i razmišljanjem nije u redu.
Pokušao sam ti pokazati apletom, ali ga izgleda, nisi ni otvorio!?
----
Naravno da je teško razumjeti "prenošenje svjetlosti vagonom". Ko je, kada, čime i za šta "uhvati" pa prenosi?! Dokle će trajati to prenošenje (to kao ono - pala kapljica na pod i vagon je nosi sve dok se ne ispari, ili pala tinta na pokretnu traku i traka je prenosi "svojom brzinom" - v?!).
Zanemaruješ sferno širenje svjetlosti iz izvora O i različite dužine puta.
Umjesto da pomogneš ti još i odmažeš!
Evo na sljedećoj slici, u odnosu na S svjetlost se širila za vrijeme t0 (dok nije dospjela na visinu u odnosu na mjesto početka širenja S koja iznosi l0. Može o odozgo nadole (po tvom). Za to vrijeme "vagon se pomjerio za dužinu vt0 . Ako je SN' = l0, koliko je dugačko S'N', kojom brzinom ćeš ga iskazati, i za koje vrijeme?
Možeš tu dužinu iskazati i kojom god želiš brzinom, uz vrijeme koje odgovara toj (odabranoj) brzini, ali ovdje povezujemo dužine SN' = ct0 i SS' = vt0 sa dužinom S'N'. ,

Ono o čemu smo pričali u prethodnim postovima nastaje nešto kasnije, u momentu kada "sferni val" po okomitom pravcu (y'-osa) kroz pokretnu tačku S' (koja se kreće po x- pravcu jednolikom brzinom v) dostigao ("visinu") razdaljinu jednaku l0 = ct0. To imamo na sljedećoj slici: , SN' = ct', SS' = vt' , S'N' = ? Za ovaj momenat nam A. Ajnštajn (govornim iskazom, nikakvim eksperimentalnim rezultatom) potura čavče pod golupče, podmeće nam mogućnost kao stvarnost! ,
Stvarnost jeste: I "posmatraču" u S' i "posmatraču" u S proteklo vrijeme od početka posmatranja, pa do ovog momenta je SS'/v = vt'/v = t'.


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 20.12.2011. u 14:28 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 14:29 - pre 149 meseci
Ko god ima t i t' taj je svesni ili nesvesni relativista. Nekada davno galet@world detaljno
je objasnio kretanje svetlosti u MM eksperimentu i objasnio je u detalje Ajnštajnovu računicu.

Milane u mom apletu nema baš ništa šta odstupa od kretanja po klasičnoj mehanici. Mogu da razumem
da svak ima poteškoća u razumevanju inverznog kretanja, ali moraš se potruditi.
Evo šaljem malo dorađen aplet, možda će biti razumljivije.

Lepo se vidi da svetlosni impuls ima translatornu brzinu jednaku brzini vagona
Takođe se lepo vidi da se smer impulsa i smer kosog puta ne podudaraju.


[Ovu poruku je menjao atelago dana 20.12.2011. u 15:45 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Analiza gama faktora20.12.2011. u 18:00 - pre 149 meseci
@atelago:Ta rezultantna brzina nije c kako se navodi u svim udžbenicima nego vektorski zbir brzina cr=c2+v2 čija je skalarna vrijednost sqrt(c2+v2).

Da,tako i ja mislim.Učinilo mi se da si ranije tvrdio da c ostaje c bez obzira na postojanje dodatne komponentu brzine.

Neda mi se tražiti,a zanima me gdje je ona tvoja analiza o prestizanju svjetlosti dvojnih zvjezda.Trebalo bi to malo obraditi i negdje uvalitiNaprimjer preko ovog:http://twinparadox.net/
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

[es] :: Fizika :: Analiza gama faktora
(Zaključana tema (lock), by NicholasMetropolis)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 4191 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.