Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

nula 0 - problem definisanja

[es] :: Matematika :: nula 0 - problem definisanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 41696 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

uciteljicaana
uciteljica, kraljevo
kraljevo

Član broj: 293136
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 16:37 - pre 150 meseci
Imam problem da definisem nulu u nizim razredim OS. Naime, prvo je bio problem da li je nula uopste broj, i to smo rarazjasnili jer u metodici jasno pise da je nula broj koji pripada skupu N-nula. Pretpostavljam - po zdravoj logici - da je nula jednocifren broj ( a zasto ne bi bio? - ima jednu cifru! ) ali to ne mogu da dokazem kolegama koji tvrde da nula jeste cifra ali ne i jednocifren broj. Moze li mi ko pomoci oko dileme, eventualno da navede neku strucnu literaturu u prilog moje ili njihove tvrdnje? Hvala!
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 18:00 - pre 150 meseci
Npr. dvocifren broj

Nula može tom logikom da bude n-tocifren broj.


A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
*.idxf.com.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 20:22 - pre 150 meseci
@SrdjanR271

I broj 1 tom logikom može biti n-tocifren broj:

.

U zapisu broja nula (0) koristi se jedna cifra; u zapisu broja sto (100) tri cifre itd.



@uciteljicaana

Nula jeste broj. Ako ne znate kako da ga uvedete, imam prijedlog:

-neka vam jedan ucenik napiše na tabli broj klupa u učionici;
-drugi broj prozora itd.
-neka u sveske zapišu koliko ima lustera u učionici itd.
-nakon toga neka zapišu koliko ima stogodišnjaka u učionici, uvedite simbolički zapis 0, objasnite da je i to broj, ispričajte im o istoriji nule;
-neka sami navode primjere.

Budite kreativni, možda vam sljedeći linkovi pomognu da sami shvatite malo bolje šta je nula:

https://docs.google.com/viewer...tbQQivCEcxBiiA76n-gOA_Tj4rNKnw

http://static.astronomija.co.r...iji/B92/2008/novembar/Nula.htm

http://www.creemaginet.com/sajt/node/2072

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 15.12.2011. u 21:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 20:46 - pre 150 meseci
Ovo pitanje sam i ja ranije hteo da postavim, jer sam roditelj detata koje je sada II razred OŠ.

U udžbenicima Kreativnog centra za I razred OŠ, nigde eksplicitno se ne navodi "koji je najmanji jednocifreni broj", iako se u zadacima često traži kao jedan od podataka.

Oni su to ovako rešili:


Sa slike se zaključuje da nula jeste cifra, i to najmanja jednocifrena. Takođe se uzima i za "najmanji jednocifreni broj". Da ne ulazimo u to šta je -9, šta su prirodni brojevi, i sl. :)

Nasuprot tome, situacija je čista ako se pominju brojevi PRVE desetice (1, ..., 10), DRUGE desetice (11, ..., 20), itd. Tada se jasno zna koji je "najmanji broj prve desetice".

Ukratko, ako se u zadatku spomene kao reč ili deo reči "cifra", uračunaj i nulu. Ako se spominju desetice, nulu zaboravi. Ako se ne varam, ovakva postavka stvari se može pronaći i u zadacima Arhimedesa za niže uzraste.


Inače, ja sam dilemu presekao ovim zadatkom (tj, njegovim rešenjem), jer je autor jedan od većih autoriteta u ovom domenu:

Zadatak:


Posle svih tih dilema, kada sam video ovaj zadatak, rekao sam sebi (okrećući listove da pogeldam rešenje) - "ako Mioljub bude rekao da je rešenje NULA, onda je najmanji 'jednocifreni broj' nula i tačka" :)

Rešenje:



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nikolinv
Nastavnik matematike u O.Š. "Milan
Hadžić"
SeloGori,aBabaSeČešlja

Član broj: 218508
Poruke: 72
217.169.219.*



+24 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 21:05 - pre 150 meseci
Sve zavisi kako gledaš na "problem nule". Situacija je otprilike ovakva:

1. Ako gledaš striktno matematički, da ne kažem naučno (akademski), nema smetnji da nula bude prirodni broj. Npr. u Peanovim aksiomama ćeš naći nulu kao osnovni, početni element skupa N i jedinu konstantu.Sve ostale brojeve on dobija preko nule. Sve se lepo slaže imaš kod Peana sledeće:

a) n + 0 = n , n pripada N, jedinični element strukture (N, +)
b) n * 0 = 0 , n pripada N slično za *
c) Indukcija kreće od nule
d) 0'<>0

Moglo bi se reći da nula ima čvrsto algebarsko uporište.


2. Kako ti ne radiš sa studentima, već sa osnovcima, tu se koristi do sada jedna jedina poprilično falična metodička teorija (zašto je falična neću sada o tome, ali bolje nemamo) a to je Hekelov biogenetski zakon (teoriju rekapitulacije): individualno razviće organizma (ontogenija) je rekapitulacija njegovog evolucionog razvića (filogenije).

To konkretno znači da nam je istorija matematike glavna vodilja kroz razvoj jedinke (učenika). Zato ti je vrsnije da čitaš članke iz istorije matematike nego neku stručnu literaturu. Kako se u početnoj fazi razvoja matematike javlja "problem nule" (stari narodi dugo nisu imali oznaku za nulu, pa su operacije sa prirodnim brojevima bile prilično komplikovane) nula se uvodi u školu kasnije, ne na početku.

Elem, prirodni brojevi se uvode kao oni brojevi koje koristimo za brojanje: 1,2,3... Nema još nule. Daj đacima problem: "Imaš tri jabuke, ja ti uzmem tri. Koliko ti ostane?" i ko ti odgovori "nula" slobodno mu daj peticu - nećeš pogrešiti. Očekivan odgovor je "ništa". O tome se radi, ja insistiram na tome da je ništa kod brojeva nula, a kod skupova je to prazan skup.

Nulu možeš definisati kao broj koji dodat bilo kom drugom broju daje taj broj, mada nema za tim ni potrebe na početnom nivou.
Nadam se da sad bolje razumeš ovu anomaliju sa nulom, ovo je inače najčešće pitanje koje čujem od učiteljica.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

uciteljicaana
uciteljica, kraljevo
kraljevo

Član broj: 293136
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja15.12.2011. u 22:38 - pre 150 meseci
X Files je u pravu sto se tice udzbenika iz matematike. Kreativni centar nije jedini udzbenik koji ima dilemu sa nulom koju provlaci kroz zadatke gde je resenje nejasno. Kao uciteljica imam skromno znanje iz matematike i sto se 1-4. razreda tice stvari stoje ovako: prirodni brojevi su svi celi brojevi od jedan pa nadalje... svaki prirodan broj ima svog prvog prethodnika osim jedinice ( nula dakle nije prirodan broj ) itd. Nula se u nizim razredima izucava kao broj i to nije sporno i prirodni brojevi sa nulom cine skup N nula. S obzirom da se nula uci obicno posle broja pet ( kao broj koji oznacava prazan skup ili razlika dva ista broja ) dakle u pocetku 1. razreda logicno je zakluciti da ucenici u startu barataju skupom N nula ( iako se njima u toj fazi ne objasnjava sta su prirodni brojevi a sta N nula skup ). To navodi na zaklucak da kada se postavi pitanje koji je najmanji jednocifren broj - ucenici odaberu najmanji jednocifren broj od nauceni brojeva - dakle nula. Po mojoj logici stvari izgledaju ovako: - nula je broj, brojevi sa jednom cifrom su jednocifreni brojevi,zakljucak-nula je jednocifren broj. Pitanje - gde to eksplicitno pise da je nula jednocifren broj - cisto da se ne oslanjam argumentacijom samo na svoju logiku?! Valjda ima neke valjane literature koja o tome u matematici govori, mozda skup celih brojeva, gde bi opt, po mojoj logici u tom skupu najmanji jednocifren broj trebao biti -9?
I jos nesto - na kog Mioljuba mislite, mozda mogu da pronadjem njegovu metodiku i u kom udzbeniku se nalazi onaj 11. zadatak?

[Ovu poruku je menjao uciteljicaana dana 16.12.2011. u 00:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 09:56 - pre 150 meseci
Slučajno sam pronašao na netu deo neke zbirke:

Mioljub Isailović
ZANIMLJIVA MATEMATIKA
Zbirka zadataka za učenike II razreda osnovne škole
Šabac, 2000

(Emailom sam ih kontaktirao da bih je kupio, ali izgleda da je tiraž bio premali)

To nije klasična zbirka zadataka za II razred i puno razlikuje se od "običnih" zbirki. Ne bih da budem zlurad, ali zbirka je teška i za prosečnog roditelja.

"Obične" zbirke su namenjene takozvanom "srednjem učeniku". Taj srednji učenik za nedelju dana shvati tip zadataka i kasnije se sve vrti u krug (Milica, Ana, Marija, ... "za toliko više od Ane", "toliko puta manje od Marije), samo se menjaju imena i brojevi. To vodi utvrđivanju materijalnih znanja, na štetu funkcionalnih znanja i logičkog mišljenja. Na primer, čim se zadatak malo "okrene" rečima (dovoljno je da se polazni podatak nalazi tek na kraju teksta zadatka), dete koje bez ikakvih problema rešava one zadatke iz običnih zbirki - blokira, jer nije naučeno da razmišlja.

Ta zbirka učenika tera da koristi olovku za "razmišljanje", pre nego što se dođe u poziciju da se zadatak reši. Zadaci su raznovrsni. Ima dosta korisnih tehnika na kojima se insistira, na primer na "metodi lažne pretpostavke", "metodi dužina". Posle par baš takvih zadataka (metoda lažne pretpostavke) koje sam sopstvenom detetu razjasnio, primetio sam da dete često ovu metodu koristi i za druge zadatake, što me je oduševilo. To je prava stvar, kada se uveriš da dete stečena znanja usvaja kao trajnu intelektualnu svojinu i koristi ih u drugim situacijama.

Možda ne bi bilo loše na kontrolnim zadacima, kao poslednji zadatak (koji se ne ocenjuje negativno) dati i neki iz ovakve zbirke.


Sada sam malo skrenuo s teme, ali nije zgorega. Nema baš puno tema koje se tiču metodike matematike za niže razrede OŠ.

Citat:
Kao uciteljica imam skromno znanje iz matematike

Hvala Bogu da ima nekoga ko zna koliko ne zna :) Ovo naravno nije kritika već pohvala, jer ovako nešto izjavljuje samo neko ko je dovoljno odgovoran i temeljan, što se vidi i po naslovu teme.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
...tor.exit.server.torland.me.

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 12:40 - pre 150 meseci
@uciteljicaana

Citat:
http://issuu.com/kreativnicentar/docs/matematika-1---udzbenik/search?q=jednocifren (str. 74.):

Znake za pisanje brojeva 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 nazivamo cifre.

Brojevi koji se pišu jednom cifrom jesu jednocifreni brojevi.


Prema tome, nula jeste jednocifren broj.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 14:01 - pre 150 meseci
X Files

Status nule je u ovom slučaju konvencija. Međutim, obzirom da si dobar programer, probaj da napišeš program za ispis broja, pa vidi šta će da ispiše ako nulu ne tretiraš posebno.

Recimo:

Code:
void print(int x)
{
    if (x < 0)
    {
        x = -x;
        cout << "-";
    }

    short c[50];
    int i;

    for (i = 0; x > 0; x /= 10, ++i)
    {
        c[i] = x%10;
    }

    while (i > 0)
    {
        --i;
        cout << c[i];
    }
}


Naravno da se funkcija može napisati i rekurzivno bez "anomalije" sa nuklom:

Code:
void print(int x)
{
    if (x < 0)
    {
        cout << "-";
        print(-x);

        return;
    }

    if (x >= 10)
    {
        print(x/10);
    }

    print(x%10);
}


Međutim, ako se kaže da je broj -tocifrena ako se može zapisati u obliku



za neke , pri čemu je , onda ovo za nulu ima smisla samo za kada indeks po kome se sumira ide od 0 do -1 uz konvenciju da je takva suma jednaka neutralu za sabiranje, tj. nuli.

Hoću da kažem da tretiranje nule kao izuzetka ima smisla. No, u svakom slučaju se radi o konvenciji sa kojom moraju biti usklađeni svi stavovi. Recimo, ako se uči stav da se množenjem broja sa m cifara i broja sa n cifara dobija broj čiji je broj cifara m+n ili m+n-1, onda svakako formulacija stava mora biti u skladu sa korišćenim konvencijama.

No, pošto bi decu sve to zbunjivalo, izabere se jedan sistem i radi se po njemu i priznaju se samo odgovori koji su u skladu sa tim sistemom, pa nauči dete onako kako se u školi traži od njega.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 14:13 - pre 150 meseci
Citat:
No, pošto bi decu sve to zbunjivalo, izabere se jedan sistem i radi se po njemu i priznaju se samo odgovori koji su u skladu sa tim sistemom, pa nauči dete onako kako se u školi traži od njega.

Da, ovo i jeste suština. Deca do 11 godina su u tzv stadijumu "konkretnih operacija", tako da bi sve sem konvencije bilo pogrešno.

Listajući sve moguće zbirke za ovaj uzrast koje sam našao, zaključio sam sledeće:
* ako se u tekstu zadatka pomene reč cifra ("najmanji jednocifren broj"), tada u zadatku treba koristiti 0.
* ako se u zadatku kaže "najmanji broj 1. desetice", tada u zadatku treba koristiti 1.
* ako se u zadatku pomene "prvih N" prirodnih brojeva, tada u zadatku treba početi od 1.

Ovo je iskustveno.



P.S. Pogledaću kod koji si ostavio :)
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 14:18 - pre 150 meseci
@Sini82


Da, ali i ovde nisu smeli da izadju na binu (nego iza, da im izjava ne rikošetira) i kažu "najmanji jednocifreni broj je 0", nego su uveli i pojam "znaci" kao sinonim za cifru :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.rs.



+64 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 14:55 - pre 150 meseci
Cifra nije broj :) vec oznaka; shodno tome se moze pitati: koliko si znakova koristio da bi zapisao taj broj? I tako je 0 jednocifren broj.
Npr. 11 je jednocifren broj u heksadecimalnom zapisu jer se pise "B".
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 15:20 - pre 150 meseci
Nuli bi matematički mogao da odgovara i prazan string, ali su ljudi odlučili da pišu "0" isto kao što su odlučili da u principu ne pišu vodeće nule, ali da one ako se pojave ne smetaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 15:42 - pre 150 meseci
Citat:
Cifra nije broj :) vec oznaka; shodno tome se moze pitati: koliko si znakova koristio da bi zapisao taj broj? I tako je 0 jednocifren broj.

Ovo je jasno. Štaviše, cela grupa zadataka za Arhimedes takmičenje se zasniva na distinkciji šta je cifra a šta broj.

Recimo, ovako nekako, "koliko cifara je potrebno za numerisanje adresnih tablica, za 50 kuća jedne ulice".
 
Odgovor na temu

uciteljicaana
uciteljica, kraljevo
kraljevo

Član broj: 293136
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 21:11 - pre 150 meseci
Ma, znam ja da u vecini udzbenika za 1. razred ( Atos, Bigz, Kreativni centar ) pise implicitno ili eksplicitno da je nula jednocifren broj i da postoje zadaci kao u KC-u koje je X Fikes navodio... Interesuje me da li postoji neki relevantniji dokaz od udzbenika 1. razreda za to, jer u nekim udzbenicima se navodi da postoji i 9 jednocifrenih brojeva iako je broj nula ucen. Dakle udzbenik nije dokaz u prilog mom stavu. Prosto, ne mogu da poverujem da u matematici ne postoji konkretno objasnjenje ( dok sam isla u skolu mislila sam da matematika bespotrebno objasnjava nesto sto je i isuvise ocigledno, kad gle sada kad mi treba nigde nema objasnjenja?! )
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 22:56 - pre 150 meseci
Konvencije se ne dokazuju!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja16.12.2011. u 23:57 - pre 150 meseci
Citat:
X Files: Slučajno sam pronašao na netu deo neke zbirke:
Mioljub Isailović
ZANIMLJIVA MATEMATIKA
Zbirka zadataka za učenike II razreda osnovne škole
Šabac, 2000
(Emailom sam ih kontaktirao da bih je kupio, ali izgleda da je tiraž bio premali)

To nije klasična zbirka zadataka za II razred i puno razlikuje se od "običnih" zbirki. Ne bih da budem zlurad, ali zbirka je teška i za prosečnog roditelja...

Ako te interesuje cela zbirka u elektronskom obliku javi se.

Citat:

0 (nula) je broj, numeral i ime glifa koji predstavlja taj broj. To je ceo broj koji sledi posle broja -1, a prethodi broju 1.

http://sr.wikipedia.org/sr/0_%28%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98%29
http://www.b92.net/zivot/nauka...11&dd=10&nav_id=327814
 
Odgovor na temu

nikolinv
Nastavnik matematike u O.Š. "Milan
Hadžić"
SeloGori,aBabaSeČešlja

Član broj: 218508
Poruke: 72
217.169.219.*



+24 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja17.12.2011. u 10:29 - pre 150 meseci
Citat:
uciteljicaana: Prosto, ne mogu da poverujem da u matematici ne postoji konkretno objasnjenje ( dok sam isla u skolu mislila sam da matematika bespotrebno objasnjava nesto sto je i isuvise ocigledno, kad gle sada kad mi treba nigde nema objasnjenja?! )


Nedeljko je lepo pogodio suštinu jednom rečju - konvencija ili da kažemo dogovor. Pogledajmo nekoliko konvencija:

1. n! = 1*2*3*...*n , n>0, je definicija faktorijela.
Ali imamo i 0! = 1 . Konvencija.

2. x^n = x*x ... *x ( x se pojavljuje na n mesta) je definicija stepena.
x^0 = 1 je konvencija.
x^(-n) = 1/x^n je takođe konvencija.

3. Potraži na ovom forumu post o vrednosti 0^0.

4. (n nad k) = broj podskupova od k elemenata iz skupa od n elemenata.
(n nad 0) = 1 je konvencija.

Sve ove gore navedene konvencije (ima ih još, ovih sam se setio) imaju zajedničku osobinu da se "lepo" uklapaju u date definicije i daju logička proširenja.




Matematika nije svemoguća niti se može meriti sa npr. veronaukom, nemamo explicitan odgovor na svako pitanje. Pogledaj recimo sledeće:

Koliko pravih u ravni prolazi kroz datu tačku van nje i sa njom je paralelno?

Ovo sasvim očigledno pitanje nema odgovor, a neće ga nikada ni dobiti, ali to matematičarima ni najmanje ne smeta i niko sa tim nema problem.

 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja17.12.2011. u 11:26 - pre 150 meseci
I posle neko kaze da staro skolstvo nije valjalo.
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: nula 0 - problem definisanja03.01.2012. u 04:47 - pre 149 meseci
Citat:
nikolinv: Koliko pravih u ravni prolazi kroz datu tačku van nje i sa njom je paralelno?
Ovo sasvim očigledno pitanje nema odgovor, a neće ga nikada ni dobiti, ali to matematičarima ni najmanje ne smeta i niko sa tim nema problem.

Ovako formulisano pitanje nema odgovor jer na pitanja koja sadrže nemoguće tvrdnje ne može se dati odgovor.

 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: nula 0 - problem definisanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 41696 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.