Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?

[es] :: Linux :: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?

[ Pregleda: 2950 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 01:20 - pre 150 meseci
Kupio sam novi netbuk na kojem imam preinstaliran Win7 Home Premium i sledeće 4 primarne particije:



Hteo sam na njega da instaliram i Mint kao dual-boot, ali to znači da bih dve od ovih particija morao da obrišem (mogu max 4 primarne). Nisam srećan zbog toga, jer mislim da je cool da imam Recovery particiju (koja vraća netbuk u fabričko stanje, ali da je je samo ona dovoljna?).

SYSTEM i HP_TOOLS su skrivene paricije. Zašto? Čemu služi SYSTEM particija (nije boot)?
Da li je RECOVERY particija sama po sebi dovoljna da vrati netbuk u fabričko stanje i započne instalaciju Win7 od nule? Na kojoj particiji se nalazi WIn7 instalacija? HP_TOOLS particiji ne mogu da pristupim jer je skrivena. Ako neko ovo zna da mi pojasni, čemu služi koja particija tačno, bilo bi super.

Ispada da SYSTEM, C: i RECOVERY ne bi trebalo da diram, dok bih HP_TOOLS mogao da pobrišem i od tog prostora napravim mesto za Linux (103GB), i to kao Extended particiju i na njoj sledeće logičke: Linux System (ext4), Linux Data (ext4) i Swap.

Pošto zapravo o ovome jako malo znam, cenio bih savet.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 06:28 - pre 150 meseci
Citat:
dok bih HP_TOOLS mogao da pobrišem i od tog prostora napravim mesto za Linux (103GB)

Koliko ja vidim sa slike ta particija je kapaciteta svega 99 MB.

Jedino da od C: particije izdvojis nekih 15-ak GB za linux / (root) i swap.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:02 - pre 150 meseci
U pravu si, nisam dobro video, piše 103 MB, a "video" sam 103 GB . Znam da postoje alati za smanjivanje i deljenje particija sa podacima, ali da je to rizično. Naravno, napravio bih bekap. Ili da obrišem C partciju i napravim dve nove? Ne znam da li će tako hteti da mi se instalira Win7 iz Recovery particije (factory settings), pojma nemam kako radi takva instalacija.

Usput, "there can be only 4" pravilo važi za primarne particije, ako ne grešim. Da bih napravio jednu novu, jednu od postojećih moram da obrišem. Ako je tako, koju?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:05 - pre 150 meseci
Evo ovi su imali istu dilemu kao ti:
http://h30434.www3.hp.com/t5/N...e/Hp-Tools-Partion/td-p/228360

Nisam siguran kako sve to funkcionise kod HP-a, ali ja bi prvo njih pitao za savet kako da to uradim. Ako me ne bi bilo briga za hp_tools particiju, nekim dobrim i proverenim programom za particionisanje bih uradio sledece:

1) Obrisao hp_tools
2) Smanjio C particiju za onoliko koliko bih zeleo za linux
3) pomerio recovery particiju na kraj nove c particije
4) ostatak prostora ka kraju diska ostavio kao neparticionisan tj. slobodan prostor.

Potom bih instalirao linux koji bi od neparticionisanog prostora napravio extended particiju sa swap i root i eventualno home particijom.

Sto se tice one prve particije od 100mb, to je windowsova boot particija, win je sam pravi i nju valjda koristi prilikom boot-a masine.

P.S. Primera radi, i ja imam tu particiju na disku pored dual boot-a na svom desktopu:

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:20 - pre 150 meseci
Citat:
Jbyn4e: Ako me ne bi bilo briga za hp_tools particiju

Voleo bih da znam šta je na njoj -- ne mogu da joj pristupim. A i da mogu, verovatno gledajući ne bih ništa (pametno) zaključio.
Citat:
nekim dobrim i proverenim programom za particionisanje

Recimo, kojim? Nisam to nikada radio.
Citat:
1) Obrisao hp_tools
2) Smanjio C particiju za onoliko koliko bih zeleo za linux
3) pomerio recovery particiju na kraj nove c particije

Hold it down pioneer, ovo zvuči kao uvođenje svemirskog programa u Srbiju (za mene)!
Citat:
4) ostatak prostora ka kraju diska ostavio kao neparticionisan tj. slobodan prostor.

Taj deo znam, od neparticioniranog prostora bi Linux tokom instalacije napravio svoje particije.
Citat:
P.S. Primera radi, i ja imam tu particiju na disku pored dual boot-a na svom desktopu:

Koliko vidim na slici, imaš 5 primarnih particija na disku (tamno plava boja) -- kako, 4 je max?

Na tvojoj slici prvu nevidljivu particiju napravio je Win7.
Particija C: ti je Win7 sistemska (što tako velika?)
Particija D: ti je NTFS data
Paricija F: od 50GB FAT32 kao logički disk čemu služi?
Naredne dve nevidljive particije od 2GB i 100GB su -- šta?

Izvinjavam se na dibidus početničkim pitanjima.


Na linku koji si poslao predlažu:
Citat:
The limit is 4 primary partitions. You can add additional seconday partitions. When I do Linux I always do a Windows partition, then a /root then a linx swap and then a /home making them all primary. If you make the recovery disks using the HP Recovery Manager you could also get rid of the recovery partition. Obviously something has to go and it can be the HPTOOLS partition if you wish.


Hvala ti za link, tu zaista ima problema:
Citat:
I hate if there are too many recovery/system partitions, because it make us more difficult to dual boot with linux. finally, I did this: I make the recovery discs, then I delete recovery partition and HP_TOOLS partition. I have used recovery discs once. Turns out that, using it will make the recovery partition reappear (but I don't know whether it will make HP_TOOLS reappear, because I use recovery discs BEFORE I delete HP_TOOLS).

after you delete HP_TOOLS partition, BEWARE about one thing: do you have something called HP support assistant in your laptop? if yes, beware when it wants to upgrade HP software, because it will make HP_TOOLS partition reappear without your permission!! I really hate this. fortunately this happens before I dual boot with ubuntu. otherwise, you can imagine the mess!! (as I already have 4 primary partitions: system, C, data, and ubuntu, the appearance of another primary one, in this case HP_TOOLS, will clearly mess something up, maybe I can not even boot or whatever.) I think for now I will not update HP software, because I don't want HP_TOOLS reappear without my knowledge and mess with something.


[Ovu poruku je menjao owim dana 03.12.2011. u 09:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:42 - pre 150 meseci
Redom:
Odgovor na pitanje sta je na njoj (bez ulazenja u nju) je dat kao drugi odgovor na linku koji sam ostavio, tj.
Citat:
It is a diagnostic partition that contains tools allowing access directly to the BIOS from Windows. I would not delete it you will lose some functions although it is not necessary to the basic operation fo the laptop.


Dalje, ako se dobro secam, u jednom slucaju sam koristio EaseUS partition manager za slicnu akciju (smanjivanje, brisanje i merge-ovanje particija), jedino sto mi se cini da je tamo gde sam to radio bila neka carckovana full verzija a ne ova free. Imas tamo i screenshotove kako izgleda resize i slicno. Gledanjem tih screenshotova ces mozda resiti i "svemirski program Srbije" :)))

Poslednje, ne gledas dobro, cetvrta je extended i ako pogledas bolje, videces da je okruzena zeleno i to je ovaj deo sa F: pa nadalje.
I da razjasnim i ostalo:
Citat:
Na tvojoj slici prvu nevidljivu particiju napravio je Win7.
Particija C: ti je Win7 sistemska (što tako velika?)
Particija D: ti je NTFS data
Paricija F: od 50GB FAT32 kao logički disk čemu služi?
Naredne dve nevidljive particije od 2GB i 100GB su -- šta?

C: drzim tako veliku jer na nju instaliram i programe, i igre, i sve i svasta... ne bih da mi ona postane zagusena i da se windows zbog toga buni da ne moze nesto da uradi jer nema mesta.
Na E: (ne D:, to mi je dvd uredjaj) su mi instalacije, muzika, filmovi, backup i slicno.
F: sam pravio kad jos nisam bio siguran kako linux radi sa ntfs particijama radi razmene podataka izmedju win i lin. Plus u win7 je koliko se secam jako tesko share-ovati celu particiju (ili kako to da nazovem vec sto ima slovnu oznaku), pa mi je to bio i "workaround" da sherujem ceo disk tj. particiju u mrezu.
Ostale dve particije su linuxove - 2gb za swap i ostatak za root particiju.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:50 - pre 150 meseci
Za rad sa particijama je po meni najbolji Gparted.

http://www.howtogeek.com/howto...-your-windows-vista-partition/
http://gparted.sourceforge.net/larry/resize/resizing.htm
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 08:54 - pre 150 meseci
Citat:
It is a diagnostic partition that contains tools allowing access directly to the BIOS from Windows. I would not delete it you will lose some functions although it is not necessary to the basic operation fo the laptop.

Hvala. Bzvz te cimam oko ovoga, jer sam najpre napisao post ovde, a onda se dao na čitanje HP foruma, gde je pisalo šta je HP_TOOLS . My bad.

Znači, ti si za varijatu Partition Manager-a umesto da obrišem tu svoju veliku sistemsku particiju i napravim od nje dve? Nije mi frka ponovo da instaliram Win7, tj. da pokrenem instalaciju koja se već nalazi u Recovery particiji, ali ne znam kako bi se ta Recovery spremna instalacija snašla kada vidi neke nove particije. Možda baš zato predlažeš partition tweak program?

Što se tvoje slike tiče, sada je sve jasno, hvala! Dodao sam dva bitna posta sa HP foruma u prethodnu poruku.

@Panta: Gparted mogu da koristim ako podignem Linux sa USB-a, bez instalacije, i onda pod njim pokrenem Gparted? I njime smanjim Win7 NTFS particiju? Jesi ti isto za smanjivanje C: i pravljenje nove particije, ili brisanje i pravljenje dve nove?

(Sem toga moram da odlučim šta brišem, HP_TOOLS ili Recovery particiju. Tough choice.)
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?03.12.2011. u 09:10 - pre 150 meseci
A da usb-live Linuksom probas da pristupis toj HP_TOOLS particiji i iskopiras njen sadrzaj?
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.opera-mini.net.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 08:55 - pre 150 meseci
Kao zaključak:
1. U mom slučaju dovoljno je da obrišem SAMO JEDNU particiju da bih stavio Linux? HP TOOS ili RECOVERY.

2. Predlažete da C: particiju tweak-ujem, tj. smanjim (sve sa podacima) pa podelim na dve, umesto da je obrišem i napravim dve nove i ponovo stavim Win7? Moja bojazan u oba slučaja je da li bi reset na fabrička podešavanja, tj. instalacija Win7 iz recovery particije radila sa smanjenom C: particijom za instalaciju (bitno pitanje).

3. Da ne govorim o tome da bih voleo da imam Win7 system particiju od 50GB i NTFS particu za podatke ODVOJENO, što ni sada nemam.
Možda i to mogu da napravim u koraku 2?

Sve particije koje bih pravio bile bi extended, sa logičkim diskovima.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 11:40 - pre 150 meseci
Ne sve, jedna koju bi napravio bi bila extended sa logičkim particijama po želji. Više ne može, ukupno do 4 primarne od kojih jedna može da bude u specijalnom tj extended obliku. Ne znam kakav predlog da ti dam jer stvarno nemam pojma čemu služe te ekstra particije i da li može da se napravi šteta brisanjem. Naročito one koja je skrivena i ne pristupa joj se tek tako. Ja bih inače to sve razbucao i napravio po svom ukusu, uopšte mi nije potrebna ta njihova rezervna varijanta ali to već ne mogu da predložim. ;)
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 12:54 - pre 150 meseci
Kod nekih laptopova može da se odradi prebacivanje Recovery particije, tj. rezanje na DVD-e. E, sad tu verovatno ne može nešto slično (znam da nema optiku, ali bar nešto nalik bekapu recovery-ja). :\
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.opera-mini.net.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 13:05 - pre 150 meseci
Uz notebook sleduje licencirani Win7 Home Premium, želim da zadržim tu instalaciju a ona postoji samo na Recovery particiji i instalira
se opet na meni nepoznat način na C: disk. Ne znam koliko smem da 'brljam' a da ne zeznem instalaciju.
Na HP forumu sam nasao da Recovery particija može da se bekapuje pa ukloni.

Uradio bih što kažeš, razbucao sve, ako može ova Win7 OEM instalacija da se sačuva na eksternom HDD-u ali u instalabilnom obliku. Može li?
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 13:07 - pre 150 meseci
Pišu li tamo kako se može ponovo iskoristiti?
Jer, kad postoji opcija rezanja na diskove, posle je iste lako upotrebiti (kod Acera sam tako prebacio Vista Home). Međutim, kad nema optike, teško da su tako nešto planirali - tipa pravljenje ISO slike.
Najverovatnije može da se napravi neki butabilni fleš ili sl, ali je pitanje koliko je to komplikovano :\

Hm, nađoh ovo:

Citat:

The easiest solution is to create recovery media using the built-in recovery media creation tool. Type recovery media into the start menu and you will get an option for Recovery Media Creation. Run this program. It will give you the option to create recovery media using blank DVDs or a USB flash drive. In your case, since the dm1 has no DVD drive, you will want to use a flash drive. Unfortunately, this can only be done once per computer, so make sure that you do it right and don't lose the flash drive.


Imaš li taj program?

E, sad, nezgodacija je što je ta Recovery particija pogolema Možda može na external DVD.

Pogledaj i ovo:
Citat:

It may be too late for you, but others may benefit. Within the first 30 days of getting your HP computer, you can call HP customer support and receive all the recovery media for free. That includes the OS and program and drivers discs.


BTW, sve ovo nađoh ovde: http://superuser.com/questions...-back-up-hp-recovery-partition

Hajde da rešimo ovo, pa da se lepo vratimo na priču o Linuxu
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?04.12.2011. u 14:09 - pre 150 meseci
"Unfortunately, this can only be done once per computer, so make sure that you do it right and don't lose the flash drive." A kad sam ja govorio da me kod Winblows-a najvise nerviraju razne restrikcije i uslovljavanja neki su mi se smejali odnosno ubedjivali da to nije tacno. Neka mi neko kaze da je ovo normalno za obicnog, nestrucnog korisnika!

Ima sam tu "srecu" da pokrecem instalaciju Windowsa na novom netbook-u svojim rodjacima koji su uglavnom pa totalno nepismeni za particije i ostale misticne stvari. I zaista - pise "Odaberite jezik (engleski, hrvatski) pazljivo, jer kasnije necete vise moci da ga promenite" - kakva je to fora? Naravno, sad ce neki reci "Ako ti ne odgovara kupi bolji, skuplji Windows pa menjaj koliko ti volja", e pa necu, ja menjam Linuxe koliko mi je volja a gospoda iz MS neka samo nastave u ovom stilu.

Posebno je pitanje kako smo mi to platili PDV drzavi koja dozvoljava da se prodaju netbookovi SAMO sa HRVATSKIM jezikom u centru Beograda! Jeste da ima i engleski ali zasto nema srpski?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: OEM netbook sa Win7 i 4 particije: kako ubaciti i Linux?

[ Pregleda: 2950 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.