Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?

[es] :: Windows desktop :: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?

[ Pregleda: 3100 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 03:28 - pre 155 meseci
Kupio sam Tošiba netbuk sa OEM instalacijom Win7 Starter-a, Office Starter-a, Norton-a i još nekih Tošiba aplikacija. Naravno, nemam nikakvu CD-instalaciju. Dva kratka pitanja!

1.
Da li da pravim "image" ove OEM instalacije? Hteo sam sve da prebrišem, stavim Win7 Home Premium, a "image" za slučaj "možda zatreba". Ne nameravam da koristim Win7 Starter i drugačije bih particionirao HDD. To što imam OEM Win7 Starter je kao da nemam ništa, zar ne?

Ako pravim "image", on će kreirati fajl od 250GB, koliki je HDD (iako je skoro prazan)?


2.
Ima li nekog razloga zašto bi ovu HDD strukturu trebalo sačuvati?



HDD je particioniran vrlo slično kao i HP netbuk koji imam (ima posebne HP-particije), što sam tada čitao i pravio "restore" na USB fleš a sada me mrzi, ne znam ima li smisla. Svaki savet je dobrodošao!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 04:30 - pre 155 meseci
1. ne, samo onoliko koliko zauzimaju podaci.

2. pobriši sve i kreiraj po želji.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 05:17 - pre 155 meseci
Hvala! Iz čega savetuješ da napravim "image", i ima li za time uopšte potrebe? (Koja je fora sa tri particije?)
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 06:34 - pre 155 meseci
Zamisli kad W7 ima u sebi backup koji pravi image. Čak ume da nareže butabilni CD sa kog će da povrati taj isti image. :)
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 07:02 - pre 155 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Zamisli kad W7 ima u sebi backup koji pravi image. Čak ume da nareže butabilni CD sa kog će da povrati taj isti image. :)

Ha! Video sam da si tu "progresivnu" ideju već predlagao drugima, dok sam ja iz generacije koja je koristila Norton Disk Doctor i sve neke ne-Win aplikacije za Win-stvari ;). Šalim se.

Woo hoo! Napravio sam "imidž" za 3 i po sekunde na eskterni HDD (Win7 backup). Zauzeo je 16GB. Sam je odlučio da bekapuje drajv C: (System) ali i stavku System (System), nadam se ne istu stvar dva puta. Da li se tu nalaze i Program Files? Verovatno ne, jer se ovo zove "creating a system image".

- Ako znaš, koji je smisao ovakvog OEM particioniranja? Čemu služe ove druge dve particije? Prošle godine na HP netbuku sam iskulirao, ostavio kako je iz fabrike došao a stigao je uz Win7 Home Premium koji je sasvim upotrebljiv. Sad kad se setim, odradio sam taj Win7 bekap, HP me je naterao da bi se aktivirala garancija ;). Win7 backup > null. ;)

- Ovaj Starter nije ni za šta. Kakvu korist bih imao od imidža ako već neću čuvati Starter OEM instalaciju? Nikakvu?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 07:16 - pre 155 meseci
Uvek se preporucuje imati kompletno, bit-po-bit backup-ovan HD (Ghost, Acronis, EzGig...), a
jedan od najzgodnijih momenata za backup je kad je masina tek otpakovana/aktivirana.

Od tada sacuvanog kompletnog image-a diska mozes imati koristi ako ti ustreba da laptop odneses na bilo kakav servis.

Sve sto tog trenutka imas backup-ujes, zatim prebacis sacuvan image na masinu i lepo odnes
bez razmisljanja da li na njemu imas ista sto je ili privatno ili sto je izmenjeno na nacin koji mozda
ukida garanciju.

Slican scenario je ako resis da ga prodas.

 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?28.06.2011. u 07:43 - pre 155 meseci
Citat:
milanche: jedan od najzgodnijih momenata za backup je kad je masina tek otpakovana/aktivirana.

Hvala! Slažem se, to je baš sada slučaj. Ako ću već da preformatiram HDD, stavim drugi Win, kome treba "imidž" OEM Starter-a? HP je lepo dao Win7 Home Premium.
Citat:
Od tada sacuvanog kompletnog image-a diska mozes imati koristi ako ti ustreba da laptop odneses na bilo kakav servis.

U servisu će da proveravaju koji SW koristim? Gledam garanciju, nema uslova, mogu sve da brišem.
Citat:
Sve sto tog trenutka imas backup-ujes, zatim prebacis sacuvan image na masinu i lepo odnes bez razmisljanja da li na njemu imas ista sto je ili privatno ili sto je izmenjeno na nacin koji mozda ukida garanciju.

Bekap mojih podataka nema veze sa imidžom, zar ne? Bitno mi je da mogu da vratim sistem sa instaliranim programima, ali ne i svojim podacima (to ide na inkrementalni bekap).

- Win7 System Restore nije ponudio imidž Program Files foldera (ne mogu da utičem na to šta ulazi u imidž).
- Nisam moago da napravim System Recovery Disk, jer netbuk nema optički uređaj koji je tražio. Prošle godine, ne sećam se više iz čega, HP netbuk je prihvatio USB fleš i tu je možda baš taj Recovery Disk, ne znam, zbog njega sam kupio 16GB-fleš.
Citat:
Slican scenario je ako resis da ga prodas.

OK, napravio sam imdiž, ne znam šta je sve u njemu. Inače, netbuk sam pre 10-ak dana kupio u NYC, namerno od Tošibe jer daje "worldwide" garanciju, koja je priznata i u SRB (1-year). Možda daju i drugi, ne znam.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?29.06.2011. u 07:06 - pre 155 meseci
- Kad uradim Win7 System Restore, čega on napravi "image"?
- Treba li da uzmem drugi alat da bih napravio "image" i Program Files-a, tj. celog sistema sa instaliranim programima, bez mojih podataka?
- Da li će Sys Restore koji sam uradio da povrati i particije sa slike u prvoj poruci?

(Želim da formatiram HDD, imam Sys Restore od 16GB, da li sam time bekapovao sve na način da mogu da vratim u stanje prilikom kupovine?)
 
Odgovor na temu

PaStvarno
Novi Sad, Srbija

Član broj: 276152
Poruke: 184



+21 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?29.06.2011. u 08:18 - pre 155 meseci
Citat:
owim: - Kad uradim Win7 System Restore, čega on napravi "image"?
- Treba li da uzmem drugi alat da bih napravio "image" i Program Files-a, tj. celog sistema sa instaliranim programima, bez mojih podataka?
- Da li će Sys Restore koji sam uradio da povrati i particije sa slike u prvoj poruci?

(Želim da formatiram HDD, imam Sys Restore od 16GB, da li sam time bekapovao sve na način da mogu da vratim u stanje prilikom kupovine?)


sistem restore ne pravi image - pravi backup menjanih file-ova
treba da uzmeš drugi alat - maintenance backup and restore
sys restore NEĆE povratiti i particije jer ih neće ni dirati (samo će zanemariti sistemske promene)

(time nisi bekapovao ništa)

[Ovu poruku je menjao PaStvarno dana 29.06.2011. u 09:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?29.06.2011. u 08:49 - pre 155 meseci
Hvala! Rečeno mi je u prvom odgovoru da Win7 Backup pravi i imidž.
Citat:
sistem restore ne pravi image - pravi backup menjanih file-ova

Samo sistemskih fajlova? ili...? šta sam ja napravio zapravo? nisam ništa mogao da biram, sve bilo default.

- "maintenance backup and restore" je naziv Win7 alata ili...?

- Treba li da sačuvam particije koje sam dobio uz originalnu instalaciju? ako to radim, da će moj pravi imidž onda biti veliki kao i HDD (250GB), iako je HDD skoro prazan?

- Kojim alatom da napravim da mogu zatečeno stanje posle kupovine da vratim po želji (komplet Win7 instalacija, Program Files, Settings), pa i particije, pretpostavljam da ako ih ne vratim kakve su bile taj imidž neće ni raditi?

- Win7 Backup koristim onda za inkrementalni bekap mojih podataka?

- Ako Sys Restore pravi bekap menjanih fajlova -- onda to nije Sys Restore?

Ništa mi više nije jasno :-\
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?29.06.2011. u 08:54 - pre 155 meseci
Pritisni F1 u windowsu i provedi popodne čitajući. Veruj mi, pomoći će ti.

Po drugi put, kojim god programom da praviš "image" (a do sada si mogao to uraditi 10 puta sa bilo kojim alatom sa Hiren's boot CD) dotični će biti velik onoliko koliko podataka ima, ne onoliko koliko hard disk ima.

Pride, ne treba ti taj W7 Starter. Ako imaš "licencu" za njega na dnu netbooka to je sve što treba da sačuvaš. :)

Tako da, skupi hrabrost, obriši te tri particije i instaliraj OS na jednoj kao čovek i uživaj.
 
Odgovor na temu

PaStvarno
Novi Sad, Srbija

Član broj: 276152
Poruke: 184



+21 Profil

icon Re: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?29.06.2011. u 22:07 - pre 155 meseci
Citat:
owim: Hvala! Rečeno mi je u prvom odgovoru da Win7 Backup pravi i imidž.

Samo sistemskih fajlova? ili...? šta sam ja napravio zapravo? nisam ništa mogao da biram, sve bilo default.

- "maintenance backup and restore" je naziv Win7 alata ili...?

- Treba li da sačuvam particije koje sam dobio uz originalnu instalaciju? ako to radim, da će moj pravi imidž onda biti veliki kao i HDD (250GB), iako je HDD skoro prazan?

- Kojim alatom da napravim da mogu zatečeno stanje posle kupovine da vratim po želji (komplet Win7 instalacija, Program Files, Settings), pa i particije, pretpostavljam da ako ih ne vratim kakve su bile taj imidž neće ni raditi?

- Win7 Backup koristim onda za inkrementalni bekap mojih podataka?

- Ako Sys Restore pravi bekap menjanih fajlova -- onda to nije Sys Restore?

Ništa mi više nije jasno :-\


Win 7 pravi image, ali ako mu to kažeš,

klik na windows orb (ili znak windowsa na tastaturi)-> all programs -> maintenance -> backup and restore
klikneš na create a system image tu te pita gde ćeš da bekapuješ (particija na HDD, rezač)
označiš za backup samo prve dve particije (restore particiju i particiju na kojoj je instaliran windows)
image će biti kao što je rečeno otprilike veličine koliko ima podataka na particijama


ako pravi backup mejanih file-ova onda je system restore - što znači da vraća sistem u neko pređašnje stanje (vrati registar koji je bio u tom trenutku, sistemske fajlove npr u system32 koji su menjani ( recimo prilikom vršenja windows update itd)zatim ti kaže koje će particije backupovati
i to je to
ako si to uradio napravio si bekap
mada bi trebalo da za ne daj bože napraviš i system repair disc (za slučaj da uopšte ne možeš da uđeš u windows)
system restore je baš to što ime kaže, a to što ti očekuješ da je system restore je u stvari backup and restore

a to što ti nije jasno - tu ti ne mogu mnogo pomoći

a da brišeš originalni windows - hm, samo ako vidiš da ti treba više od 2GB rama i da se jako pališ na aero i slično
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: "Image" Win7 OEM instalacije: ima li potrebe?

[ Pregleda: 3100 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.