Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

elektronska prigušnica

[es] :: Elektronika :: elektronska prigušnica

[ Pregleda: 5820 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon elektronska prigušnica22.11.2011. u 01:12 - pre 151 meseci
Pozdrav, zanima me izrada jedne elektronske prigušnice za fluo cijevi. pronašao sam na internetu link http://danyk.wz.cz/zarivk_p_en.html pa bi pokušao izraditi takvu prigušnicu. Malo samo proučavao tu shemu i jedini problem su mi zavojnice kod ulaza u lampe. Čovjek koji je to napravio napisao da je zavojnica namotana na EE40mm2 feritnu jezgru. Sad me to zbunilo jer ne znam da li je to EE40 jezgra ili je to neka druga standardna EE jezgra sa srednjim stupom površine 40mm2. Po slici mi ne izgleda da je to EE40 jer sam našao tablicu dimenzija i ispada da je EE40 jezgra nekih 40mmX30mmX12mm što je dosta glomazno. Prije bi bila EE22 ili EE25. Da li sam u tome u pravu ili je to stvarno EE40 jezgra???? Još jedno pitanje, trebao bih namotati 200 namotaja 0,35mm žice na tu jezgru. Ako imam veću feritnu jezgru (veća površina od 40mm2) da li moram namotati isti broj namotaja ili manje. Molio bih nekoga tko se više razumije u VF tehniku da mi malo objasni. U konkretnom slučaju, imam 4 feritne jezgre dimenzije 20mmX25mmX7mm, čija je površina oko 56mm2 pa me zanima da li ih mogu iskoristiti.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
178.77.11.*



+357 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 06:25 - pre 151 meseci
Obrati paznju da jezgro mora biti sa zracnim procjepom 1,3 mm. ako ces koristiti za manje snage imas jezgra u
krepanim stednim sijalicama,i malo drugacije rjesenu elektroniku, jedino ako ti treba za nesto jace onda nemam prijedloga. Ovdje su koristena jezgra
iz RF filtera koje su nekad ugradjivali u racunarska napajanja i jos neke sprave, sada ih samo premoste, a slika na
stampi......

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 22.11.2011. u 09:13 GMT+1]

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 09:37 - pre 151 meseci
treba mi za fluo cijevi 4 X 30W pa bi namotao 4 zavojnice. Gledao sam u štednim žaruljama ali to su jako mali feriti. imam jezgre od panik lampi i možda bi mi to odgovaralo ali ne znam što se događa s namotajima tj. da li ovise o površini jezgre.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
178.77.4.*



+357 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 12:16 - pre 151 meseci
cini mi se da su u panik lampama klasicni feritni trafoici, pa ako koristis to jezgro moras izmedju polovica umetnuti
prespan papir ili nesto izoloaciono (pertinaks) ali postojano da odrzava magnetni procjep, koji bi, kako su prigusnice
u pitanju trebalo izanalazirati i proracunati, ali kako je u linkovanom projektu u pitanju 1,3 mm, neces puno pogrijesiti
ako bude 0,6mm (E jezgra, dvaput prekinuto magnetno kolo). Stuja u tom strujnom krugu (prigusnica-lampa-grijanje
lampi i kondenzator, zavisi i od kondenzatora. Procesljaj jos link pa vidi ima li neka zavisnost velicine kapaciteta
od snage lampe(fluo cijevi), cini mi se da ima pa na to obrati paznju. Koje fluo cijevi su u pitanju?

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 15:47 - pre 151 meseci
da, pronašao sam nam linku da kondenzatori moraju biti što bliže rezonanciji sa zavojnicama tako da vrlo vjerojatno ako ide neka druga zavojnica ide i drugi kondenzator. Dvije lampe su osram fluora 30W/77. izmjerio sam danas točno moje feritne jezgre i one su dimenzija 25X25X7, s time da je površina srednjeg stupa 50mm2. Inače lampe idu za akvarij u kombinaciji sa jednom ili dvije skylight 30W/880 pa bi mi ova prigušnica bila idealna zbog jednostavnosti izrade, a i lampe su dosta skupe pa nebi htio da se pale preko startera i magnetske prigušnice jer iz iskustva znam da takve cijevi brzo odlaze.
Ako namotam 200 namotaja kako piše u shemi, da li će mi to raditi jer je površina mojih jezgri veća za 10mm2. Malo sam računao danas pa sam uzeo napon od 160V i frekvenciju 35kHz (kako piše u opisu sheme) i dobio sam da mi je za slučaj feritne jezgre presjeka 40mm2 deltaB=0,29T i struja kroz zavojnicu 0,4A. ako idem na istu magnetsku indukciju, isti napon i istu struju onda mi za mojih 50mm2 ispada oko 160 namotaja. radio sam po formuli DeltaB=(U*T/2)/(N*A)
N-broj zavoja
A-površina presjeka jezgre
U - napon (160V)
T/2 - pola periode T=1/f


I=Pout/Uout
struja po ovoj formuli mi ispada 0,4A jer za navedenu izlaznu snagu od 4-65W i napon od 160V ispada

I=65/160=0,406A što mislim da je ispravno jer je isto tako navedeno u opisu da lampe T8 i T12 troše 0,38-0,43A (računato za snagu od 65W)
ako bi ja koristio lampu od 30W onda mi struja pada na svega 0,2A.
koliko sam shvatio broj namotaja nema veze sa strujom jer struja određuje samo debljinu žice kojom će biti namotana zavojnica.

ovo sve je neka moja pretpostavka pa ne znam je li ispravna.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
178.77.20.*



+357 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 16:09 - pre 151 meseci
Jos jednom se "presaberi" 160V je napon na sredini fetova, a frekvenciju zadajes RC elementima IR kola.
iz DS-a fluo cijevi izvadi struju i napon na kojoj radi cjevka. ostatak do 160V mora da "pojede" prigusnica-
balast. kondenzator spojen paralelno cijevi propusta struju koja zagrijava elektrode cijevi, ne kao kod
startera, ali konstantno propusta neku struju kroz grijanje cijevi, a i ta struja prolazi kroz prigusnicu,
pa joj je strujno opterecenje za istu vece od struje fluo cijevi. Bitan je radni napon cijevi koji moras izvaditi iz
DS-a za konkretnu cijev.-

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 17:05 - pre 151 meseci
na osram stranici sam pronasao datasheet, ali u njemu nema napona niti struje na kojoj radi lampa. Na jednoj web strani sam pronašao da T8 fluo cijevi rade na univerzalnom naponu od 120V do 277V. podatke za struju ne mogu nigdje pronaci. Dal taj napon znaći da će ona raditi i na 120V i na 277V tj. ako mi je nakon ispravljanja napon 230*1.41=324V i ako želim da cijev bude na naponu od npr. 200V na prigušnici mora biti 124V. ako je tako, što se dobiva smanjenjem odnosno povećanjem napona na cijevi.

Ako je 160V napon na sredini fetova onda mogu ići i sa 150V na cijev pa je svega 10V na priušnici?
Jedino što kažeš ako je radni napon cijevi točno određen onda moram s tim naponom na cijev, a ostatak je na prigušnici. ne znam kako da to odredim ako nije dano u datasheetu.??
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
178.77.20.*



+357 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 18:28 - pre 151 meseci
Svojevremeno kada sam imao isti problem (pravio osvjetljivac za pcb) pribavio DS od cjevi koje sam
koristio. Evo tog DS-a gdje se vidi radni napon cijevi: Ako ne pronadjes DS od tih cijevi koje imas i cijevi istog tipa- podnozje i snaga, drugih proizvodjaca imaju identicne karakteristike sto se tice napona i struje, pa trazi isti tip
po snazi cijevi drugih proizvodjaca, ne moraju imati istu svjetlosnu karakteristiku ali za istu snagu napon i struja
cijevi su isti, temperatura boje zavisi od vrste stakla, premaza i dotiranja drugih gasova u razrijedjene
zivine pare kojima su punjene fluo cijevi.

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 22.11.2011. u 22:08 GMT+1]

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

hvarovic

Član broj: 55568
Poruke: 232
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 22:12 - pre 151 meseci
evo uspio sam pronaći datasheet. Piše da je za 30W cijev struja 0,365A i napon 96V. struja predgrijavanja je 550mA. Da li to sad znaći da je ukupna struja 550mA+365mA=915mA ili je prvo ukupna struja 550mA, pa kad se lampa upali struja padne na 365mA??.

znaći ako lampa radi na 96V, a ja imam 160 V na spoju između mosfeta, onda meni na prigušnici treba ostati 160-96=64V.

sada bi mi se proračun prigušnice trebao odnositi za napon od 64V i frekvenciju 35kHz?????

evo jednog dijela tog datasheeta

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
178.77.20.*



+357 Profil

icon Re: elektronska prigušnica22.11.2011. u 23:27 - pre 151 meseci
u ovom spoju sa elektronskim balastom, cijevi se ne griju punim intenzitetom. kondenzator paralelno sa cijevima
ogranicava struju grijanja, ali bez stvarnih podataka od jezgra , faktor Al nH/zavojak vrlo tesko se izracuna
prigusnica, a njen induktivitet, impedansa na datoj frekvenciji mora biti tacna da skine potreban napon, iako
su cijevi prilicno tolerantne, ipak kod manje impedanse dolazi do ubrzanog trosenja-starenja cijevi koje su za
tu namjenu prilicno skupe, moja preporuka je kupiti gorov elektronski balast za datu-potrebnu snagu, ima ih
u prodaji i za vise od dvije cijevi i nisu skupi (bar kineski- "Vitone" u trazilicu) i mislim da ces naci sto ti treba.
mozes koristiti ako ne nadjes za tebi potrebnu snagu nijansu manju, ne skodi.-

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: elektronska prigušnica

[ Pregleda: 5820 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.