Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!

[es] :: Linux :: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38738 | Odgovora: 252 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 10:43 - pre 151 meseci
Pozdrav svima!

Od kad imam PC koristim Windows. Za neke druge stvari jesam, ali za ove nisam ni posebno vest ni verziran - mozda malo vise od standardnog prosecnog korisnika. Sada bih hteo da sasvim predjem na LINUX i bas zbog toga sto sam vise-manje navikao i na izgled i na funkcionisanje Windows-a, savetovano mi je da skinem i koristim neke verzije LINUX-a kao sto su UBUNTU, KUBUNTU i neka PC verzija. One su kao najslicnije po izgledu i funkcionisanju a i najstabilnije?! Verujem da se odgovori na moja pitanja mogu pronaci negde u nekim postovima i temama na forumu, ali to bi bile nedelje i nedelje citanja. Zato molim da mi neko sazeto pokusa da odgovori ako ima vremena i volje.
-Da li treba potpuno obrisati-formatirati HDD pre instalacije

-kakav file system treba da bude FAT, NTFS, ......

-sada su ti instalacioni fajlovi ovih verzija LINUX-a koje sam skinuo sa NET-a u jednom folderu u PC-u (u proseku oko 700MB svaki) a ne znam da li treba da ih narezem na DVD ili da prebacim na FLASH (ja bih hteo da to trajno instaliram na HDD a ne da svaki put stavljam DVD ili FLASH da bih pokrenuo i radio!)

-receno mi je da se to na DVD ne narezuje kao DATA vec kao IMAGE??? Kako to? Sta uraditi?

-postoji li negde na NET-u napisana cela procedura instalacije "for dummies" (na Srpskom ili Engleskom) bez neobjasnjenih "podrazumevanja" raznih koraka procedure?

***najvaznije mi je da mi neko kaze da li i kojim nacinom ima sanse da mi jedna baza podataka uradjena u Microsoft Office ACCESS programu (sada ima ekstenziju *.mdb ili *.mde) funkcionise pouzdano i pod LINUX-om makar i uz pomoc nekog programa koji bi radio emulaciju Windows-a? Ta baza podataka je vezana sustinski za moje aktivnosti i ne bih smeo da eksperimentisem i izgubim podatke a malo je prevelika da bih je prepisivao u neku LINUX-ovu bazu.

-Ako bas bude moralo, ima li LINUX neke gotove TEMPLATE baze u koje bi se mogli samo prepisati podatci?

 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 10:49 - pre 151 meseci
Ako hoćete da imate samo Linux, koristićete čitav HDD, koji ćete particionisati tokom same instalacije, ne mora pre. Naravno, prethodno narežite bitne podatke.
Tokom instalacije ćete odrediti i fajl-sistem. Stavite ext3 ili ext4.
ISO fajlove ćete narezati nekim od programa za rezanje (Nero, Ashampoo), tako da izaberete opciju "burn image".
Mislm da je mdb kompatibilan sa LibreOffice programom Base (koji dolazi uz Linux), a ako nije 100%, postoji emulator Wine, pa na njega može Office, a verujem da može neki export-import (doduše, ne verujem da je to nužno).
Pogledajte i Top-teme, a ima ne ES-u ljudi dobre volje :)
 
Odgovor na temu

Blaise De Vigenere
Law Office, Novi Sad
Srbija

Član broj: 278514
Poruke: 178
*.dynamic.sbb.rs.



+55 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 11:50 - pre 151 meseci
Moja preporuka je da instaliraš Ubuntu 10.04 LTS (proverena verzija sa dugoročnom podrškom). Downloaduješ, pokreneš neki program za narezivanje koji imaš i izabereš burn image, tj. narežeš downloadovan .iso fajl kao image. Kada to završiš, ubaciš CD u računar, restartuješ, i kada ti se pojavi tekst po dizanju sistema Press any key to boot from CD... stisni bilo šta i instalacija počinje.

Evo ti i korak po korak Ubuntu 10.04 instalacija, prati to, i nećeš imati problema.
Što se tiče HDD-a, ako hoćeš ceo da koristiš, moja preporuka ti je da prilikom instalacije izabereš Erase and use entire disk, odnosno imaš samo jednu particiju i sve ti je tu. Ako hoćeš da napraviš više particija na linku koji sam ti dao imaš i snimak kako to uraditi.

Kada to sve uradiš i pokreneš Ubuntu javi se pa ću ti napisati još par bitnih stvari koje treba podesiti na Ubuntu-u da bi ti sve radilo kako treba.


Our duty is to be useful, not according to our desires but according to our powers.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 12:30 - pre 151 meseci
Stvarno ste neverovatni i neobicno sam vam svima zahvalan. Pokusacu sve sto mogu da sam odradim a ako bas zapne ... ja cu da "cvrcim" za pomoc!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 12:43 - pre 151 meseci
Ako su ti linux fajlovi u obliku nekilinux.iso, onda je lako, idi na burn image (ili napiši koji program za rezanje koristiš pa da vidimo kako tu ide) i onda startuj taj CD (ili DVD, zavisi koji si izabrao a moja preporuka je DVD RW pa možeš da eksperimentišeš dok ne izabereš) pa će da ti bude jasnije. Ako na početku pita da li hoćeš Live Linux ili instalaciju, probaj prvo Live i proveri da li je to ono što očekuješ. Probaj programe za baze i šta je još obavezno. Ja obično preporučim Linux Mint ali možeš da probaš i više njih. Za početak nemoj da potpuno odbaciš Windows jer možda bude problema, odvoj na hardu particiju od recimo 50GB pa tu insstaliraj Linux(e) a po potrebi uvek možeš da vratiš neki Windows (vidim da ti je u potpisu Windows 98 što odavni nisam video). Ili ako imaš poseban komp na kome ćeš da probaš onda možeš i na ceo hard.
Pre nego počneš, dobro razmisli da li na hardu imaš nešto mnogo važno da se ne desi da posle svega ukapiraš da si obrisao neke mnogo bitne dokumente.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 13:56 - pre 151 meseci
Snimanje svih važnih podataka na CD/DVD ili neki drugi hard je prvo što mora da se uradi.
Drugo, proveri da li je kompjuter dovoljno jak za distribuciju linuksa koju izabereš. Npr. ja koristim Kubuntu i odlično mi radi, ali ja imam procesor sa 4 jezgra i 4 GB RAM-a, a kompjuter dovoljno jak za Windows 98 ne mora da znači da je dovoljno jak i za Kubuntu.
Što se tiče Access baze, ukoliko je razlog za prelazak na Linux legalizacija, nećeš smeti da koristiš ni Access na Linuxu bez kupovine MS Office-a. Problem nije tehničke prirode pošto je moguće korišćenja Accessa preko WINE-a, već plaćanja Microsoftu za korišćenje njihovog Accessa. Postoje besplatna rešenja za baze slične Access-u ali nije 100% sigurno da će tvoja baza raditi savršeno. Ali rešenje svakako postoji. U krajnjem slučaju: mislim da je moguće instalirati Access runtime (koji je besplatan) preko WINE-a u Linux-u i tako koristiti Access bazu a da sve bude potpuno legalno i besplatno

U svakom slučaju preporučujem instalaciju Linux-a kao dodatnog sistema (dual boot) bar za početak. Ukoliko vidiš da ti sve radi kako treba i zadovoljava tvoje potrebe, lako je posle toga skloniti Windows.

Citat:
vise-manje navikao i na izgled i na funkcionisanje Windows-a, savetovano mi je da skinem i koristim neke verzije LINUX-a kao sto su UBUNTU, KUBUNTU i neka PC verzija. One su kao najslicnije po izgledu i funkcionisanju a i najstabilnije?!

Probaj KUBUNTU. Dosta je sličan Windows-u. Ja ga koristim u zdravlju i veselju već godinama i to na nekoliko računara i odlično mi se pokazao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 14:28 - pre 151 meseci
Citat:
componentU svakom slučaju preporučujem instalaciju Linux-a kao dodatnog sistema (dual boot) bar za početak. Ukoliko vidiš da ti sve radi kako treba i zadovoljava tvoje potrebe, lako je posle toga skloniti Windows.
Ovo obavezno ispostuj. Nemoj naglo da prelazis. A ja koristim ISKLJUCIVO Linux nekih 7 - 8 godina ali ipak ti savetujem - ne zaleci se, probaj mirno, polako, pa tek onda brisi Windows. Ima nekih stvari koje jos uvek ne mogu da se rese sa Linuxom (recimo neke banke imaju neke dodatke koje ni emulator Wine ne moze da resi a njihov ebanking je samo preko Windows-a)


Citat:
Probaj KUBUNTU. Dosta je sličan Windows-u. Ja ga koristim u zdravlju i veselju već godinama i to na nekoliko računara i odlično mi se pokazao.
Savetujem ti da probas Mint. On je skoro identican Ubuntu na kome je zasnovan ali ima neka mala poboljsanja koja po nekad mnogo vrede. Ne kosta te nista. Snimi bilo koji ISO Linux na flesh ili CD / DVD i onda mozes u nacinu Live da isprobavas koliko hoces, ne treba momentalna instalacija na HDD niti ce ti ista ostetiti na HDD. U Live radi skoro sve normalno, dovoljno da probas i dobijes neku sliku sta i kako. I on ima nekoliko verzija od kojih je jedna kao K-Ubuntu i jos neke, pogledaj recimo ovaj sajt sta sve ima Mint 9, koji je ekvivalent LTS Ubuntu 10.04 ako se ne varam - http://www.linuxmint.com/release.php?id=13 Klikni na bilo koju verziju pa ces dobiti dodatni sajt sa nizom podataka o svakoj od ovih sa prve strane.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 22:21 - pre 151 meseci
Jos jednom hvala svima! Upravo zavrsih skidanje Linux Mint 9 "Isadora" Gnome, a skinuo sam i Ubuntu 10.04.3 mada sam od ranije vec imao skinut 10.10 (koji bi po broju trebalo da je noviji ?), ali sam slusao sta kazete pa sad imam i 10.04.3 . Sledecih nekoliko dana nisam u prilici da probam, ali ce to biti uskoro.
Inace, PC na koji ce to ici ima procesor 1,6GHz, 700MB RAM i mali HDD od 20GB. Koliko sam gledao to bi trebalo da moze da radi na tom hardveru?!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 22:26 - pre 151 meseci
U principu, trebalo bi da radi OK. Zavisi i od grafike kakve će performanse biti. Ukoliko ne budu odgovarajuće, na raspolaganju su varijante sa grafičkim okruženjima koja su lakša od Gnoma (Xfce, Lxde). Mint u stopu prati Ubuntu, te i za njega postoje verzije sa lakšim okruženjima.
10.04 je tzv. Long Term Support, koji ima dužu podršku od 10.10 (iako je ovaj noviji), te otud i preporuka.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 22:28 - pre 151 meseci
Ahaaa... eto koliko sam verziran!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 22:30 - pre 151 meseci
Ima za šta ste više nego verzirani, ostavite nam makar Linux! :)
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!26.10.2011. u 22:42 - pre 151 meseci
Citat:
maksvel: Ima za šta ste više nego verzirani, ostavite nam makar Linux! :)

Rado... a tako ce i biti! Treba mi samo za prakticne svrhe, nemam nameru a ni snage ni vremena da "uronim" u jos nesto!
 
Odgovor na temu

I AM BORGS
šef na meteorološkoj stanici i bivši
TV serviser
collective in space

Član broj: 145850
Poruke: 860
109.227.46.*



+16 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!27.10.2011. u 10:30 - pre 151 meseci
evo i ja da kažem svoja iskustva prelaska sa win na linux. iako sam prezadovoljan w7 prešao sam na linux (dual boot) radi izazova i da nešto novo naučim.probao sam ubuntu ,kubuntu, mint i puppy. i vratio se na mint, jer ima u sebi sve kodeke i ostalo šta treba odjednom. i odmah mi je jedina prepoznala dvbt karticu.što je meni jako bitno, jer snimam puno tv programa. za ubuntu i ostale treba puno mb za skinuti oko 2 gb, a za mint samo 200mb.to mi puno znači ,jer sam ograničen sa net potrošnjom mjesečno. e sad problemi !!!! teško je instalirati drivere ručno ,npr tv card modem itd.. nije kao u win next next nego je puno teže jer moraš ispisivati u terminalu svaštaaaaa.npr nisam još nakon 1 mjesec uspješno instaliro tv card jer nema dovoljno ljudi koji bi se potrudili da mi pomognu korak po korak da instaliram drivere.zaboravio sam napisati da sam i ja početnik u linux. i više puta sam ove godine briso i ponovo instaliro linux - nikako zadovoljan nekom vezijom. na kraju nebudem li uskoro rješio probleme sa driverima (tvcard. modem, skener ,printer itd. ) obrisat ču linux i zaboraviti ga zauvjek. linux ima svoje prednosti jer je free , ali za mene i debeleee mane. loša podrška po forumima za pomoč. poz
we are borg- resistance is futile.
vremenska prognoza : Bog zna , a ljudi pogađaju ( prognoziraju )
Moje je ime šef tamne strane mjeseca,gospodar muha,ljubavnik kurvi i kraljica....
 
Odgovor na temu

mali_od_palube
Misa Grujic
Novi Sad

Član broj: 101386
Poruke: 32
*.alcatel.de.



+5 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!27.10.2011. u 14:33 - pre 151 meseci
Još jedna od opcija za "blagi" prelazak sa Win na Linux je da koristiš neki od alata za virtuelizaciju tipa VMWare Virtual player ili Oracle VM Virtual Box. Nije teško za instalirati i korišćenje, ne brišeš ništa, nema potrebe da brineš o particijama, a možeš isprobavati do mile volje prethodno opisane opcije za tvoju Access DB.

Jedini problem je tvoj RAM, jer npr. min za VMWare player je 1GB. Ali možeš isprobati, za Linux Ubuntu se u toku rada koristi 512MB po default-u, ali verovatno može doći do kočenja pošto će sigurno i tvoji Win procesi (pa i sam VMWare) konzumirati nešto. Ovako kažu za Oracle VM Virtual Box:

Citat:
Memory. Depending on what guest operating systems you want to run, you will need at least 512 MB of RAM (but probably more, and the more the better). Basically, you will need whatever your host operating system needs to run comfortably, plus the amount that the guest operating system needs. So, if you want to run Windows XP on Windows XP, you probably won't enjoy the experience much with less than 1 GB of RAM. If you want to try out Windows Vista in a guest, it will refuse to install if it is given less than 512 MB RAM, so you'll need that for the guest alone, plus the memory your operating system normally needs.


Ja sam probao oba i zadovoljan sam (mada još nisam prešao na Linux, trebalo mi je samo za Perl programiranje ). Jedino mi se kod Oracle-a javio problem da se Firefox "spuca" i isključi s vremena na vreme pojma nemam zbog čega, te bih preporučio VMWare Player.

Iskreno moji razlozi za (početnu) prednost ovoj opciji u odnosu na dual boot ili komplet Linux instalaciju su:

- bez mnogo komplikacija si u stanju da odmah počneš da radiš na Linux-u
- ako negde zapne možeš iz svog Win da proguglaš šta ti treba (kontam da pri instalaciji Linux-a treba i to podešavati, nek me neko ispravi ako grešim), a i uz pomoć ovih alata konekcija se automatski podešava -> preuzima od host sistema
- možeš lakše isprobati više verzija Linux-a i izabrati onu koja ti odgovara


my 2 cents

pozdrav
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 12:05 - pre 151 meseci
Pozdrav svima!

Najzad sam uspeo da instaliram UBUNTU 10.04 na laptop i cini se da to sve radi, ali imam dva problema.

*Ne mogu da namestim rezoluciju ekrana kako zelim vec mi dozvoljava samo 640x480 ili 800x600 pa mi je sve na ekranu ogromno i stalno moram da skrolujem da bi sve video.

*Tokom instalacije je valjda i OpenOffice dosao u "paketu" ali je instaliran bez dela za DATABASE (koji bi trebalo da je isto sto i ACCESS-u kod MS Office) a koji je meni najpotrebniji od svega ovog. Sad ne znam kako da mu dodam i taj deo paketa ili kako da obrisem i ponovo instaliram ceo OpenOffice.

Posteno receno, nemam pojma kako se uopste instaliraju novi programi na Linux jer mi je ovo drugi dan da se druzim sa tim OS a i inace sam relativno prilican DUDUK za ove stvari pa ne zamerite!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 14:57 - pre 151 meseci
Problem sa Open Office Base je resen zahvaljujuci pomoci velikog majstora MAKSVEL-a!
HVALA!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 15:31 - pre 151 meseci
Kako da lepo "zamolim" ovaj fini UBUNTU da me brate ostavi na miru sa tim password-ima. Kako mrdnem 2-3 minuta od laptopa ili hocu nesto da dodam i slicno, istrci prozorce da unesem password... ko da sam u Pentagonu! Ajde na pocetku kad se podize sistem, ali bas na svakom koraku... pa mislim... stvarno!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 15:38 - pre 151 meseci
Citat:
1OXB: Kako mrdnem 2-3 minuta od laptopa
ako ti zakljuca ekran i trazi password to moze da se resi u Screensaver, tamo uncheck-uj to zakljucavanje ekrana.

Citat:
ili hocu nesto da dodam i slicno
Za ovo ne znam da li moze, ali zato ja pravim pasvord od dva slova, tek da je nesto. Neces stalno dodavati.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 16:44 - pre 151 meseci
Citat:
Problem sa Open Office Base je resen zahvaljujuci pomoci velikog majstora MAKSVEL-a!

Ih, pa ne treba preterivati!

Dovoljno je samo "majstora"

Šalu na stranu... Eliminisanje traženja passworda kod akcija koje zahtevaju povećana ovlašćenja nije baš preporučljivo, ali evo, ako baš treba:

otvori se terminal, pa se tamo kuca

sudo visudo

i u fajlu koji se otvara ubaci ovakva linija

vase-korisnicko-ime ALL=NOPASSWD: ALL

Time se Vašem korisniku omogućava da izvršava SVE akcije, a lozinka ne traži.

Opet, bolje je da Vas "nervira" pomalo sa traženjem lozinke, nego da tiho sve odradi bez pitanja (pa time i ponešto potpuno neočekivano obriše ili izmeni).
 
Odgovor na temu

Blaise De Vigenere
Law Office, Novi Sad
Srbija

Član broj: 278514
Poruke: 178
*.dynamic.sbb.rs.



+55 Profil

icon Re: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!11.11.2011. u 17:46 - pre 151 meseci
Slažem se sa maksvelom, ne preporučujem onemogućavanje passworda.

Evo ti još par stvari koje uradi da bi ti Ubuntu radio kako treba (ako već nisi).

1. Update Repositores
System / Administration / Synaptic Package Manager / Reload

2. Install Ubuntu Restricted Extras (terminal)
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

3. Instalirati drajvere
System / Administration / Hardware Drivers

4. Instalirati Javu (terminal)
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin equivs


Sad malo vizuelni efekti...

* Instalirati Compiz
Sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

* Instalirati Ubuntu Tweak
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak


Kako da koristiš Ubuntu Tweak (i Compiz) imaš svuda na google-u ili YouTube-u (Ubuntu Tweak se nalazi na Applications/System Tools, a Compiz na System/Preferences).

Takođe ti preporučujem da kao početnik pročitaš jednu pdf knjigu prilagođenu za Ubuntu 10.04 koji jedan član nedavno ovde postavio, evo ti link teme pa baci pogled, koristiće ti.

* http://www.elitesecurity.org/t439586-0#2982392



Our duty is to be useful, not according to our desires but according to our powers.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Prelazak sa WIN na LINUX - molim za pomoc!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38738 | Odgovora: 252 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.