Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelazak na Linux!

[es] :: Linux :: Prelazak na Linux!

[ Pregleda: 3901 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kontroler
kragujevac

Član broj: 143202
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Prelazak na Linux!29.04.2007. u 03:07 - pre 206 meseci
Buduci da sam totalni pocetnik u Linuxu,a Win mi je vise dosadio pa bih zeleo da predjem na Linux
zanima me ima li svrhe pohadjati kurseve za Linux npr. na Cet-u ili slicnoj skoli.Sta je najbolje za pocetnika,kakva su vasa
misljenja o tome.Unapred zahvaljujem!!!
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
212.62.45.*



+69 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 08:56 - pre 206 meseci
Kao sto je vec pisano vishe puta, za pocetnike je najbolje da uzmu neki distro, kojih ima preko 500, znaci nesto tipa kubuntu koji se sada najvise preporucuje, jer je uglavnom sve u GUI-u i nema podesavanja iz konzole pa se mozes snaci,polako ucis nesto,navikavas se na konzolu itd itd. Ne trebaju ti neki kursevi ako si voljan da praktikujes google i citanje man stranica redovno, nekih postova sa foruma itd itd. Sve zavisi od tebe, svaki pocetnicki problem na tom distrou je ovde resen bar po 2 puta, tako da to nije problem naci sa search, srediti itd. Ja sam odmah uzeo najteze ,prvi put sam ga install jedno 3-4 puta ,jer sam imao nekih problema,pa kada sam konacno uspeo da dignem X podesavao sam sve oko 3-4 dana,ali opet ko zna slackware ,zna svaki distro. Sve zavisi od tebe,hoces li da budes obican korisnik nekog fancy gui distro-a ili da stvarno znas da uradis nesto.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

enaB
Beograd

Član broj: 59951
Poruke: 397
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 276002814


+9 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 10:42 - pre 206 meseci
Ubuntu....
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 10:50 - pre 206 meseci
dodajem popravku na fade-ov post
ko zna GOOGLE zna svaki distro

bilosta trazis, ima na googlu (naravno i na ES-u ima dosta, ali google nadje i ove postove tu)
znaci treba titi sendmail sa mysqlom na ubuntuu.. ukucas "sendmail mysql ubuntu" i gotovo :)


inace pocni sa necim graficnim ((k)ubuntu, ...) pa posle ako ti zatreba vise, naci ces vec nesto sta ti se vise treba :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Comrade

Član broj: 30466
Poruke: 306
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 11:05 - pre 206 meseci
Citat:
kontroler: Buduci da sam totalni pocetnik u Linuxu,a Win mi je vise dosadio pa bih zeleo da predjem na Linux
zanima me ima li svrhe pohadjati kurseve za Linux npr. na Cet-u ili slicnoj skoli.Sta je najbolje za pocetnika,kakva su vasa
misljenja o tome.Unapred zahvaljujem!!!


Ako zelis jednostavno da "predjes" nije ti potrebno nista osim znanja da butujes instalacioni cd neke od easy to use and install distribucija. Danasnje distribucije su jako lake za koriscenje.

E sada se sve svodi na to kako ti distribucija prepozna hardver, jer iz mog iskusustva svako ko uspe iz prve da osposobi net na linuxu, ostaje na linuxu. E a kada uspes da osposobis net onda se sve svodi na ovo:

Citat:
mulaz: dodajem popravku na fade-ov post
ko zna GOOGLE zna svaki distro

bilosta trazis, ima na googlu (naravno i na ES-u ima dosta, ali google nadje i ove postove tu)
znaci treba titi sendmail sa mysqlom na ubuntuu.. ukucas "sendmail mysql ubuntu" i gotovo :)


inace pocni sa necim graficnim ((k)ubuntu, ...) pa posle ako ti zatreba vise, naci ces vec nesto sta ti se vise treba :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
77.46.224.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 17:22 - pre 206 meseci
S obzirom da covek koristi sbb i da mu net ide kroz ethernet karticu preko dhcp-a...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!29.04.2007. u 21:19 - pre 206 meseci
Ukoliko si snalazljiv i jos pri tome zelis da naucis svaki distro ce ti dobro doci.
Kao sto mulaz rece :

Citat:

dodajem popravku na fade-ov post
ko zna GOOGLE zna svaki distro

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!30.04.2007. u 00:01 - pre 206 meseci
Citat:
kontroler: Buduci da sam totalni pocetnik u Linuxu,a Win mi je vise dosadio pa bih zeleo da predjem na Linux
zanima me ima li svrhe pohadjati kurseve za Linux npr. na Cet-u ili slicnoj skoli.Sta je najbolje za pocetnika,kakva su vasa
misljenja o tome.Unapred zahvaljujem!!!


Poslusaj sta ti covek rece:

Citat:
fade: Kao sto je vec pisano vishe puta, za pocetnike je najbolje da uzmu neki distro, kojih ima preko 500, znaci nesto tipa kubuntu


Posto ce ti odmah prepoznati hardver a sljakace ti i kablovski a posle google forumi skidas literaturu i plovis u GNU/Linux vodama. Posle od suvis eplivanja postanes pigvin:)
 
Odgovor na temu

kontroler
kragujevac

Član broj: 143202
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!30.04.2007. u 01:19 - pre 206 meseci
Momci hvala na odgovorima.Posto sam ja u principu fanatik ne bih se zadrzao samo na obicnom koriscenju Linuxa.
Znaci vi mi preporucujete Ubuntu;ajde da probam!
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!30.04.2007. u 21:15 - pre 206 meseci
Lako je tebi, ja još uvek čekam da mi neko preporuči distribuciju koja će da prepozna moj skener ... ali i dalje nema takve. Možda će moj prelazak na Linux da sačeka da se ovaj pokvari a da kod kupovine novog proverim da li ima drajvera ... ;)
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
91.150.71.*

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!30.04.2007. u 23:24 - pre 206 meseci
Ja koristim Suse 10.1 i deluje mi ok. Jedini je problem sto na net idem preko wireless-a i to preko drugog kompa koji je pod XP -om jer nece pod Susetom da mi radi net ( je..ni pppoe protokol i PCI kartica Gigabyte)
Prva distribucija mi je bio Slack 10.2 i silno sam se napatio ali je vredelo, a na Suse sam presao jer sam uz instalaciju dobio i dosta programa ( Open Office, Krusader itd....) pa nisam morao da se patim da to sve skidam naknadno. Topla preporuka za pocetak a dalje zavisi od tebe.
Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
77.46.224.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 01:03 - pre 206 meseci
Ubuntu bre milina jedna... Kaze imas nvidia karticu, daj da ti skinem drajvere... Kaze oces da pustis mp3, daj da skinem codec...


Oces da instaliras program... Epa on zahteva to, to i to, daj da skinem tolko i tolko MB, i sve skine sam, instalira...


Ubuntu + broadband = milina...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 01:08 - pre 206 meseci
Nije te generalno problem sa ubuntuom , takav je linux ;-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 04:43 - pre 206 meseci
@bloodi
nema to veze sa linuxom (vraćaj se na advocacy).
@calexx i @NenadSM
da li si probao pclinuxos??? mislim da je najjači sa driverima. druga stvar se odnosi na to da li si probao da nađeš drivere ili neko uputstvona netu za njega. nekada davno su ovde non stop pisali nešto u stilu google je tvoj drug

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 05:12 - pre 206 meseci
Citat:
blood: Nije te generalno problem sa ubuntuom , takav je linux ;-)
Jesi li skoro probao Ubuntu? Nije to problem, kod Ubuntua to radi MS Windows stil, pa cak i bolje - klik, gotovo, NIJE NIKAKO ISTO kao kod vecine ostalih Linuxa. Ja licno se toga malo i bojim, jer je to nekako postao proizvod za sebe a finansira ga jedan covek, pa ako on promeni misljenje ode projekt dodjavola. Bolje ono standardno, pa se malko pomucis, skidas, ovo, ono i radi. Ali opet - dok Ubuntu radi - sto da ne uzivamo, VRLO JE PRIJATNO! Da ne spominjem jos i Mint (punu verziju), gde je sve to vec instalirano odmah, (ne znam za nVidiu) ali kodeci i jos sto sta, odmah radi, cak ne treba ni klik, nista.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
77.46.224.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 09:21 - pre 206 meseci
Pa ako ne daj boze ubuntu projekat prestane, mislim da ce se resenja vrlo lako primeniti na neki drugi debian... Zasto da ne... Tako da nisam preterano zabrinut za sve to...

Zasto koristim ubuntu na desktop masinama, pa jednostavno nema mucenja sa raznoraznim stvarima a i 90% hardvera na laptopu mi radi ako ne out of the box, onda samo jedan klik daleko.

Naravno na masinama koje mi rutiraju net, a imam ih dve, vrti se slackware, jer iako je komplikovan za podesavanje, najbolji je za potpunu customizaciju, vrlo lako se patch-uje kernel, snimi verzija koja odgovara za konkretan posao, i sve sto je potrebno stane na nekoh 600MB, sto je super kad imas na raspolaganju mali HDD (1.1GB) koji ipak zavrsava posao.

Ali za desktop definitivno ubuntu jer je tolko lak, a i u 7.04 verziji tolko brz da je to cudo jedno... Normalno radi na PIII 533MHz, a neverovatno brzo na nekim masinama oko 1.5GHz...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prelazak na Linux!01.05.2007. u 14:17 - pre 206 meseci
Citat:
vladared: @calexx i @NenadSM
da li si probao pclinuxos??? mislim da je najjači sa driverima. druga stvar se odnosi na to da li si probao da nađeš drivere ili neko uputstvona netu za njega. nekada davno su ovde non stop pisali nešto u stilu google je tvoj drug :)
Nisam siguran da sam probao baš sve varijante a jesam se raspitao po internetu, nigde nema drajvera za njega, uostalom evo info o tome http://www.sane-project.org/unsupported/hp-scanjet-2400c.html, izgleda da niko nije hteo da se prihvati pisanja drajvera.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Prelazak na Linux!

[ Pregleda: 3901 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.