Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100441 | Odgovora: 240 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz12.02.2012. u 17:49 - pre 148 meseci
A da to nije bilo zbog nešto višeg napona nego što je preporučen za taj TDA?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz12.02.2012. u 18:09 - pre 148 meseci
Citat:
mikikg: Da ne ispadne da pricam napamet, pogledajte ovaj dokument i objasnjenje na stranici 14:
http://e2e.ti.com/cfs-file.ash...audio_2B00_EMC_2D00_100818.pdf


Sad sam tek video ovaj link i pogledao o cemu se radi. Miki, covek prica o keramickim blokovima koji se u ozbiljnijem audiu i ne koriste a posebno ne na putu signala. Uz to, radi se i o izrazenijim problemima tek ispod nekih 50Hz a tu je ljudsko uho daleko manje osetljivo na izoblicenja.
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.opera-mini.net.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz12.02.2012. u 20:04 - pre 148 meseci
Neznam koji je radni napon 7293 ali mislim da je najbolje rešenje da tvoje trafoe odmotaš, bar to nije teško...

Ja sam namotao bif. trafo(44250 hvala) na 2X21V i dobio +/-27V, stavio na mali hladnjak i sve to spakovao u pc napajanje, naravno sa temp kontrolom ventilator.

Pregazilo je mnoge uređaje od 50-tak wati a pored njih izgledalo kao igračka jer ipak znaš kolika je kutija od napajanja...

Razmotaj ti na 25-26VAC max i uživaj moj predlog

Pozdrav!
Aca 93
 
Odgovor na temu

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
188.127.104.*



+39 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz12.02.2012. u 21:50 - pre 148 meseci
Aco prjedlog ti je odlican,lakse mu je da odmota koji namotaj na trafou,nego da przi kola:))
Tdaxx93 ti je mnogo bolji a ne pozvuku nego ima malo veci napon nisam isprobavao,do +/- 50V,ali to nije njegova najbolja vrlina nego se moze koristiti kao "master-slave"pararelno spajanje vise kola,oce reci mozes koristiti vise kola u ovome spoju zbog vece snage.
Tdaxx94 moze samo u mosni spoj,dva kola,dok ovaj gore ide koliko te volja sa time da je omaza i napajanje isto kao da koristis jedno kolo.
Malo baci pogleda po netu imas inter. sema.
Pozdrav.
Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz13.02.2012. u 10:04 - pre 148 meseci
Nisu spaljeni radi napajanja (osim ako djelovi nisu postali nekvalitetni). Prije nekoliko godina sam prvi puta sastavio ovo pojačalo sa 7294 u stereo varijanti ali na maloj ploči, jako stisnuto i neuredno. Gore sam stavio mali hladnjak i napajao ga sa tim trafoima koji su na izlazu dali i do +/46V neopterećeno (što je previše za ovo kolo) no ta "ploča" je dugo vremena svirala, a da ne govorim kakve sam mu sve testove izvodio da vidim izdržljivost. Spojio bi na svaki kanal po dvije 2-sistemske kutije od 6 oma paralelno (znaći na 3 oma da radi) i sa tim malim hladnjakom bi odvrnuo techno muziku i pustio ga da kuha da vidim do koje temp će ići. Nakon pola sata sviranja, nije se moglo dirati hladnjak, no pojačalo nije popuštalo :) Kasnije sam mu samo nadodao mali ventilator i tako ga "masakrirao" velikim naponima, po dva zvučnika na kanalu i 3 oma mjesecima u sobi. Naravno, uvijek slušam techno/house (koji je dosta zahtjevan za pojačalo i kutije jer stalno tjera taj bas) i to na glasnoćama od kojih je boljela glava sve u ulici, a kamo li ukućane :) Nikad mu ništa nije bilo, nije se čak ni grijao zbog ventilatora koji je radio negdje na 6V, možda i niže (taman da se stigne pokrenuti, bez da zuji, no kad bi ga prstom zaustavio više nije imao snage krenut pa sam ga morao rukom zavrtit). Sve u svemu, mislio sam da je ovo jedno od najčvrščih pojačala kad mi je sve to izdržao.

Jednom sam spojio plus na minus napajanja (greškom) i to uštekao u struju. Zadimio sam cijelu garažu no nakon što sam žicu prelemio, pojačalo je opet sviralo. Dok jednog dana nisam odlučio sve poskidati dolje i napravit novu ploču, malo veću i uredniju. Od tada samo problemi. TDA uopće ne puknu ili dime ili nešto. Jednostavno bi ga uključio i on nebi davao zvuk već brujanje na zvučnik. I onda sam zamjenio TDA i proradio je. Tada sam složio drugi kanal i opet ista stvar. I uvijek bi primjetio da mi je otkačen minus od napajanja ispod s jedne nožice (postoje dva pina i za plus i za minus i meni bi se otkačio samo jedan, i negdje na jednom stranom forumu sam čitao da je to kobno za ovaj TDA jer se jedan čovjek žalio da je kupovao neke gotove module s tim pojačalom i svi bi pukli odmah pri uključenju i ispostavilo se da je ostao taj pin od minusa u zraku, greška pri projektiranju ploče). A razlika je što sam na staroj ploči koja je radila žicama pravio mostove s gornje strane, ispod su bili samo lemovi i to je bilo čvrsto i nije se mogla žica nikako iščupati, tim više što sam ih tako zategnuo da su stojale na ploči čvrsto. Ovoga puta sam zbog estetike mostove pravio ispod i to se lako iščupa.

Sada planiram po kiselinu i marker pa lijepo složit ploče, opet kako ja hoću (umjesto da printam PCB gotovi) ali samo da imam lijepo spojeve na ploči a ne da radim gluposti sa žicama. Zaključak je da nije napon kriv. Slažem se da je bio pretjerani napon za ovo kolo, i pitanje je dokle bi izdržao (jer ga je to vjerojatno pomalo oštečivalo) no sigurno je da može raditi i to dosta dugo, uz adekvatno hlađenje. E sada, dali su ona kola bila kvalitetnija koja sam kupio prije mnogo godina od ovih danas (neko je spomenuo da i Chipoteka i Kronos kod nas nabavljaju jako loše komponente) to je već drugo pitanje.

Znam da 7293 ima tih nekih boljih opcija i bio bi sigurniji sa većim naponima, dali mogu sa 7293 raditi po ovoj shemi koju je priložio mikikg? Jer onda bi kupio još jedan 7293 i to složio. Jedan trafo sam već raskupusao i premotao, sad nakon ispravljača daje +/-36V istosmerne (ili tako nešto) no poslije sam to zapustio i sva ona traka kojom je bio zamotan se zgužvala i pokidala i ne znam čime da ga sad zatvorim, nešto ću probat smislit ili nabavit a da drži velike temperature.

Drugi još moram raskupusati i premotati pa zakupusati natrag. Problem je bio što kad sam kupovao trafoe nisam znao da se nakon ispravljanja poveća napon, a tim više ni trafoi po defaultu nisu bili precizni. Nikad mi nije palo na pamet ih pregledati, imaju dva izlaza po 30V, no svaki taj izlaz je davao 33V što je rezultiralo i većim naponom nakon ispravljača.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
188.127.104.*



+39 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz13.02.2012. u 10:57 - pre 148 meseci
Vidi drug djaba mi tebi pisemo,moze ali crkne,pa nije djaba u data s.napisano +/- 40Vmax(na 8 OMA)???
Jos si ga opteretio 3R,tebi izgleda neke stvari nisu jasne,jasno je po data s. da pri toj omazi koristis +/- 24V,tacnije na 4R.
Ona "traka" u najgorem slucaju namotaj izolir traku,u najgorem.
Ovo sa zicama,radi lm1875,lm3875,vec je bilo price na forumima i Pedja Rogic je slozio jednog lm3875 na zicama i radilo je bolesno.Ajde da covjeka ne maltretiram,nesto je prestao pisati o audio opremi,kondezatori su direktno lemlenji na nozicama kola,udvojeni grecovi,kojima se mase spajaju direktno na kondez. od napajanja,ulazni bufer itd a ne ove nebuloze...Opet koliko-toliko ovdje se radi o kolima koja su predvidjena za druge aplikacije o Hi-End-u nemoj ni razmisljati.Ono sta je uradio Lab47 je prica za sebe. I Linn radi i sa tda 1514A,lm3875-6......Ovo o cemu se ovdje prica eeee.
Samo kolo je Bogom dano za Diy,mozes ti njemu raditi sta god hoces,sta god da ko prica radi,odlicno za kolo.
Zakljucak ti nevalja,pa sam kazes da si spajao 3 oma zvucnike?????+/-40V JE PREVELIK NAPON!!!!!!
Usput i ne citas postove taj tda7293 je predvidjen za napone do 50V opet max(ovo je za 8R nikako manje),e sada sto ljudi napravise taj modul koji je isti kao i Tda7294, ako nije greska u tvojim naponima???
Bice da mi grjesimo.
Tih modula sam napravio more za kafice,manji razglasi koji rade kao zasebne jedinice,aktivni zvucnik do sada ni jedan nije crkao.Moduli rade uglavnom 16 sati,u jednom restoranu rade vec 10 godina.
Pozdrav.
P.S.
Bilo bi ljepo da cujemo obrazlozenje za ovo:
Citat:
1OXB: Sad sam tek video ovaj link i pogledao o cemu se radi. Miki, covek prica o keramickim blokovima koji se u ozbiljnijem audiu i ne koriste a posebno ne na putu signala. Uz to, radi se i o izrazenijim problemima tek ispod nekih 50Hz a tu je ljudsko uho daleko manje osetljivo na izoblicenja.

Nesto mi se cini G.Bora da cemo ostati kratkih rukava za isto:)
Evo toplo preporucujem da se procita:
http://www.douglas-self.com/ampins/ampins.htm
Meni je dosta pomogla,pa vise negnjavim G.Boru sa glupim pitanjima.

[Ovu poruku je menjao nikko dana 13.02.2012. u 12:07 GMT+1]
Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz13.02.2012. u 11:25 - pre 148 meseci
Ispričavam se na mojoj tvrdoglavosti i nemojte da ispada da ja govorim da ste vi u krivu. Niste pažljivo čitali (što je i očekivano s obzirom na moje eseje za koje treba pola dana da se pročitaju :) ). Rekoh, bio sam neiskusan kad sam kupovao transformatore, uskoro sam saznao da je to preveliki napon (čim sam se na forumu "pohvalio" da sam uradio pojačalo) no transformatore mjenjat nisam ni u šali pomislio (nisu to baš jeftine naprave) a tada nisam imao petlje premotavat transformatore. I reko, dok radi radi a kad odu u vječna lovišta, onda razmišljat što dalje. A one muke što sam im radio, sam napisao, da sam testirao izdržljivost, što znači da sam ga namjerno gazio, svjestan da radi na naponu koji daleko prelazi granice dozvoljenog. Nakon što je sve te testove izdržao, i nakon što sam s njime bio na natjecanju iz elektrotehnike, smjestio sam ga u sobu i tamo je radio svoj posao dok ga ja nisam odlučio raskopati i pravit nanovo.

I sad imam jedno pitanje: dali kolo pusti bijeli dim, pukne ili što god, svaki puta kada se prekorači njegov napon? Prvi TDA mi je baš puknuo (zeleni bljesak, BUM pa onda bijeli dim, frend koji je bio samnom u garaži je poletio sa stolice u zrak :D) no svi ostali otišli su u tišini. Pri uključenju on se normalno uključio no nije reagirao na ulaz već samo puštao tiho brujanje (nije puštao napon na zvučnik, samo tiho brujanje i lagani šum) i nije se nešto jako grijao kad sam ga pustio duže uključenog, već bi samo zagrijao hladnjak na nekih 20-25 stupnjeva po mojoj procjeni i tu bi stao.

A ako se ne varam, nakon što sam jednog spalio, za prvo testiranje sam nadalje koristio napajanje +/-16V i mislim da je sljedeći vrisnuo (u tišini) baš na tom napajanju. Treća opcija je da sam ja pregrijao kolo sa lemilicom (s obzirom na moje lemne vještine, ovo je vrlo moguće :) ).

Što se kvalitete kola tiće, jako mi odgovara njegov zvuk, zato bi i opet da ga pravim, ima taman onaj malo tanji zvuk (jak udarac basa i čiste visoke) kakav meni odgovara za elektro muziku. Naravno svidio mi se nakon preinaka koje mi je g. Bora savjetovao, po shemi iz datasheeta svira osjetno lošije. Sad ću probat po mikikg-ovoj shemi praviti da vidim kako će to da radi.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz14.02.2012. u 19:52 - pre 148 meseci
@Pioneer cdj 200

Evo kako radi moj tda7294...

http://www.youtube.com/watch?v...ature=mfu_in_order&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=eFcAonw5qzA&feature=youtu.be

Snimano je sa mobilnim pa su zbog toga slika i zvuk loši.

Treba da stavim i predpojačalo pa će se čuti jače sigurno za 30%, hladnjaci verovatno neće da budu dovoljni ali ni ja ga toliko ne pojačavam...

Javi šta si uradio...

Pozdrav i nemoj da odustaješ!

Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz14.02.2012. u 21:27 - pre 148 meseci
Odlično. Pretpojačalo će ti sigurno pojačat nešto zvuk. Po kojoj si shemi pravio?

Mene zanima, za nastavak, dali mogu koristiti 7293 umjesto 7294 za raditi po ovoj shemi koju je mikikg dao?

I za pretpojačalo, što mislite, TDA1524 vs. ovaj u privitku? Kojeg ti planiraš koristiti? Ja sam sastavio sa TDA1524 i radi solidno no problem je što trebam koristit dva volume potenciometra; jedan njegov (koji nije dobar) i jedan između njega i samog pojačala. Jer ako se direktno pusti 1524 u pojačalo, ima šumova i malo brujanja. A ako se ignorira njegov potenciometar i kratko spoji (da stalno pojačava do kraja, jel), stalno ulazi u distorziju, treba na izvoru stišavati. Ovo sa distorzijom se da riješiti sa attenuatorom na ulazu, a i negdje sam čitao da se još nešto nadoda na napajanje da se umanje šumovi.

No imam doma RIZ Turandot 40 Hi-Fi i ima ovo pretpojačalo iz privitka (doduše nije isti model no mislim da je shema ista) i isto prilično dobro radi. Nema nikakvih šumova i brujanja. Naručio sam sve djelove osim potenciometra misleći da je neispravan u tom pojačalu no na kraju ispada da je problem bio u izlaznom stepenu pa mi sad djelovi zjape neiskorišteni.

Koji bi bio bolji?

EDIT ništa od privitka, trebalo bi adminu reći da digne ovaj limit barem na 5MB jer NIŠTA što sam dosad postavljao na forum nema ispod 1MB :(

Ova je shema: http://i.imgur.com/BACRr.jpg
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz14.02.2012. u 21:48 - pre 148 meseci
JPG fajlovi se vrlo lepo daju obraditi da ne zauzimaju tako mnogo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz14.02.2012. u 22:04 - pre 148 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200: Po kojoj si shemi pravio?


Šema je iz datasheta, nema one prepravke koje je Bora naveo...

Citat:
Pioneer cdj 200: Kojeg ti planiraš koristiti?


Koristiću Borin Standard kojeg bih predložio i tebi jer nema teorije da ti ima šumove, brujanja i slično...

Veoma dobro pojačalo, lako za izradu i jeftino.

Imam negde i sa 1524, napravljeno je bilo i nikad zatrebalo pa sam 1 po 1 skidao potenciometre dok su imali, ja mislim da sam ga probao na nekom integralcu za u auto i da je radilo a kako ne sećam se uostalom kako može da rade čipovi za u auto....

Pozdrav!
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz14.02.2012. u 22:23 - pre 148 meseci
Citat:
1OXB: JPG fajlovi se vrlo lepo daju obraditi da ne zauzimaju tako mnogo.


Neću se ni opravdavati jer moja ljenost nema opravdanja :) Zato imam instaliran dodatak od imgur i jednim klikom dobijem sliku na webu i link odmah u clipboardu.

Citat:
aleksandara 93: Koristiću Borin Standard kojeg bih predložio i tebi jer nema teorije da ti ima šumove, brujanja i slično...

Veoma dobro pojačalo, lako za izradu i jeftino.

Imam negde i sa 1524, napravljeno je bilo i nikad zatrebalo pa sam 1 po 1 skidao potenciometre dok su imali, ja mislim da sam ga probao na nekom integralcu za u auto i da je radilo a kako ne sećam se uostalom kako može da rade čipovi za u auto....

Pozdrav!


Ja ću probat sad mikikg-evu varijantu, a ako ne bude dobro, vraćam se na onu iz datasheeta uz Borine preinake. Definitivno mi se poslije nešto bolje čuo (malo glasniji, nešto više baseva).

Što se pretpojačala tiće razmišljam si i ja da bi uradio standard. Malo me muči napajanje budući da mi je za 1524 trebalo 12V nesimetričnih tako da je taj trafo bio u planu no mislim da ću naći nešto i ovih napona. A jedino što je skupo su potenciometri.

Nešto me zanima: zašto su tuner i cd kao ulazi različiti? Tuner ide direktno a cd ima ovaj dodatak.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz15.02.2012. u 10:36 - pre 148 meseci
Logično bi bilo da ako ima ateunator da je cd-ulaz višeg nivoa,i da ga zato treba utišati - da bi se izjednačio sa tuner-ulazom. Kondenzator u paraleli sa kondenzatorom preusmjerava više frekvencije na masu što bi značilo i da mi je spektar boje tona nešto viši od tuner-izlaza. Ne govorim nešto što sam pročitao i što sto posto znam,već tako nešto razmišljam.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz15.02.2012. u 11:01 - pre 148 meseci
Sve je tačno.... opasan ovaj "šifrant"!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz15.02.2012. u 12:50 - pre 148 meseci
E Boro što imaš memoriju... ja mislio da ću samo ja to zapamtiti!

Nego,gdje mi je "kum" nadimka,nema ga ovih mjeseci ni slova da napiše!

A imao je najviše postova,bio No;1 ...

...kleli se u njega-govorili "zeoN-a mi"... mora da je neko slagao!

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 15.02.2012. u 14:24 GMT+1]
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
188.127.104.*



+39 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz15.02.2012. u 22:20 - pre 148 meseci
Uh Pionner po ko zna koji put mozes koristiti to kolo.
http://320volt.com/en/tda7293-stereo-100w-anfi/
http://www.loetstelle.net/projekte/tda7293/tda7293.php
http://320volt.com/en/tda7293-...lel-baglantili-anfi-devreleri/
Eto ti i plocice i pcb sve ti je tu,uzivaj.
I bilo bi fino da mikikg zavrsio jednu od pocetih tema.
Pozdrav svima.
Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz23.02.2012. u 10:35 - pre 147 meseci
Evo odlučio sam da pravim po Apexu, no uz dosta modifikacija. Meni trebaju da su kanali razdvojeni (jer imam dva hladnjaka) i bez ispravljača. No našao sam jednu ploču drugu na internetu koja mi ful odgovara samo me nešto zanima. Kad sam ja sam pravio ovo pojačalo na bušenoj ploči, odvajao sam sve mase koje su i na shemi odvojene i slao ih na zvjezdište. Na ovoj PCB su sve mase povezane zajedno na ploči, iako ima tri različita GND izvoda na ploči, no u suštini svi su u spoju.

Koliko je važno da se sve to odvoji? Jer bi trebao dosta preinaka raditi, no ukoliko nije toliko važno ne bi to radio.

EDIT: napravio sad ovako, ako bude zujalo ili nešto ću skalpelom odvojit mase i vuć žicama u zvjezdište.

http://imgur.com/Dayqx
http://imgur.com/aWYse

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 23.02.2012. u 22:09 GMT+1]
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz06.05.2012. u 21:29 - pre 145 meseci
Ah, ne znam sto mi ova tema nije bila na pracenju ...

Elem, tu sam na raspolaganju ako neko ima pitanja u vezi ove konstrukcije ...

BTW: Ova konstrukcija radi odlicno, pojacalo je zavrsilo u tonskom studiju u Domu Omladine u Krgujevcu pa koga interesuje da vidi i cuje kako to radi moze tamo da svrati ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz07.05.2012. u 20:02 - pre 145 meseci
Posto je moja malenkost izvrsila modifikaciju pojacavaca sa pocetka teme, prosto osecam duznost da napisem nesto.

Zvrljotina od sheme je tvorevina mojih ruku jer je sklepana za oko 30 sekundi :-)).
Izvinjavam se potencijalnim korisnicima iste, jer mikikg i ja smo razmenili informacije u ekstremnoj zurbi zbog nekog mog terenskog posla.
Veoma sam opterecen nedostatkom vremena, pa sam bio prinudjen da sklepam ovakve zvrljotine.
Ni sanjao nisam da ce zvrljotina zavrsiti na forumu, inace bih je crtao bar 5 minuta :-))
Mikikg je iskusan elektronicar, pa sam mu sustinu stvari preneo u par recenica.

Takodje cu i ubuduce sve nacrtati na papiru, fotografisati i postaviti (oduzima mi manje od deset minuta, sto se u nekom od shematic programa tesko izvodi za to vreme, to radim samo kada moram da napravim dokumentaciju nekoj firmi, to me vec hlebom hrani).
Za forum ce biti malo urednije od prilozene zvrljotine...


Evo, naslo se malo vremena, pa cu biti opsirniji oko TDA7294:

Radi se o odlicnom IC koje sjajno radi za svoju cenu. Boost C sam povecao na 100uF radi prosirenja frekventnog opsega prema nizim ucestanostima. Taj C nema neogranicenu zalihu energije i kod bas niskog basa se (kada je 22uF) prilicno potprazni, sto dovede do amplitudne, i sto je najvaznije do FAZNE greske u odnosu na izvorni signal. Inace volim konkretan, cvrst i u prostoru definisan bas (licni ukus), sto ovo IC sa lakocom ostvaruje.

Preporucujem da se paralelno ovom boost C od 100uF doda folijski od 100nF MKP, sto ce biti vazno kod visokih tonova
(ovo vazi u slucaju da ne posedujete ELKO sa vrhunskim osobinama, ultra low ESR).

U praksi, ovakvi i slicni IC imaju ,kada se koriste bez spreznih kondenzatora, veoma mali THD(obicno su u ovakvim uslovima testirani za data-sh., ili sa Elko koje tesko sebi mozemo da priustimo :-).
Najveci deo nelinearnih izoblicenja potice upravo od spreznih kondenzatora, zbog remanentnog naboja,loseg ESR,ESL....

Sustina problema je u tome sto zaostala naelektrisanja stizu KASNIJE na izvode kondenzatora i superponiraju se signalu
koji trenutno tuda protice. Nego, da ne razglabam previse o tome, ukratko remanentni naboj zavisi od: velicine kapaciteta, konstrukcije, oblika, broja prikljucnih tacaka unutar kondenzatora, vrste dielektrika...... i jos puno toga...

Da skratim pricu, najbolje je izbeci ih na putanjama signala i povratne veze.

Kod pojacavaca sa zvrljotine je na putanji signala samo jedan kondenzator, i to na ulazu, gde zbog povelike impendanse on ne mora biti velikog kapaciteta, i gde se moze priustiti C bolje klase kao MKP, MKP10, FKP1(ovaj je apsolutno najbolji ali i papreno skup, reda 10 eura). Na ovaj nacin je izbegnuta DC sprega, koja moze biti veoma opasna ako ne znamo detalje o napravi iz koje dolazi signal, i (ili) ako nemamo veoma pouzdanu DC zastitu na pojacavacu. Takodje njim se odredjuje donja granicna ucestanost (koja je, po secanju, u ovom slucaju oko 5 Hz -3dB). Tako niska donja granicna ucestanost obecava tacan FAZNI stav u slusnom opsegu (>20Hz). Fazna greska u donjem opsegu se odlikuje komleksnim promenama u odnosu na dolazni signal, i sve je drugo samo nije verno prenet. Cuje se kao bas koga u zargonu zovu "mlitav bas", dolazi niotkuda, menja polozaj u prostoru, itd... Iskusni graditelji zvucnih kutija odlicno znaju koliko truda je potrebno (za pravljenje raznih tunela i komora) da bi se ispravila FAZNA greska niskotonaca. Pa, ako se oni vec puno muce oko toga sto im mi ne bismo malo pomogli :-). Za dobar audio sistem je neophodno da sve, od pocetka do kraja, bude sto je moguce bolje.

Za neverne Tome, koji sumnjaju u remanentni naboj, je dovoljan jednostavan eksperiment: napunite neki Elko na par desetina V, ispraznite ga tvrdim kratkim spojem u trajanju od par sekundi (da eliminisemo uticaj serijske otpornosti), izmerite POSLE PAR MINUTA napon na njegovim krajevima! Iznenadice vas rezultat. Videcete da je to prilicno znacajan napon u odnosu na onaj kojim je bio pocetno napunjen doticni C ! Ako pocnete da merite odmah posle uklonjenog kratkog spoja, primeticete da napon na C RASTE ! Necu se upustati u objasnjavanje mehanizama remanentnog naboja (preobimno je za ovu temu). Ko zeli pronaci ce literaturu o tome.
Posto nasi pojacavaci snage imaju pojacanje reda A>20, onda ce i remanentni naboj biti pojacan toliko puta.

Sledeca stvar od kljucnog znacaja je dobar decoupling napajanja: nece vam pomoci ni stotine hiljada uF ako nemate, tesno do nozica IC-a 100nF, pa sto je moguce blize 100uF, pa 1000uF. Posle toga vec mozete i racunati na "dejstvo" onih stotina hiljada uF koje imate u "udaljenijem komsiluku" :-).

I na kraju, od vitalnog znacaja za dobar rad je KONTROLISANJE PUTANJA VECIH STRUJA u pojacavacu!!!
Struje punjenja Elko (relacija graetz-elko), struje zvucnika, struje decouplinga, se ni na koji nacin ne trebaju preslikavati u ulazni signal ili putanju povratne veze !!! To nije jednostavno postici. Jedno od resenja koje pomaze je pravljenje pravog zvezdista za neutralnu tacku. Kod nizih ucestanosti opasnost predstavljaju struje punjenja Elko koje su 6-7 puta vece od struje potrosnje (pogotovo kod torusnog transformatora koji je "tvrd" izvor),jer diode u graetzu provode jedva 1/6 polutalasa, a za to vreme moraju da nadoknade sve ono sto ste potrosili za ceo polutalas (primeticete da se neobicno jako zagrevaju oni lepi cetvrtasti graetz-ovi, deklarisani za 25A ili vise, a vi trosite "bednih" 2-3A :-) ), a kod visih ucestanosti nas ceka bezbroj zamki poput proximity efekta, skin efekta, transformatorskih efekata susednih vodova, kapacitativnih prenosa, induktivnosti vodova,efekata nelinearnosti magnecenja gvozdenih elemenata u blizini visokostrujnih vodova (npr. mesto gde prikljuci za zvucnik izlaze kroz kutiju van),fukoovih struja, itd., itd.... Sto je niza impendansa zvucnika i veca snaga ovi efekti se nezgodnije manifestuju.

Znam o cemu govorim jer cesto radim sa vise desetina KW na znatno vecim ucestanostima od audio opsega. Tu su svi ti efekti veoma vidljivi. Kod audio opsega se teze zapazaju, ali postoje i uticu na rad sklopa. Stvar nacrtana na shemi i dobro napravljena u praksi, prostorno potpuno drugacije izgledaju.

Opet za neverne Tome eksperiment: pretpostavimo da vam od graetza ide poprilicno debela zica, duzine 5cm do + pola glavnog Elko. Reklo bi se da joj mozemo zanemariti otpornost :-). Simulirajte npr. polovinu moguce potrosnje pojacavaca, nekakvim sijalicama ili otpornicima vece snage, pa na krajeve te "zanemarljive" zice prikljucite najobicnije slusalice (kroz bipolarni Elko reda nekoliko stotina uF, da ih ne biste sprzili) ! Cucete koliko je parce zice od 5cm 2,5mm^2 "zanemarljivo", a sta mislite tek o stampanoj vezi debeloj 0,025mm * 5mm ?

Zakljucak svega ovoga:

TDA7293(94) su izvrsni IC pojacavaci sa sjajnom kontrolom niskih tonova, jos bolje rade u mostnom spoju, pogotovo kada ih je vise (master-slave veza).

Sto ste blizi metodi konstruisanja HF pojacavaca velike snage, to ce vam naprava bolje svirati !!!

Jedan moj prijatelj, koji je vrhunski majstor svog zanata, nekom prilikom rece: "Ne dobija se vrhunski rezultat jednom krupnom intervencijom, vec sa mnogo perfektno odradjenih sitnica".

Potpuno je u pravu.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz07.05.2012. u 20:21 - pre 145 meseci
Mala sala :-)))

Evo slike jednog ultra,ultra,ultra low ESR kondenzatora, sa vodenim hladjenjem...

Super je za dzepne aplikacije:walkman, mp3 plejer... :-))

Macola, SigmaLab Kragujevac
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: HQ modifikacija za TDA7294 - HiFi Audio Amplifier 5Hz - 200KHz

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100441 | Odgovora: 240 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.