Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DIY pojačalo SE EL34 na 280V

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: DIY pojačalo SE EL34 na 280V

[ Pregleda: 4993 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

D101h
Student
Rovinj - Zagreb

Član broj: 291628
Poruke: 32
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 01:59 - pre 151 meseci
Pozdrav!

Prvo da se predstavim, ja sam ovdje novi, ovamo me poslo prijatelj s koim se često družim, sada kolega na fakultetu, kolega Pioneer cdj 200. On je ovdje s vama mnogo toga raspravljao već mnogo puta, te meni prepričavao razne dogodovštine.
Dakle, ja se inače bavim digitalnim sklopovima i programiranje, mikrokontroleri i slično... No kao i svima potrebno mi je čudo imena pojačalo, naravno kako bih slušao muziku. Kupljeno pojačalo imam ali iskreno rečeno strah me ga je koristiti i novo ne kupujem...
S obzirom na iskustva kolege Pioneer cdj 200 sa TDA pojačalima, nepada mi napamet upuštat se u te avanture, pokušavao sam složiti nešto sa AD161, ali nije mi pošlo pod ruku... Kako su mi lampe oduvjek bile zanimljiva stvar onda sam sakupio stare radie i složio pojačalo s EL84, i radilo je iz prve, tako da sam složio pojačalo s EL84... Nije baš ispalo savršeno, nešto nedostaje niskih tonova (bass), a i nema previše snage. Tu sam odlučio kako je EL34 prava stvar.
Malo sam kalkuliro(na temelju cijene komponenti, potrošnji struje(planiram koristiti diodu EZ81), snazi i veličini samog pojačala i napona kondenzatora od 400V) i došao sam do zaključka da bi mi idealno pasalo pojačalo SE, na 280V.
Pronašao sam neku shemu http://diyaudioprojects.com/Sc...cs/images/SE-EL34-Tube-Amp.png no tu je napon 297V, i za predpojačalo koristi pentodu, no ja bih koristio triodu, neku ECC. Izlazne transforamtore sam mislio staviti od 2.8k.
Tako da bi mi sad trebalo par savijeta oko vrijednosti komponenti i izmjena na shemi.
Također idea je da se složi pojačalo prihvatljive kvalitete uz cijenu koja nema vrtoglave iznose(student sam i nemam para na bacanje)... Za transformatore našao sam riješenje, lampe uparene s ebay, jedino zvučnici su mi malo EI 10W iz prošlog stoljeća neki(trebo bi eventualno staviti neke pioneer koji trenutno stoje u ormaru)...
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 04:35 - pre 151 meseci
Dobro dosao! Ne znam kako ces proci sa lampama na ovom forumu,toga je bas malo bilo...koliko se ja sjecam jedino je Ivan nedavno postavio slike jednog svog lampasa u temi "da ne otvaram novu temu,evo par slika..." . Ne tvrdim da ces lose proci sa odgovorima,samo kazem da je malo toga ovde obradjivano... Svakako,dobro ti nama dosao!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

D101h
Student
Rovinj - Zagreb

Član broj: 291628
Poruke: 32
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 05:34 - pre 151 meseci
Ako projekt uspije, onda ukupna vrijednost svih komponenti trebala biti oko 200€...
Mozda izgleda i puno, no kad se djelovi skupljaju godinu dana, onda i nije tako skupo...
Ako ništa drugo, pokušat ću ja složit te sheme, samo ne znam kako će se to cuti, jer kako sam rekao to mi je mrvicu izvan domene...
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 05:59 - pre 151 meseci
Sto se tice cijene kostanja vecini je ovde jasno koliko kosta jedno pojacalo,tesko je danas svima odvojiti pare za hobi ali kao sto ti rece vremenom se odvoji neki dinar i za to. Kod lampasa pretpostavljam da je najskuplji transformator,a Boga mi ni kondenzatori visokog napona nisu bas jeftini. Mene licno od lampi najvise odbijaju bas ti prilagodni transformatori jer koliko znam bas su skupi. Na kraju cu najvjerovatnije i napraviti jedno takvo pojacalo male snage cisto iz znatizelje,pa neka mi svirucka u radionici dok se na stolu bude sklapalo nesto drugo. Kao sto je cula mirisa najveci i najbitniji dio cula ukusa,takva pojacala daju vizuelni osjecaj poput kamina u kuci,pa mislim da i tu lezi jedan dobar dio topline zvuka iz tih pojacala. U svakom slucaju,podrzavam svaki ovakav projekat i praticu temu!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 07:57 - pre 151 meseci
Dobro dosao drugar na forum. Nadam se da cemo se lepo druziti.

Secam se price, moj kolega sa posla, se takmicio sa drugarom, ko ce pre iz glave da napravi pojacalo sa lampama,sa komponentama ispred,na stolu. Za 20 min je prosviralo, (naravno sve lemljeno u letu) ali sto je bilo interesantno, toliko se pocelo grejati, neke komponente i otpori samo pootpadali, ali pojacalo i dalje svira pun gas

Lampe su jako interesantne za raditi sa njima, i koliko je u mom domenu, kontam mnogo i lakse za DIY od fetova ili slicno. Ja nemam nekog iskustva sa lampama (osim da ih razlikujem ) probao sam raditi davno,ali sam odustao zbog nemogucnosti da nadjem adekvatan trafo.. dok imam drugara, kojem je lampa amin, i dan danas samo o lampama prica, i valjda zna o lampasima vise,nego i oni sami koji su dizajnirali ta pojacala
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

D101h
Student
Rovinj - Zagreb

Član broj: 291628
Poruke: 32
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V08.10.2011. u 13:53 - pre 151 meseci
Našao sam super ponudu na njuškalu, 250kn po trafu, tako da to više i nije problem, ali mislim da kao za alternativu može se naći neki crknuti stari radio na lampe i onda dat trafe premotat, to nije nešto skupo...
Nego mene sad muči još jedna stvar, ja po stolu tu u ZG imam hmm, procesore neke, ram memorije, mikrokontrolere, ali nigdje za vidit drva ili lima kamoli da imam ideju kako ću kučiste izvest... A još i onu shemu treba iskombinirat do kraja...
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V13.10.2011. u 23:21 - pre 151 meseci
Topic je potonuo, kaže frend da ja to malo potaknem

Ja tu nisam iskusan pa nemam previše šta za reći, al neki prijedlozi, diskusije, mišljenja?

Kako bi Mamić rekao, AJMOOOO!
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

D101h
Student
Rovinj - Zagreb

Član broj: 291628
Poruke: 32
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: DIY pojačalo SE EL34 na 280V14.10.2011. u 01:56 - pre 151 meseci
Ja ću pokušat sklepat to kako tako, pa ću staviti shemu koju budem skrpao, ali samo da ne bude da se kasnije neko žali na shemu...
Transformatori mi mi trebali stići sad za koj dan (možda čak danas)...
Ako ništa drugo možemo barem kuciste diskutirat...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: DIY pojačalo SE EL34 na 280V

[ Pregleda: 4993 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.