Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima

[es] :: GSM - upotreba :: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima21.09.2011. u 20:28 - pre 153 meseci
Godinama nakon što su se ove baterije pojavile ne tržištu ne mogu da nađem odgovor na ovo jednostavno pitanje, a sutra nameravam da kupim telefon koji koristi baš ovakvu bateriju, kapacitet je 1000 mAh. I ovde ima nekih tema, ali one ne daju odgovor na ovo pitanje, bave se formiranjem baterije, doduše stare su 6 ili 7 godina.
Na sajtu prizvođača odn. u uputstvu stoji samo ovo.

Charging the battery
The phone battery is partly charged when you buy it.
1 Connect the charger to the phone.
2 Remove the charger by tilting the plug upwards.
Maximising battery performance
• Charge your phone often. The battery lasts longer if you charge it frequently.
• If you are in an area with no coverage, your phone repeatedly scans for available networks.
This consumes power. If you cannot move to an area with better coverage, turn off your
phone temporarily.
• Turn off 3G, Bluetooth™ wireless technology, any active Wi-Fi™ connection, and GPS
when you do not need these functions.
• Do not cover the phone antenna when you are engaged in a call.

Mene interesuju konkretne stvari
kada donesem telefon kući da li bateriju treba :
a) da napunim,
b) isparznim, pa dopunim,
c) da li da NE dozvolim da kapacitet padne ispod određenog nivoa i kog (čitala sam da je 40%)
d) nešto četvrto...

Čitala sam forume i naše i strane, ljudi svašta pišu, pa bih zamolila nekoga ko se zaista razume u problematiku da mi odgovori, budući da je baterija skupa i ne želim da joj lošim rukovanjem u startu skratim životni vek.

 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Moderator
Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima21.09.2011. u 23:11 - pre 153 meseci
Možeš da isprazniš pa napuniš. U krajnjem slučaju, sve je jedno. Nema formiranja kod ovog tipa baterije.

Citat:
da li da NE dozvolim da kapacitet padne ispod određenog nivoa i kog (čitala sam da je 40%)

Ovo je tačno - dublje pražnjenje litijumskih tipova baterija se negativno odražava ne njihov vek trajanja. Ja se ne opterećujem time, samo gledam da dopunim kad imam priliku i to je to.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima21.09.2011. u 23:30 - pre 153 meseci
Znači, ako se nekada i isprazni do kraja neće biti smak sveta, jer me ti upravo to savetuješ, odn. daješ kao jednu od mogućnosti, da je ispraznim pa napunim ?
Zaista bi negde trebalo dati pavila kako se postupa sa ovim baterijama,(možda i ovde, jer je naslov jasan) Toliko konfuzije oko banalnih stvari na raznim forumima, potpuno suprotnih mišljenja, da neko ko po prvi put ima posla sa Lithium-ion polymer baterijama nije siguran šta da radi.
Čitala sam čitave tutorijale o baterijama, a nigde onoga što mene zanima.
Hvala na odgovoru, sutra ili prekosutra kupujem telefon, pregledaću da li je neko nešto napisao pre nego što stavim bateriju .
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Moderator
Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima21.09.2011. u 23:41 - pre 153 meseci
Citat:
Znači, ako se nekada i isprazni do kraja neće biti smak sveta, jer me ti upravo to savetuješ, odn. daješ kao jednu od mogućnosti, da je ispraznim pa napunim ?

To početno pražnjenje se negde preporučuje zbog kalibracije baterije. Naročito na laptopovima postoje slučajevi da baterija prikazuje manje kapaciteta nego što ga inače ima pa je potrebno isprazniti je do kraja i napuniti. Jedino zato se preporučuje totalno pražnjenje. Sa telefonima nikada nisam imao takvih problema i smatram da je nepotrebno.
Preporučujem da pročitaš ovaj tekst, sve je sumirano i detaljno objašnjeno: http://batteryuniversity.com/l...rolong_lithium_based_batteries

Ujedno, dat je i odgovor na tvoje pitanje o pražnjenju:
Citat:
The smaller the depth of discharge, the longer the battery will last. If at all possible, avoid frequent full discharges and charge more often between uses. If full discharges cannot be avoided, try utilizing a larger battery. Partial discharge on Li-ion is fine; there is no memory and the battery does not need periodic full discharge cycles other than to calibrate the fuel gauge on a smart battery.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 00:02 - pre 153 meseci
Hvala još jednom, sad mogu spokojno koristiti telefon, samo da ga prvo kupim .
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 12:51 - pre 153 meseci
Da javim da sam kupila telefon, dečko u radnji me ubeđivao da se baterija formira, 3x prazni i puni. Njegova "filozofija" je da se Li ion baterije ne formiraju, a ove obavezno. Samo sam ga saslušala i klimala glavom, jer imam mesec dana garancije na bateriju, pa ako nešto nije OK uvek mogu da kažem da sam postupila kao što mi je on rekao .
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Moderator
Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 14:09 - pre 153 meseci
Nema on pojma, li-polimer je isti princip kao i obična li-jon samo što umesto tečnog elektrolita ima gelasti elektrolit. Popularne su samo zato što mogu da se oblikuju tako da budu veoma tanke.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 17:59 - pre 153 meseci
Naravno da nema pojma, ali te teorije se prenose usmenim predanjem ili kako vlasnik radnje kaže tako i prodavci govore. Možda im je u interesu da baterija brzo propadne, jer onda ljudi počnu da kupuju kineske kopije koje im se smuče, pa na kraju novi mobilni, opet kod njih.
Pre mene je bila žena koja je mobilne birala po lepoti, zamislite šta će tek njoj da napričaju.
Malo ljudi koristi internet, iskustva drugih i pripremnjen ide u kupovinu bilo mobilnog telefona, bilo neke druge tehničke stvari koja može biti i jako skupa, a onda trgovci dolaze do izražaja, neki daju netačne informacije iz neznanja, drugi da bi prodali robu koja ne ide i sve tako.
Ispraznila sam bateriju do 20%, evo sad se puni, imam na telefonu, ne samo indikator, nego i pokazatelj u procentima. Pogledala sam u indikator, odn. koliki delić ikonice baterije se zeleni, pa ću se u buduće rukovoditi time.
Pozdrav i hvala !!!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 19:20 - pre 153 meseci
opusti se, puni kad zelis... taj tip baterije nema memory efekat
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 19:37 - pre 153 meseci
Citat:
guslac: opusti se, puni kad zelis... taj tip baterije nema memory efekat


Upravo tako...nemas brige sa tom baterijom.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 20:11 - pre 153 meseci
To je iz bezbednosnih razloga, ako se neko pojavi sa pokvarenom baterijom pa još kaže da nije formirao (a rekli su mu da to uradi) onda imaju priču da nije ispoštovao proceduru i ne priznaju garanciju. Koliko kupaca pročita info o tome po forumima ili bilo gde? Par procenata? Ostali će da prihvate krivicu jer su eto pogrešili. Zato se lepo kupi baterija i sasluša priča a kod eventualne reklamacije potvrdi da je formatirana tri puta po 12 sati ili kako to već pričaju. ;)
 
Odgovor na temu

walker68
Zeljko B
nis

Član broj: 58392
Poruke: 128
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+3 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima22.09.2011. u 21:32 - pre 153 meseci
Litijum jonske baterije se ne formiraju. Bitno je da kad se kupi mob.telefon da se ostavi preko noci da se puni, a napuni se sama za 3 sata i manje. Imam SE k550i i Nokiu x2 i obe baterije lepo rade. Posle mozes da dopunjujes na bukvalno pola sata i nece smetati....
ZB
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 06:53 - pre 153 meseci
Citat:
calexx:  Koliko kupaca pročita info o tome po forumima ili bilo gde? Par procenata? Ostali će da prihvate krivicu jer su eto pogrešili. Zato se lepo kupi baterija i sasluša priča a kod eventualne reklamacije potvrdi da je formatirana tri puta po 12 sati ili kako to već pričaju.

Žalosno je koliko malo ljudi kod nas koristi internet, da ne pominjem članstvo u pojedinim specijalizovanim forumima i podforumima, gde možete naći savete o određenom problemu.
Uradila sam baš tako, još lakše je što sam žensko , tako da sam pustila klinca da mi ispriča svoju verziju i uradila po svom.
I tragično je ko sve radi u prodavnicama tehničke robe, tehnologije napreduju, a oni stoje, zaleđeni u nekom svom vremenu. Više se zaista ne možete osloniti na savet prodavca kao nekad.

Sad se na gomili skupio dovoljan broj postova, eto neka bude nekom od koristi.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 08:35 - pre 153 meseci
Ne samo u prodavnicama, više sam se bavio računarskim poslom pa sam u toku i onda mi je često smešno kada razovaram sa nekim ko prodaje/servisira/održava/instalira nešto. Nije mi čudno, posao vodi onaj ko ima para da to radi, zapošljava one koji mogu da odrade posao ali ne znaju previše i neće da traže velike plate a na kraju priče su kupci koji se ama baš ništa ne razumeju pa je lako da ih ubediš da je normalno da se komp ponekad eto sam od sebe resetuje, da slika na monitoru ne mora da bude baš dobra a i one svetleće tačkice ;) su sasvim OK, to što sve radi sporo je zbog toga i toga ... kupci sve gutaju ... bar u 95% slučajeva.

Tako je i sa mobilnim, za baterije se smisli misteriozna priča i onda kupci mnogo paze ali ako ne odrade po tome, spremni su da prihvate krivicu.
Odavno se ne raspravljam, kupim telefon ili bateriju, pustim prodavca (koji ne mora da ne zna, možda je priča planski spremljena) da mi objasni o obavezi formiranja a posle koristim kako ja hoću.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 09:05 - pre 153 meseci
Citat:
calexx:
Odavno se ne raspravljam, kupim telefon ili bateriju, pustim prodavca (koji ne mora da ne zna, možda je priča planski spremljena) da mi objasni o obavezi formiranja a posle koristim kako ja hoću.

Najtragicnije je sto to napisu i u prevedenom uputstvu zanemarujuci originalno i to sto litijumska baterija sama prekida punjenje kada je zavrseno.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 11:53 - pre 153 meseci
Evo da ne otvaram novu temu, već sam sastavila post u Wordu.

Indikator napunjenosti baterije kod SE ELM

Juče sam kupila pomenuti telefon, koristila sam ga, slikala njime, sve dok mu kapacitet baterije nije pao na 20%, tada sam ga isključila, stavila na punjenje i držala nekih 6 do 7 sati. Jutros sam ustala rano i opet slikala po dnevnom svetlu, kapacitet baterije je opao za nekih 20 %, opet sam ga stavila na punjač... ali već nekoliko sati na displeju stoji ikona pune baterije (potpuno zelena) sa munjom preko nje ? Kada pritisnem taster za zvuk (ovo sam našla na SE sajtu), pokazuje da je napunjenost baterije 99 %. Juče je telefon punjen isključen možda se ni tada nije napunio do 100% ? Šta ovo znači u praksi, da li bateriji treba još da postigne pun kapacitet ili je to 99 % i da li da ga skinem sa punjača, ustvari čekaću, ali dokle ?
EDIT :
Rešen problem, zvala sam "Servis Dumix elektronik", baš mi se javio vlasnik kaže da je munjica znak da je telefon na punjaču i da skinem. Kada sam rekla 99 %, on je rekao :"To je to."
Taman sam pomislila da sa baterijom ili indikatorom nešto nije OK i da treba da se preganjam sa prodavcem.
Eto da se zna, nikad nisam imala SE telefon, pa mi je sve nepoznanica.

[Ovu poruku je menjao Tamara_K dana 23.09.2011. u 13:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Moderator
Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 12:19 - pre 153 meseci
Nema razloga za brigu, telefon je pun. Čak i da piše 95%, opet je to to.
Verovatno baterija nije dostigla napon od 4.1V nego je malo ispod pa se to tretira kao 99% a ne 100%. Ali punjenje je gotovo. Jer opasno je ako napon na bateriji pređe 4.1V (odnosno 4.2 zavisno od materijala katode). Čak se vek baterije produžava ako se namesti da krajnji napon punjenja bude niži.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 13:15 - pre 153 meseci
Citat:
Tamara_K: Kada pritisnem taster za zvuk (ovo sam našla na SE sajtu), pokazuje da je napunjenost baterije 99 %. Juče je telefon punjen isključen možda se ni tada nije napunio do 100% ? Šta ovo znači u praksi, da li bateriji treba još da postigne pun kapacitet ili je to 99 % i da li da ga skinem sa punjača, ustvari čekaću, ali dokle ?

Baterije se relativno brzo napune do tih 99%, a za tih 1% ima da se nacekas
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 13:50 - pre 153 meseci
Citat:
da li da NE dozvolim da kapacitet padne ispod određenog nivoa i kog (čitala sam da je 40%)

Ja nigde nisam pročitao da ovo je ovo neophodno. Ono što sam ja pročitao je da kada se litijumska baterija uskladišti da je treba uskladištiti tako da je ona oko 40% napunjena. Treba je uskladištiti tamo gde je +15 stepeni i mora se uskladištiti u nemetalnoj ambalaži.

Ukoliko se pokazivač napunjenosti baterije u bilo kom uređaju zablesavi onda treba koristiti litijumsku bateriju do kraja, tj. isprazniti je do kraja. Prilikom ponovnog punjenja merač napunjenosti će se ispravno izkalibrirati.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima23.09.2011. u 14:44 - pre 153 meseci
Citat:
bakara: Baterije se relativno brzo napune do tih 99%, a za tih 1% ima da se nacekas :)

Bogme, ja nisam čekala nego izvukla kabl i pošla napolje da slikam, usput sam kupila kabl za prebacivanje slika na kompjuter.
Citat:
Brodoplovac: Ja nigde nisam pročitao da ovo je ovo neophodno. Ono što sam ja pročitao je da kada se litijumska baterija uskladišti da je treba uskladištiti tako da je ona oko 40% napunjena. Treba je uskladištiti tamo gde je +15 stepeni i mora se uskladištiti u nemetalnoj ambalaži.

Sve podatke koje sam navela treba uzeti s rezervom, čitala sam diskusije po raznim forumima, ko zna šta je od toga tačno, a šta proizvoljno.
@espresso
Hvala na odgovoru !
 
Odgovor na temu

[es] :: GSM - upotreba :: Lithium-ion polymer baterije u mobilnim telefonima

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.