Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

[es] :: GPS :: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 60333 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?24.04.2015. u 08:40 - pre 109 meseci
Nije i verovanto i nece. Nije to stvar tehnologije nego politike.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?24.04.2015. u 22:00 - pre 109 meseci
Znaci hocu nesto da zakopam danas i vec sutra ga GPS-om ne mogu naci,jbg.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?24.04.2015. u 22:42 - pre 109 meseci
Pa ako imaš u blizini 2 orijentira (npr. drvo, kamen) onda možeš da preciznije da odrediš tačku preko 2 koordinate.
Mada, onda ti u suštini i ne trebaju gps koordinate.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?25.04.2015. u 00:37 - pre 109 meseci
Ma meni treba da odredim medju/granicu/na parcelama izmedju mojih i komsijskih,ali badava kad je odstupanje jos uvek u nekoliko metara.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?25.04.2015. u 07:16 - pre 109 meseci
Ma imaju geometri sasvim ok uredjaje. Nije to pitanje politike nego $$$.

Mada, i da imas trazeni instrument - nemas karte. Sve da imas, komsija u to ne veruje. U praksi: medja je tamo gde se komsije dogovore ili se dogovaraju na sudu. Za ovo zadnje ti treba mnogo love, dug zivot, a bogme i dosta srece.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?25.04.2015. u 10:18 - pre 109 meseci
Citat:
glackop:
Ma meni treba da odredim medju/granicu/na parcelama izmedju mojih i komsijskih,ali badava kad je odstupanje jos uvek u nekoliko metara.

Pa angazuj geometra, oni ce vrlo precizno da odrede medju, i ovlascene su osobe za to tako da komsije tome ne mogu da prigovore. (osim putem suda)


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?25.04.2015. u 22:12 - pre 109 meseci
Pa nije jedna parcela u pitanju vec 6-7 i gde da placam za svaku po otprilike 8.k.a mozda je i vise.Prijatelj mi radi u katastru pa sam mislio da mi on da koordinate po kojim bih se ja orjentisao mada mi je i on vec napomenuo da ni oni ne smeju sa njihovim profi uredjajima da pobijaju kolac jer gresi oko 0,5m,i da i dalje rade sa optikom ili kako se vec kaze ono na tronozcu.Nema veze kupicu je pa cu videti kako se u praksi ponasa,bar ce mi sluziti da ne pogresim kao skoro hteo da poorem tudju njivu i to cak 150.m udaljenu od moje,nekako se slabo orjentisem u velikom prostoru.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?25.04.2015. u 22:48 - pre 109 meseci
Citat:
whitie2004:
Ma imaju geometri sasvim ok uredjaje. Nije to pitanje politike nego $$$.


Geometri koriste komercijalni zemaljski sistem koji je nadogradnja civilnog GPS sistema i omogucava vecu preciznost.



 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.dynamic.stcable.net.



+54 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?26.04.2015. u 22:46 - pre 109 meseci
Eh, a ti bi geometrima da otimaš leba :) One koordinate iz katastra ti ne bi puno vredele, jer su u Gaus-Krigerovoj projekciji, dok GPS radi u WGS-84 koordinatnom sistemu. Puka transformacija koordinata verovatno ne bi dala dobre koordinate, zbog grešaka geodetske mreže tačaka. U praksi se radi tako što se GPS-om izmere okolni "trigonometri" (geodetske tačke) pa se odrede parametri za transformaciju.
Ako u blizini tvoje međe ima drugih-očuvanih međnih tačaka, uzmi koordinate od drugara pa sračunaj rastojanja, i preko rastojanja nađi među.
Inače bi trebao Galileo GPS sistem da bude veće preciznosti. Ostaje nam da čekamo da postane operativan, pa da vidimo.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?27.04.2015. u 08:14 - pre 109 meseci
Dzabe sve pa taman ti to da izmeris tacno u milimetar kada tvoje merenje nije merodavno, niti si ti ovlasceno lice.
Ne ocekujes valjda da komsije prihvate tvoje merenje ;)
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?27.04.2015. u 08:28 - pre 109 meseci
Nisam sa sela ali koliko znam: imas oranje, drljanje, tanjiranje, sejanje, zastita ... pa puta 6-7 parcela!! Ima tu posla za pozicioniranje !!

Hrani sina pa salji u geometre! Srbija se (drugacije) premeriti ne moze.

8 Kilo dinara!!! Ja prijatelje podmitim sa flasu piva, mejbi -> rostilj. Ovaj tvoj bas jak ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 06:47 - pre 109 meseci
Citat:
pbenka:
Eh, a ti bi geometrima da otimaš leba :) One koordinate iz katastra ti ne bi puno vredele, jer su u Gaus-Krigerovoj projekciji, dok GPS radi u WGS-84 koordinatnom sistemu. Puka transformacija koordinata verovatno ne bi dala dobre koordinate, zbog grešaka geodetske mreže tačaka. U praksi se radi tako što se GPS-om izmere okolni "trigonometri" (geodetske tačke) pa se odrede parametri za transformaciju.


procitaj pazljivo sta ti je ovde receno, i to ti je u sustini to.
prijatelj ti moze dati koordinate tvojih parcela, ali to ne treba da kazes ovde, posto je to protivzakonito, odnosno, prijatelj ti daje nesto sto drzava odnosno katastar prodaju.

U vezi cene, cene od oko 8000 din i vise, jeste realna. da bi ti geometar otvorio predmet u katastru za omedjavanje tvoje parcele mora da plati razne dazbine drzavi od oko 2500 din po svakoj parceli tako da ne mozes ocekivati nizu cenu.

Sto se tice podmicivanja geometra sa picem i rostiljem pa da sve to dobijes dzabe...mozda pre dvadeset godina. Ja kad prijateljima to radim "besplatno" to beslatno ih izadje oko 3000, jer prosto u suprotnom moram te pare da izvadim iz svog dzepa.

A u vezi tvog gps-a, ni ne pokusavaj to da radis, kako ti je to vec neko gore napisao geodetski gps pored satelitskog se oslanja i na neke zemaljske stvari kako bi bio u gk7 koordinatnom sistemu koji jos uvek koristimo do potpunog prelaska na utm32n. Tvoj gps je igracka orijentacionog karaktera i koristi se za navigaciju ne za premer ni gis premer sabmetarskog tipa a kamoli geodetski premer.

inace deklarisana tacnost geodetskog gps-a je 1cm horizontalno i oko 1.5 cm vertokalno, u praksi, to je oko 3-5cm.
zbog toga se odredjivanje medja parcela u sustini ne radi gps-om vec "optikom" kako je neko gore u tekstu napomenuo.

[Ovu poruku je menjao DjordjeGeo dana 05.05.2015. u 07:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 10:10 - pre 109 meseci
Koliko vidim na portalu republickog geodetskog zavoda su tacno unete sve presecne, bitne tacke parcela. Dobijaju se bez naknade. Daju ti u 6 razlicitih koordinatnih sistema. Postoji mogucnost da ti transformisu iz rucno unetih podataka ...

U cemu je problem? Namerno lazu o podacima ili prave neke namerne male / velike greske pri transformaciji .... ?
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 13:56 - pre 109 meseci
Ne lazu nista, prosto to je graficka interpretacija numerickih podataka koje cine parcelu i ona je takva kakva je. vrednosti su zaokruzene.
Ti pretpostavljam na mislis na portal geosrbija.

Ti podaci su prosto informativnog karaktera, svaka medjna tacka ima dva mesta iza decimalnog zareza tj daje se do na jedan cm.
Na portalu nemaas tu tacnost. prosto ti podaci su komercijalnog karaktera i po cenovniku rgz-a jedna medjna caka kosta 66 dinara
uz te tacke oni ti prodaju jos tri poligonske tacke, oko 300 din komad, i nekoliko skica (i one kostaju neke pare) + 290 din republicka administrativna taksa.
RGZ od toga zivi i tako se finansira. nema nista za dzabe.
To na portalu sto si video je samo lepo i sareno.
Prosto, ne mozes na osnovu toga odrediti medju izmedju tebe i komsije.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 15:08 - pre 109 meseci
Normalno da se ne moze odrediti. Mislim da smo se oko toga svi slozili. Da mora geometar i da ima svoju cenu ...

Ono sto je ostalo nedoreceno - kolika je preciznos tih, besplatnih, podataka na portalu. Kada koristis njihove alate na portalu za merenje duzine / povrsine, koliko zapravo grese.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 15:48 - pre 109 meseci
Izvini malo sam pomesao tebe i autora teme...

Imas nekoliko vrsta gresaka, kao prvo, inicijalno portal geosrbija je bio samo u gk7 koordinatnom sisitemu,
a sve koordinate zaokruzene na 1m, znaci tacnost je bila oko jedan metar.
Posle su ljudi skidali te koordinate i koristili ih u neke svoje svrhe,
npr ako hoces da odredis granice neke velike sume, a prvi komsija ti je neka drzavna zemlja...to moze da posluzi.
Da bi to izbegli, tada su izbacili gk7 i sad imas nekoliko drugih sistema takodje zaokruzeni na celobrojne vrednosti.

Znaci imas greska zaokruzivanja 1m + neka konverzija koordinatnog sistema u zavisnosti u cemu zelis raditi
sve u svemu, ne zapocinjati svadju sa komsijama oko medja na osnovu ovih podataka.
Lepo je, sareno je, moze da posluzi za nesto u +/- 3m ali to je to.

Jos jednom da napomenem, granice parcela ne treba ustanovljavati gps-om, one se uspostavljaju drugim instrumentima, sa tacaka geodetske osnove sa koje su medje i nastale pre dosta godina. Geometri neretko rade to gps-om jer je naprosto brze ali to ne bi trebalo tako raditi.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.dynamic.stcable.net.



+54 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?05.05.2015. u 21:37 - pre 109 meseci
Ima i dalje u GK7, ali je malo sakriveno: moraš da ideš na "transformiši koordinate" gde ćeš ustvari moći da klikneš na tačku i da dobiješ koordinate zaokružene na 1 m. Ne znam da li je tu možda još uneta i neka "namerna" greška - ne verujem, ali to bi trebalo da je najtačnije što možeš dobiti besplatno, pošto su to originalne koordinate (za zapadni deo Srbije treba gledati GK6).
DjordjeGeo, ne vidim zašto ne bi trebao da koristiš GPS za otkrivanje međe? Jedino je važno da imaš dobre transformacione parametre za područje gde radiš.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?06.05.2015. u 09:38 - pre 109 meseci
Juce bio dokon pa se malo igrao ...

Bilo mi nelogicno da na sajtu imas ruler koji ti daje rastojanje izmedju 2 tacke sa tacnoscu 0.01m ako je vec sve u rasteru 1 metar. Elem, skinem sa sajta rastojanja izmedju nekih objekata i bacim se na merenje u prostoru. I, dosta su dobri! Da ne pravim statistiku od toga, nemam ja znanje ni instrumente za ozbiljnu proveru. Medjutim, formiralo mi se misljenje da sa vise pogresio ja u merenju ili vlasnici u namernom pomeranju medjnih oznaka, nego ovi na sajtu. Moze biti i da transformacija parametara gresi uniformo, pa se potire kod odredjivanja dimenzija u prostoru.

Zapravo mislim i da nema potrebe ubacivati nikakvu gresku u ove podatke. Podatke koje zvanicno kupis od drzave imaju vrednost bas u tome sto su zvanicni. Odlicno svi mi znamo gde smo i kada rodjeni, ali tek kada platimo za izvod iz maticne knjige rodjenih , to postaje i zvanican podatak.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?06.05.2015. u 18:08 - pre 109 meseci
Citat:
pbenka:
Ima i dalje u GK7, ali je malo sakriveno: moraš da ideš na "transformiši koordinate" gde ćeš ustvari moći da klikneš na tačku i da dobiješ koordinate zaokružene na 1 m. Ne znam da li je tu možda još uneta i neka "namerna" greška - ne verujem, ali to bi trebalo da je najtačnije što možeš dobiti besplatno, pošto su to originalne koordinate (za zapadni deo Srbije treba gledati GK6).
DjordjeGeo, ne vidim zašto ne bi trebao da koristiš GPS za otkrivanje međe? Jedino je važno da imaš dobre transformacione parametre za područje gde radiš.


meri brate kako ti drago. ja sam zavrsio pet godina geodetskog fakulteta ali ako ti znas kako treba, samo napred...
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
37.220.73.*



+26 Profil

icon Re: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?07.05.2015. u 00:28 - pre 109 meseci
Djordje mene zanima kako ide pocetni postupak kod vas recimo u sumi, kako vi u takvom terenu uopste nadjete polaznu tacku,cime je trazite kako se orjentisete do nje ,a pogotovu sto tu i nema opticke vidljivosti zbog drveca i sitnog rastinja.
 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: GPS uredjaji sa preciznoscu od 0.10 - 0.75 m ?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 60333 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.